Partida a inceput practic de la 1-0 pentru careieni, ei deschizind scorul dupa doar 3 minute prin Fodor, care a beneficiat de o centrare excelenta din partea lui Zoli Szallai. Oaspetii si-au dublat avantajul in minutul 11, cind balonul a circulat pe traseul Piscorean-Szallai-Fodor, ultimul trecindu-si in cont cel de-al doilea gol in acest meci.

Victoria a profitat la maxim de bulevardul existent pe partea stinga a apararii gazdelor si, cu 5 minute inainte de finalul reprizei, omniprezentul Szallai a efectuat o cursa irezistibila, a patruns in careu si a ridicat scorul la 3-0. Cea mai mare ocazie de gol a Somesului in acest interval s-a consemnat abia in minutul 37.

Oros a sutat excelent din lovitura libera de la 20 de m, Cionca a respins, balonul a ricosat la Ilies, iar acesta a reluat de putin pe linga poarta adversa.

Gazdele au inceput ceva mai hotarite mitanul secund, dar suturile expediate de Bud si Cirjan in minutele 51 si 53 au gresit de putin tinta. In minutul 59, careienii au profitat de o noua nesincronizare din apararea gazdelor, Florin Fabian l-a lansat in adincime pe Popan, acesta a patruns in careu, l-a driblat pe Sanduleanu si a inscris pentru 4-0.

In aceasta repriza am mai consemnat si trei bare, doua in dreptul oaspetilor, prin F. Fabian si Sabou, respectiv una in cel al Somesului, prin Deliu. In prelungirile partidei, Cirjan putea sa inscrie golul de onoare al echipei sale, dar a platit tribut ratarilor care l-au urmarit pe parcursul intilnirii de simbata.

Dupa aspectul jocului, victoria careienilor nu poate fi pusa la indoiala, jocul colectiv mai bun si plusul de experienta fiind evidente. Mai spunem ca in primul 11 al Somesului au evoluat 4 juniori din grupa ‘89, iar pe parcurs au mai jucat alti 3. Dar acest lucru nu diminueaza cu nimic din meritele invingatorilor.

De asemenea, din cauza caldurii insuportabile, centralul intilnirii a intrerupt meciul de trei ori, pentru a le permite jucatorilor sa bea apa si sa se racoreasca.

Somesul: Sanduleanu - Oros, Balint, Doros (‘30 Muntean), Bud - Deliu, Gavrus (‘78 Ilban), Lobont, Maxim - Cirjan si Ilies (‘73 Molnar). Antrenori: Liviu Nastrut si Cristi Popa.

Victoria: Cionca - Balogh, Mos, Sabou, F. Peter (‘46 Mastan) - Bede, Z. Szallai (‘46 F. Fabian), Osotzky, Villand, Piscorean - Fodor (‘46 Popan). Antrenor-jucator: Florin Fabian.

Fink Fenster Petresti a cistigat la masa verde meciul cu Minerul Sarmasag

Tot in aceasta faza a competitiei, proaspata divizionara C, Fink Fenster Petresti, trebuia sa joace pe teren propriu cu Minerul Sarmasag. Cum echipa oaspete nu s-a prezentat la intilnire, cei din Petresti au cistigat partida la masa verde, scor 3-0, si s-au calificat in etapa a treia a Cupei Romaniei.