VIDEO Traian Basescu: Exista puncte de vedere comune Putere - Opozitie in privinta reorganizarii administrative. Cred ca pana in iunie 2012 se pot face toate cele necesare pentru ca alegerile sa creeze o administratie locala mult mai supla

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 10 iunie 2011, 14:54 Actualitate | Politic


Dialogul cu partidele pe marginea reorganizarii administrative a Romaniei va fi initiat inaintea vacantei parlamentare, formatiunile politice urmand sa fie chemate la consultari pe aceasta tema la Palatul Cotroceni in cea de-a treia decada a lunii iunie, a anuntat, vineri, presedintele Traian Basescu, intr-o declaratie de presa. Seful statului a adaugat ca exista "puncte de vedere comune putere - opozitie" pe acest subiect si spera intr-un "dialog care sa ne duca la o pozitie comuna". Potrivit lui Traian Basescu "Cred ca pana in iunie 2012 se pot face toate cele necesare pentru ca alegerile sa creeze o administratie locala mult mai supla, urmand ca alte procese sa continue. Esentiala dupa legea de organizare administrativa este legea administratiei publice locale, care sa duca la descentralizarea tuturor serviciilor de la judet catre fiecare localitate."


  • Declaratiile sefului statului: 

Am observat ca unele propuneri de revizuire a Constitutiei au fost bine primite, altele au fost foarte rau primite, in mod deosebit de mass-media. Din punct de vedere al abordarii partidelor, s-au conturat si puncte de vedere comune.

Am constatat din declaratiile publice disponibilitatea unor lideri din opozitie de a fi solidari cu reducerea numarului de parlamentari la 300.

Nu cred ca cineva ar fi impotriva propunerilor care vizeaza flexibilizarea legilor pentru confiscarea averilor ilicite. Constitutia nu trebuie sa ii apere pe hoti.

Am observat puncte de vedere favorabile reorganizarii teritoriale. Exista aproape un consens, chiar daca unii vor 8 regiuni, altii 9, altii 16. Exista puncte de vedere comune putere-opozitie si exista premisele unui dialog care sa ne duca la o pozitie comuna.

Cred ca putem initia acest dialog inainte de vacanta parlamentara. In acest sens, voi face partidelor o invitatie probabil in a treia decada a lunii iunie.

Fac un apel ca acest subiect sa nu fie tratat din interese politice, pentru protejarea intereselor politice, cum ar fi invocarea costurilor. Nu isi va schimba nimeni imediat buletinul si pasaportul? De ce sa nu schimbi buletinul cand iti expira? La masini se pot schimba actele in termen de 5 ani sau la vanzarea acestora.

Cei care doresc sa protejeze clientela politica, mafiile locale, uita sa le spuna romanilor ca principalul obiectiv este debirocratizarea si descentralizarea Romaniei, crearea unor conditii pentru a se dezvolta proiecte de dezvoltare regionala in conditii optime, si nu mici lucrari pentru un judet sau pentru satisfacerea clientelei.

Reorganizarea este in numele debirocratizarii si in numele apropierii deciziei de cetatean.

As mai face o observatie legata de accesul Romaniei in spatiul Schengen. Am observat placerea presei de a spune ca am ratat in martie si termenul este 2012. Se mizeaza pe neinformarea populatiei.

Realitatea este ca nu se putea lua nicio decizie pana cand si Bulgaria isi termina rapoartele de evaluare, iar acest lucru s-a intamplat in mai.

Parlamentul European a dat unda verde acum doua zile, este un gir putrenic, chiar daca este un vot facultativ. Ieri in CAGRE s-a observat indeplinirea criteriilor tehnice de catre ambele tari. Cel mai important lucru este stabilirea faptului ca la consiliul JAI din septembrie se va adopta un calendar.

Din declaratiile politice am inteles un lucru legat de optiunile unora dintre tari - Olanda in mod deosebit - ca este determinanta calitatea raportului de tara pe MCV, care apare in luna iulie.

Luand nota de optiunile unor state ca Olanda, Franta, Germania, nu putem sa nu dam toata atentia raportului MCV din iulie. Desi nu acceptam adaugarea de conditii pentru acces in Schengen, nu putem sa nu recunoastem deficientele pe care justitia inca le are: termenele lungi de judecata, procedurile de tergiversare a dosarelor la ICCJ (dosare tinute 2-3 ani si retrimise la procurori).

Niciodata justitia vreunui stat membru UE n-a facut atata rau tarii pentru care lucreaza cat a facut justitia romaneasca.



Una dintre problemele majore pe care le avem este un nou CSM. Senatul a reusit o performanta impotriva intereselor Romaniei - a reusit sa desemneze o persoana din partea societatii civile care este incompatibila potrivit ANI si a reusit sa nu desemneze a doua persoana din partea societatii civile pentru ca au de facut jocuri politice.

Toti europarlamentarii romani - indiferent din ce grup fac parte - au votat pentru aderarea Romaniei la Spatiul Schengen, ceea ce arata ca putem fi solidari pentru interesul national.

Ne mentinem obiectivul de acces in spatiul Schengen in 2011. Speram ca decizia luata ca in septembrie sa se stabileasca calendarul de acces sa devina realitate.

O posibila angajare a raspunderii asupra reorganizarii administrative este o decizie pe care o va lua Guvernul la momentul necesar, nu stiu acest lucru. Nu stiu daca Guvernul isi va asuma sau nu raspunderea asupra acestei legi. Sunt probleme de coalitie.

As dezvolta putin subiectul in contrapondere cu costurile uriase pentru fiecare cetatean: costurile uriase pentru functionarea actualei administratii trebuie luate in considerare. Oricine face o socoteala elementara vede ca economiile ar insemna sume uriase, care ar putea fi directionate catre altceva.

Criza aceasta a aratat ca statele, nu numai Romania, au doua mari vulnerabilitati: costurile uriase cu functionarea statului si demagogia politica ce a dus la sisteme de protectie sociala exagerate. Nu este valabil numai pentru Romania. Cine nu invata din criza ca trebuie sa isi reduca cheltuielile de functionare a statului in favoarea statului si cine nu intelege ca programele sociale trebuie focusate catre cei care au nevoie in mod real greseste.

Romania are sanse mai mari decat alte state sa isi aduca aceste cheltuieli risca sa fie la fel de puternic afectat si la urmatoarea criza, care nu stim cand poate fi.

Astazi am vrut sa am o consultare cu administratia Bucurestiului, daca au dansii ceva de declarat, o vor face cu certitudine.

Stiu ca referendumul a fost initiat de USL. Nu au avut forta sa isi impuna intrebarile si majoritatea din Consiliul General si-a impus intrebarile. Acest lucru nu ducea la atingerea unui obiectiv, ci a fost o disputa politica in care erau antrenati si bucurestenii. De aceea am avut aceasta discutie.

Partidele de opozitie nu au vrut sa fie responsabilizate pentru situatia critica, de criza, amputari de venituri si asa mai departe. Acum discutam de viitorul Romaniei si daca vor sa vina la guvernare, eu sper intr-un raspuns pozitiv din partea partidelor de opozitie privind venirea la consultari.

Nimeni nu poate sa reorganizeze o tara peste noapte, se pune problema ce putem face intr-un an, pana la alegerile din 2012. Nu va ascund ca exista o evaluare, nu se apuca nimeni sa vorbeasca de un altfel de proces daca nu exista o evaluare. Cred ca pana in iunie 2012 se pot face toate cele necesare pentru ca alegerile sa creeze o administratie locala mult mai supla, urmand ca alte procese sa continue. Esentiala dupa legea de organizare administrativa este legea administratiei publice locale, care sa duca la descentralizarea tuturor serviciilor de la judet catre fiecare localitate. E un lucru pe care mi l-am imaginat, este un punct de vedere si atat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















6515 vizualizari

  • -20 (34 voturi)    
    break dancing news (Vineri, 10 iunie 2011, 15:23)

    Balabusta din Plescoi [anonim]

    Isi da demisia la 15.35! Dar nu va spune si anul...
    • -12 (20 voturi)    
      La loc comanda (Vineri, 10 iunie 2011, 15:52)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Balabusta din Plescoi

      Hai ca iar i-a pus talpa Kelemen
      si l-a bagat in sperieti.
      Lugu, lugu ....ioi catamai consensu ...numai presa
      asta tulbura natiunea...:):):)
      • +13 (17 voturi)    
        pai (Vineri, 10 iunie 2011, 16:17)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

        pe aia mai slabi de inger, ii tulbura. Unii se arunca de pe balcon, alti isi dau foc sau se catara pe stalpi...

        Daca citesti comentariile de pe A3 sau realitateapunctnet, intelegi cam care-i patologia...
        • +9 (9 voturi)    
          Tu iti dai seama cam ce fac astia acum? (Vineri, 10 iunie 2011, 21:30)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Vor sa ne tina in lumea a 3-a doar pt a-si proteja interesele...personale si de grup. Se coalizeaza si se lupta, si se lupta....si in fata il au doar pe Basescu asta, fara de care eram de mult pierduti. PDL-ul e un adversar mult prea simplu...
          Incredibil.
          Ziceam in gluma, ca daca ajunge PSD-ul la guvernare plec din tara...insa incep sa iau aceasta idee foarte in serios.
          Situatia devine foarte horror...
          • +2 (2 voturi)    
            Da (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 16:25)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            asa-i...
  • -8 (16 voturi)    
    aha (Vineri, 10 iunie 2011, 15:41)

    MirceaA [utilizator]

    inseamna ca e ordin de afara
    • +1 (1 vot)    
      taurasilor, banditeilor (Duminică, 12 iunie 2011, 1:54)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      niciodata USL nu va fi de acord cu Basescu decat daca e ordin de undeva mai de sus decat ei.
  • -11 (27 voturi)    
    rezumat (Vineri, 10 iunie 2011, 15:48)

    Mazeta [utilizator]

    1. reorganizarea administrativa este necesara, dar nu va spun de ce.
    2. neintrarea in Schengen este un succes, nu un insucces.
    3. justitia este de vina ca tergiverseaza unele dosare, de ex. dosarul "flota"
    • 0 (0 voturi)    
      foarte rău (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:52)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Foarte rău că nu spui de ce neintrarea în Schengen este un succes, oanemii ar trebui să ştie.
      • +1 (1 vot)    
        simplu (Duminică, 12 iunie 2011, 1:57)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

        pentru ca toti ceilalti vor sa iasa. Daca intri intr-un laborator de chimie si toti fug, fugi si tu, pentru ca ei stiu de ce.
  • -11 (23 voturi)    
    Constitutia nu trebuie sa ii apere pe hoti. (Vineri, 10 iunie 2011, 15:53)

    geo12 [utilizator]

    dar trebuie sa ne considere pe toti hoti pana la proba contrarie ? sa ne categorisem ca hoti in legea suprema a tarii ? pai ce de ce va mai luptati pt imaginea romanilor in lume? basescule, sper ca-ti mai vine mintea la cap...nu de alta, dar sa vezi cand or veni usl-asii cum te vor alerga in baza Constitutiei modificate chiar de tine! Aceasta prevedere va fi un nou instrument de santaj si politie politica!
    • +8 (14 voturi)    
      Ai ceva de ascuns? (Vineri, 10 iunie 2011, 16:24)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      :)). Esti pe lista :)). Daca Basescu nu se sperie tu de ce tremuri?
    • +5 (5 voturi)    
      constitutia (Vineri, 10 iunie 2011, 17:23)

      uzu [anonim] i-a raspuns lui geo12

      despre ce vorbesti vere ? cine si de unde scoate prezumtia de nevinovatie ?
      aia e una. chestia cu averea dobandita licit e alta. daca nu intelegi intreaba pe cineva care a mers al scoala mai mult decat tine si in care ai incredere.
    • +3 (5 voturi)    
      nicaieri in lume (Vineri, 10 iunie 2011, 17:28)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui geo12

      In nici o Constitutie nu scrie ca averea se prezuma a fi licita. Nicaieri. Tu nu intelegi ca papasha iliescu & iorgovan au inclus in vechea Constitutie aceasta sintagma, ca sa aiba ce jefui? Acum se incearca stoparea jafului, iar tu te opui fara sa te gindesti ca un articol nou in aceasta privinta nu te vizeaza pe tine, daca esti un cetatean onest, corect.
  • +6 (6 voturi)    
    Fara UDMR (Vineri, 10 iunie 2011, 16:01)

    Kozka [anonim]

    Asumarea raspunderii Guvernului pe legea de reorganizare administrativa a Romaniei e greu de crezut ca va reusi, a declarat la RFI presedintele UDMR, Kelemen Hunor. Ministrul Culturii a spus ca subiectul asumarii raspunderii nu a fost discutat in coalitie, iar UDMR nu poate accepta aceasta reorganizare administrativa.

    Cred ca se doreste remaniere ministeriala fara UDMR
  • +13 (15 voturi)    
    postari (Vineri, 10 iunie 2011, 16:17)

    wolf72 [anonim]

    Observ ca sunteti cativa care scrieti de fiecare data aceleasi lucruri. Nu v-ati plictisit luati si voi o pauza ca e vara e frumos afara.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu stiu mai (Vineri, 10 iunie 2011, 17:00)

      marius [anonim] i-a raspuns lui wolf72

      Dar din ce citesc un aici , in bold in text se vede exact ceea ce trebuie subliniat. Speram sa o facem pana la alegeri,

      Gata s-a terminat cu fondurile europene.

      Explica-mi tu mie atunci care e motivul de se face asta
  • -2 (8 voturi)    
    Impas (Vineri, 10 iunie 2011, 16:20)

    Tom [anonim]

    Aparent suna bine, dar nu e asa.
    Impartirea in 8 regiuni nu va avea sustinerea coalitiei, iar o posibila motiune de cenzura ar avea sanse mari, urmand schimbarea premierului.
    Impartirea in 12-16 regiuni, va determina aparitia unui kosovo in interiorul tarii si nu va avea prea multi sorti de reusita.
    Argumentele pro sunt aduse la repezeala si se tot schimba.
    Imi mentin parerea ca acest subiect e o perdea de fum pentru altceva mai important.
    Sustinerea in teritoriu a guvernului scade, ia atunci trebuie lasati carcotasii fara obiectul muncii.
    O sa fie o aventura cu final neasteptat.
  • -3 (11 voturi)    
    descentralizare? (Vineri, 10 iunie 2011, 16:30)

    toto [anonim]

    pai ce descentralizare e asta? desfiintezi 42 entitati din care faci 8 sau 9? Pai asta e centralizare, tata!
    In celelalte tari, provinciile de marimea unuia din viitoarele judete au niste entitati teritoriale mai mici. Daca se va face la fel si la noi, si nu vad altfel cum s-ar administra eficient ditamai "judetetele", va insemna, de fapt birocratizare mai mare si centralizare. Dezvoltarea centrelor acestor noi "judete" se va face in detrimentul fostelor capitale de judet. De fapt, polarizarea va fi si mai mare decat acum, iar fondurile vor fi impartite de mai putini. E un mod de a strange puterea in mainile unora mai putini, e de rau. Basescu nu a invatat nimic din lectia Nastase, care isi facuse legi crezand ca va fi tot el la putere.
    • -2 (6 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 10 iunie 2011, 17:18)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui toto

      dar incearca sa ii spui unui portocaliu asta... sau mai bine nu, ei au placa lor.
      • 0 (0 voturi)    
        portocaliu (Duminică, 12 iunie 2011, 2:02)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        nu-mi place niciun partid, toti cu ochii numai la furat, dar il sustin pe Basescu pentru ca are oua, nu ca Nastase care ne trimitea sa i le numaram fara sa le aiba
    • +4 (8 voturi)    
      mai tata (Vineri, 10 iunie 2011, 17:27)

      uzu [anonim] i-a raspuns lui toto

      mai tata ... daca eu iti dai tie 1000 de lei sa iti bagi tevi de apa pe strazi prin sat, poate cu mia aia iti bagi. dar daca imparti mia la toti cetatenii din sat ca sa isi bage fiecare bucata lui de teava, mai bagati ceva ?
      mai tata ...
      descentralizarea nu tine de cate judete ai. tine de cata competenta poti da judetelor iar competenta impartita in 41 e ca si cum ai da bani la fiecare cetatean din sat ca isi bage siecare bucata lui de teava ...
      n-ai inteles, nu ?
      • -2 (2 voturi)    
        Ce matematica e asta? (Vineri, 10 iunie 2011, 19:08)

        aura [anonim] i-a raspuns lui uzu

        Eu n-am inteles.
        Adica cei X cetateni ai satului vor primi 10.000X lei de la voievodul cu 3 milioane de palmasi, sa ajunga la toata lumea? De unde vor fi mai multi bani pentru comunitatea locala?
    • -1 (1 vot)    
      Asta ziceam si eu (Vineri, 10 iunie 2011, 18:58)

      aura [anonim] i-a raspuns lui toto

      Cum se apropie deicizia de cetatean? Mie mi se pare ca se departeaza cu zeci de km ptr cei care nu au sansa sa locuiasca in capitala de judet.
      Administratia noastra e capabila sa gestioneze birocratic 2-3 milioane de cetateni?
      Si acum cind ai nevoie de un serviciu al unei institutii de stat iti cresc urechile de asteptare, d'apoi cind va deservi milioane?
  • -2 (8 voturi)    
    centralizarea descentralizarii (Vineri, 10 iunie 2011, 16:31)

    anonim [anonim]

    parca tendinta era descentralizarea , acuma e centralizarea si debirocratizarea ? si cum ? ca daca centrul e la X, locuitorul de la 250 km distanta va ridica buletinul de la X?,nuuu vor ramane in continuare serviciile comunitare cu un numar de persoane si daca-s prea multi, de ce nu se fac reducerile acum ?
    daca Inspectoratele de Politie-s prea multe(of,of), fraudele se vor cerceta ...cu delegatie din X , daca-s prea multi birocrati de ce nu se incearca acum reducerea ( cum a fost cea din administratie : au disparut 10 posturi dintr-un loc si-au aparut 20 mai ... aproape de comunitate, fiecare cu spatele lui)
    nu exista nici o linie clara, ambiguitate, portite limita legale pt cei alesi sa le cunoasca, mult prea multa supravegere din partea celor n servicii, o justitie ipocrita si corupta cu toti , multumitoare cu sine, si-un popor care inghite sau emigreaza ...
    • +1 (1 vot)    
      Se pare ca multa lume nu intelege (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 10:07)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Prin reogranizarea judetelor deciziile nu se vor mai lua in toate cele 6 judete dintr-o regiune ci se va lua la nivel de regiune. E vroba despre deciziile in proiectele majore.

      Legat de administratii ... nu vor mai exista conduceri in toate cele 6 judete ci doar intr-un singur loc.

      Oficiile pentru schimbarea buletinelor vor fi in toate judetele.

      E vorba de reducerea numarului de decidenti. Ceea ce va duce la o scadere a costurilor de 6 ori la nivel de decizie.
  • -6 (10 voturi)    
    precizari (Vineri, 10 iunie 2011, 16:32)

    taica precistu [anonim]

    televiziunile au cazut de acord ca un efect benefic al noii dezorganizari teritoriale va fi simplificarea prezentarii buletinului meteo.
    in rest, sau semnalat mai multe campuri anti-ciclopice in contrasens.
  • +1 (3 voturi)    
    debarcarea UDMR (Vineri, 10 iunie 2011, 17:06)

    lulu [anonim]

    Balamucul ar putea avea si un efect benefic: debarcarea UDMR, sens in care s-ar gasi persoane din USL care sa sustina demersurile presedintelui, sper.
  • +5 (5 voturi)    
    vedem si noi un stiudiu de impact? (Vineri, 10 iunie 2011, 17:14)

    alex [anonim]

    si pentru asta cu 8,si pentru aia a opozitiei,cu 12?
    • -3 (3 voturi)    
      deformarea organizatorica a tarii (Vineri, 10 iunie 2011, 19:22)

      giulesteannu [anonim] i-a raspuns lui alex

      de ce nu il lasati pe basescu, presedinte de tara sa fie( votati cu totii) ca el si presedinte de bloc, de casa de asigurari sociale , de organizatii de cercetasi, de cosmonauti, de strigoi,et..
      mai faceti un efort, si simplificati complet acasta organizare administrativa = un singur presedinte, un singur judet, o singura udrea si o singura vointa !
      sa va fie clar eu sunt alfa si omega
  • -1 (7 voturi)    
    Prea suspecta graba asta (Vineri, 10 iunie 2011, 17:26)

    Mihai [anonim]

    cu modificarea administrativa dar cel mai suspect este ca primul pas trebuie facut pana la noile alegeri de anul viitor, ceva gros se pregateste, eventual episodul 2 Paris-Baconsky, pana si voievodul Flutur e foarte de acord, nu ca ar putea sa fie si altfel.
    Tot ce a retinut presedintele e ca actele se vor preschimba la expirare, in rest nimic. Nu ar fi fost mai simplu sa desfiinteze prefecturile sau consiile judetene? Daca nu sunt in stare sa gestioneze un judet cum vor putea sa gestioneze 4 sau mai multe?
    Mai este si Oltean care zice ca populatia nu trebuie consultata, e in constitutie trecut ca e neaparat necesar referendumul dar cum PDL e paralel cu constitutia de unde sa stie si asta.
    Cu lupta impotriva coruptiei si criza ce-ati mai facut? Sau nu e importanta decat dupa alegeri?
    Eu sper sa nu se aplice aceasta ineptie lipsita de orice viziune.
  • -3 (3 voturi)    
    Nimic despre coruptie? (Vineri, 10 iunie 2011, 19:01)

    aura [anonim]

    "Criza aceasta a aratat ca statele, nu numai Romania, au doua mari vulnerabilitati: costurile uriase cu functionarea statului si demagogia politica ce a dus la sisteme de protectie sociala exagerate."

    EVAZIUNEA FISCALA , furtul si risipa banului public sint cele mai mari probleme ale Romaniei, vad ca presedintele nu pomeneste nimic de asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Care sunt acele "sume uriase"??!! (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:50)

    lili [anonim]

    "Oricine face o socoteala elementara vede ca economiile ar insemna sume uriase, care ar putea fi directionate catre altceva."

    Dl Basescu vorbeste de "sume uriase", dar nu spune CATI bani economiseste Romania, din ce spune dumnealui ?! Nici 1 manager cu staif din lumea asta, adica de la o companie de succes nu vine cu astfel de informatie, adica nu vorbeste despre "sume uriase" in fata actionarilor companiei fara sa spuna CONCRET, CATI bani ???!!! Se vede ca Dl Basescu nu are exercitiul acesta, si se vede bine din modul cum arata Romania la anul 2011 adica guvernata aiurea, dupa ureche si dupa vorbe frumoase pentru cei care vor sa le auda!!! Dle Presedinte , faceti o "socoteala elementara", cum ziceti chiar Dvs si spuneti-ne CAT COSTA si CAT ECONOMISIM???!!! Atunci, poate va vom crede daca socoteala arata asa ceva!!! Pana atunci, sumele alea uriase sunt simpla demagogie politica stil PDL asa cum era in 2008 cand Videanu promitea in campanie electorala ca in 2012 romanii vor avea salariu mediu de 900 Euro si pensie medie de 450 Euro!! Si multi au crezut si au votat PDL si azi PDL e la guvernare. Dar, de-acum deja romanii nu va mai cred, dle Presedinte nici pe Dvs si nici pe cei din PDL.....Ne spuneti, Dle Presedinte ce suma "uriasa" economiseste Romania prin noua reorganizare adm-teritoriala ??!!!