VIDEO Radu Mazare, imbracat in haine militare, anunta ca a castigat definitiv un proces cu ANI si trebuie despagubit cu 5.000 de lei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 mai 2011, 16:50 Actualitate | Politic

Primarul Constantei, Radu Mazare, a anuntat luni, intr-o conferinta de presa la care a venit imbracat in haine militare, ca a castigat un proces cu Agentia Nationala de Integritate, iar aceasta institutie urmeaza sa ii plateasca 5.000 de lei reprezentand daune morale si cheltuieli de judecata, relateaza Mediafax.

Mazare a venit la conferinta de presa organizata la Primarie imbracat in haine militare, cu o sapca pe care era imaginea lui Che Guevara, iar inainte de inceperea acesteia a lipit afise pe care scria "TAXAT", pe panoul din spatele sau, unde sunt trecute institutiile care il ancheteaza sau l-au anchetat.

Astfel, el a lipit "TAXAT - 5.000 RON" pe zona unde era inscriptionata ANI, acelasi afis si in dreptul unde scria DNA, iar in dreptul Politiei Romane a lipit suma de 25.000 de lei, acesti bani fiind castigati de Mazare in procese cu institutiile respective.

Toata aceasta operatiune s-a desfasurat pe ritmurile piesei "Suna periculos" a trupei ASIA, iar Radu Mazare a executat cateva miscari de dans inainte de a lipi afisele respective.

"Pana termina Basescu mandatul, o sa umplu tot panoul asta de taxari. Bani, taxat, adica, daune morale plus costurile de proces, avocat, si altele", a explicat Mazare.

Pe panoul din spatele sau mai sunt trecute si alte institutii, printre care Parchetul, SRI, Curtea de Conturi, STS, DIICOT.



"Am decizia de la Inalta Curte de Casatie si Justitie a Romaniei prin care domnii de la ANI trebuie sa-mi plateasca 5.000 de lei daune morale si cheltuielile de judecata. (...) Inalta Curte de Casatie si Justitie confirma decizia data de catre Curtea de Apel Galati din care as vrea sa va citesc o fraza, sa vedeti ce spun judecatorii din Galati despre tara lui Basescu. <<Daca ANI ar fi dat efectiv reclamantului posibilitatea de a se apara atunci nu s-ar fi ajuns la situatia de pretinsa incompatibilitate. Toate acestea sunt de natura a-i cauza reclamantului disconfortul de a se sti cercetat si verificat intr-o maniera ce sugereaza mai degraba patima si reacredinta decat impartialitate si obiectivitate>>. Rusine, Basescule ! Rusine ! Sa spuna judecatorii asa ceva despre institutiile de haituire pe care le-ai creat in Romania", a afirmat Mazare.

El a mai spus ca dupa ce PSD va ajunge la putere va cere noilor directori ai acestor institutii ca acesti bani sa fie platiti de catre cei care au executat ordinele.

In iunie 2010, Curtea de Apel Galati a decis ca ANI sa ii plateasca lui Radu Mazare 5.000 de lei daune morale si 2.380 de lei cheltuieli de judecata, in procesul in care primarul Constantei a contestat concluziile unui raport al ANI privind o situatie de incompatibilitate. Sentinta a fost atacata cu recurs, care s-a judecat la instanta suprema.


Citeste mai multe despre   






















2179 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Prost gust (Luni, 2 mai 2011, 16:56)

    Vlad [anonim]

    Mazare se exhiba in spatiul public si are publicitate.A mai spus el copiilor ca el chiulea de la scoala si nu invata si iata ce bine o duce si presa l-a difuzat.Nu sunt dealde mazare cat poate sa inghita societatea romaneasca.
    • +5 (7 voturi)    
      mda :)) (Luni, 2 mai 2011, 18:47)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      radu mazare, imbracat intr-o camasa militata alba cu maneci foarte lungi, a anuntat ca a pierdut, in schimb, procesul cu spitalul 9, fapt pentru care va trebui sa plateasca un borcan de zacusca cheltuieli de judecata, plus despagubiri constantenilor de un milion de zile de internare in camera fara ferestre.
    • 0 (0 voturi)    
      Mazara (Miercuri, 4 mai 2011, 8:48)

      voltaren [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Reprezentariv pentru votantii USL !!
  • +2 (8 voturi)    
    Isi bate joc (Luni, 2 mai 2011, 16:58)

    Fasole [anonim]

    Isi bate joc de toata lumea Mazare asta.Ii are pe toti in buzunar.
    • -4 (6 voturi)    
      chiar pe toti... (Luni, 2 mai 2011, 17:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Fasole

      Probabil ca nu ai inteles mesajul, statul prin ANI trebuie sa plateasca o penalizare catre un cetatean pentru incompetenta de care a dat dovada.
  • -5 (9 voturi)    
    1 (Luni, 2 mai 2011, 16:59)

    antipsd-ist [anonim]

    Bravo Mazare. Ia-le banii la fraieri.
    • +5 (7 voturi)    
      pai unul (Luni, 2 mai 2011, 17:22)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui antipsd-ist

      din fraierii de la care ia banii esti tocmai tu ca platitor de taxe sau ca (ne)beneficiar de servicii din partea statului, deoarece banii sunt la Mazare, nu la spitale, scoli etc...
    • +4 (4 voturi)    
      adica tie :) (Luni, 2 mai 2011, 17:53)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui antipsd-ist

      tu de unde crezi ca sunt banii aia?
      Din impozite si taxe...
  • +1 (3 voturi)    
    dar cine... (Luni, 2 mai 2011, 17:40)

    alex [anonim]

    ANI trebuie sa plateasaca 5000lei, dar ANI ia bani din taxe si impozite deci din BUGET. Nu ar fi normal sa plateasca in solidar Seful ANI si cu cel care a intocmit dosarul din buzunarele lor ?
  • +5 (7 voturi)    
    Consuma (Luni, 2 mai 2011, 17:46)

    daniel [anonim]

    droguri. Punct! Mai este ceva de zis/comentat/postat??
  • +6 (8 voturi)    
    De prost gust (Luni, 2 mai 2011, 17:48)

    constantean [anonim]

    Asa oras asa primar.
  • +5 (7 voturi)    
    Tipi ca astia.. (Luni, 2 mai 2011, 18:20)

    Alius [anonim]

    .. ce tot apar in uniforme militare etc etc, ar trebui trimisi pe front, daca tot le place asa tare sa poarte o uniforma militara.
    • +6 (8 voturi)    
      @Alius. (Luni, 2 mai 2011, 19:15)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Eu n-as avea incredere in astfel de specimen cu o arma in mana. Tu?

      Probabil ca aia din constanta au, din moment ce l-au votat de atatea ori. Oras de manelisti si cocalari.
      • -1 (3 voturi)    
        Pai nu e vorba de incredere.. (Luni, 2 mai 2011, 20:42)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

        E vorba de "carne de tun".. Mai scapam de ei.
  • +4 (6 voturi)    
    adio democratie in republica constanta!!! (Luni, 2 mai 2011, 19:08)

    all [anonim]

    nu prea aveam mari sperante ca in constanta drumurile ar duce spre democratie... dar .. sentinta asta spune tot.. defapt nu e "republica constanta" e dictatura mazare......
  • +3 (5 voturi)    
    Politicienii astia de doi bani (Luni, 2 mai 2011, 20:08)

    Manastirea in trei picioare [anonim]

    au desfiintat spitalele psihiatrice tocmai cand trebuia internat protagonistul hitlerist in haine militare
  • +2 (4 voturi)    
    Show de zile mari (Marţi, 3 mai 2011, 0:32)

    moucha [anonim]

    Ii recomand primarului sa vizioneze filmul "Dictatorul" cu Charlie Chaplin in dublu rol. Geniul lui Chaplin face ca dintr-o aparenta comedie sa reiasa un substrat extrem de serios si trist, in timp ce eco actorul verde reuseste sa faca dintr-un subiect serios un film de comedie. Diferenta e minimala: daca te uiti la Dictatorul si de 10 ori nu pierzi nimic, daca nu te uiti la Mazare si de 10 ori de asemenea nu pierzi nimic.

    Apropo: stiti cum sfarseste mazarea? De obicei mancata.