Cristian Preda (PDL): Este cea mai grea situatie din '89. Romania are nevoie de un armistitiu politic si un pact de solidaritate sociala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 mai 2010, 11:54 Actualitate | Politic

Romania se afla, probabil, in cea mai grea situatie din 1989, pe care nu o va putea depasi daca peste criza economica se suprapune una politica si sociala, a declarat vineri europarlamentarul PDL Cristian Preda.

"Probabil ca este cea mai grea situatie din '89 incoace. Nu vom putea depasi aceasta situatie foarte grea daca intram intr-un razboi politic si vom antrena in aceasta disputa miscari sociale", a spus el, la Antena 3.

In opinia sa, Romania are nevoie de un armistitiu politic si de un pact de solidaritate sociala.

Europarlamentarul PDL crede ca alegerile anticipate nu vor rezolva nimic. Mai util ar fi, in opinia sa, ca PNL si PSD sa "crediteze cu o minima incredere acest program" de corectii salariale. "Ar fi un gest de responsabilitate".

Cristian Preda a sustinut ca presedintele Traian Basescu "a facut un gest de demnitate si responsabilitate" prin anuntul facut ieri. "Daca nu il facea, era las. (...) Este vorba de un discurs de responsabilitate, trebuia sa isi asume raspunderea".


Citeste mai multe despre   






















674 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Gresit (Vineri, 7 mai 2010, 12:02)

    gelu [anonim]

    Nu este nevoie de armistitiu. Tariceanu si ai lui trebuie judecati si condamnati pentru ce au facut.Subminarea economiei romanesti.PSDisti trebuie sa plateasca pentru "privatizarile" facute.Romania este mare exportator de fier vechi.portul Constanta e plin de fier vechi.Santem mari importatori de mere din Ungaria si Polonia.Taranii nostri au ajuns din nou iobagi.
    • 0 (0 voturi)    
      fier (Vineri, 7 mai 2010, 12:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Nu iti face griji, Romania va importa in curand fier vechi.

      PS: asta nu e un lucru rau, inseamna ca productia locala "merge".
    • 0 (2 voturi)    
      traiasca hotul de basescu (Vineri, 7 mai 2010, 12:44)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui gelu

      oare cine a vandut flota?nu cumva vrednicul nostru presedinte?cum de are fica-sa apatament de 500 de mp?a uitat sa spuna...uiti repede..de fapt la fel ca cel pe carel pupi in anumite parti..
  • 0 (2 voturi)    
    revolutie (Vineri, 7 mai 2010, 12:05)

    la tepe [anonim]

    Si tot ca in '89, doar revolutia ne mai salveaza.
    Ati distrus tara nemernicilor. Si o sa platiti pentru asta. Cu varf si indesat.
    • 0 (0 voturi)    
      reducerea salarilor si pensilor (Luni, 10 mai 2010, 9:01)

      iuga ioan [anonim] i-a raspuns lui la tepe

      nu e normal ca greselile presedintelui, a ministrilor, a secretarilor de stat a deputatilor care au adus tara in faliment sa fie platite de pensionari, someri,necajitii cu ajutoare sociale si de bugetari , eu cred ca acestia ar trebui sa fie platiti pe peroada crizei cu saleriul mediu pe economie ca sa vada cum se poate trai in aceste conditii
  • +1 (1 vot)    
    exercitiu de responsabilitate (Vineri, 7 mai 2010, 16:41)

    bugetar [anonim]

    Nu e cam tarzie asumarea de responsabilitate ?Dar responsabilitatea transformarii Romaniei intr-un stat mafiot a cui o fi ?Dar responsabilitatea capusarii institutiilor publice de clientela politica care si-au platit posturile la partide si a caror competenta unica este lipirea de afise ?Dar responsabilitatea distrugeri carierelor profesionale si pana la urma a vietii a mii de oameni care au fost inlaturati dupa zeci de ani de munca , asemeni unei haine rele a cui o fii ? De infometarea pensionarilor si a bugetarilor cine o fi responsabil ?Da , e un gest de responsabilitate al presedintelui fata de soarta clientelei politice numita confortabil in fruntea institutiilor publice pe criterii de competenta desavarsita , si care va evalua , cu DECENTA caracteristica clasei politice , pe cei mai buni salariati din sectorul public.
    Pact de solidaritate sociala ? Pot amaratii care traiesc de pe azi pe maine , care abia pot sa-si tina copii la scoala sa fie solidari cu clasa politica a carei avere personala depaseste pana si imaginatia unui bugetar?E acelasi sacrificiul unui slujbas la stat cu venit de 1000 de lei cu sacrificiul ministrilor din cabinetul Boc , care nu mai au rubrici in declaratia de avere sa-si treaca toate proprietatile ?Si vreti sa avem incredere , sa va sprijinim , sa intelegem , sa suferim, sa fim solidari.Noi cu voi dar voi cu noi doar din cand in cand , asa din patru in patru ani , si atunci de forma.E vremea sa fim solidari noi intre noi amaratii , si sa va spulberam pe toti ,asa plini de RESPONSABILITATE cum a-ti dovedit de douazeci de ani ca sunteti.Prostiti , fraieriti ,umiliti ,jefuiti ,mintiti dar MUUULTI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pdl-isti nesimtiti (Marţi, 11 mai 2010, 19:47)

    deepblue [anonim]

    Nu sunteti capabili sa conduceti, va intereseaza numai bunastarea voastra! Furati de la populatie pentru ca puteti! Stau la 40 de ani in casa parintilor si vine si un copil, din leafa de bugetar nu aveam cum sa-mi fac o locuinta. Nu am avut curajul sa ma indatorez la banci, dar voi m-ati indatorat fara sa ma intrebati!Nu sunteti capabili sa stimulati productia, doar sa consumati! Da, voi ati consumat mai mult decat produce tara, dar nu populatia!Afara din tara!