Senat: Ziua de 24 ianuarie va fi zi nelucratoare

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2010, 14:12 Actualitate | Politic

Comisia pentru Munca a Senatului a dat, marti, raport favorabil pentru propunerea legislativa a deputatului PNL Diana Tusa privind declararea zilei de 24 ianuarie ca zi libera, nelucratoare, relateaza Agerpres.

Membrii comisiei de munca au luat totodata in dezbatere si proiectul de lege a deputatului PDL Dan Zatreanu, privind declararea acestei zile ca zi nationala nelucratoare.

Ei au dat un raport de admitere cu unanimitate de voturi pentru proiectul lui Tusa si l-au respins pe celalalt din motive "de tehnica legislativa".

Senatorii au sustinut ca aceasta este o sarbatoare pe care niciunul dintre regimurile trecute nu a putut s-o ignore, cu atat mai mult cu cat este prima etapa a Unirii de la 1 decembrie. 


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7981 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    vara.... (Marţi, 4 mai 2010, 13:37)

    airamerica [utilizator]

    Puneti-le vara tantalailor, sa putem merge in Vama! Ce ma doare pe mine de 24 ian, 1 dec sau ce o mai fi!
  • -5 (15 voturi)    
    rusinica (Marţi, 4 mai 2010, 14:31)

    judecatorul de serviciu [anonim]

    Cu atatea zile libere si cu cruce rosie in calendar cand mai lucram? O fi bine pentru voi bugetarii, insa pentru mediul privat trebuie sa platim nemunca (zilele nelucratoare oficiale, cele de sarbatoare religioasa, concediile de odihna si primele 10 zile de medical..) Pana cand? Pana cand vom fi cu totii bugetari. Stiti ca in SUA nu exista concediu medical? si nici de nastere. Imediat dupa nastere mamica se duce la serviciu sa nu-si piarda locul de munca iar cand sta acasa nu este platita...! Pe cand si la noi!
    • +3 (7 voturi)    
      Bravo ! (Marţi, 4 mai 2010, 15:08)

      John [anonim] i-a raspuns lui judecatorul de serviciu

      Bravo pentru propunere. D-aia n-am plecat in SUA sau Canada, ca acolo ai 2 saptamani de concediu legal pe an. Aici (la privat, nu la Stat), am 6 saptamani.
      • +4 (4 voturi)    
        Felicitări (Marţi, 4 mai 2010, 15:39)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui John

        Mă bucur că ești fericit așa.

        Toate cele bune,
        Adrian
    • +2 (10 voturi)    
      Mda (Marţi, 4 mai 2010, 15:28)

      ion [anonim] i-a raspuns lui judecatorul de serviciu

      Domnule patron, sau angajat workoholic. Bag de seama ca esti genul care nu isi da seama ca muncim ca sa avem din ce trai nu traim ca mucim. A trecut epoca sclavagismului.
      Probabil esti patronul care ar fi in stare sa ii puna pe angajati sa lucreze 16 ore pe zi fara pauza de masa si daca se poate si gratis si mai bine.
      Daca crezi ca tie productivitatea iti scade atat de mult pentru o singura zi libera in plus la oameni eu zic ca ai o problema.
      Vrei sa vin la servici cand sunt bolnav foarte bine, cand tusesc o sa am grija sa te stropesc si pe tine asa un pic sa vezi ce fain ii. Sa nu stau in concediu maternal? nici o problema aduc copilul cu mine la servici sunt sigur ca productivitatea colegilor o sa creasca cu 1000% cand plange copilul.
      Daca iti place SUA asa de mult te rog dute acolo si lasa-ne pe noi in pace
      • -1 (3 voturi)    
        nu ne intelegem (Marţi, 4 mai 2010, 16:45)

        Mihai2009 [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Ai 20 de zile lucratoare concediu + (daca ai noroc) inca 11 libere. Asta inseamna 6 saptamani. Nu o zi in plus ar fi problema ci ca traim in Romania unde productivitatea muncii oricum la pamant, criza e calare pe noi, salarul vrem sa creasca, nivelul de trai la fel dar incurajam si legalizam statul acasa. Eu unul m-am saturat sa dau libere cand si cum vrea statul. Sa taie 2 Ianuarie de pe lista si n-am nicio problema.
    • +1 (1 vot)    
      Si ce daca? (Marţi, 4 mai 2010, 15:35)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui judecatorul de serviciu

      ... si e bine fara CO? Unii chiar se imbolnavesc pe bune!
      Inca o ipoteza pt. tine - nu crezi ca astfel are loc si un impuls pentru alte industrii (turism, etc).
    • +1 (1 vot)    
      de ce nu te duci in SUA? (Marţi, 4 mai 2010, 15:59)

      fvb [anonim] i-a raspuns lui judecatorul de serviciu

      ca e bine acolo, nu?
      in Europa lumea mai are si concediu.
    • +3 (3 voturi)    
      sigur, sclav sa fii tu (Marţi, 4 mai 2010, 16:11)

      gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui judecatorul de serviciu

      Da-mi exemplu sclavagismul american, da' ia uita-te prin Europa putin, ca toata lumea da concediu post-natal, doar durata difera de la un stat la altul. Tu ai copii? Iti doresti copii? Ti-ar placea sa ai un copil pe care sa-l creasca altii, sa nu stie cine ii este mama si tata? Eu zic sa te mai gandesti.
      P.S. Am inteles ca esti patron si vai de viata angajatilor tai...eu le doresc doar sa-si schimbe serviciul cat mai repede.
    • 0 (0 voturi)    
      Fara concediu medical in SUA (Marţi, 4 mai 2010, 17:39)

      Mike1410 [utilizator] i-a raspuns lui judecatorul de serviciu

      Deci daca te imbolnavesti in SUA, automat esti dat afara din serviciu pentru ca nu poti merge la munca? Nu-i rau pentru cea mai avansata tara in democratie si capitalism. Avem un model si noi romanii...
  • -1 (7 voturi)    
    Ziua de 24 Ianuarie (Marţi, 4 mai 2010, 14:47)

    Alegatorul [anonim]

    S-a trezit si Dna. deputat ! In curand vom avea mai multe sarbatori-zile nelucratoare, nationale sau locale - decat zile in calendar ! Daca tot vrea capital electoral-desi cred ca sansele ei tind la 0 - mai bine propunea ziua de 9 Mai ca sarbatoare nationala, Ziua Europei ! Mai ales ca ne place teribil sa ne amagim cu visul ca suntem in Europa si altfel decat pe harta ! Oricum , inca nu e prea tarziu- aviz altor parlamentari -veniti si cu aceasta propunere !
  • 0 (0 voturi)    
    dar 9 aprilie de ce nu? (Marţi, 4 mai 2010, 15:01)

    a [anonim]

    ca ar fi fost cu o etapa inainte de 1 decembrie :)
    • 0 (0 voturi)    
      9 aprilie (Marţi, 4 mai 2010, 15:12)

      Alegatorul [anonim] i-a raspuns lui a

      Amice,
      Presupun ca cititul a mai mult de 3 cuvinte iti provoaca ameteli si dureri de cap ! Altfel ai fi vazut de ce am propus 9 MAI si nu 9 Ianuarie sau Februarie sau Martie s.a.m.d. Incearca sa reiei postarea mea de mai sus si sa o duci pana la capat ! SUCCES !
      • 0 (0 voturi)    
        basarabia, amice, basarabia... (Marţi, 4 mai 2010, 15:22)

        a [anonim] i-a raspuns lui Alegatorul

        dar cred ca nu am citit mai mult de 3 cuvinete, imi pare rau :)
    • 0 (0 voturi)    
      Alooo (Marţi, 4 mai 2010, 15:40)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui a

      Nu vă luați de ziua mea de naștere c-o fac nelucrătoare!

      Adrian
  • 0 (2 voturi)    
    scuzati-mi indiferenta (Marţi, 4 mai 2010, 15:12)

    ION I [anonim]

    dar poate ar trebui mai detaliat articolul, cu cateva puncte de vedere ale initiatorilor, etc...
    24 ianuarie / 6 februarie 1918: Proclamarea independenţei Basarabiei

    cred ca e putin cam exagerat cu ideea ca orice "etapa" a unui eveniment istoric trebuie sarbatorita.
    nu am vazut pana acum vreo publicatie sau post de televiziune alocand ceva cuvinte acestei dati... asa ca nici nu stiu cati au habar ce e cu data de 24 ianuarie
    • +3 (3 voturi)    
      documenteaza-te (Marţi, 4 mai 2010, 15:32)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui ION I

      24 ianuarie 1859 - unirea principatelor romane
      • 0 (0 voturi)    
        insa (Marţi, 4 mai 2010, 16:06)

        fvb [anonim] i-a raspuns lui aaa

        ce a scris corect ION I e ca aia e data pe stil vechi.
        inca ce se serbeaza este data de 24 ian, dar aia e pe stil vechi, intre timp s-a schimbat calendarul. in mod normal ar fi trebuit sa se serbeze pe 6 feb.
      • 0 (0 voturi)    
        stultus.. (Marţi, 4 mai 2010, 19:22)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui aaa

        am zis "scuzati-mi indiferenta" .. oricum in text nu este specificata care unire si ce an.. mai este o unire pe 1 decembrie (1918)..
        si inca imi sustin cele scrise mai sus.
  • +1 (1 vot)    
    pro (Marţi, 4 mai 2010, 15:51)

    stefy_mcs [anonim]

    avand in vedere ca lucram din ce in ce mai mult, si ajungem sa stam acasa, impreuna cu familia, doar 3-4 ore pe zi in cele mai fericite cazuri, in comparatie cu cele peste 9 ore pe care le lucram zilnic, sustin propunerea legislativa.
  • +1 (1 vot)    
    ce ne place munca.... (Marţi, 4 mai 2010, 15:56)

    ksm [anonim]

    NOT!
  • +2 (2 voturi)    
    in alte tari (Marţi, 4 mai 2010, 15:59)

    cc [anonim]

    Daca o sarbatoare legala pica in weekend atunci ziua imediat urmatoare weekendului este libera. Pe cand si la noi ?
    • +1 (1 vot)    
      plus ca (Marţi, 4 mai 2010, 16:07)

      fvb [anonim] i-a raspuns lui cc

      se da liber in ce zi e mai aproape, luni sau vineri, nu in mijlocul saptamanii.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 4 mai 2010, 16:34)

      ion [anonim] i-a raspuns lui cc

      Deja te bagi la avioane.
      Chiar crezi ca exista vreun politician pe care sa il duca mintea sa propuna asa ceva? Daca da, se asteapta pana in campanie electorala. Deci mai repede de 2 ani nu o sa gandesca nimeni la asa ceva