DNA a trimis instantei cererea de arestare preventiva a lui Catalin Voicu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 martie 2010, 16:03 Actualitate | Politic

Catalin Voicu
Foto: Agerpres
Directia Nationala Anticoruptie a depus, vineri, la Inalta Curte de Casatie si Justitie, cererea de arestare preventiva a senatorului Catalin Voicu, informeaza Mediafax. Solicitarea vine la doua zile dupa ce DNA a obtinut avizul Senatului pentru a putea cere instantei arestarea lui Catalin Voicu.

UPDATE: Procesul in care instanta va decide daca da curs cererii DNA de arestare preventiva a lui Catalin Voicu se va judeca marti, 30 martie, incepand cu ora 11:00, potrivit Antena 3.

Catalin Voicu a fost externat vineri dimineata din spital. El fusese internat miercuri la Spitalul Universitar de Urgenta din Bucuresti, din cauza unor probleme cardiovasculare, dupa ce i s-a facut rau la Parlament, cu putin timp inaintea inceperii sedintei in care Senatul a avizat cererea DNA privind incuviintarea arestarii sale.
 
De ce se vrea sa fiu introdus in sistemul penitenciar, unde stiti cu totii care sunt conditiile? Nu mai ai nici nume, esti doar un numar, in sistemul penitenciar sunt conditii de ev mediu. Conditiile din penitenciare decimeaza fiinta umana. Se deschide Cutia Pandorei si vor urma si altii dupa mine"
 
 
Catalin Voicu

Medicul Bogdan Popescu, purtatorul de cuvant al Spitalului Universitar de Urgenta din Capitala, a precizat vineri ca senatorul a fost externat in urma finalizarii investigatiilor medicale si a stabilirii schemei de tratament si ca nu crede ca acesta va avea nevoie sa se reintoarca in spital. Intrebat ce s-ar intampla in eventualitatea in care Voicu ar primi un mandat de arestare preventiva, Bogdan Popescu a afirmat ca "Nu pot sa prevad ce se va intampla. Ca orice bolnav de boala cardiovasculara din tara asta, are un risc. Nu cred ca se va intoarce la spital. Este stabil si are tratamentul necesar. Ca orice bolnav cu boala cardiovasculara, va urma un tratament".

Senatorul s-a internat de urgenta in spital in noaptea de marti spre miercuri si s-a externat in cursul diminetii de miercuri, pe propria raspundere. El s-a deplasat apoi la Senat, unde urma sa fie supusa la vot cererea DNA de incuviintare a arestarii sale, insa i s-a facut din nou rau si a ajuns din nou la spital.

  • De ce este acuzat Catalin Voicu

Catalin Voicu este acuzat de trafic de influenta si fals in inscrisuri sub semnatura privata, iar DNA a cerut ministrului Justitiei, Catalin Predoiu, sa sesizeze Senatul in vederea incuviintarii arestarii sale. Potrivit Constitutiei, deputatii si senatorii pot fi urmariti si trimisi in judecata penala pentru fapte care nu au legatura cu voturile sau cu opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului, dar nu pot fi perchezitionati, retinuti sau arestati fara incuviintarea Camerei din care fac parte.

In stenogramele din dosarul DNA prin care se cere arestarea senatorului PSD Catalin Voicu, publicate de HotNews.ro, apar numele unor politicieni precum Gabriel Oprea, Ludovic Orban, Marian Vanghelie, Miron Mitrea, magistrati - Florin Costiniu, dar si de oameni de afaceri - Costel Casuneanu si Marius Locic. Subiectele discutiilor publicate vizeaza interventii pe langa magistrati ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie, interventii la IGP si intentia senatorului Voicu de a fi devenit, in cazul in care Mircea Geoana ar fi castigat prezidentialele din 2009, ministru al Internelor, dorinta acestuia privind arestarea lui Neculai Ontanu si "intocmirea unor dosare" pe numele lui Gabriel Oprea.

Catalin Voicu ar fi intervenit folosindu-si influenta asupra magistratilor nu doar in cazurile Casuneanu, Mazare si Locic, dar si pentru Marian Oprisan, vicepresedintele PSD Dolj Maria Schutz, judecati pentru coruptie, pentru sotia lui Miron Mitrea si in cazul accidentului lui Ludovic Orban.




Citeste mai multe despre   






















1998 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    creste tensiunea iar (Vineri, 26 martie 2010, 16:09)

    maryus315 [anonim]

    1) apoi iar mergem la spital... ce sa vezi..medicii zic ca nu suporta regimul de detentie...saracul..
    2) omu face infarct si face coltu'..asa pe nepusa masa sa :
    a) le faca in ciuda la procurori si mai ales la BASESCU ca el e de vina (vinovatu' de serviciu)
    b)protejeze Parlamentul, Guvernul, CSM, ICJM, etc si il decoreaza astia

    PS a se citi cele de mai sus ca si o ...satira
    • +3 (3 voturi)    
      2 efecte ale arestarii (Vineri, 26 martie 2010, 17:53)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      primul efect, cel legal este zero. degeaba il mai aresteaza preventiv cand el e liber si cercetat de atata timp. a sters deja ce urme a putut sterge, a santajat pe cine a putut santaja etc. al doile efect este cel justitiar - oricum nu va fi condamnat dar macar sta si el o vreme la racoare. la minus 2 cum zic stenogramele. dar astia ca el nici acolo nu o vor duce rau. santajeaza/mituiesc un politist si vor avea acolo si femei si telefoane mobile si alcool si tigari si ce mai viseaza ei
  • +8 (10 voturi)    
    la ordinea de zi? (Vineri, 26 martie 2010, 16:10)

    cinic [anonim]

    vorbeste tov. Voicu se pregateste tov.Vanghelie!
    • +10 (10 voturi)    
      Vanghelie e claustrofob,ca a crescut pe strada ! (Vineri, 26 martie 2010, 16:24)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui cinic

      ..in spatii deschise ,mai un portofel,mai o milogeala ,mai o parcare reusita ! nu suporta celula !
      acum e mare sef la un PSD care are sanse sa intre cu 50% din vicepresedinti in puscarie ,in frunte cu tradatorul de neam si tara Iliescu,brandul partidului !
      au furat dosare de la servicii secrete pentru a santaja politic zeci de oameni ,cred ca modul in care statul mafiot a fost gandit si pus la punct de Iliescu si acoliti a fost si este inca extrem de aproape de reusita !
  • +6 (6 voturi)    
    the show ... (Vineri, 26 martie 2010, 16:11)

    lmc [utilizator]

    must go on!
  • +14 (14 voturi)    
    Hai cu zornaitoarele! (Vineri, 26 martie 2010, 16:12)

    zet [utilizator]

    E spre binele tau voicule! o sa slabesti asa fain, nu mai tre sa platesti maseuze sa iti framante faldurile, :))
    • +6 (6 voturi)    
      lol (Vineri, 26 martie 2010, 16:45)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui zet

      :)))
  • +13 (13 voturi)    
    si cine il va judeca? (Vineri, 26 martie 2010, 16:12)

    popcorn monta [utilizator]

    jipa sau costiniu?
    • +6 (6 voturi)    
      Aceasta intrebare (Vineri, 26 martie 2010, 16:44)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      intentionam si eu sa o pun.
    • +6 (6 voturi)    
      Eu cred că Jipa! (Vineri, 26 martie 2010, 16:56)

      uruqhai [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Ştiu că mulţi merg pe mâna lui Costiniu, dar mai ştiu că Jipa este mult mai bun. Mai obiectiv şi mai independent.
    • +2 (2 voturi)    
      Jipa, că el e la secţia penală (Vineri, 26 martie 2010, 17:04)

      gabhry_el [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Costiniu e la secţia civilă
      • +2 (2 voturi)    
        nu-s numai astia (Vineri, 26 martie 2010, 18:12)

        radu [anonim] i-a raspuns lui gabhry_el

        toti sunt bagati pina in git. Credeti ca mii de procese de musamalizare au fost judecate doar de astia doi?
        Eu ma uit la mutra lui Voicu, dinainte, cind declara ca el nu poate fi infundat usor (poza articol), ca e trecut prin multe, si la aia de ieri, cu fesul in cap, bolnav cica de hipertensiune (majoritatea romanilor de virsta lui o au si o duc pe picioare), cu privirea miloaga, cu popa la cap, de parca o fi asteptat moartea, sau vaicarindu-se ca are copii care sunt expusi si parintui bolnavi. jalnici mai sunteti mai pesedeilor!
  • +7 (7 voturi)    
    Acum ce mai urmează?! (Vineri, 26 martie 2010, 16:44)

    mamacerghida [utilizator]

    Preinfarctul?! O peritonită?! Pancreatită?!
  • -14 (14 voturi)    
    maine in locul lui Voicu ai putea fi tu (Vineri, 26 martie 2010, 16:58)

    lion [anonim]

    Va dati seama ca acest om este deja arestat? ce judecator va avea curajul sa-i refuze pe eficientii procurori ai Romaniei? ce judecator va avea curaj sa va infrunte pe voi, cei care deja l-ati condamnat pe Voicu? si atunci, de-a ce ne mai jucam?
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 26 martie 2010, 17:53)

      Rasboinicu [utilizator] i-a raspuns lui lion

      N-ai inteles nimic, stai jos.
      • -1 (1 vot)    
        Eu nu.. (Sâmbătă, 27 martie 2010, 9:20)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Rasboinicu

        .. dar cei care cumpara judecatori si cer mita de miliarde ca sa "rezolve" procese, sper ca da!
  • +4 (4 voturi)    
    Mda... (Vineri, 26 martie 2010, 17:00)

    Cristi [anonim]

    Sa-l rugam totusi pe "suferindul" Voicu ca, cat mai grabnic, pana va da ortul popii (ceea ce nu-i dorim), sa-si scrie memoriile. In care sa nu uite cumva sa precizeze ce anume inseamna "ventuza" (de care vorbea intr-una din discutiile "inteligente" pe care le-a avut cu "judecatorul" Costiniu) pe care Nastase urma sa i-o puna lui Costiniu... Ar fi foarte interesant sa aflam... Inchei prin a-i ura cu sinceritate tovarasului Voicu un calduros la multi ani!!! Desigur, de puscarie!!!

    P.S. Posibil ca tovarasul "transmisionist" sa se pricopseasca cu vreun furuncul care sa-i puna viata in pericol si, ca urmare, "medicii" (ca si d-astia cred ca avea destui in retea) sa constate ca personajul nu poate suporta regimul de detentie...
  • +7 (7 voturi)    
    Hai (Vineri, 26 martie 2010, 17:01)

    AmyD [utilizator]

    te rog eu Voicule, fa macar acum un bine tarii asteia si oamenilor din banii carora te-ai facut cat porcu. Macar acu mai da in vileag vreo 10 asa daca tot te duci la puscarie. As fi deacord sa ti se acrode si protectia martorilor, sa te duci creq sa traiesti in Ghana, in Canada sa nu te mai intorci aici, numai daca ai turna cativa nenorociti.
  • +4 (4 voturi)    
    FreeGigi... (Vineri, 26 martie 2010, 17:04)

    A Dandanache [utilizator]

    In cazul ca se da urmare cererii DNA si Voicu este arestat inseamna ca urmeaza o noua campanie (gen irealitateaTV si Antene) freeGigi? Adica freeCata. Dupa care neica Voicu se inscrie in PRM si catindeaza la PE impreuna cu Vadim, unde vor tine impreuna frumoase discursuri contra Mafiei.