Antal Arpad: Ceausescu nu a reusit sa ne convinga sa nu mai vorbim in maghiara, nu va reusi nici Ponta

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 martie 2010, 14:07 Actualitate | Politic

Antal Arpad
Foto: Agerpres
Liderul UDMR Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, a declarat ca nici Ceausescu nu a reusit sa ii convinga pe maghiari "sa nu mai vorbeasca, sa nu mai viseze, sa nu mai planga in limba maghiara" si nu vor reusi acest lucru nici Victor Ponta si nici altii.

Antal a declarat, duminica, pentru Mediafax, ca daca liderul PSD, Victor Ponta, vrea sa afle despre Tinutul Secuiesc, sa vina in zona si sa stea de vorba cu reprezentantii comunitatii maghiare, care ii vor explica ce inseamna Tinutul Secuiesc. El a facut aceste declaratii in contextul in care liderul PSD, Victor Ponta, a declarat, sambata, la Toplita, ca "nu exista Tinutul Secuiesc".
  • "La intrunirea unor romani, care au venit din toata tara in Tinutul Secuiesc, dar unde au participat si consilieri locali ai Tinutului Secuiesc, am aflat de la domnul Ponta, care probabil a fost prima data in Tinutul Secuiesc, ca Tinutul Secuiesc nu exista. Deci, daca vrea domnul Ponta sa afle, sa vina ca ii explicam noi despre Tinutul Secuiesc", a spus Antal Arpad.
  • "Probabil ca cei care au spus ca vor face totul ca legea minoritatilor nationale sa nu treaca in Parlament nu stiu faptul ca romanii din secuime au nevoie de autonomie culturala, pentru ca noi nu avem nevoie de autonomie culturala in secuime, noi avem nevoie de autonomie culturala in afara secuimii", a explicat Antal.
  • "Eu cred ca este trist, tragic, caraghios faptul ca romanii, mai ales cei care au venit din alta parte in secuime, vorbesc impotriva limbii maghiare din secuime. Noi nu am vorbit impotriva limbii romane. Noi cand am spus ca limba maghiara trebuie sa fie de acelasi rang cu limba romana nu am facut un rau, nu am vorbit impotriva limbii romane. Deci, noi avem intotdeauna mesaje pozitive, iar ei vor sa ne convinga sa nu mai vorbim, sa nu mai visam, sa nu mai plangem in limba maghiara, dar nu a reusit nici Ceausescu, nu o sa reuseasca nici Ponta si nici altii", a conchis presedintele UDMR Sfantu Gheorghe.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2141 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Minoritatea maghiara (Duminică, 21 martie 2010, 14:36)

    Serban [anonim]

    Cati maghiari/unguri (nu stiu cum prefera) sunt pe teritoriul romaniei? 6.6%??? De unde si pana unde cifra asta ajunge asa de importanta ca sa se ceara autonomie si oficializarea limbii maghiare? Maghiarii nu au vorbit impotriva limbii romane, si au dreptul sa planga si sa viseze in limba lor dar nu au dreptul sa creada ca ei sunt speciali cand au aceeasi cetatenie ca si restul. Cand Franta va oficializa araba atunci voi fi de acord sa se oficializeze maghiara in Romania!!
    • +3 (19 voturi)    
      sau (Duminică, 21 martie 2010, 16:17)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Serban

      care este procentul de suedezi de pe teritoriul finlandei? aprox 5%. cu toate acestea, suedeza e limba oficiala in toata finlanda, nu doar in regiunile in care comunitatea suedeza e majoritara. in plus, in comunitatile omogene "sami" (comunitati omogene cum sunt si comunitatile din harcov), cele trei limbi sami sunt si ele oficiale...

      ai dreacu' finlandezi! degeaba au fost ei eroi in al doilea razboi mondial, pentru ca in ochii romanilor nu sunt "adevarati patrioti"!
      • +4 (12 voturi)    
        si cam citi maghiari au luptat (Duminică, 21 martie 2010, 23:39)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        pentru Romania in ww2? Vrei sa-ti spun eu? Nici unul, asa ca lasa matale comparatiile total deplasate si mincinoase ( micinas?) Finlandezii au fost eroi, la fel de mult pe cit voi ungurii ati fost de lasi in ww2. Iar sami sint niste bieti crescatori de reni fara nici un fel de pretentii de limba sau teritoriale, asa ca mai lasa matale comparatiile deplasate si mincinoase.
        Propaganda de tip kgbist, cind hotul striga hotii, e la indemina oricarui '' minoritar persecutar'', dar pe care evident nu-l crede nimeni.
        De ce nu incercati aceeasi tactica in Austria sau Serbia? De frica, ai pentru ca stiti ca nu veti cistiga nimic,de aia. In Romania, trebuie sa recunosc,,sansele sin mult mai mari.
        Asta e atuul vostru. Cam subtire, ce-i drept.
        • +4 (12 voturi)    
          romanii nu au reprezentant in Parlamentul Ungariei (Luni, 22 martie 2010, 0:06)

          PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Ungurilor , sunteti niste nesimtiti. De ce romanii nu au acces in Parlamentul Ungariei ?

          De ce va urasc toate popoarele vecine ? slovacii , romanii , sarbii , croatii ? Sunteti nesimtiti !!!
          • -1 (11 voturi)    
            de ce nu sunt romani in parlamentul ungariei (Luni, 22 martie 2010, 1:16)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui PATRIOT

            pentru ca la recensamantul din 2001 in ungaria erau doar 8 482 de romani, adica 0,1% din populatia ungariei.

            de ce ii urasc romanii pe unguri? din acelasi motiv din care si ungurii ii urasc pe romani: si unii si altii isi cunosc rau & trunchiat / incomplet istoria & interactiunea pe care au avut-o de-a lungul timpului. atat unii cat si altii cunosc mai degraba diferentele & vechile animozitati dintre ei decat asemanarile & faptele comune.

            din acest motiv noi toti astia din europa centrala & de est care am avut de-a face unii cu altii vreme de secole ne uram intre noi. asta nu dintotdeauna, ci doar de vreo 2 secole, de cand oamenii nu s-au mai putut vedea in carne si oase, ci exclusiv ca incarnari a unei fiinte abstracte, inselatoare si monstruoase (a dovedit-o tot istoria), numaita "natiune".

            (iar mai inainte ne uram pt ca unii erau de o religie iar altii de alta, dar asta e deja alta poveste)
            • +4 (8 voturi)    
              asa si ? (Luni, 22 martie 2010, 7:25)

              PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

              "pentru ca la recensamantul din 2001 in ungaria erau doar 8 482 de romani, adica 0,1% din populatia ungariei."

              asa si ? asta e argumentul ? In Parlamentul Romaniei cum e posibil sa fie reprezentate atatea minoritati iar in Ungaria nimic ? E clar rautate ...

              PS : daca te votezi tu insuti esti chiar penibil.
            • +4 (8 voturi)    
              fals , doar presedintelui Ungariei are probleme (Luni, 22 martie 2010, 7:41)

              PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

              "din acest motiv noi toti astia din europa centrala & de est care am avut de-a face unii cu altii vreme de secole ne uram intre noi."

              FALS. Presedintele Ungariei este singurul cu probleme la intrarea in tarile vecine. Asta spune ceva : nu stiti sa traiti in pace cu vecinii. Sunteti nesimtiti !!!
              • +1 (3 voturi)    
                mdeh (Luni, 22 martie 2010, 11:55)

                diddlyjo [anonim] i-a raspuns lui PATRIOT

                ce sa zic, noi, romanii, avem doar sentimente de dragoste fata de bulgari (mai ales atunci cand ne comparam cu ei iar unii dintre noi in special cand isi amintesc de cadrilater), fata de sarbi (mai ales cand auzim de voivodina), fata de ucrainieni (nu doar cand ne amintim de cernauti & de herta ci si cand pomenim de insula serpilor) etc

                la fel ca noi, polonezii ii iubesc deopotriva pe rusi, pe ucrainieni & pe nemti.

                slovacii se dau in vant nu doar dupa unguri, ci si dupa austrieci, dupa cehi & dupa ucrainieni.

                cehii abia asteapta sa dea deschida usa nemtilor & austriecilor & ii asteapta cu placinte calde pe slovaci

                de croati, sarbi etc nu mai vorbesc pt ca s-a tot vorbit despre ei la TV in ultimele 2 decenii.
            • +1 (5 voturi)    
              raspuns ptr. diddlyjo (Luni, 22 martie 2010, 9:53)

              recensamant [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

              sigur ca sunt putini romani pentru ca au avut ungurii grija sa-i maghiarizeze salbatic si fortat. Daca s-ar face un recensamant pe baza ADN-ului in Ungaria, unguri ar fi minoritate...... ei ce zici de asta?
              • +3 (3 voturi)    
                si? (Luni, 22 martie 2010, 11:47)

                diddlyjo [anonim] i-a raspuns lui recensamant

                tu crezi ca daca s-ar face "recensamant pe baza ADN-ului" in ro s-ar dovedi ca suntem toti pui de daci & de romani? e naiv sa crezi asta. nu exista puritate etnica - oamenii nu sunt nici caini de rasa, nici cai de rasa, nici papagali de rasa & pt ca oamenii nu se imperecheaza dupa modelul dupa care sunt imperechiate (sub obladuirea atenta a cuiva) animalele de rasa.

                noi, oamenii, avem discernamant. din nefericire unii dintre noi nu il si folosesc in cel mai bun mod cu putinta, dar sunt liberi sa-l foloseasca dupa cum le place & le convine.
                • 0 (2 voturi)    
                  DIFERENTZA (Luni, 22 martie 2010, 14:45)

                  recensamant [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                  nu noi v-am romanizat pe tritoriul Romaniei ci voi ne-ati maghiarizat si pe teritoriul Romaniei si pe teritoriul ungariei. Semn de mare "civilizatie" .
                  Si nu-mi mai tine prelegeri de socio-biologie ptr. ca voi va bateti cu caramida-n piept ca sunteti 99,4% unguri in ungaria si de aceea nu se federalizeaza dar acelas argument dupa tine nu este valabil ptr. Romania. Sfertodoctule!
                  • 0 (2 voturi)    
                    inutil (Luni, 22 martie 2010, 16:26)

                    diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui recensamant

                    e inutil sa-ti mai dau argumente dupa ce in primul post ai propus un model de interpretare & in al doilea ai intors-o ca la ploiesti.

                    iti raspund in special pentru a-ti spune ca ma asteptam sa ma insulti & ca imi este rusine de romani ca tine care nu stiu purta un dialog & nu se stiu comporta in societate. pastrez speranta ca poate ramai si cu altceva decat cu ura de pe urma acestui schimb de replici. à bon entendeur!
        • 0 (10 voturi)    
          precizare (Luni, 22 martie 2010, 0:21)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          sunt roman ardelean. faptul ca tu iti bazezi ditiramba dandu-ti cu presupusul asupra identitatii & intentiilor mele nu anuleaza valoarea de adevar a primului meu post.

          pe de alta parte n-am cum sa-ti dovedesc aici ca-mi cunosc istoria neamului & a europei mai bine decat cei ce-au deschis doar manualele de istorie.
          • +3 (7 voturi)    
            pe cuvantul tau de onoare ca esti roman? (Luni, 22 martie 2010, 8:26)

            PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            pe cuvantul tau de onoare ca esti roman ?

            dupa ce bagi diversiunea ... :)
      • +5 (11 voturi)    
        Cetatea dacica din Covasna, care Tinut secuiesc ? (Duminică, 21 martie 2010, 23:57)

        PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Da mai ungure , dar in Finlanda suedezii nu fac nazuri cu automia teritoriala pe criterii etnice.

        Dragutule, mergi te rog la Cetatea Zanelor din Covasna (cetate dacica) si ai sa intelegi ca nu exista Tinut secuiesc. A fost Dacia , acum e Romania. punct.
        • -5 (11 voturi)    
          sa nu ne inselam (Luni, 22 martie 2010, 1:32)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui PATRIOT

          1. in finlanda suedezii deja au autonomie in insulele aland.

          2. daca pe actualul teritoriu al romaniei, al moldovei & al ucrainei a existat cultura cucuteni-tripiliska, nu inseamna ca romanii si ucrainienii au strabunici comuni, nici ca roamnii & ucrainienii de azi vorbesc o limba inrudita cu aceea a oamenilor care au trait in acel teritoriu acum mai bine de 5000 de ani.

          3. daca te duci la istanbul o sa vezi zidurile lui teodosie al doilea & hagia sophia, dar asta nu inseamna ca marea majoritate a celor ce traiesc in istanbul nu ar fi turci & ca istanbul nu ar fi in turcia (si nu in alta tara).

          etc etc
          • +5 (9 voturi)    
            Altul? Sau acelasi? (Luni, 22 martie 2010, 6:09)

            garett [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            Observ ca tot revine, obsesiv, povestea asta cu insulele aland. situatia lor e cu totul alta, similara cu cea din Guernsey sau isle of Man. E cu totl alt context, oricat s-ar preda la UDMR ideea ca ar fi similat.
            2. Eu nu te cred ca esti roman! Toate comentariile tale sunt fatis pro-maghiare, nu au nici o legatura cu atitudinea mai relaxata a ardelenilor fata de minoritati ci doar cu propaganda de partid!
            • 0 (4 voturi)    
              ce sa inteleg? (Luni, 22 martie 2010, 9:13)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui garett

              ca romanii se recunosc dupa cat sunt de xenofobi? sau dupa cat de putin ii cunosc pe cielalti?

              sau adevaratii romani sunt cei care dau bine cu ciomagul? sau cei ce nu pot accepta nimic in afara de putinul pe care-l cunosc?

              consider ca exagerarile de orice natura sunt nocive, ca irationalul poate fi fatal, ca informatia poate fi transmisa de la un individ la altul & ca oamenii au cap pt a judeca cu el. prin urmare sunt pro-maghiar doar in masura & in cazul in care ungurii au dreptate. la fel, sunt pro-tigan atunci cand tiganii au dreptate. fara indoiala sunt pro-roman cand romanii au dreptate & as fi pro-martian daca martienii ar avea dreptate.

              inutil sa-ti mai spun ca atunci cand intalnesc unguri care se abat de la dreptate & adevar, asa cum se abat aici unii romani, reactionez in acelasi fel. cred ca doar dialogul bine purtat & bine cumpanit ne poate salva de la etichetari pe cat de reductioniste pe atat de gresite de genul "esti fatis pro-maghiar" sau "esti fatis pro-roman".

              ps: in privinta insulelor Aland, Guernsey, sau a Tirolului de sud etc trebuie sa tinem cont si de particularitatile lor istorice, demografice, cultural-lingvistice etc, particularitati nu identice cu ale Ardealului, dar nici foarte diferite.
          • +5 (9 voturi)    
            de ce aberezi ? (Luni, 22 martie 2010, 7:36)

            PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            Dulceata , te pierzi in aberatii. Se vede ca ai invatat istoria dpdv maghiar.

            Tinutul Secuiesc nu exista !!! Este doar linie directa Dacia -> Romania.

            Nu vom permite ca acolo unde au trait stramosii nostrii sa va faceti voi alta tara. Va trebui sa respectati legile acestei tari si sa traiti in pace si intelegere cu noi romanii.
            • 0 (4 voturi)    
              Slabut argumentul cu stramosii (Luni, 22 martie 2010, 12:49)

              Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui PATRIOT

              Eu cred, ca si multi altii, ca invocarea argumentelor istorice in controversele politice de astazi e practic inutila. Nu are rost sa mai explic de ce sunt hotaritoare realitatile prezente de pe teren si nu povestile despre ce s-a intimplat cu sute de ani in urma. Dar as vrea sa iti spun numai cit de uimit am fost cind mi-am dat prima oara seama ca nu are nici un rost discutia despre "cine a fost primul" intr-un loc sau altul. Am fost socat sa aflu, de exemplu, ca populatia Tarii Romanesti la intemeiere era de numai citeva sute de mii de oameni (poate sase-sapte sute de mii), ca Moldova a fost luata in stapanire de Dragos si apoi de Bogdan, cu o mie - doua mii de voinici (sau chiar mai putin) populatia existenta atunci pe teritoriul ]ntregii Moldove actuale (foarte amestecata de altfel, din punct de vedere etnic) fiind poate nu mai numeroasa de trei sute de mii de oameni. Pai cand te uiti la astfel de cifre, iti dai seama ca o colonizare cu cateva mii de oameni a teritoriului unui actual judet putea schimba radical caracterul etnic. E absurd sa te prevalezi de argumentul ca, sa zicem in actualul judet Covasna, traia inainte o mana de oameni care ar fi fost romani. Iar caracterul etnic e oricum destul de indoielnic pentru acea perioada fiindca puteau fi romani acolo, dar puteau fi si cumani sau slavi etc). Asadar ce conteaza este faptul ca ASTAZI secuii sunt majoritari in cele trei judete si ca exista acolo si o minoritate romaneasca ale carei drepturi trebuie respectate.
              Cele trei judete sunt in centrul Romaniei, nu se pune problema sa fie amenintata integritatea teritoriala a tarii. In aceste conditii, eu cred ca Romania nu ar avea nimic de pierdut, iar relatiile dintre comunitati ar avea de castigat, inclusiv in ce priveste respectarea drepturilor minoritatii romanesti, daca s-ar accepta oficializarea limbii maghiare, alaturi de limba romana, in cele trei judete.
              • 0 (2 voturi)    
                foarte adevarat (Luni, 22 martie 2010, 13:10)

                diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

                sunt intru totul de acord cu opinia dumneavoastra.
      • +5 (7 voturi)    
        Buna diversiunea cu Insule Aland :) (Luni, 22 martie 2010, 8:06)

        PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Buna diversiunea cu Insule Aland (introducerea in discutia publica) , dar in harcov nu veti avea in veci vecilor guvern propriu !!!

        Face parte cu aceasi tactica "politist bun - politist rau" pe care liderii maghiarilor o joaca de ani buni de zile.

        Adica maximizand pretentiile veti optine din ce in ce mai mult la negociere. Ne-am prins , nu intelegeti ?

        Referitor la autonomia culturala , modelul pe baza caruia Romania a rezolvat problema minoritatilor este apreciat la nivel european.
      • +2 (4 voturi)    
        raspuns lui diddlyjo (Luni, 22 martie 2010, 9:47)

        Diferente fundamentale intre Ro si Fin [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Ne-ai capiat cu argumentul asta in toate forrumuri-le despre ce se intampla in harcov.
        Raspunsul este ca suedezii nu privesc arogant la finlandezi, nu ii considere inferiori si nu au pretentii teritoriale de regiuni autonome in Finlanda, ca daca ar fi asa sa vezi ce ar mai riposta finlandezii. Duceti-va voi secuii in Finlanda si cereti autonomie sa vedeti ce se intamla.
        Nu mai face pe naivul sau pe prostul.
        De la mine ai 10000 minusuri.
    • -1 (11 voturi)    
      nici chiar asa ... (Duminică, 21 martie 2010, 17:21)

      CMihai [utilizator] i-a raspuns lui Serban

      accept ca 6.6% insa aici trebuie sa te uiti la realitatea judetelor afectate. pe mine nu ma intereseaza daca maghiara va fii sau nu oficiala, atat timp cat romana este tinut asa cum este si acum, insa aici este vorba despre 3 judete si nu toata tara ...
  • +7 (13 voturi)    
    Provocari (Duminică, 21 martie 2010, 14:37)

    doru [anonim]

    Dl Antal stie f bine ca nimani in tara asta nu a interzis ungurilor sa si foloseasca limba materna ,inclusiv in scoli.......aici nu e vorba de autonomie culturala,aici sunt provocari pentru autonomie regionala pe criterii etnice,ceea ce e inacceptabil ,nu numai in RO,dar si un Ungaria,sau alta tara din UE.....
    Chestia cu "Scaunele Secuiesti"tine de istoria Principatului , istoria evului mediu,nu poate fi luata in serios in sec 21,dar politicienii de la noi habar nu au de istorie .......
    Dl Antal face praf ca si "patrihotii"ce promoveaza sovinismul si ura etnica......dl Antal e ca si ei....
    • +4 (12 voturi)    
      UDMR fara idei (Duminică, 21 martie 2010, 16:15)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui doru

      Nu mai au idei astia de la UDMR....cu care sa-si justifice existenta in maghiarime.

      Trebuie mereu sa-i faca pe sarmanii secui sa creada ca inca la Bucuresti e Ceausescu bau bau, care vine sa le sterga limba maghiara din capusoare:-)))
  • -5 (11 voturi)    
    dialogul surzilor (Duminică, 21 martie 2010, 14:37)

    Rollo Tomasi [anonim]

    IPS Salajean s-a plans ca nu va mai putea vorbi in romana cu brazii si cu muntii. Este fals. Dupa cum arata si Antal Arpad, propunerea vizeaza dobandirea unui statut cooficial pentru limba maghiara.
    Dar la fel de fals este si afirmatia potrivit careia ar dori cineva sa li se interzica maghiarilor sa vorbeasca sau sa planga ungureste.
    • +3 (7 voturi)    
      O ambitie costisitoare (Duminică, 21 martie 2010, 16:18)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

      asta cu statut egal cu limba romana e o ambitie costisitoare pentru toata comunitatile de maghiari si secuii.

      Din pacate istoria e una, nu mai poate fi data inapoi....traim in Romania. E chiar atat de greu de acceptat acest lucru???
    • +3 (11 voturi)    
      Cetatene roman de etnie maghiara (Duminică, 21 martie 2010, 16:33)

      Andrzej [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

      Cetatene roman de etnie maghiara Roll Tomasi, dumneata nascocesti o sintagma "statut cooficial pentru limba maghiara", dar probabil nu intelegi o idee simpla: "cooficial" in seamna altceva decat doriti dvs.
      Mi-e teama ca folositi un termen care nu-si are rostul in insailarea dvs. de vorbe goale.
      Limba maghiara nu a fost cooficiala decat in imperiul putred pe care il regretati.
      In Romania nu exista statutul preferential al unei etnii in defavoarea altora si cu atat mai mult al limbii vorbite de acea etnie.
      Maghiarii sunt numai una din celelalte etnii conlocuitoarea si nici macar cea mai importanta din punct de vedere
    • +2 (12 voturi)    
      In incheiere va propun (Duminică, 21 martie 2010, 16:39)

      Andrzej [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

      In incheiere va propun, ca aceeasi i"idee" de statut cooficial al limbii maghiare sa o propuneti si vecinilor sarbi, ukranieni, slovaci sau sloveni si s-ar putea ca TOTI ungurii sa ajunga in situatia de a cauta teritoriul mama undeva prin stepele Asiei, deranjand alti etnici cu aroganta dvs.
      • -3 (5 voturi)    
        daca imperiul austro ungar (Luni, 22 martie 2010, 8:53)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Andrzej

        a fost putred,ce poti sa zici ca romania noastra de toate zilele,unde si femeia de serviciu se angajeaza ca sa ia spaga!
        Voi credet ca noi nu cunoastem adevarata fata a romaniei?
        Uitat-e la primul titlu de pe Hotnews!
  • -1 (9 voturi)    
    Ponta se trezeste si el vorbind! De fapt nu ... (Duminică, 21 martie 2010, 14:52)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    se trezeste, are si el niste sarcini trasate.
  • +1 (9 voturi)    
    adunare (Duminică, 21 martie 2010, 14:52)

    ponta [anonim]

    Ponta a luat-o rau de face adunari cu Vatra R., Vadim, Funar si altii de genu
  • +3 (13 voturi)    
    Udemerul si-a iasit din minti si abereaza (Duminică, 21 martie 2010, 14:52)

    Andrzej [anonim]

    Acest Antal Arpad, este la fel de nesimtit manipulator Asztalosz -Magureanu.
    Flacaul acesta cu fata de politruc kgb-ist inventeaza teme ciudate. Poate ar trebui sa-i aminteasca cineva ca pe vremea lui ceausescu unguri aveau tot atatea drepturi si privatiuni ca si romanii. Azi toate toate celelalte etnii au mai multe drepturi decat populatia majoritara.
    Mi-e sila sa constat ca unii lideri ai etniei maghiare din Romania se comporta mai josnic chiar decat tiganii.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu e greu ... (Duminică, 21 martie 2010, 16:20)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui Andrzej

      de inteles ca UDMR se hraneste de pe urma starii de tensiune dintre comunitati si deci au tot interesul sa o alimenteze.
    • -1 (3 voturi)    
      tu acuzi (Luni, 22 martie 2010, 8:55)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Andrzej

      cand sa dovedit ca juma'din comentacii sunt platiti,ati profanat si libertatea de pe interne,singura natiune "europeana"!
  • +11 (15 voturi)    
    draghe Arpi (Duminică, 21 martie 2010, 14:59)

    vveninosu [utilizator]

    dar cine va interzice sa vorbiti maghiara? vorbiti ce limba vreti voi, dar trebuie sa stiti si romaneste.

    problema e alta, dar intotdeauna stiti sa invartiti cuvintele
  • +10 (16 voturi)    
    mad (Duminică, 21 martie 2010, 15:04)

    strategy [utilizator]

    Stai linistit Antal ca nu va interzice nimeni sa vorbiti cum doriti voi, dar nu va cereti drepturi peste limita rusinii ... [+]
  • +3 (9 voturi)    
    Provocatorii antinationali (Duminică, 21 martie 2010, 15:04)

    Andrzej [anonim]

    Provocatorii antinationali, UDMR, PRM, si evident ultimul pelista , dar nu cel din urmaPSD--ul, incearca acum cartea dezbinarii exact cum au facut si in 1990, incercand sa iasa din mocirla in care prin hotie si ticalosie tot ei au creat-o in 20 de ani de tranzitie.
    Ponta este la fel de ticalos cum a fost Iliescu acum 20 de ani jucand cartea provocarii si dezbinarii numai din frica disperata de a ascunde sub pres enormele porcarii la care ei toti sunt partasi.
    Ponta va deschide dosarul si scrie prima fila pentru care va fi judecat mai curand decat crede.
    Romanii si maghiarii nu mai pot fi masa de manevra ca acum 20 de ani.
  • +10 (12 voturi)    
    rusine (Duminică, 21 martie 2010, 15:11)

    dan [anonim]

    personal sunt satul de retorica ieftina a politicienilor.ia mai lasati-va de bagat vrajba intre romani si unguri.De prin 2000 multi romani si unguri au mers la lucru in strainatate si au vazut cum stau lucrurile.Noi romani ne-am simtit minoritari in alte state si am vazut ca nu exista nici o posibilitate de invata in limba noastra si probabil multi intelegem dorinta ungurilor din romania de a o face .Dar au fost si unguri care plecati din Romania si-au dat seama ca Romania este tara lor si acest lucru nu trebuie sa-l neglijeze(din experienta unor prieteni unguri din cluj care plecati in Ungaria sau Spania si care surprinzator pt mine ni-au spus ca se asteptau cel putin in cazul celor plecati in Ungaria la un trat mai bun acolo dar ca au fost neplacut surprinsi ).Aici s-au nascut si aici au copilarit si s-au indragostit si de multe ori au format cu romanii familii mixte daca i-mi permiteti sa le numesc asa.Nu va inteleg politicieni din Romania.nici pe cei romani nici pe cei unguri.chiar nu intelegeti ca trebuie sa traim in liniste .Chiar de vreo doua luni nu aveti altceva de facut decat sa bagati vrajba.Eu sunt clujean si de mic copil am avut si prieteni unguri si intotdeauna ne-am respectat.nu au fost probleme niciodata si acum vreti voi domnilor din PSD,PDL PNL si UDMR sa creati probleme.Voi unguri trebuie sa ne respectati pe noi romani si la fel noi romanii trebuie sa va respectam.Ar fi multe de spus dar eu ma opresc aici ,facand un apel la toti cetatenii din Romania sa traiasca in pace si respect .
  • +3 (13 voturi)    
    explicatie (Duminică, 21 martie 2010, 15:20)

    mitica [anonim]

    Domnule Arpad, se pare ca nu cunoasteti geografia Romaniei - Tinutul Secuiesc nu exista. In schimb, exista judetele Harghita, Covasna si Mures. Reveniti in scoala primara ca sa aflati cum este impartita tara in care locuiti, domnule Arpad. In Franta nu exista mai multe limbi, in Germania, la fel, in Spania si Italia asijderea. De ce ar fi in Romania? Doar fiindca o minoritate, care numara mai putin decat populatia Bucurestiului, are nervi?
    • -3 (7 voturi)    
      parca se potriveste (Duminică, 21 martie 2010, 17:41)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui mitica

      cu povestea din Orientul Mijlociu: si despre palestinieni se opina ca nu exista, dar cand se relata despre casualties mentionandu-se faptul ca armata tragea in aer, de avertisment numai, se numarau atatia si atatia palestinieni morti si raniti...ca sa vezi ca ei existau, de-adevaratelea, nu o farsa... oare cum sa faca dovada ca ei exista cu adevarat, secuii aceia? poate recurgandu-se la "metoda"...?!
    • 0 (6 voturi)    
      pt informare (Duminică, 21 martie 2010, 22:08)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui mitica

      In Franta se vorbesc limbile franceza, bretona, catalana, basca, corsicana, franco-provesala plus o multine de alte dialecte.

      In Germania se vorbesc limbile germana, sorba, turca etc.

      In Spania se vorbesc limbile spaniola, basca,catalana, galiciana, occitana.

      In Italia se vorbesc limbile italiana, franceza, germana, slovena, arberesch (un fel de albaneza), griko si o multime de dialecte mai mult sau mai putin apropiate de italiana standard.
  • +2 (14 voturi)    
    propun (Duminică, 21 martie 2010, 15:21)

    atreus [anonim]

    reimpartirea administratva a Romaniei prin comasarea judetelor astfel:
    judetele Harghita, Neamt si Bacau vor forma un singur judet cu capitala la Bacau
    Judetele Covasna, Brasov si Prahova vor forma un singur judet cu capitala la Brasov
    Judetele Mures, Cluj si Alba vor forma un singur Judet cu capitala la Cluj
    Cred ca aceasta reorganizare impreuna cu ulterioare comasari va rezolva complet problema tinutului secuiesc.
    • +2 (6 voturi)    
      COREEEEEEEECT! (Duminică, 21 martie 2010, 16:23)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Corect....numai asa vom da sanse celor doua comuntati sa conlucreze pe proiecte concrete, de dezvolatare, adica pe interese comune si numai astfel se vor apropia cu adevarat!
  • +3 (13 voturi)    
    aveti tupeu ... (Duminică, 21 martie 2010, 15:26)

    agora [anonim]

    Dar credeti ca veti reusi sa ne faceti pe noi sa nu mai vorbim romana Ati mai incercat si in 1914 si in 1940 si vad ca tot mai incercati Adevarul este ca ati fost privilegiati si pe vremea aia si acum dar cu siguranta va veni vremea sa va astamparati
  • +2 (10 voturi)    
    domnule Antal, (Duminică, 21 martie 2010, 15:28)

    cornerro [anonim]

    cand a dorit ceausescu sa va scoata limba maghiara din uz , din gand si visuri? aveti dovezi ale unui plan secret, macar, fiindca nu stiu sa existe dovezi istorice irefutabile de genul celor lasate de rusi in ungaria, in 1956? a fost declansat vreun plan subversiv de schimbare a numelor unguresti in nume romanesti, asa cum inaintasii matale au procedat in ardeal (episod pe care eu, cetatean roman de etnie romana, l-as fi dorit pentru totdeauna uitat) si nu stim noi, ceilalti? intre ce ani s-a intamplat asta si cu ce rezultate? sau crezi ca romanii nu ar reusi sa fie la fel de salbatici in a face un abuz pe teritotiul aflat in posesie, daca ar vrea asta? daca nu ai astfel de dovezi, cetatene antal, inseamna ca poate matale mananci rahat fara masura, in loc sa porti o discutie aplicata, asa cum iti place sa crezi ca faci. daca presupui ca ceausescu nu va putea suporta, daca presupunerea o poti extinde si la o mare parte dintre etnicii romani, atunci e cazul sa te intrebi de ce sunteti greu de suportat, nu sa acuzi gandurile celorlalti. sau numai etnia maghiara are dreptul la libertatea gandului?...urmeaza
    • +2 (10 voturi)    
      UDMR fara ideii (Duminică, 21 martie 2010, 16:37)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui cornerro

      Nu mai au idei si tot il reinventeaza pe Ceusescu bau bau...acolo in anii '80 vor sa-i tina pe a lor.
    • 0 (10 voturi)    
      pai (Duminică, 21 martie 2010, 17:20)

      ardeleanul [anonim] i-a raspuns lui cornerro

      Ceausescu a facut exact aceasi manevra ca si politicienii actuali: istoria si geografia predate numai in limba romana. cu denumiri ale localitatilor care au avut numemaghiare, vechi, (nu inventate ca si variantele in limba romana, traduse dupa auzite sau mot-a-mot) folosite numai in varianta romana: in loc de Sepsiszentgyorgy puteai sa scrii numai Sfantu Gheorghe. iti arat ziare din vremea respectiva daca nu ma crezi...

      daca aceasta nu este o incercare de eradicare a originile maghiarilor ... nu stiu ce mai poate fi catalogat ca atare.
    • +2 (6 voturi)    
      mda (Duminică, 21 martie 2010, 22:11)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui cornerro

      Informeaza-te. Au fost politici metodice de romanizare in perioada comunista.
    • 0 (2 voturi)    
      voi chiar asa de putine istorie stiti? (Luni, 22 martie 2010, 8:58)

      levi [anonim] i-a raspuns lui cornerro

      exact asta a intimplat in anii 80!
  • +7 (15 voturi)    
    Respect (Duminică, 21 martie 2010, 15:43)

    x [anonim]

    In mod sigur, din partea mea aveti respect cel putin la fel de mult cit primesc de la voi, cetatenii romani de etnie maghiara.
    Pornind de la aceasta realitate, parerea mea sincera e ca voi trebuie si puteti vorbi in limba materna.
    Un singur lucru mai trebuie: sa constientizati ca locuiti intr-o tzara, careia trebuie sa-i vorbiti limba oficiala.
    La buna convietuire!
    • -3 (9 voturi)    
      te rog (Duminică, 21 martie 2010, 17:15)

      ardeleanul [anonim] i-a raspuns lui x

      sa-mi arati articolul din constitutia romaniei cere OBLIGA cineva sa vorbeasca limba maghiara.

      nu invoca articolul despre limba oficiala, aceasta nu reprezinta nicio constrangere.
      • +1 (5 voturi)    
        ? (Duminică, 21 martie 2010, 22:09)

        x [anonim] i-a raspuns lui ardeleanul

        Eu n-am afirmat ca limba maghiara trebuie vorbita de toti (presupun ca n-ai citit atent;"voi trebuie" se refera la cei din paragraful precedent).
        Cit despre dreptul etniilor, mie mi se pare normal sa aiba dreptul sa-si invete limba materna; e doar parerea mea, de nemaghiar.
        In schimb, mai parshiva mi se pare Constitutia, unde nu se scrie CLAR ca limba oficiala e obligatorie.
        Avem doar art. 32, alin. 2 (Invatamantul de toate gradele se desfasoara in limba romana. ...), sintagma incompleta, neprecisa si exploatabila!
        • +1 (1 vot)    
          si (Luni, 22 martie 2010, 13:05)

          levi [anonim] i-a raspuns lui x

          surdo-mutii se impusca! nu?
    • +3 (11 voturi)    
      minoritatea maghiara (Duminică, 21 martie 2010, 17:22)

      tudorel [anonim] i-a raspuns lui x

      unii dintre minoritarii maghiari au fost si sunt extremisti.Din pacate astia ies in frunte(fata) ca paduchele,pentru privilegiile lor.Liderii maghiarilor nu se gandesc (si nu numai ai lor) la binele maselor , se gandesc numai cum sa le manevreze ptr. a castiga cat mai multe voturi si a-si mentine privilegiile.Toate discursurile lor sunt fara continut.Ei folosesc proverbul latin "divide et impera" (dezbina si conduce) ,care se pare ca le prieste.Dar va veni vremea cand oamenii de rand nu se vor mai lasa manipulati in acest fel rusinos , vor coexista pasnic si isi vor vedea de problemele lor personale ,ptr ca nu conteaza de ce etnie esti , conteaza sa traiesti bine , iar limba ta materna(ca tatal nu se stie neoficial ) poti s-o vorbesti acasa , asa cum se face si in tarile asa zis civilizate (dezvoltate).Dl.Antal,las-o balta.
  • +2 (8 voturi)    
    Nu ne aburiti iara (Duminică, 21 martie 2010, 15:52)

    Zak [anonim]

    Domnu' Arpad felul asta de a face politica, tipic UDMR, e fumat de mult: o faceti pe nevinovatii, pe asupritii, cand de fapt e vorba CA SUNTETI UN PARTID LA GUVERNARE CARE NU RESPECTA CONSTITUTIA ROMANIEI SI LIMBA EI DE STAT!

    Eu am impresia ca va convine sa intretineti o stare conflictuala, dar mie imi e teama ca maghiarii ca comunitate vor avea de suferit din politica dumneavostra.

    Despre asta-i vorba domnu' Arpad...sa nu credeti ca mai sunt fraieri in lumea asta care mai cred in basmele pe care le povestiti. Aveti un paradis lingvistic si administrativ in HaCo, dar nu va e de ajuns se pare.

    De asta se mobilizeaza romanii acum, nu ca sa va ia vreun drept care e DEJA prevazut in legislatia Romaniei!
  • -1 (11 voturi)    
    da vorbiti frate, da acasa sau in ungheria (Duminică, 21 martie 2010, 15:53)

    dromihete [anonim]

    in rest, fiti bucurosi ca aveti onoarea de a trai intr-o tara cu o limba veche, frumoasa si plina de istorie, limba romana.
    • -3 (7 voturi)    
      =)) (Duminică, 21 martie 2010, 20:33)

      =)) [anonim] i-a raspuns lui dromihete

      =))
    • 0 (6 voturi)    
      limba (Duminică, 21 martie 2010, 21:52)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

      toate limbile sunt vechi, frumoase si pline de istorie. in acelasi timp toate limbile se innoiesc permanent - vezi cuvintele "onoare" si "istorie" din fraza ta, imprumutate din franceza in urma cu mai putin de un secol si jumatate.
  • +1 (9 voturi)    
    ...urmare (Duminică, 21 martie 2010, 15:57)

    cornerro [anonim]

    sa trecem acum la conceptul de "autonomie culturala IN AFARA SECUIMII", adica ceea ce vreti voi sa obtineti. pai, cetatene antal, matale crezi ca eu, etnic roman, trebuie sa inghit OBLIGATORIU cultura secuilor?!? poate mie nu-mi place cultura voastra, poate consider, asa, in gandurile mele, ca nici nu exista o cultura a secuilor, cum adica vrei sa obtii o autonomie IN AFARA secuimii?? ...legiferata, desigur! in mod normal, cultura se raspandeste firesc, daca ea exista si este suficient de puternica. cand acest lucru este de nesuportat si deranjeaza o etnie superioara numeric intr-o tara, exista posibilitatea adoptarii unor legi TOTAL NEDEMOCRATICE de stopare a proliferarii, dar aceasta lege NU EXISTA in romania si nu dorim sa existe, uraim! asadar, mareata cultura secuiasca se poate lati libera in toata lumea democratica, nu numai in romania, nu e nevoie de o lege care sa impuna asta; CEEA CE NU ESTE INTERZIS, ESTE PERMIS!
    iesiti cu costumele voastre populare absolut originale (sunt aduse direct din strafundurile asiei, nimeni nu mai poarta ceva asemanator), cu muzica voastra, cu kurtos colacs-ii vostri incremenitor de gustosi, iesiti din tinutul autodenumit secuiesc si aratati-le tuturor ce mari valori spirituale si de comportament se ascund in spatele acestor aproximativ 200 000 de supraoameni si sunt convins ca nu numai moldovenii si valahii se vor lasa cuceriti cultural, dar - cum spuneam- si intreaga lume civilizata! vrei o lege care sa va scoata cu de-a sila de acolo si care sa ne puna pe noi, ceilalti, sa consumam portii copioase de cultura secuiasca? stimate domn, calci in strachini cu voiosie!
    apoi: "romani veniti din alta parte in secuime?!?!" adica cum?! voi nu ati venit din alta parte peste altii?? daca acceptam si apreciem, uneori, convietuirea de peste 800 de ani cu voi, mi se pare o magarie fara seaman sa pretinzi ca altii nu mai au voie acolo unde v-ati pus voi "cortul"! ...urmeaza
    • -1 (1 vot)    
      Multumesc Conerro (Luni, 22 martie 2010, 10:18)

      omega3 [anonim] i-a raspuns lui cornerro

      Absolut superb!!!!
      SUBSCRIU!
  • +1 (9 voturi)    
    ...urmare (Duminică, 21 martie 2010, 16:18)

    cornerro [anonim]

    nu exista libera circulatie si dreptul omului de a o exercita decat pentru supraneamul secuilor??sau va este frica sa nu vi se stinga puternica cultura chiar acolo, in sanul tinutului vostru? faptele imaginate DE TINE sunt caraghioase, domnule! limba maghiara poate avea rang egal si stii bine ca are chiar mai mult de atat, de facto, in harghita-covasna, dar nu va fi votata intr-un viitor previzibil, drept limba oficiala pentru ca voi sa nu puteti persecuta IN MOD LEGAL, minoritatea romana de acolo. voi ati transformat etnicii romani de acolo in minoritate, desi conceptul de minoritate a unei majoritati este absurd!! de aceea, nu este nevoie ca un roman "minoritar" sa invete maghiara daca el nu doreste asta, fiindca EXISTA DEJA O LIMBA OFICIALA SI ACEEA ESTE LIMBA ROMANA(fata de care nu aveti nimic impotriva, asa cum ai spus!)! SI EA AR TREBUI CUNOSCUTA MACAR LA NIVEL ELEMENTAR DE TOTI CETATENII TARII ACESTEIA! deci, daca tot exista o limba in care ne putem intelege, care este rostul PRACTIC, al existentei unei a doua limbi?! nu exista un astfel de rost, demersul vostru fiind unul pur etnic si -posibil- revendicativ. de aceea nu veti avea limba oficiala maghiara decat atunci cand principiul acceptarii vointei majoritare va fi incalcat, aceasta putandu-se intampla numai cu conditia izbucnirii unui conflict pe care nimeni din lumea civilizata nu si-l mai doreste si pe care sper ca nici tu nu-l doresti, nene antal.ponta nu vrea sa va interzica a visa in ce limba doriti, el doar a punctat ceea ce si eu am incercat sa fac. si ponta poate nu are chef sa ii explici matale ce e tinutul ala secuiesc: cultura generala - daca crezi ca poate fi vorba despre asta- e facultativa.
    • 0 (2 voturi)    
      de unde stii tu (Luni, 22 martie 2010, 9:10)

      levi [anonim] i-a raspuns lui cornerro

      ca noi am venit din Asia?pai tu nu stii ce sa intamplat acu 20-25 de ani!
      ce sa promis minoritatiilor in Manifestul de la Alba Iulia?de ce nu e pe internet? ca sa nu stim noi? gresit! stim!si oricum noi am venit mai devreme din Asia decit voi din Bulgaria!
      Unul din cinci roman are dosar penal stii?vreti sa dati vina pe altii dar de fapt adevarul este ca :
      SUNTETI INCAPABILI SA VA GUVERNATI!
      • -1 (1 vot)    
        rapuns pentru levi (Luni, 22 martie 2010, 11:05)

        fara dosar penal [anonim] i-a raspuns lui levi

        Mai levi nu ne mai aburi cu atfel de statistici pe care le cititi voi in ziare sau pe site-urile mino . Noi nu suntem o natie de infractori asa cum vrei tu sa ne prezinti.
        Din postarea ta reise cat de indoctrinati si de asmutiti impotriva romanilor sunteti. Aroganta si ura voastra sunt un produs al indoctrinarii voastre si a autoizolarii pe care o practicati cu atata zel. O sa muriti asfixiati prin autocontemplare.
        Si totusi ne guvenam fara voia ta (si totusi se invarte..... a pus un astronom.... nu, nu era ungur, pacat nu?)
        pune-ti tichia (de margaritar)
        • 0 (2 voturi)    
          nu ai raspuns la nici-o intrebare (Luni, 22 martie 2010, 12:04)

          levi [anonim] i-a raspuns lui fara dosar penal

          si cine guverneaza?nu voi si mafia!esti sigur ca suntem izolati,asa este suntem izolati din fericire de manifestare voastra ortodoxo-tucice,de spaga la ficare colt de strada,de nepotismul vostru,de jmecheri de smenari,de voiculisme,de manele si de covoare de seminta nu vorbesc!
          si nici de cartiere de tigani care va terorizeaza!sau de covorul de gunoi,in tot regatul nici de padurea infecta a mandrei capitale incepand de la Romanesti!fluviul de peturi de la Pitesti pina la Craiova,Delta Dunari(daca vrei iti trimit poze),de Valea Prahovei si de litoral nici nu spun nimic!
          IDEA ESTE CA AVETI O IMAGINE ERONATA ,DESPRE NOI NOI VA CUNOASTEM VOI NU!!!
          • -1 (1 vot)    
            calmeaza-te levi (Luni, 22 martie 2010, 12:45)

            fara dosar penal [anonim] i-a raspuns lui levi

            unul din guvern se numeste marko bella.
            si nu mai spumega de furie mai baiete ca o sa dai inprimire de inima rea si de ura neinpacata dar nu am sa te am pe constiinta..... te ataci de pomana tipi pe forum si nu prea esti bagat in seama.
            O sa te ignor si eu. Nu imi mai pierd timpul cu tine.
            • 0 (2 voturi)    
              democratia la romani (Luni, 22 martie 2010, 13:09)

              levi [anonim] i-a raspuns lui fara dosar penal

              ai identificat singur problema!Cine nu e cu noi e impotriva noastra!Cine nu e de acord trebuie eliminat!
              Si am mai zis intr-adevar urasc prostii probabil am intalnit prea multii!
          • -1 (1 vot)    
            indignant (Luni, 22 martie 2010, 14:13)

            sacaradan [utilizator] i-a raspuns lui levi

            esti un rasist si un xenofob cu nu cred ca mai sunt in saitul asta .datorita celor ca tine comunitatea maghiara are doar de pierdut .tine-o tot asa .
        • 0 (2 voturi)    
          informatiile mele nu sunt din ziare mino (Luni, 22 martie 2010, 12:06)

          levi [anonim] i-a raspuns lui fara dosar penal

          ci de pe Hotnews si Realitatea tv precum si Romania Libera.
          Si nu am ninic cu romanii,nici macar nu sunt de acord cu autonomia locala!
      • -1 (1 vot)    
        dute in ungaria (Luni, 22 martie 2010, 14:17)

        sacaradan [utilizator] i-a raspuns lui levi

        dac tot asa de mult hulesti tara asta de ce nu vrei sa traiesti fericit ca doar o viata ai .dute in Ungaria si vezi cum va trateaza acolo.Ca pe niste gunoaie .Spun asta in cunostinta de cauza avand prieteni unguri care regreta amarnic ca siau vandut casele in cluj si sau mutat in budapesta .esti atat de izolat incat nici asta nu o stii.
        • +2 (2 voturi)    
          gramatica, dle! (Luni, 22 martie 2010, 15:51)

          niv [utilizator] i-a raspuns lui sacaradan

          atentie cum vorbiti si scrieti, nitel respect!
          insa chiar nu pricepeti ca minoritatea maghiara se afla in Romania acasa, acasa la ea, nu i s-a facut nici o favoare, nicicand si nu aveti dreptul sa prigoniti pe nimeni, sa faceti pe militianul de la "rutiera", stand la rascruce, dirijand pe unii si pe ceilalti care si incotro sa se carabaneasca!
          haide, haide!
  • 0 (10 voturi)    
    uitate la mutra lui (Duminică, 21 martie 2010, 16:21)

    Lucianmotzul [anonim]

    Acest Arpad are fizionomie de R ROm seama leit cu Guta si cei ca Vanghelie ,deci avem doua etni mai numeroase RROMI romani si RROMI unguri de acea nu-i recunosc in Ungaria ca sint satui de ai lor nu mai vreau si alti ,secui care sint alta etnie stau in banca lor si nu au probleme cu nimeni ,doar certareti astia care cauta cearta si zizanie ,asta le este comportamentul.Daca noi romani am merge la vot in numar mare nu ar mai pupa acest udmr parlamentul,iar cineva a propus regionalizare clara ,cu cpitale la Cluj.Bacau si Brasov,iar ei vorbeasca si pasareste iar la scoala obligatorie LIMBA ROMANA % ore pe saptamina si test la treapta.
  • +2 (8 voturi)    
    liber (Duminică, 21 martie 2010, 16:31)

    portocala [anonim]

    Mai omule, esti liber sa vorbesti ce limba vrei, poti vorbii si prin semne... dar nu ma OBLIGA tu pe mine sa invat maghiara... ma chinui cu engleza... pentru ca DORESC sa invat engleza.
    • -2 (8 voturi)    
      intelegi gresit (Duminică, 21 martie 2010, 21:57)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui portocala

      in cazul in care s-ar oficializa limba maghiara in harcov, nu ai fi obligat sa inveti mahgiara, asa cum nici italienii din tirolul de sud nu sunt obligati sa invete germana.
  • +3 (7 voturi)    
    Limba romana (Duminică, 21 martie 2010, 16:38)

    Vasile [anonim]

    Eu nu inteleg cum poti sta intr-o tara fara s-i vorbesti limba? Ar trebui ca la scoala sa se invete paralel si limba romana si cea maghiara si pentru romanii de acolo si pentru maghiari. Este usor pentru un copil sa invete doua trei limbi deodata si nu strica la nimeni sa stie cit mai multe limbi chiar daca este roman sau ungur.Pentru unguri este bine sa stie romaneste ca exista posibilitatea sa-si gaseasca de munca si in alta parte a tarii daca acolo in asa zisul tinut secuiesc nu este de munca.
    Romanii care sint nascuti acolo invata ungureste vrind nevrind.
    Eu cind am venit aici in Suedia am fost constient ca daca nu invat limba cit mai repede si cit mai bine n-o sa pot face niciodata nimic cu viata mea aici. Asa si cu ungurii din Ro.
  • +3 (9 voturi)    
    Antal ... (Duminică, 21 martie 2010, 17:19)

    CMihai [utilizator]

    domnul Antal parea un politician tanar si capabil in momentul in care a depus candidatura la primarie. probelma cu dansul este aceeasi ca si cu restul politicienilor atat maghiari cat si romani: dupa ce s-a instaurat pe tron a avut de platit datorii (contracte publice la preturi enorme) catre fondatorii sai ... si asa Sf. Gheorghe s-a trezis cu o bordura noua in tot orasul , desii asta a fost schimbat cu 2 ani in urma. Si cine stie ce datorii mai are ... Deci dl Antal poate sa-si tina ciocul atat timp cate este atat de corupt cat restul politicienilor ...
  • +5 (7 voturi)    
    unguri cer azil in canada (Duminică, 21 martie 2010, 17:24)

    sandu [anonim]

    Miercuri, 03 Martie 2010 17:19
    Uite o cercetarea de a lor, din 2oo6 ! Ce scriu ziarele :”Majoritatea ungurilor sunt xenofobi, dar nu vor sa recunoasca acest lucru, relateaza France Presse, citand rezultatele ultimului sondaj realizat de Institutul de cercetari sociale Tarki, publicat in 2006 la Budapesta. "Un sfert din populatia tarii, 24%, este xenofoba, respingand prezenta oricarui imigrant in Ungaria", relateaza Nepszabadsag, care adauga ca doar 6% din unguri sunt favorabili imigrantilor, in timp ce 70% sunt nehotarati.Din acesti "nedecisi" insa, s-a dovedit, conform sondajului, ca 83% dintre ei nu vor sa vada arabi in Ungaria, 75% chinezi, rusi si tigani, iar 66% resping categoric prezenta romanilor.” ………… La ei nu mai e de trait ! Astia cu azil sunt minoritati !
    • -1 (5 voturi)    
      si? (Duminică, 21 martie 2010, 22:03)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui sandu

      romanii cum sunt? nu-mi zi ca 75% din romani isi doresc imigranti (pe care oricum ii vor avea din plin in viitorul relativ apropiat) cand, iata, in unele zone ale tarii (zone in care oamenii sunt obisnuiti sa auda vorbindu-se o singura limba, nu mai multe), par a se sufoca din cauza ungurilor.
  • +3 (7 voturi)    
    Cele mai mici state din lume!Acum si in Romania!:) (Duminică, 21 martie 2010, 17:29)

    Gogoasha [anonim]

    Propun sa ne infintam fiecare cate un stat mic!:D Exista un antecedent si anume :
    "Principatul Sealand – 550 km patrati, un locuitor, independent din 1975!" :))
    Am insa o mare dilema ... nu stiu ce nume sa aleg: "Imperiul ungur contraataca" sau "Tinutul kurtos colacs":))
    Kérhetném a segítségét?
  • +3 (9 voturi)    
    Mai Antale mai (Duminică, 21 martie 2010, 17:48)

    bigbrother [utilizator]

    Cine iti interzice tie sa vorbesti, gandesti, visezi in maghiara? Cred ca daca am face o comparatie intre facilitatile acordate minoritatilor in intreaga lume, maghiarii sunt pe locurile fruntase, iar in Romania sunt pe primul loc.

    In caz ca nu intelegi de ce ma iau de tine: problema noastra, a romanilor nevorbitori de limba maghiara, este legata de cerinte. Se vrea autonomia unei zone care este populata de maghiari in majoritate. Urmand aceasta logica, ar insemna ca orice minoritate unde este majoritate ar trebui sa ceara acest lucru, corect?

    Si acum intreb eu: cu ce sunt mai breji maghiarii din Romania decat mexicanii din America? N-am auzit pana acum vreun mexican sa ceara autonomie pentru zona unde sunt majoritari.

    Raman la idea mea: guvernarile anterioare si existente au gresit si gresesc in continuare. Dar la cat ii intereseaza pe aia de noi, cred ca vom ajunge sa ne facem singuri dreptate. Si cine stie, poate ca e cea mai buna solutie sa spunem odata pentru totdeauna: ROMANIA ESTE STAT UNITAR, NATIONAL SI INDIVIZIBIL. Oricine crede si vrea altceva, sa faca bine sa se potoleasca, nu vom mai accepta magaria asta prea mult timp.
    • -3 (7 voturi)    
      problema e mai veche (Duminică, 21 martie 2010, 22:28)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      romania s-a declarat stat national inca prin constitutia din 1923 ("Art. 1 Regatul Romaniei este un Stat national unitar si indivizibil") desi:

      1.la vremea respectiva comunitatea romana nu forma decat aprox 70% din populatia totala (aveam 9,3% unguri, 5,3% evrei, 4,7% ucrainieni, 4,3% germani + procente insemnate de turci, bulgari, sarbi, tigani + procente de sub 1% de armeni, slovaci, cehi, ruteni etc); stramosii nostri au gresit, dar pe de o parte au scuza faptului ca nationalismul era "boala epocii" (& stim ce roade sangeroase a dat acel fel de a face politica), iar pe de alta parte nu trebuie sa persistam in greseala lor

      2. prin constitutia de la '23 Romania nu a respectat acordurile care au dus la unirea din 1918, multi dintre romanii ardeleni ai epocii ajungand astfel sa se considere inselati de statul roman & sa vada in unire un fel de anexare - vezi mai jos o scrisoare de-a avocatului & inventatorului Traian Vuia:

      http://www.provincia.ro/pdf_roman/r000215.pdf
      • +2 (6 voturi)    
        problema e a maghiarilor (Luni, 22 martie 2010, 0:03)

        man [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Locuiesc in Bucovina, o regiune in care exista multe minoritati: poloni, lipoveni, ucraineni.
        Au mai fost nemti si evrei dar acestia au plecat o parte in timpul razboiului, iar majoritatea dupa razboi, in perioada comunismului. In localitatile in care au fost numai nemti, dupa plecarea acestora au venit tiganii. Sunt si maghiari dar foarte putini.
        Aici nimeni nu-si bate capul care e limba oficiala, nimeni nu-si doreste autonomie sau alte aberatii de felul asta.
        Exista localitati cu populatie de origine polona in proportie de peste 90%. Ei vorbesc intre ei in polona dar daca te duci si vorbesti in romana nimeni nu se uita urat la tine si TOTI stiu limba romana.
        Exista placute bilingve, invata polona la scoala, primesc ajutoare speciale din partea Poloniei, vin profesori din Polonia dar la scoala se preda aceiasi istorie (nu una falsificata in Polonia) iar nimeni nu cere oficializarea limbii polone, desi practic toata lumea vorbeste polona in institutiile publice. Cei care vin din Polonia nu le baga in cap idei separatiste Polonilor din Romania si nimeni nu-si pune problema autonomiei.
        Acelasi lucru pot sa-l afirm si despre localitatile cu populatie majoritara ucraineana sau despre lipoveni, inclusiv cele aflate la granita cu Ucraina. Nimeni nu-si bate capul cu autonomia, desi sunt familii "rupte" in doua in urma cedarii Bucovinei de nord catre URSS.
        Numai maghiarii sunt cu doua perechi de c***e si se cred mai destepti decat toti.
        Nu-ti vine sa crezi cand stai de vorba cu un maghiar cat de ingust e la minte. Dupa ei maghiarii sunt pe primul loc in lume la orice, chiar si la rachete spatiale.
        Se uita la programe TV exclusiv maghiare si citesc doar presa maghiara. Nici macar la Discovery nu se uita, ca programele maghiare sunt mai bune. E absolut incredibil !
        Sunt mai civilizati si mai muncitori decat romanii, dar din cauza discriminarii pe care o practica fata de ceilalti, sunt mult mai limitati intelectual.
        • -1 (5 voturi)    
          sa fim realisti (Luni, 22 martie 2010, 2:20)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui man

          sunt ardelean de limba materna romana & imi cunosc bine vecinii si istoria. postul tau are cateva slabiciuni:

          1. polonezii bucovineni pe care mi-i dai exemplu formeaza o comunitate f mica (in 2002 erau 3 559 de indivizi risipiti in peste 20 de localitati; ucrainienii erau ceva mai numerosi: 61 098 la nivel national, deci aprox 20 000 in bucovina - tine cont ca populatia totala a bucovinei e de aprox 1 milion de indivizi). asta inseamna ca, de indata ce iese din casa, individul de etnie poloneza are mai mari sanse de a da de un roman decat de un polonez, prin urmare imediat ce iese din casa vorbeste mai mult in romana decat in poloneza. nu acelasi lucru se intampla in harcov unde secuiul poate umbla ceasuri intregi sau zeci de km fara a intalni vreun roman > cand iese in spatiul public vorbeste mai mult in maghiara decat in romana. iata motivul pt care acesti oameni vorbesc romana mai rau sau cu accent. in fine, in comunitatile f mici & retrase, unde nu se gaseste picior de roman pe o raza de n km & unde nu da nas in nas cu postasul & cu politistul in fiecare zi, e normal sa vorbeasca exclusiv in maghiara & sa stie foarte rau (sau deloc) romana.

          2. nemtii & evreii care au plecat din bucovina nu au plecat de buna voie - le-am dat si noi (sau armata rosie) cate o mana de ajutor ;)

          3. ma mir cum se face ca stii cat de performanta e mintea ungurilor, care sunt programele TV la care se uita la ei in casa etc. din cate am vazut eu pana acum, nu sunt 2 unguri care sa fie identici la IQ (asa cum nu sunt nici romani identici) sau la gradul de cultura & informare etc. apoi, cand ma duc pe la Jankó sau pe la Csilla se intampla sa-i vad uitandu-se ba la discovery, ba la realitatea, ba la duna etc., vad ca citesc atat "szabadsag" & "romania libera" cat si "helikon" & "dilema veche" iar in bibliotecile lor vad carti nu doar in hu & ro ci si in en sau in de.

          4. cand e sa ne comparam cu alte natii, noi suntem buricu pamantului. cand suntem intre noi zicem ca totu-i de rahat
          • +2 (4 voturi)    
            Siiigur ca da! (Luni, 22 martie 2010, 6:22)

            Garett [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            "sunt ardelean de limba materna romana" si te cheama Janos!
            Hai mai nu mai vinde gogosi, macar fi cinstit si recunoaste!
            1. Iei din post si citezi si interpretezi doar ce-ti convine, si polonezul care are romanul peste gard si secuiul care il are la 50km au dreptul sa vorbeasca limba lor dar si OBLIGATIA sa cunoasca limba tarii. Punct!
            2. Noi n-am prea avut de-a face cu nemtii din Bucovina, i-a "rezolvat" Armata Rosie pana in '41
            3. Unguri nu sunt mai prosti decat romanii in schimb unii dintre ei cel putin sunt obtuzi preferand sa vada totul exclusiv din punctul lor de vedere.
            4. Corect, dar asta se aplica si la alte natii.
            • 0 (2 voturi)    
              desi nu vreau o polemica goala (Luni, 22 martie 2010, 13:23)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Garett

              trebuie sa fac niste observatii:

              de unde ai tras tu concluzia ca m-ar chema Janos nu pot a pricepe. daca tu nu poti concepe ca exista si romani care sa gandeasca altfel decat tine, e problema ta strict personala & nu ma atinge cu nimic

              1. nu cred ca ai dreptate in privinta interpretarilor mele. in mod sigur nu ai dreptate cand vorbesti de caracterul obligatoriu al cunoasterii limbii oficiale - asta ramane la latitudinea individului. iti dau 1. un contra-exemplu: in belgia sunt belgieni flamanzi care vorbesc rau sau aproape deloc franceza & sunt valoni care vorbesc rau sau deloc flamanda; si 2. un model logic: a-l obliga pe un cetatean roman sa invete limba oficiala e echivalent cu a-l obliga sa vorbeasca / scrie corect aceasta limba (caz in care ai fi pasibil de pedeapsa avand in vedere greselile de ortografie)

              2. pe nemtii din Bucovina i-a rezolvat armata rosie in parte in '40 & in parte dupa '44, cu largul concurs al autoritatilor romane

              3. parafraza: romanii nu sunt mai prosti decat ungurii in schimb unii dintre ei cel putin sunt obtuzi preferand sa vada totul exclusiv din punctul lor de vedere.

              4. se aplica mai mult la unele natii & se aplica mai putin la alte natii - nimic pe lumea asta nu e doar in alb si negru, insa la noi e mai groasa decat la altii
          • +2 (4 voturi)    
            tin sa te contrazic (Luni, 22 martie 2010, 7:33)

            man [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            1. Si in Bucovina sunt localitati retrase la 15-20 km de orice alta localitate, care sunt, cum spuneam in proportie de 90% locuite de polonezi. Cand mergi pe strada auzi vorbindu-se numai polona dar daca intrebi ceva in romaneste imediat schimba dialogul in limba romana. Copii nu ajung la oras decat cand vin la liceu dar, cum spuneam, toti vorbesc romaneste fara nici un fel de accent. Nici nu stii ca e polonez pana cand nu auzi cum il cheama. Cred ca tine mai mult de mentalitate minoritatii respective decat de izolare.

            2. Majoritatea nemtilor (localitati intregi) au plecat odata cu retragerea armatei germane in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Stiau ca aici vor veni comunistii. Cunosc si cazuri de familii romanesti care au plecat in Germania definitiv cu acea ocazie. Evreii au plecat dupa razboi, dupa ce s-a format statul Israel.

            3.Cum spuneam, nu sunt foarte multi maghiari prin zona. La cele 4 familii de maghiari la care am fost in casa (o familie in care sot/sotia sunt doctori) am constatat ca nu urmaresc decat posturi TV in limba maghiara, ceea ce m-a mirat foarte tare. Au antene satelit primite din Ungaria. Crede-ma: nu se uita la NIMIC ALTCEVA. Poate ca generalizarea mea a fost gresita dar a pornit de la ceea ce cunosc in mod direct.

            4.Cam ai dreptate (din pacate).
  • +4 (8 voturi)    
    Primar nebun (Duminică, 21 martie 2010, 17:51)

    gogu [anonim]

    Antal nu este decat un urmas al fostului primar, un nebun care o sa tina unguri din Cv fara investitori fara locuri de munca.
    Eu nu inteleg de ce presa mai baga in seama un astfel de primar, care in loc sa se ocupe de problemele orasului face politica. Sper ca toti unguri sa-si dea seama ce om au votat si sa voteze un roman la urmatoarele alegeri. Poate asa vor avea loc de munca si vor trai mai bine.
  • +1 (11 voturi)    
    Ungure, roiu' (Duminică, 21 martie 2010, 18:03)

    Ardelean [anonim]

    Duceti-va in tara bozgoreasca de dincolo de Tisa.
    E atat de simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Luni, 22 martie 2010, 17:17)

      Pandi [anonim] i-a raspuns lui Ardelean

      Ce mare caracter esti mai ! Auzi mai, ca e Ardelean. Du-te mai si te plimbi!
  • +2 (12 voturi)    
    oricum.... (Duminică, 21 martie 2010, 18:07)

    belamy [anonim]

    .....cui ii pasa in ce limba vorbitzi.....?am intrat de 2 ori in budapesta .....dar daca va maninca....mai intram si na treia oara....
  • 0 (10 voturi)    
    a, da? (Duminică, 21 martie 2010, 19:58)

    romanul [anonim]

    da poate reusim noi romanii.. nu conducatorii nostri. ciocu mic ungureilor
  • +2 (12 voturi)    
    ,,domnule,, arpad (Duminică, 21 martie 2010, 19:59)

    HESS [anonim]

    Cu a mic ca altfel nu meritati.Santeti un agitator si un nesimtit.CEAUSESCU va lasat sa vorbiti limba maghiara.Ba chiar ati avut in scoliile generale si licee ,sectii in limba maghiara.Santeti un mincinos ca belo tovarasul de drum.Ce nu va lasat CEAUSESCU a fost sa trambitati asa multa autonomie si tinuturi inchipuite de mintea voastra bolnava.CEAUSESCU nu va dat voie sa aveti placute bilingve.CEAUSESCU a facut ce trebuia sa faca si ceeace ar trebui sa faca politicienii romani.Nu abuzati de rabdarea si intelegerea romaniilor.In Ardeal exista casatorii mixte .Maghiarii si romanii sufera si se bucura impreuna.Nu mai denaturati lucruriile.Si sa va intre bine in dovleac.Santeti minoritari va place sau nu.Daca nu ,de ce nu faceti cerere celor din Budapesta sa va de-a cetatenia maghiara si sa plecat sa ne lasati in pace .Voi astia care tulburati apele.Ah ,ca v-ati nascut aici.,pai atunci respectati acest pamant si aceasta natiune ROMANA.
  • +2 (10 voturi)    
    Ponta e un fraier.Parerea mea !!! (Duminică, 21 martie 2010, 20:07)

    corn el [anonim]

    Sunt roman, dar nu sunt de acord cu ceea ce a facut Ponta. E un nimeni, in acest caz a dovedit-o cu prisosinta. Am vazut ca a luat-o pe activista pcrista E, Andronescu, nelipsita in toate prostiile sefilor PSD. Stiti de ce nu a fost Crin ? Pentru ca le declarase UDMRistilor multa simpatie si consideratie , spre deosebire de PDL, ca sa-i umileasca chipurile, pe PDListi. Din aceasta cauza il bagasera nitel la inaintare pe Fantoma(din pacate !)R.Campeanu. Politica de doi Bani !!!!
  • +1 (13 voturi)    
    Nu va place Romania? De ce mai stati aici? (Duminică, 21 martie 2010, 21:15)

    T+C [anonim]

    Este pacat ca Romania este asa de indulgenta cu voi
    "Dragi" iredentisti maghiari va ramine limba romana in git?
    V-ati saturat de Romania, de romani, de limba romana?
    Afara cu voi din tara.
    Cu cit plecati mai multi si mai repede cu atit mai bine
  • +1 (5 voturi)    
    Arpad (Duminică, 21 martie 2010, 22:11)

    Sf. Sisoe [anonim]

    Ziceti si voi daca Arpad asta n-are figura de bulangiu.
  • +1 (5 voturi)    
    UDMR e capul rautatilor. (Duminică, 21 martie 2010, 22:38)

    Mihai [anonim]

    Dar de ce sa nu vorbeasca si cu maghiarii din localitatile respective, de ce numai cu reprezentantii lor? Astia sunt deja instruiti ce trebuie sa spuna sau ce? Pe multi dintre maghiarii ii interseaza sa-si poata duce viata inainte, nu autonomia, pe ei nu-i incalzeste cu nimic. Sefii din UDMR sunt capul rautatior si tre si lui Marko sa fie si el presedinte peste ceva si cum in Ro nu are sanse incerca cu maghiarii.
    Despre faptul ca romanii nu incap prn institutiile publice e vina "reprezentantilor" maghiarilor, stim cu totii ce criterii de competenta se cere, spaga fiind unul dintre ele.
  • +2 (6 voturi)    
    victor ponta nu exista (Duminică, 21 martie 2010, 22:56)

    un secui [anonim]

    victor ponta nu exista. nici nu va exista. cel putin dupa declaratiile stupide care le-a dat nu mai are sanse sa existe ca si politician. :)
    • +2 (6 voturi)    
      Si Antal,si Belo (Luni, 22 martie 2010, 0:10)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui un secui

      Ce declaratii au facut.Numai instigare le iese pe gura.Mai, parca ,,elita,, udmr ar fi ca evreii sinionisti.Sau a-ti invatat tactica de la ei.Intepa si provoaca dupa care tot ei striga tuloi.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 22 martie 2010, 9:04)

      marcel13 [utilizator] i-a raspuns lui un secui

      dar formularea ,,ca și''se foloseste numai atunci trebuie evitata o cacofonie.
  • +2 (2 voturi)    
    Lasati politica!!! (Luni, 22 martie 2010, 7:59)

    silvia [anonim]

    Dle primar, lasati politica si ocupati-va de gospodarirea orasului Sfantu Gheorghe!! Podul dinspre gara se casca imediat, saracia orasului nu va preocupa, aduceti investitori si cresteti dpdv ECONOMIC zona, asta-i doare pe oameni. Ati fost la AJOFM sa vedeti cati someni vin, cata durere e in sufletul lor, cum injura si cum spun ca numai la Brasov cauta loc de munca , aici ce sa caute, asta va preocupa Dle Primar??!! E usor sa darami borduri si sa le schimbi toata ziua buna ziua, sa schimbi nume de strazi, sa faci adunari populare toata ziua buna ziua, dar solutiii pentru imbunatatirea viettii lui Gyuri si lui Margit , cand o sa vedem???!!! Asta-i mai greu de realizat, se vede, dar daca tot va bateti cu pumnul in piept ca vreti binele maghiarilor din Secuime, sa faceti si asta. Sa vedem zona, cea mai tare dpdv ECONOMIC (UDMR e de 20 de ani la guvernare, ati facut parte din toate guvernelle), dar nu ati realizat decat separarea populatiei din oras, saracirea orasului si nici o speranta pentru oamenii de aici.
  • 0 (2 voturi)    
    Antal ur! (Luni, 22 martie 2010, 8:26)

    gheorghe [anonim]

    Aveti si de ce sa fiti mandri de limba voastra. Este o limba de circulatie internationala pe care o vorbesc cu placere pe putin doua miliarde de oameni. Engleza sau franceza sunt aproape limbi moarte sub presiunea frumoasei limbi maghiare. Asa ca nimeni nu va poate interzice si nici macar nu are intentia in a va impiedeca sa ciripiti toata ziua pe limba voastra. Dar nici voi nu puteti obliga pe nimeni sa va asculte! Nu?
  • +2 (4 voturi)    
    amnezia loveste romania (Luni, 22 martie 2010, 8:43)

    Gioni Gionescu [anonim]

    E o moda de zis ca Ceausescu era rasist si ca "nu i lasa pe maghiari sa se exprime". Serios?
    Antale, tu ai auzit de "Emisiunea in limba maghiara" de luni dupa-masa care dura 2 ore? Ei? Cand a aparut asta Antale? In 1969 Antale, in plin regim ceausist.
    Si de poeti precum Geza Domokos, Suto Andras care au publicat la greu in anii 70-80 ai auzit?
    Asta-i rasism?
    • 0 (0 voturi)    
      amnezia (Luni, 22 martie 2010, 16:09)

      corect [anonim] i-a raspuns lui Gioni Gionescu

      N-a auzit ca probabil pe vremea aia uda scutece sau se juca cu lopetica in nisip
  • +1 (3 voturi)    
    prea mare tam-tam (Luni, 22 martie 2010, 11:11)

    Stefi [anonim]

    Nu pot, decat sa repet cea ce am scris cu doua zile in urma referitor la afirmatiile domnului victor ponta. Nu inteleg de ce se face mare branza din limba maghiara in Romania. Trebuie de mentionat ca in Finlanda si suedeza este limba oficiala (suedezi reprezinta aprox 6.2% din totalul locuitorilor), in Norvegia in unele regiuni si finlandeza este recunoscuta ca limba oficiala, in Suedia finlandeza si inca alte 4 limbi sunt recunoscute regionale. In Italia, in Tirol de sud limba germana este oficiala, in Spania limba catalana, basca si galiciana sunt limbi oficiale in regiunile respective. In Belgia de asemenea limba germana este recunoscuta. Ma intreb eu, cu ce este mai prejos Romnia decat tarile mentionate mai sus, si de asemenea minoritatea ungureasa din Romania cu ce e mai prejos decat minoritatile mai sus aminitite. Locuiesc in in Tinutul Secuiesc si pot sa spun cu constiinta curata ca lucrurile afirmate de domnul ponta sunt neverosimile, in mare parte niste minciuni, care toarna numai ulei pe foc. (ponta acuma linguseste pentru voturile prm si altor nationalisti, dar vreau sa va amintesc ca inainte de alegeri partidul condus de el, lingusea si pentru voturile udmr.)

    PS: Vineri am fost intrun restaurant din Sf Gheorghe unde erau clienti si romani, si unguri, iar chelneritele cunosteau ambele limbi si vorbeau cu fiecare clinet pe limba lui. Duminica am fost la ski in Hargita unde am intalnit mai multi romani care se simteau bine, si erau serviti in restaurante, pensiuni.

    Inca o data as dori sa repet intrebarea:
    cu ce este mai prejos Romnia decat tarile mentionate mai sus, si de asemenea minoritatea ungureasa din Romania cu ce e mai prejos decat minoritatile mai sus aminitite???
    Cu stima,
    un ungur care respecta romani, Romania si cere in schimb respect.
  • -1 (3 voturi)    
    @stefii (Luni, 22 martie 2010, 12:24)

    sacara dan [anonim]

    personal daca in restaurantul de care vorbeati nu m-ar servii in romaneste nu as mai intra niciodata.dumneavoastra dati exemple de unele state care dar uitati sa vorbiti de marile democratii ale lumii SUA,MAREA BRITANIE,FRANTA,SAU GERMANIA.cati maghiari sunt d-le stefi in sua .?cu certitudine mai multi decat in RomaniaVorbesc ei acolo ungureste in institutiilre de stat americane?NU .atunci daca cum spuneti ne respectati uitativa la minoritatea maghiara din Serbia,Slovacia;croatia,Ucraina sau chiar Cechia si veti vedea ca in mult hulita asta de tara aveti mai multe drepturi decat in toate statele enumerate mai sus .daca respectati poporul roman recunoasteti aici acest lucru nu doar aruncati cu gunoi si va plangeti ca nu ati avea drepturi in Romania.Eu ca roman as fii primul care s-ar zbate pt drepturile prietenilor mei unguri din cluj daca la nivel national ,politic si organizational as sinmti minoritatea maghiara loiala statului si poporului meu.dar din pacate parerea mea personala este ca in acest aspect mai aveti multe de demonstrat.in tara vecina nu a-ti gasit intelegerea sperata si riscati datorita acestei conducte sa va izolati .Ar fi o pierdere dar de aceasta doar clasa politica a UDMR ar fi responsabila.EU traiesc de 10 ani inSpania si vad zi de zi ceea ce traiesc aici arabi di maroc si Algeria.Se auto izoleaza datorita incapatanarii lor de a se crede superiori.Riscati sa patiti la fel d-le Stefi.Copii destepti se vor muta dinHG;CO spre Cluj,Brasov sau alte orase unde vor avea mai multe oportunitati.In fine este o idee personala dar probabil nu o impartasiti.FAra rautate :istoria spune ca nu sunteti buni strategi.Inflecsibilitatea si crezul de a fi superior duc la pierderea respectului fata de cei apropiati si de aici raspunsul majoritatii.cemi spuneti de drepturile maghiarilor in Slovacia ?cu respect dan sacara cluj
    • 0 (2 voturi)    
      frate emigrant (Luni, 22 martie 2010, 12:51)

      levi [anonim] i-a raspuns lui sacara dan

      un emigrant lasa totul in urma,isi alege o alta tara normal ca este un umil si cu vaselina in buzunar:)
      NOI nu suntem imigranti,VOI ati venit peste noi,ati vrut neaparat Ardealul si ati PROMIS autonomie invatamant pe limaba materna si RESPECT,promisiuni cere au fost oficializat prin tratatul din paris art.37 semnat de prim ministrul romaniei de atunci(Tatarescu),dupa ce va-ti vazut cu sacii in caruta v-a durut in c...r sa respectati promisiunile si v-ati apucat de altele!
      • 0 (2 voturi)    
        ancorati in trecut (Luni, 22 martie 2010, 13:28)

        sacara dan [anonim] i-a raspuns lui levi

        fix despre aceasta inflexibitate a voastra incercam sa vorbesc.am revenit peste voi la fel cum ati venit voi peste noi.nu cred ca pui in discutie acest lucru.sau transilvania este leaganul poporului tau?nu dragul meu ,originile tale sunt indepartate (fara nici o intentie sa jignesc)dar nu cred ca are rost sa ne indepartam prea mult in istorie ca altfel am ajunge sa vorbin de daci romani huni vizigoti si altii.ar fii bine sa ne concentram pe romania 2010.esti cetatean roman la fel cum un ungur in franta este cetatean francez si nimic mai mult..daca o sa intelegeti asta veti avea numai de castigat .daca nu va veti izola si mai mult .accepta statul roman care prin constitutie va asigura toate drepturile ca sa existati si exprimati in limba materna si mai mult nu duce o politica impotriva voastra asa cum o duc state caSlovacia serbia croatia sau ucraina.dar despre asta vad ca nu ai nimic de spus.de ce nu puteti fi loiali Romaniei si sunt convins ca ati avea numai de castigat.Nu credeti ca comportamentul avut fata de toti vecinii vostri ca popor vau facut doar sa pierdeti.nu sunteti iubiti nici in serbia slovacia sau croatia .nu credeti ca ar fi bine sa abandonati acest comportament imperial pe care il aveti?.Eu doar intreb.timpurile sau schimbat si trebuie sa traim in pace.acceptati asta si feti avesa doar de castigat.traim in 2010 si nu in 1700 cand ne bagati pumnul in gura.haideti sa fim prieteni dar nu mai contestati realitatile zilei de azi de dragul unui treccut glorios dar pierzator a austro ungariei.fiti realisti si vom trai in pace si intelegere si toti vom avea de castigat.fara intentia de a supara dan Sacara
        • 0 (0 voturi)    
          chiar te rog! (Luni, 22 martie 2010, 16:58)

          levi [anonim] i-a raspuns lui sacara dan

          te rog sa enumeri drepturile noastre,desigur din pct.tau de vedere!
          • 0 (0 voturi)    
            ok (Luni, 22 martie 2010, 17:21)

            sacaradan [utilizator] i-a raspuns lui levi

            toate care ti le confera constitutia acestei tari.
  • 0 (2 voturi)    
    omul (Luni, 22 martie 2010, 13:36)

    sacara dan [anonim]

    omul este om si nu este emigrant sau deal locului sau refugiat.pt mine oameni au acelasi drept .nu am eu mai multe perechi de oua decat unchinez care vine aici si munceste sau un francez.sa -ti intre asta in capusor.nu ai mai multe drepturi fie ele si morale decat alti oameni.esti din carne si oase ca si toti cei care traiesc pe lumea asta.auzi emigrant cu vaselena in buzunar.nu ma surprinde ca dintrun imperiu ati ajuns asa de mici.cu siguranta Austriecii au facut o mare greseala .cu mentalitatea asta sovina si rasista veti avea mult de pierdut in zilele astea cand globalizarea este cuvantul cheie.pa si la mai bine.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Luni, 22 martie 2010, 15:23)

    Lucian [anonim]

    Mai e multa vreme pana vom scapa de nationalismul asta prostesc. O sa ajungem ca sarbii care se rugau de albanezi sa accepte autonomie cand ei nu se mai multumeau decat cu independenta!
    • 0 (2 voturi)    
      @ lucian (Luni, 22 martie 2010, 15:52)

      sacaradan [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      ce scriu eu si ce intelegi tu.unde vezi nationalism prostesc?si daca simti nationalism din partea mea care ar fi problema?Sau trebuie sa-mi fie rusine ca sunt roman?nu pot fi potriot sau nationalist ?Sau trebuie sa fiu cum vrei tu?astept raspuns.
    • 0 (2 voturi)    
      @lucian (Luni, 22 martie 2010, 16:20)

      sacaradan [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      catalogand nationalism prostesc o parere a unui roman fara sa te explici dai dovada de nesimtire.poporul roman a respectat intotdeauna minoritatile nationale .ai dovezi in statele vecine unde multe nici nu mai exista .ce-mi spui de romani din ungaria sau ucraina,ce-mi spui de ungurii din slovacia (tara membra UE )ce spui de SUA. Sa cataloghe parerea unui roman doar pt ca cere respect tarii lui ca fiind nationalism prostesc nu cred ca este corect.CE spui de dreapta franceza care este in parlament sau de liga nordului in italia?nu spui nimic pt ca nu ai argumente.Scuipi doar ca sa scuipi si uiti sa argumentezi .POPOrul roman din pacate nu este nationalist .Daca ar fi fost ar fi cerut multora care ne-au badjocorit in trecut sa-si ceara scuze fata de ce au facut cu strabuni nostri.dar hai sa traim in prezent si sa incercam sa argumentam cele afirmate .Nationalism prostesc este probabil pt tine tot ceea ce difera de parerea ta ca de altfel ai argumenta afirmatia .pa
  • 0 (2 voturi)    
    @levi (Luni, 22 martie 2010, 15:34)

    sacaradan [utilizator]

    Nu profitati de bunatatea poporului roman.chiar ai tupeu sa pui in discutie lucruri sacre ale acestui popor.nici nu doresc sa intru in conflict verbal cu tine doar vreau sa-ti spun inca o data Levi ca propinand jigniri la adresa acestui popor nu vei obtine decat un raspuns pe masura.Nu uita ca UDMR a fost si este la guvernare si spunand ca nu suntem capabili sa ne guvernam nu este adevarat .uite ce se intampla in toate tarile fost comuniste.Chiar in Ungaria ta draga .Citeste ziarele financiare si obsearva perspectivele Romaniei si incearca sa fii mai bun.Eu am experimentat sentimentele tale traind intre oameni care nu vorbeau limba mea si singura optiune pt o viata fericita a fost sa le invat limba.dupa aceea privesti daca esti respectat si intrun tarziu te simti unul de-al lor fara sa renunti la identitatea ta nationala.Fi convins ca pt Romania tu esti unul din fii ei, ramane doar ca tu sa o accepti ca mama .gandestete ca ai fi un copil adoptat.nimeni nu-ti cere sa-ti uiti mama Ungaria(in cazul in care ea te recunoaste)dar spunemi si mie daca mama care te creste nu merita putin mai mult respect?uita de noi fratii vitregi ,gandestete doar la mama ta vitrega.Simte-o ca mama a ta fara sa uiti ca esti ungur.Vei fi mai fericit .vei simti ca ai o identitate.Eu te vreau ca frate vitreg sau frate frate dar ramane doar sa simnt ca o respecti pe mama noastra .Nu lasa politicul sa-ti negreasca zilele.trebuie sa traiesti fericit sa simti caldura noastra si sa recunosti cand este cazul ca poporul roman asa cum este el (sau cum spui tu) este un popor pasnic si bun vecim.Nu jigni acest popor ,nu te lega de ortodoxismul lui ,fi mai tolerant .stim cu toti xenofobia care exista in Ungaria nu fi la fel.invata putinul care-l poti de la noi romani .Am avut o gandire mai deschisa in ultimii 200 de ani(exceptie comunismul impus)si avem acum o tara mare.nu aplica concepte xenofobe ca vei avea doar de pierdut in viata si viata e doar una.
  • 0 (2 voturi)    
    @levi (Luni, 22 martie 2010, 15:43)

    sacaradan [utilizator]

    daca ai citit vreun raspuns de-al meu mai dur la comentariile tale este pt ca m-am simtit jignit de comentariile tale .jignit ca roman si credema ca in acest mod nu ajungeti nicaieri.Doar la izolare si nu veti fii niciodata ferititi.Fi mai bun si vei avea numai de castigat.Romania asa cum este te iubeste Levi .nu refuza dragostea ei.Da o sansa dragostei ei.E mai aproape de tine decat mama Ungarie .Tara asta va hraneste la fel ca pe noi romani si tot aici ne primeste pe toti atunci cand zilele ni se sfarsesc.Nu ne intreaba daca suntem catolici sau ortodoxi .Ea este mama celor care o doresc.doresteo pt ca aici te-ai nascut,crescut indragostit si aici vei muri.UN salut si sper ca inainte sa mai scrii jigniri la adresa poporului roman sa te gandesti de doua ori.dan sacara cluj napoca zaragoza
    • +1 (1 vot)    
      eu nu am jignit poporul roman (Luni, 22 martie 2010, 17:09)

      levi [anonim] i-a raspuns lui sacaradan

      am relatat o stare de fapt,pe care poate ca nu stii,referitor la dragoste,sa nu crezi ca urasc romanii,am prietenii romani si chiar un cumnat la care tin mult!dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne impunem pct.de vedere nici ca majoritari si nici ca minoritar!daca consideri ca ai fost dur te informez ca despre necesitatea autonomiei discut face to face cu secuii mei lucru mult mai periculos!:)
      • 0 (0 voturi)    
        necesitatea (Marţi, 23 martie 2010, 10:48)

        cumnatul lui levi [anonim] i-a raspuns lui levi

        necesitatea de a merge la toaleta.
        aia e necesitate restul .......
        By the way , secuii nu sunt unguri.
    • +1 (1 vot)    
      confuzionism (Luni, 22 martie 2010, 17:40)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui sacaradan

      ticluit de pe la Congresul al enspelea al pcr...
      nu va place, dar istoria Balcanilor etc. e definita de acest fapt, Hochenzollern contra Habsbourg!
      termenul de "popor roman" e folosit aiurea de dta, politruc ceausist cum esti: la 1918 nu poporul socialist a hotarat, neicusorule, ci niscai regi si imparati!
  • -1 (1 vot)    
    si cum va spuneam.... (Luni, 22 martie 2010, 17:19)

    Pandi [anonim]

    Cum apare vreo stire cu si despre unguri cum sar cutitarii.
  • 0 (0 voturi)    
    nationalistii (Luni, 22 martie 2010, 20:55)

    iulian [anonim]

    Ponta=Vadim Tudor=Milosevici
  • 0 (0 voturi)    
    amnezia iar (Marţi, 23 martie 2010, 9:18)

    Gioni Gionescu [anonim]

    Iar amnezia bat-o vina. Acum ca UDMR s-a intors contra PSD-ului, maghiarii lor baga vrajeala ca la PSD sunt "nationalisti" (?). Ca cica Ponta = Vadim (?). Dar cine a adus de minuta pe UDMR la Guvernare de 15 ani incoace si i-a deschis calea si i-a facut toate mofturile? Nu PSDul??
  • 0 (0 voturi)    
    REgionalizarea,NU (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:24)

    Bogdan Adrian Anca [anonim]

    Da,dar si in S.U.A. aceeasi populatie maghiara a incercat sa optina "dreptul" de a studia in limba maghiara. si presedintele de atunci , G. W. Bush a zis foarte concret.Vretu unvatamint in limba materna? Mergeti la Budapesta. Vregi regionalizare? Regionalizati Ungaria,tara muma.