Florentin Pandele, primarul din Voluntari: Sustin grupul independentilor condus de Gabriel Oprea

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2010, 16:51 Actualitate | Politic

Florentin Pandele, primarul din Voluntari, a declarat ca sustine grupul independentilor condus de Gabriel Oprea dar si ideea reformarii statului, promovata de presedintele Traian Basescu, relateaza Mediafax. Pandele, care a fost suspendat pentru un an din PSD, la inceputul lunii februarie, a afirmat ca partidul condus de Victor Ponta "nu mai reprezinta adevarata stanga romaneasca".

Pandele a afirmat ca este nevoie de o noua formatiune politica, apropiata de cetateni: "In acest context, sustin Grupul Independentilor, condus de Gabriel Oprea si mi-as dori ca initiativa Grupului sa se materializeze in crearea unei noi formatiuni politice, care sa reprezinte noua stanga a politicii romanesti".

Primarul din comuna Voluntari a adaugat ca sustine "ideea reformarii statului, idee promovata de presedintele Romaniei, Traian Basescu".

Pandele a spus si ca "PSD nu mai reprezinta adevarata stanga romaneasca", iar Romania "are nevoie mai mult ca oricand de un nou proiect politic care sa reprezinte romanii, care nu se organzeaza in clanuri, gasti sau haite".

La 8 februarie, Biroul Permanent al PSD Ilfov a decis suspendarea pentru un an din partid a lui Florentin Pandele. Principalele reprosuri aduse lui Pandele au fost atitudinea fata de membrii organizatiei si fata de conducerea acesteia, precum si mentinerea unei atmosfere tensionate in filiala. Florentin Pandele a fost protagonistul unui incident tensionat la sedinta Consiliului National al PSD, unde a avut un schimb de replici dur cu Marian Vanghelie, caruia i-a reprosat faptul ca a transformat conducerea PSD intr-o clica ce actioneaza doar in interes propriu.

Vanghelie l-a acuzat pe Pandele ca actioneaza la comanda lui Gabriel Oprea si a Elenei Udrea.

Pandele si-a depus candidatura, la recentul Congres al PSD, pentru o functie de vicepresedinte insa candidatura sa a fost respinsa de Comisia de validare.


Citeste mai multe despre   






















1734 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    asta e... (Duminică, 14 martie 2010, 17:25)

    mihai [anonim]

    din pacate vanghelie a avut dreptate... si tot din pacate vanghelie are coloana vertebrala in timp ce tipizatul ,,pandele,, intoarce armele...ca deh, nu mai era la putere. si tot din pacate nea pandele sa nu uite ca si fostul lui coleg a crezut ca daca trece in tabara portocalie o sa o duca mai bine...panarame de politicieni...si astia ne conduc.
    • 0 (0 voturi)    
      Degeaba gargarisesti matale (Duminică, 14 martie 2010, 20:10)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ce zice omu e ca el sustine grupul independentilor, si ca spera ca astia sa creeze o formatiune politica de stanga autentica, dat fiind ca PSD de mult nu mai reprezinta stanga in Romania. Tre' sa fii chior rau sa nu-ti dai seama ca omu' are dreptate.
  • 0 (6 voturi)    
    parerea mea (Duminică, 14 martie 2010, 17:30)

    votant [anonim]

    Corect!
  • 0 (4 voturi)    
    mda... (Duminică, 14 martie 2010, 17:48)

    fpanait1 [utilizator]

    se pare ca noile valori ale stangii sunt pandele, oprea, etc etc...daca astia vor sa faca un "partid modern", atunci e trist rau de tot!
  • 0 (2 voturi)    
    JOS PDL! (Duminică, 14 martie 2010, 18:04)

    saracie [anonim]

    Si in acest caz se observa inca un detaliu al conspiratiei luibasescu impotriva unuia din cele doua partide democratice din Romania (PSD) cel de-al doilea fiind PNL. Valoarea PSD creste inca odata dupa ce a demonstrat ca e u partid care a organizat alegeri libere, deschise pentru desemnarea conducerii. Este cu atat mai mult de apreciat PSD-ul cu cat vasescu a incercat fara succes sa destrame singurul partid important din Romania. Bravo PSD!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si marmota ... (Miercuri, 17 martie 2010, 4:06)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui saracie

      Io nu stiu, da' stii vorba aia, ca fara foc nu iese fum. Daca chiar era PSD un partid democratic, atunci chiar nu inteleg de ce imediat dupa alegerile din PSD au demisionat atat de multi oameni din PSD. Ceva e putred acolo. Tre' sa fii relativ fanatic sa vezi altceva, si sa crezi in continuare ca PSD e intr-adevar un partid democratic, reprezentant al stangii din Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    Suspendat pentru un an. (Duminică, 14 martie 2010, 18:09)

    adrian88000 [utilizator]

    Florentin Pandele a fost suspendat pentru un an pentruca nu a vorbit respectuos cu Domnul vanGhelie!
    Nu mai am cuvinte....
  • -2 (2 voturi)    
    Daca tacea , primar ramanea! (Duminică, 14 martie 2010, 18:53)

    CristiV [anonim]

    In loc sa linga pupa marinelului mai bine s-ar apuca de rezolvat problemele din sat... Poate sa inceapa cu asfaltul... Ca tot este un subiect placut urechilor matelotului.
    Pandele nu e decat un clasic exemplu de sclavie moderna, sau mai bine spus o alta molusca ( fam. nevertebrate ) in insectarul "independentilor".
  • 0 (0 voturi)    
    asa, Pandele, tata!:) (Duminică, 14 martie 2010, 19:06)

    gigel [anonim]

    Treci de partea celor drepti! Mi-a placut de tine la Congresul PSD! Spala-te de pacate si treci la PDL, lasa vrajeala cu independentii! Esti baiat bun, ai verb, stii sa te descurci, ai face treaba buna in PDL. Leapada-te de de trecut si de ceea ce reprezinta Iliescu, la care ai apelat atunci, in ultima cunostinta de cauza, si treci in barca lui Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Gandirea matale e putin simplista (Duminică, 14 martie 2010, 20:16)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Omu' a zis clar ca el de-aia spera sa se nasca din independenti o miscare de stanga autentica. Adica el si-a declarat clar optiunea politica ca fiind de stanga.

      O demonstraza viata politica din alte state ca mai ales in vreme de criza, nu musai economica, chiar si numai politica, stanga cu dreapta pot colabora eficient.

      Problema la noi e ca stanga pe moment nu exista. PSD de mult nu mai e partid de stanga, ci o adunatura de grupuri de interese, in cea mai mare masura nelegitime, care a dominat politica romaneasca mult prea multa vreme, da' se pare ca e pe duca. Daca apare un partid de stanga autentic, care sa atraga electoratul PSD, la cate sunt de facut in Romania, eu sunt convins ca dureaza multi ani pana sa ajunga dreapta si stanga la rivalitate. Primul obiectiv al tuturor politicienilor cinstiti (stiu ca asta pe moment in Romania e o contradictie in termeni) va fi eliminarea infractorilor de drept comun, a escrocilor economici, a extremistilor, a criptocomunistilor si a altor categorii extrem de bine reprezentate pe moment, mai ales in PSD. Abia dupa ce se va ajunge la o cat de cat curatenie in clasa politica va fi loc de scandal intre stanga si dreapa.
    • 0 (0 voturi)    
      poate ai uitat : (Duminică, 14 martie 2010, 21:29)

      CristiV [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Sa vina si cu instalatia de pom legata direct de stalpul de la Electrica ? Sau cand trece in barca PD-ului este absolvit de pacate atata timp cat este "de-al nostru" ? Uita Pantelimon ca si Solomon s-a gandit ca face o afacere trecand in petrolierul PD-ului, si uite unde a ajuns ...
  • 0 (0 voturi)    
    Pandele primarul minunat in orasul fara canalizare (Luni, 15 martie 2010, 8:18)

    Marius [anonim]

    Pandele se leapada pas cu pas de PSD, partidul ce l-a slujit "la bine" (la putere). cand corabia va sta inca 4 ani pe "uscat" marinarului i se face foame. Tinand cont de faptul ca bugetul primariei este secatuit, iar acolo "in orasul minunat" nu se mai face nimic, nimic........pt oameni. In afara de plimbar pe la manastiri si controale medicale pt batrani. Eu locuiesc in Voluntari si stiu
  • 0 (0 voturi)    
    Dl comandant Pandele (Luni, 15 martie 2010, 22:25)

    Echipa [anonim]

    Sa Traiti domnule Comandant Pandele ! Echipa de taximetristi independenti din Bucuresti, un nr de aprox 50 de soferi, toti cu studii superioare, multi pensionari si fosti ofiteri MApN, dorim sa va transmitem din partea a foarte multi pasageri ai nostri multe salutari si deasemenea felicitari domnului Ministru al apararii, domnul general Gabriel Oprea ! Dl general Gabriel Oprea este un mare patriot, ce se bate pt tinerii Romaniei, datorita dinsului formindu-se in institutiile militare de invatamint superior printre cei mai buni ofiteri si ofiteri-ingineri de elita din Europa ! Cinste familiilor acestor copii care i-au educat cu spiritul de sacrificiu pt a Servi Patria ! Cinste acestor copii minunati ce au ales viata cazona, performanta si disciplina din dragoste de tara si neam ! Frumos ii formeaza pe acesti tineri d-l general Gabriel Oprea ! Un mare fiu al neamului romanesc ! In viitoarea campanie electorala bazati-va pe noi ! Pt dvs si pt dl general ne vom bate precum leii ! Noi nu sintem microbisti, dar tinem la dl general Gabriel Oprea precum microbistii la echipa favorita, aceasta pt ca am observat inaltul management al domnului general Gabriel Oprea si al dvs si consideram ca in viitor copii nostri care sint studenti la buget la fara taxa vor trai mai bine sub matricea manageriala implementata de catre dl general Gabriel Oprea ! Copii nostri invata de la sar capacele in timpul anului universitar pt a fi integralisti iar in vacanta de vara muncesc cu noi pe terenul ce-l avem pt obtinerea legumelor si vinzarea lor. Sa traiti !