Presedintele Traian Basescu va face o vizita oficiala in Japonia, la inceputul lunii martie - MAE nipon

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2010, 12:55 Actualitate | Politic

Presedintele Romaniei Traian Basescu ar urma sa efectueze, impreuna cu sotia sa, Maria Basescu, o vizita de lucru in Japonia, in perioada 9-11 martie, potrivit unui comunicat difuzat vineri de Ministerul japonez al Afacerilor externe, transmite Agerpres.

Pe parcursul sederii, presedintele Basescu si sotia sa ar urma sa fie primiti de Imparatul si Imparateasa Japoniei. Majestatea sa Imperiala va organiza un pranz oficial in onoarea presedintelui Romaniei, se mentioneaza in comunicat.

In program ar figura si o intalnire a sefului statului roman cu primul ministru japonez Yukio Hatoyama.

Potrivit comunicatului, vizita presedintelui roman ar intari si mai mult relatiile de prietenie dintre Japonia si Romania.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1003 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Romanii si Japonezii (Vineri, 19 februarie 2010, 13:18)

    Constantin [anonim]

    adevarul este ca extremitatile se atrag.

    Noi romanii punem pe primul loc un trai imbelsugat obtinut cu efort minim; japonezii considera acest lucru un moft.

    In schimb pe primul loc la japonezi este onoarea sau cinstea; romanii le raspund cu aceiasi moneda: "ce-s astea domnule?, niste mofturi".

    Nu ne ramane decat sa ne contopim cu ei si sa nastem natia perfecta care prin cinste si onoare traieste, ca-n povesti, un trai imbelsugat.
    • +4 (6 voturi)    
      Ai TU ce învata de la niponi! (Vineri, 19 februarie 2010, 14:46)

      Alexandrescu Adrian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Poate tu esti unul din acei "români" care vor sa traiasca bine depunând un efort minim; nu vorbi în numele meu si al multor altor români carora le place sa munceasca si chiar muncesc mult si bine;si sa mai stii ca exista si o gramada de japonezi care viseaza exact la ceea ce tu îi acuzi pe români ca vor!Dar un lucru ai putea învata totusi de la niponi:nici unui japonez nu i-ar trece vreodata prin cap sa-si denigreze propria tara si propria natiune asa cum o face un snob-dobitoc de "român", care si-a facut deja o meserie din scuipatul pe români,pe România si tot ce e românesc!Clar ca buna ziua,nu??
      • +1 (1 vot)    
        Cine-si renega neamul? (Vineri, 19 februarie 2010, 16:29)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alexandrescu Adrian

        unul care se accepta asa cum si cauta sa se foloseasca cu toata forta de caracterul sau romanesc pentru a reusi in viata?

        Sau unul care munceste cinstit ca un neamt si isi plateste regulat impozitele la stat?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu te osteni! (Vineri, 19 februarie 2010, 23:08)

          Stroescu Marius [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Adriane, nu te osteni sa-i explici unui prostoloc ca "constantin"(cacofonie intentionata!) ce-i aia un gram de mândrie si verticalitate!Acest individ este prototipul acelor persoane plafonate de prostie, întretinuta în mod abil de voiculescu,badea,ciutacu et &.Asemenea dobitoci înghit pe nemestecate tot ce li se serveste la tembelizor în materie de vaicareala,nesimtire,pesemism si smiorcaiala.Ai totodata în el si prototipul asistatului social care de 20 de ani alege psd-ul,sau si mai rau,prm-ul(atunci când se duce la vot si nu sta acasa înjurând ca prostul ca "toti îs o apa si un pamânt", ca asta e "o tara de kkt",nedându-si seama în prostia lui nemarginita ca NU tara e de kkt ci tocmai el cu mentalitatea sa idioata).De exact asemenea specimene negânditoare avea nevoie ilici kaghebetovici,numai ca acum nu mai prea tine!Asa ca nu-ti da silinta sa-i explici unui nevertebrat fara creier,cât de prost si respingator este: nu va întelege nimic!
  • -6 (6 voturi)    
    Basescu asta...mai exista? (Vineri, 19 februarie 2010, 13:41)

    anonim [anonim]

    ...
    Aplaudacii de pe Hotnews au disparut si ei.
    Mai tineti minte cat efort, cata inversunare?
    • +3 (7 voturi)    
      base ?! (Vineri, 19 februarie 2010, 14:36)

      nuigura kakuru [anonim] i-a raspuns lui anonim

      un izolat !
      nu'l mai invita decat mikado al japoniei !

      sayonara.
    • -2 (4 voturi)    
      exista (Vineri, 19 februarie 2010, 14:37)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Se va duce in Japonia ... scrie in articol!
    • +6 (6 voturi)    
      Serios ma??? (Vineri, 19 februarie 2010, 14:51)

      Pârvulescu Eugen [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Eu as spune ca aplaudacii cretinoizi ai pesedo-penelacilor au cam disparut de aici; cum e cu aberatia aia scornita la nevoie mare de pesedo-penelaci potrivit careia România e izolata pe plan international si ca pâna când si SUA au lasat-o din brate???Si toate astea datorita "dictatorului odios" care e Basescu? Sa va zic ceva: Basescu tace si face,iar în plus se amuza la culme când vede circul din PSD si scremuturile din PNL!Pesedo-penelacii, din lipsa de munitie contra lui Basescu, se sfâsie acum între ei! Hehehehehe!
  • +5 (5 voturi)    
    felicitari (Vineri, 19 februarie 2010, 15:20)

    saladin [anonim]

    Basescu...exista..in ciuda tuturor ambuscatilor care s-au coalizat in distrugerea Romaniei. Felicitari MAE si diplomatilor care fac posibila prezenta Romaniei intr-o tara ca Japonia - exemplu de munca si modestie. Asteptam cu "interes" reactiile "deontologice" via Gidea, Badea, Ciutacu, pe aia de la Irealitatea mi-e sila sa-i numesc !.
  • 0 (0 voturi)    
    sa traiasca presedintele ales (Vineri, 19 februarie 2010, 17:06)

    Tataie [anonim]

    Domnu Basescu, sper ca l-ati consultat pe vrajitorul Aliodor sa va deschida o cale energetice pozitiva catre Tokio.
  • -1 (1 vot)    
    O tara si o cultura (Vineri, 19 februarie 2010, 17:54)

    Frobenius [anonim]

    Domnul Basescu are ce invata acolo.
    I-as recomanda un curs complet (tehnica si motivatie) de seppuku. Dupa care sa re-analizeze basmele orientale cu tepele din Piata Victoriei, modernizarea statului si toate celelalte.
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea TV si Antena 3 -mucles (Vineri, 19 februarie 2010, 21:10)

    cornel [anonim]

    Chematii pe gusterii PSD - PNL la aceste posturi sa-l critice pe Basescu si pe PDL ca folosesc "culoarea galbena ". Teroristii astia de la cele 2 televiziuni intoxica pe romani. Vai de capul lor de ziaristi.
  • 0 (0 voturi)    
    promisiune onorata (Vineri, 19 februarie 2010, 23:34)

    constantin gherghinoiu [anonim]

    In urma cu cativa ani, Basescu a aparut la o emisiune-susanea in care spunea ca a promis umilei lui neveste ca o va duce-n Japonia. Cred ca atunci era primar de Bucuresti si-i impresionase pe bucuresteni prin demolarea "buticurilor" si omorarea cainilor vagabonzi. Era f. simpatizat de catre populatie pentru ca, in campania pentru primaria capitalei, "l-a desfiintat" pe George Padure intr-o emisiune electorala spunand ca, in timp ce el a adus toate echipajele pe care le-a condus la mal, oponentul lui, in calitate de bucatar, "injumatatea portiile" marinarilor.
    Am tinut sa reamintesc acest lucru pentru ca am sesizat ca unii dintre postacii talibano-pedelisti fac din aceasta "excursie", promisa nevestei cu mult timp in urma, un mare triumf politic.
    Totusi, trebuie remarcat faptul ca, dupa ce si-a cladit o "fascinanta" cariera politica prin, minciuna, manipulare, coruptie, santaj si frauda, Traian Basescu, dupa ce si-a onorat promisiunile fata de gasca lui politica, si-a intors fata si catre "modelul lui in viata" si anume nevasta-Maria.
    Desi soarta poporului roman este din ce in ce mai trista, "carmaciul T.B." si-a propus sa devine precum "odiosul" Ceausescu, "Balsoi Turist". Din nefericire pentru TB trebuie sa bata ani de zile la usile mai marilor lumii pentru a fi primit pentru ca lumea buna nu suporta "marinarii marlani si batausi " carora le put picioarele si au creierul
    viole(n)t..