Surse: Nominalizarea lui Emil Boc pentru un nou mandat de premier este exclusa

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:04 Actualitate | Politic


Emil Boc n-are sanse sa fie nominalizat de seful statului pentru un nou mandat de premier, desi liderii PDL au anuntat, marti seara, dupa negocierile cu seful statului ca-l sustin in continuare pentru a conduce Guvernul. "Este exclus", au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate discutiilor de marti seara dintre presedintele Traian Basescu si liderii PDL.

"Pozitia PDL, pe care am prezentat-o si presedintelui Romaniei este aceea de a-l sustine pentru a fi investit, pentru a conduce un nou Cabinet (n.r. pe Emil Boc). PDL este solidar cu presdintele sau avand in vedere reformele pe care le-a inceput Guvernul Emil Boc si care doreste si este capabil sa le duca la bun sfarsit", a precizat Flutur, dupa ce liderii PDL au purtat o discutie de o ora si jumatate cu presedintele Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   
















2759 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Basescu e disperat: si-a pus cravata verde pt UDMR (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:08)

    Titirca1 [utilizator]

    Stiu ca sunt unii care o sa sara si sa spuna ca exagerez, insa va asigur ca la acest nivel nimic nu mai e fortuit: Basescu e atat de disperat incat si-a pus cravata verde, doar doar i-o indupleca pe UDMR-isti....insa, asa cum spunea un comentator seara asta...."se strange latul Traiane".
    REZUMAND: lupta politica actuala a generat si va mai genera putin, pierderi economice si de imagine indeniabile Romaniei. La nivel de proces democratic insa, AM CASTIGAT ENORM ca tara si ca popor; e ca si cum am fi facut o cura de democratie intr-un incubator democratizant.
    Lumea se intereseaza "volens-nolens" de sistemul politic de rolul puterilor in stat, de suveranitatea populara exercitata nemijlocit de Parlament... FIdelii Hotnews isi vor aduce aminte de un post de-al meu de acum 3 zile "Marele castigator al acestei lupte politice acerbe, nici macar surde, nu este X sau Y sau Z, ci Parlamentul ca institutie democratica." Un Parlament care tranteste un guvern, capata o cu totul alta prestanta: potentialitatea atributiilor Parlamentului s-a transformat, aproape peste noapte in exercitarea deplina a atributiilor conferite de Constitutie: AVEM UN PARLAMENT JUCATOR.
    Setul 1: I-a sarit basca guvernului cat colo.
    Setul 2, posibil: presedintele comite tot mai multe duble greseli, in timp de Parlamentul marcheaza as dupa as (veti conveni cu totii eu in primul rand, ca e doar o exemplificare, simplificata si simplista).
    CONCLUZIE: avem o sansa. democratia in Romania are o sansa si criza politica forjeaza caracterele puternice.
    • +3 (7 voturi)    
      Paleologu : indreptarea unei nedreptati (Miercuri, 14 octombrie 2009, 2:44)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      Dragi forumisti, trebuie sa fie o voce in desert care sa sublinieze cava trecut cu privirea sau luat in deradere in mod atat de injust ieri : ELEGANTA EXTRAORDINARA si DEFERENTA DEMOCRATICA desavarsita a lui Toader Paleologu, singurul ministru ramas sa infrunte anuntarea oficiala a rezultatului votului (priviti poza din Gandul, e geniala).
      Sa stii sa respecti Parlamentul, prin prezenta ta, chiar cand acesta te demite....asa ceva nu se poate scuza pe malurile Dambovitei. Haita, caci prin comparatie nu o pot numi altfel, haita blaga-udrea-berceanu, parasise banca ministeriala cu mai mult de 10 minute iniante de anuntul oficial, pentru "a nu da satisfactie" adversarului.
      Ar trebui o petitie pentru mentinerea lui la cultura in viitorul guvern, ORICARE ar fi viitorul PM.
      Un pic de normalitate tuturor va doresc.
    • +1 (1 vot)    
      indeniabil (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:13)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      M-ai terminat mon cher.
      "indeniabil" adicatelea ai vrea dumneata sa spui: incontestabil.
      Daca nu stii romaneste este greu sa traduci din engleza.

      Bye, bye.
  • +1 (3 voturi)    
    eu zic sa dam anunt pe LinkedIn (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:17)

    Dan [anonim]

    angajam guvern profesionist

    cu fisa a postului (in care pe primul loc e criza si apoi dezvoltarea durabila)

    pe durata determinata - 4 ani

    cu teste de aptitudini si test psihologic la angajare

    ca la carte, ca doar ii angajam sa conduca o tara nu sa se "razboiasca" intre ei ca niste copii de gradinita, sa se supere si sa-si strice reciproc jucariile

    m-am saturat de amatori, nu-mi mai permit solutii din astea ieftine de ratati profesional refugiati in politica, de cucoane sarite din patul nu stiu cui direct la biroul de ministru, sau de speculanti care si-au cumparat voturile si posturile - INDIFERENT de partidul din care vin
  • 0 (6 voturi)    
    cand aud "surse apropiate" (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:29)

    metronom [utilizator]

    ma pufneste râsul
  • +4 (4 voturi)    
    Băsescu către PD-L: „Voi sunteţi nebuni?” (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:43)

    Titirca1 [utilizator]

    Băsescu către PD-L despre o nouă nominalizare a lui Boc: „Voi sunteţi nebuni?”
    UPDATE 23.20 Surse din PD-L afirmă că preşedintele Traian Băsescu le-a transmis democraţilor la consultările de la Palatul Cotroceni că nu agreează ideea de a-l nominaliza pe Emil Boc premier din nou, deşi a admis că ţine la preşedintele PD-L şi că este "creaţia lui".

    "Voi sunteţi nebuni? Suntem o ţară europeană, cum aş putea eu să nominalizez un premier care tocmai a fost demis?", le-ar fi spus şeful statului.
    • 0 (4 voturi)    
      e teatru (Miercuri, 14 octombrie 2009, 9:02)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      doar nu crezi ca cineva din PDL isi inchipuie ca ei hotarasc sau conteaza parerea lor. Asteapta cuminti decizia tatucului care pana acum le-a dat papica si ce de papica ... Eu sunt curios cum or sa se poarte cand n-o mai avea tatucu papica. Predictia mea ... ca hienele il mananca de viu ...
      • 0 (0 voturi)    
        In caz ca nu stiai ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:37)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

        ... printre putinele atributii ale presedintelui e aia de a numi prim-ministrul.

        Afirmatia ca PDL face doar ce le zice Base e gargara. E logic, Base provenind tot din PDL, ca actiunile si declaratiile lui sa fie apropiate de cele ale PDL, da' de-aici pana la a afirma ca PDL face doar ce zice Base e un hiatus logic. Presupun insa ca matale mai ai alte obstacole de trecut pana sa pricepi ce e aia logica.
  • +10 (12 voturi)    
    public enemy - Boc (Miercuri, 14 octombrie 2009, 0:53)

    camillus [utilizator]

    ok, guvernul Boc a avut destule sincope si niste ministri care n-aveau ce cauta acolo, si de la PSD si de la PDL. dar mi se pare trist si nedrept modul in care a fost tratat Boc de politicieni, presa si chiar de opinia publica anul asta.
    grosul criticilor la adresa lui a constat in glume mizerabile si obositoare legate de inaltimea lui (sau, mai nou, de barbatia lui - vezi Oprescu) si in asa-zisa slugarnicie a lui fata de Basescu (era mai bine pe vremea "luptei intre palate", nu?).
    pana la urma, lui Boc nu i se poate reprosa nici ca este corupt, nici ca nu a avut vointa politica pentru reforme. ceea ce am vazut eu a fost un om indiscutabil cinstit si muncitor, care a incercat sa promoveze niste reforme substantiale si durabile in conditii economice teribile, de care nu se facea vinovat, si administrand o coalitie imposibila. doar daca ma gandesc la legea salarizarii unice, la taierea agentiilor inutile si la legea educatiei, pot spune ca imi pare bine ca l-am avut prim-ministru pe Boc.

    p.s. singurul motiv pt care nu discut de defectele lui si ale modului in care a guvernat este ca toata lumea vorbeste numai despre ele.
    • -6 (12 voturi)    
      Tu esti nepotica? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 2:12)

      vio [anonim] i-a raspuns lui camillus

      Pardon, ruda de gradul 4.
      Orice om cinstit isi aduce nepotica de la Cluj la Buc pe post de "experta"!
      • +1 (3 voturi)    
        De ce dati voturi negative? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 9:57)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui vio

        Vio a facut o observatie corecta. Fara a contesta cele spuse de camillus nu pot sa nu aprob constatarea lui vio. Boc a incercat sa mai miste ceva, dar a facut si greseli majore. iar una din ele este NEPOTISMUL (sub o forma sau alta). A transformat Guvernul in afacere de familie sau de mafie locala. Constantean fiind, ma intreb oare ce s-ar intampla daca PSD-ul l-ar propune pe Radu Mazare pt postul de premier... Poate doar asa sa scapam de mafia locala, exportand-o la nivel national. Singura diferenta este ca la nivel local rezultatele sunt mai vizibile cu ochiul liber, un oras cat de cat curat, luminat,asfaltat si...cam atat. toate pe banii nostrii, la preturi nejustificat de mari. In rest...aceleasi afaceri in familie (politica sau nu) pe bani publici, aceeasi lupta impotriva concurentei...
        • 0 (0 voturi)    
          De-aia ca e justificat (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:41)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

          N-o cunosc pe nepoata lu' Boc. Da' daca e valabila vorba cum ca aschia nu sare departe de pom, eu ma incumet sa presupun ca is macar 50% sanse ca nepoata pe care a adus-o de la Cluj nu era chiar nepriceputa.

          Daca Vio vrea sa nu-si ia voturi negative, sa vina cu exemple sau dovezi de alta natura cum ca nepoata lu' Boc chiar era nepriceputa.

          Mie insa mi se pare logic si rational ca un premier proaspat, mai ales cand inaintea lui premier a fost Tariceanu, sa incerce sa schimbe tot ce poate in materie de personal. Altfel toate institutiile guvernamentale dadeau raportul la Patriciu, nu la Boc.
    • -1 (7 voturi)    
      Fara sa vrei, il definesti pe CIORBEA (Miercuri, 14 octombrie 2009, 2:51)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui camillus

      Iar boc va avea aceeasi soarta in istorie.
      De unde reiese, ca, din pacate, a fi cinstiti si muncitor se poate foarte ine asocia su a fi un PM catastrofal.
      Recunosc insa ca Boc l-a batut pe Cirobea: a reusit sa fie demis, in urma unei muteri pe care el insusi a facut-o (demiterea lui Nica).
      Altfel, frumos comentariul tau, ridica nivelul forumului. Atat forumul HN cat si democratia din Ro...au o sansa :-).
      Iti dai seama Camilus, ce comprimat concentrat de democratie a inghitit poporul roman in ultimele 15 zile, vrand-nevrand ? S-a facut putina Istorie cu "I mare" (nu neaparat frumoasa).
      • 0 (0 voturi)    
        Aiurea'n tramvai (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:45)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

        Nu demiterea lu' Nica a fost aia care l-a ars pe Boc, ci faptul ca a incercat sa atace privilegiile injuste ale parlamentarilor. Treaba cu motiunea s-a pus in functiune in momentul in care s-a aflat ca se pregateste legea pensiilor.

        Demiterea lu' Nica s-a dovedit a fi justificata pana la urma - Nica a facut, de pe pozitia de ministru de interne, nu ca persoana privata, afirmatii grave privind premisele unor fraude electorale la prezidentiale, care in plus s-au dovedit a fi si nefondate, si a mai si avut scapari mai mult sau mai putin grave dar in mod cert mai vizibile in activitatea de dinainte de afirmatiile alea.

        Comparatia cu Ciorbea mi se pare aiurea. Diferenta majora e faptul ca in scurtul timp pe care l-a avut la dispozitie, Boc a reusit sa si impuna aplicarea legislatiei pe care a facut-o sa treaca, pe cand Ciorbea, desi parlamentul ii aproba legislatie importanta, nu reusea s-o aplice.
  • -3 (11 voturi)    
    Este firesc (Miercuri, 14 octombrie 2009, 1:02)

    Marian [anonim]

    Ar fi o prostie sa propui ca premier aceeasi persoana care a fost demisa prin votul parlamentului. PDL trebuie sa treaca frumos in opozitie si sa invete din greselile pe care le-a facut cu ministri nepotriviti si vulnerabili. Basescu i-a adus la guvernare tot el i-a trimis la plimbare.
    • 0 (0 voturi)    
      Da ma, da' ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:49)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      PDL a mai fost in opozitie, si stim ce s-a intamplat - guvernarea Tariceanu 2.

      Pe de alta parte, tocma' ce m-am uitat in constitutie, si presedintele nu e obligat sa tina cont de nici un criteriu altul decat vointa personala la numirea premierului. Dupa parerea mea, in actuala situatie, cand actualul parlament si-a demonstrat reaua credinta, Base ar trebui sa forteze alegeri parlamentare anticipate. O sa se gaseasca destui care sa sara cu gura ca asta inseamna instabilitate politica, care se va reflecta negativ in economie. Asta asa si e. Da' cel putin asa criza va fi de scurta durata, si cu un parlament nou poate om avea majoritate PDL plus UDMR plus minoritati, in asa fel incat partidele mafiote PSD si PNL sa nu mai poata determina derapaje de genul celui actual. Pe cand daca pastram actualul parlament, criza politica se va pastra, si va fi de durata, dupa parerea mea cu efecte mult mai grave asupra economiei.
  • +2 (4 voturi)    
    Boc (Miercuri, 14 octombrie 2009, 8:51)

    doru [anonim]

    Camillus ai dreptate,omul si a facut onest treaba,avind totul impotriva sa,adversari aliati,conjunctura si rezistenta intregii clase politice la o reforma reala.
    Am comvingerea ca fara legea pensiilor guvernul nu ar fi cazut.Parlamentarii nu pot accepta suprimarea privilegiilor"nesimtite"ce i ingrasa pe ei si nu numai pe ei.
    • -1 (3 voturi)    
      Tu chiar crezi ce spui? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 10:42)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui doru

      Da..cu Boc...asa e. Omu nu era corupt si era bine intentionat....doar ca nu era potrivit pt acel post in conditiile date.
      Cat despre legea pensiilor. Hai sa fim seriosi. Crezi ca guvernul a cazut din cauza asta?
      Ei au afaceri de milioane de euro...n-au ei treaba cu cateva zeci de milioane de lei vechi care le vin de la buget.
      Ai inghitit galusca aruncata de PDL imediat.
      Guvernul a cazut pt ca era un guvern prost, aservit lui Basescu iar PSD si PNL aveau nevoie de un exercitiu de putere. Atat.
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Miercuri, 14 octombrie 2009, 10:57)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Motiunea nu are nici o legatura cu pensiile. Sa fim seriosi. propaganda PDL-ista
        • 0 (2 voturi)    
          hmm (Miercuri, 14 octombrie 2009, 11:25)

          Stewie [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Daca nu are legatura cu legea pensiilor atunci e neconstitutionala :). Daca prima motiune nu a fost pe asumarea raspunderii si a picat atunci autorii ei nu mai pot sa depuna o motiune decat pe o asumare a raspunderii...e destul de simplu de inteles de oricine vrea sa inteleaga. Pacat ca traim intr-o tara unde cei care trebuie sa spuna daca se incalca sau nu constitutia spun ca asta nu intra in atributiile lor.
          • 0 (0 voturi)    
            Refreshing ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:53)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Stewie

            E inviorator sa vezi ca mai si argumenteaza cineva rational si la obiect pe hotnews.
      • 0 (0 voturi)    
        Da' de unde (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:52)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Cel putin jumatate din parlamentari au afaceri minore cel mult, si traiesc din privilegii si din trafic de influenta. Treaba cu legea pensiilor i-ar fi ars grav.

        Si nu e vorba doar de parlamentari. E vorba de multele privilegii injuste din administratia de stat, justitie, aparatul ministerului de interne etc. Ca exemplu, un judecator nu prea are nici o sansa de batranete linistita si imbelsugata peste masura, daca i se taie privilegiile.

        PSD si PNL or fi avut ele nevoie sa-si arate muschii, da' cred si sper ca asta o sa-i coste cat mai mult posibil la prezidentiale. Si mai sper sa-si arate si Base muschii, si sa determine alegeri anticipate prin numirea unui premier care sa nu treaca de parlament.
  • 0 (2 voturi)    
    Numai PDL (Miercuri, 14 octombrie 2009, 11:49)

    Pantera Roz [utilizator]

    putea sa propuna ca prim-ministru pe unul ce doar ce fusese demis.Chestie de lipsa de imaginatie,de lipsa de simt politic,de bun simt,de orice.Si asta pt. ca Base nu a avut timp sau nu a vrut sa le dea directiva de actiune,ca de obicei.PDL fara Basescu=zero barat.Trist,dar adevarat.Pacat,in PDL sunt si oameni inteligenti.PDL se va comporta ca un partid serios cand va iesi de sub umbrela lui Basescu.Injurati-ma,dati-mi minusuri,dar asta e parerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti pe langa ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 14:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      PDL e in dreptul lui sa propuna, Base insa nu trebuie sa tina cont de nici o propunere, conform constitutiei.

      Interesul PDL, si dupa parerea mea si al lui Base, e sa forteze alegeri anticipate.

      Mai o chestie: treaba asta ar trebui sa-i convinga pe toti cei care mai au cat de cat neuroni functionali ca PDL nu face numai ceea ce dicteaza Base.