Sondaj CSOP: Traian Basescu - 35%, Mircea Geoana - 19%, Crin Antonescu - 15%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2009, 19:12 Actualitate | Politic

Traian Basescu continua sa conduca in preferintele electoratului, insa a coborit sub pragul psihologic de 40 de procente, pe care il inregistra constant in sondaje pana in urma cu doar doua luni. Daca duminica viitoare ar avea loc alegeri prezidentiale, actualul sef al statului ar obtine  35%, fiind urmat de candidatul PSD Mircea Geoana, creditat cu 19% din intentiile de vot, si de cel al PNL, Crin Antonescu, cu 15%, releva un sondaj CSOP, realizat la comanda PDL si citat de NewsIn.

9% dintre repondenti ar vota cu Gigi Becali, cate 7% cu Vadim Tudor si Sorin Oprescu si cate 4% cu Kelemen Hunor si Radu Duda.

In schimb, in cazul in care Sorin Oprescu nu s-ar afla pe lista de candidati, rezultatele ar fi urmatoarele: 38% ar vota cu Traian Basescu, 21% cu Geoana, 16% cu Crin Antonescu, 8% cu Gigi Becali, cate 7% cu Vadim Tudor, cate 4% cu Kelemen Hunor si Radu Duda si 2% cu alti candidati.

  • Basescu si Oprescu, favoriti in topul increderii

In schimb, in ceea ce priveste increderea in personalitatile politice, Sorin Oprescu, care ar primi doar 7% din voturi, este cotat in topul increderii cu 36%, la egalitate cu Traian Basescu.

Pozitiile urmatoare sunt ocupate de Mircea Geoana - care este girat cu multa sau foarte multa incredere de 25% dintre respondenti -, Crin Antonescu si Gigi Becali sunt la egalitate cu cate 24%, Emil Boc - 22%, Vadim Tudor - 20%, iar Ion Iliescu - 19%. Fostii sefi ai Executivului, Calin Popescu Tariceanu si Adrian Nastase, sunt creditati fiecare cu multa si foarte multa incredere de 14% dintre repondent, iar principele Radu Duda, cu 10%.

In ceea ce ii priveste pe Traian Basescu si Sorin Oprescu, daca 36% dintre repondenti au foarte mare incredere in ei, in schimb, 62% dintre repondenti au putina sau foarte putina incredere in Traian Basescu, iar 56% au putina incredere in Sorin Oprescu.

  • Prezenta la vot - 43%, PDL si PSD, aproape la egalitate

La capitolul prezenta la urne, 43% dintre participantii la sondaj au declarat ca intentioneaza sa voteze, 33% spun ca probabil nu vor vota, iar 24% - cu siguranta nu vor vota.

In ceea ce priveste optiunile pentru alegeri parlamentare, PDL ar obtine 31% din voturi, PSD-PC - 30%, PNL - 17%, PRM si PNG - cate 7%, UDMR - 5%, iar 4% cu alte partide.

Sondajul a fost realizat in perioada 18-22 iulie 2009, pe un esantion de 923 de persoane cu varsta peste 18 ani si are o marja de eroare de plus/minus 3,2.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4124 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    mai baieti mai, aia 35% vor fi 70% ,nu va mai (Duminică, 26 iulie 2009, 19:21)

    Tyana [anonim]

    ..chinuiti cu 'prag psihologic 'cu marja de eroare, cu prezenta la vot ..., e belea mare cu sodajistii astia ...partidelor ,un sfat : nu va mai cheltuiti banii atat de greu munciti cu sondaje
    • +5 (13 voturi)    
      Sondaj ca de obicei total mincinos... (Duminică, 26 iulie 2009, 20:38)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Tyana

      Daca in cazul lui basescu 35% sunt cat de cat reali....restul de procente sunt puse asa la misto.
      Incredibil. Cum zicea si Dedalus mai jos...dupa prestatia catastrofala a PDL-ului in aceste 6 luni, dupa atatea si atatea scandaluri..ei sunt pe primul loc? Hai sa fim seriosi...asa ceva nici boc nu crede. Dar se vede de cine este comandat sondajul...asa ca nu ma mir absolut deloc.
      Vedem ce o sa se intample la alegeri...daca cei 35% se vor transforma in 70% sau vor ramane la fel...etc. Toate discutiile astea pe baza unor sondaje facute in beneficiul partidului care le comanda sunt absolut inutile. Ne certam...ne dam minusuri si plusuri, si ne enervam inutil.
      O sa vedem ce o sa fie in noiembrie si gata.

      PS. Pt domnii de mai jos....terminati cu propaganda asta penala...pur si simplu va faceti de ras.
      • -3 (11 voturi)    
        Sunt procente mistocarite,de acord cu tine (Duminică, 26 iulie 2009, 21:12)

        Tyana [anonim] i-a raspuns lui bgd

        ..dar nu uita ca scandalul cu PDL prea putin afecteaza imaginea presedintelui ,cu toate ca, in opinia celor care calatoresc cu metroul ,Realitatea ,Antenele , media 100%,fosta securitate , mazzoneria ,feroneria ,albinosii din Kenya , etc. au incercat din rasputeri sa lege de Basescu scandalul Ridzi ,cum va fi si cu viitorul scandal Blondi ,doar ,doar ..
        Nenorocirea media este ca in afara de Mugur Isarescu -eventual -nu exista personalitate romana care sa il concureze pe Base ...
        ca fata lui e la Parlamentul European ,vezi de ex. la familia Kennedy care ,in integralitate traieste si atrait din politica , fara sa se basice vreun american! nu ma lua cu 'tu compari pe x cu y'e numai un exemplu ; ca fata ailalta are o problema locativa sau nu ,chiar nu vad de ce trebuia sa doarma in strada ;
        in rest compara jaful Romaniei atat de l PSd cat si de PNL cu amarasteanca de Ridzi ,prea mica pentru un razboi atat de mare ,inlocuita cu o Placinta pe care o vad destul de modesta ,poate fostul sot care a facuto si senatoare si patroana ,sa o conseieze si ca ministreasa
        • +7 (9 voturi)    
          Nu vorbeam de basescu ci de PDL... (Duminică, 26 iulie 2009, 21:42)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui Tyana

          ...si procentajul lor mincinos. Cat % crezi ca face basescu din procentajul PDL-ului?
          Daca nu ar mai sustine acest partid...la alegerile viitoare nu cred ca ar depasi 10%.
          E mult si 10%.
          • +2 (2 voturi)    
            Ati vazut sondajul de pe EVZ? (Luni, 27 iulie 2009, 18:58)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Facut de INSOMAR?....acolo geoana are aproape 30%, base tot 35 si Antonescu 17%....
            Cum se schimba de la agentie la alta...de la zi la alta...offf...ce ti-e si cu sondajele astea.
      • +3 (3 voturi)    
        close, but... (Luni, 27 iulie 2009, 10:26)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Scapi din vedere o "utilitate" a sondajelor...
        Sa zicem ca "stii" cam cu cat o sa iesi la alegeri (pentru exemplificare: sectie x 10 voturi pro-eba, aprox 3,x-4%... EXACT ca-n sondajele anterioare alegerilor :D). Cum faci sa LEGITIMIZEZI o manarie?!? Nu cumva prin sondaje?
        Asta e comandat de PDL. Ar fi "scazut" ei si PSD-ul, da' si aia au "aparatul" bine pus la punct si n-aveau cum...
        De ce s-a reorientat Base spre rural? Pentru ca acolo poti sa faci multe. Cam cat sa bata cu sondajele :))))
        Pt. aplaudacii portocalii: baieti (si fete - pt conformitate), daca aveti interese financiare, personale, familiale, etc... va inteleg (nu o zic ironic). Insa... daca voi chiar CREDETI (mai rau decat habotnicii) in orientarea politica declarata a PDL-ului (centru-dreapta... =))))) ) sau in rolul lui justitiar virgin in conditiile in care aveti atatea mijloace de informare si dovezi la indemana... va desconsider si-mi provocati scarba. Cu atat mai scarbit cu cat multi sunteti tineri...
    • -3 (3 voturi)    
      Picatura chinezeasca (Luni, 27 iulie 2009, 9:30)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Tyana

      .. sau cum sa schimbi intentia de vot a cca. 30% din electorat.

      Se ia un candidat, se face o lista cu tot ce are atacabil in CV, se face o alta lista cu toate relele momentului si se repeta zilnic, pe cat mai multe canale media: "Ati vazut ce face X ? Si el este de vina pentru ca v-a murit pisica, vi s-a spart acoperisul, bate grindina etc."

      Dupa 3-6 luni de repetitie romanul mediu, in principal mare consumator de TV, incepe sa creada lucruri pe care inainte nici nu le visa, pe principiul "pana nu faci foc, nu iese fum".

      Modelul este vechi, verificat, rasuflat, dar inca valabil: "Calomniati, baieti, calomniati, pana la urma tot ramane ceva...!"

      Si cand te gandesti ca se puteau trage niste invataminte din referendumul pentru suspendare... Dar nu, se pare ca 75% n-a fost de ajuns, ar trebui sa se ajunga la 99% (ca pe vremuri) ca sa inteleaga si minunatii nostri politicieni ca ii poti minti pe toti o data, pe unii mereu, dar in niciun caz pe toti mereu...
  • +11 (13 voturi)    
    Interesant sondaj! (Duminică, 26 iulie 2009, 19:21)

    johnny [anonim]

    Fara sa mai aduc vorba de unele cifre care frizeaza bunulsimt, doresc sa subliniez cea mai mare aberatie a sondajului: daca Oprescu candideaza, Becali obtine 9%, daca nu candideaza doctorul, ciobanul ia doar 8%! Nu ca 8-9% pentru Becali n-ar fi deja prea mult!
  • +6 (16 voturi)    
    nu pt sa cred (Duminică, 26 iulie 2009, 19:26)

    Dedalus [anonim]

    Ceva e in neregula cu sondajele astea- probabil sunt puse aiurea intrebarile sau esantioanele sunt selectate aiurea.

    Rezultatul postat este total necredibil. In definitiv, trebuie sa mai credem si in bunul simt, iat Crin Antonescu la egalitate cu Becali - asta chiar ca nu pot crede.

    Nu cred nici in Geoana presedinte - bietul om intelege asa de putine lucruri incat nu s-ar descurca in nici un caz ca presedinte al Romaniei. Asta fara nici o legatura cu PSD sau politica in general. Pur si simplu nu-l ajuta capul pe bietul Geoana. Alminteri, imi place de el, are multa bunavointa si e din cu totul aluat fata de Nastase. Dar, cum spuneam, nu-i destul.

    Basescu are multi admiratori (nu discut daca pe bune sau nu), intrarea sa in turul 2 e oricum sigura.

    Mai departe nu cred ca stie cineva, cu toata mama sondajelor.

    Cat priveste partidele, dupa catastrofele Ridzi si Udrea, ca sa nu mai vorbim de Pogea si forfetarul lui, mi se pare absolut imposibil scorul dat in sondaj (31% PDL!!!!).

    Repet, nu sunt partizanul nici unui partid sau personaj politic.

    Dar sondajele astea sunt total aiurea dupa mine.
  • -2 (14 voturi)    
    Oprescu este coşmarul tău (Duminică, 26 iulie 2009, 19:32)

    Proletaru [anonim]

    Şi 31% vor decide să te cam duci domnule TB.
    De neoprit ...Oprescu !
    • -1 (1 vot)    
      cum? (Luni, 27 iulie 2009, 8:10)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Proletaru

      Se duce pe raza sau pe diametru?
    • -1 (3 voturi)    
      Cred ca este cosmarul tau (Luni, 27 iulie 2009, 8:14)

      Un raman anonim [anonim] i-a raspuns lui Proletaru

      In primul rand cred ca esti la fel de proletar ca si memebrii fostului CC PCR. Ce naiba vezi tu la doctorul Au ma doare nu inteleg. Ce mari reliazri a avut de cand este primar. Eu am retinuit doar faptul ca in ultima vreme tot ce a realizat a fost pe baza de, hau se la spunem cu un termen mai putin acuzator, smecherii. Te incanta autostarada suspendata paralela pe cerc ( si un absolvent mediocru de gimnaziu stie ca cercurile nu pot fi paralelele), te incanta listele de sustinatori fcu nume aiurea, problema care a fost musmalizata desi e clar penala, mistocaria in cel mai pur stil al derbedeilor din periferia Bucurestiului. inactivitatea continua, aprobarea de PUZ-uri aberante, banii cheltuiti aiurea pe recorduri fara sens, depasite in scurt timp de altii? Din punct de vedere al unei gandiri politice coerente nu vad nimic la el.
      • +3 (3 voturi)    
        Realizari (Luni, 27 iulie 2009, 9:42)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Un raman anonim

        Ok, doctorul nu a realizat nimic intr-un an. Spune-mi te rog ce a realizat Basescu ca ministru al transporturilor, ca primar al Bucurestiului timp de 5 ani si ca presedinte al Romaniei timp de 5 ani.
        Daca analizezi un pic bagi seama ca Basescu a avut functii de conducere vreo 14 ani din cei 20 trecuti de la revolutie in care nu a realizat mai nimic.
        • +1 (1 vot)    
          Si atunci? (Luni, 27 iulie 2009, 11:27)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          In primul rand nu era vorba de Basescu. Basecu are partea lui de la mine atunci cand face prostii, ca de exemplu declaratia cu Spiru Haret, numai ca nu prea apar. Problema era cu doctorul Au ma doare. Daca ne-am fript cu ciorba adica cu Basescu care nu a facut nimic, de ce sa votam un altul care demonstreaza ca nu va face nici el nimic si despre care se stie din start ca a umblat cu smecherii si la elaborarea tezei de doctorat si la obtinerea titlului de profesor universitar si la strangerea numarului de semnaturi pentru a candida la primaria Bucurestiului? In plus are un limbaj de derbedeu de periferie , limbaj care i se reprosaza lui Basescu. Nu inteleg ceea ce i se reproseaza lui Basescu sunt calitati la altul sau ce? De obicei cei ce s-au fript sufla si in iaurt. Acum se pare ca nu prea. Si cum se spune a gresi e omenesc, a persevera in gresala e deja de la diavol.
  • +1 (11 voturi)    
    opresco? (Duminică, 26 iulie 2009, 19:39)

    moldoveanu [anonim]

    incercati cumva sa pregatiti candidatura lui oprescu prin astfel de sondaje? o campanie sprijinita masiv de trusturi poate sa creasca procentul la nivelul increderii. cred ca era doar nevoie de unul doua sondaje (vor mai aparea) prin care sa se dea startul lui opresco. intre timp el apare la tv aratand cum rezolva problemele bucurestilor. propunere: hai sa-l lasam pe basescu la cotroceni inca 5 ani ca sa il facem de ras si sa se compromita singur. ce ziceti?
  • +6 (6 voturi)    
    curios (Duminică, 26 iulie 2009, 19:41)

    liviu [anonim]

    sondajele urmaresc in general scopul celui care le publica, sunt de aceea, din start, vinovate.
    ce ma face sa cred si mai putin in acest sondaj decat in cele de saptamanile trecute e practic dublarea dintr-odata a votantilor cu retard mintal (ma refer la suma PRM+PNG). sa ma corecteze cineva dar parca nici vorba de 14-15% in total in nici unul dintre ultimele 3-4 sondaje.
    in rest cred ca, asa cum pe vremuri miza era sa transmiti un mesaj, si anume ca ai tai sunt pe primul loc, acum se vrea altceva: al meu merge in turul doi. 'om trai s'om vedea.
  • +1 (11 voturi)    
    Crin Kong la egalitate cu Gigi ! (Duminică, 26 iulie 2009, 19:47)

    Mitică [anonim]

    Interesant sondaj ... Preşedintele Băsescu se pregăteşte clar de campanie, lucrând mult la ea.

    Mă miră scorul atât de slab al lui Vadim Tudor, în general după isprăvile guvernării Bokkutu Warză Bleagă, mă aşteptam la mai multe procente pentru Vadim Tudor şi Gigi Becali. Cred că distanţa faţa de Bruxelles începe să se vadă.

    Cert este că trebuie să analizăm bine ce vom vota, deoarece până acum am avut parte de GUVERNARE PRIN DECEPŢIE şi la vot s-ar putea să avem lucruri mult diferite de cele din sondajul plătit de PDL, care devine pe zice trece un balast politic tot mai mare pentru domnul Băsescu.

    Domnul Dudă are deasemenea un scor foarte bun, mult peste aşteptări - 4% la egalitate cu reprezentantul minorităţii maghiare este un scor excepţional pentru un debutant, fară alt sprijin decât încrederea Majestăţii Sale Mihai I.
    • 0 (4 voturi)    
      pt. puterea ta de intelegere (Duminică, 26 iulie 2009, 22:02)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Mitică

      este fireasca starea de 'mirare'-pt binele tau ar fi cazu' sa te trezesti si s a intelegi ca in vremuri de criza ,nationalismul si populismul sunt excitate la maxim-daca nenorocita de 'Criza' v a atinge apogeul si v a fi dublata de balbaieli [inerente] in actul de guvernare, nu ar fi o mare surpriza ca un opresu,vadim sau alt bizon mustind de populism si nationalism s a obtina un scor 'socant ' pt tine

      A ajuns M R.Mihai mogul ? de 2 ani duda imparte carti si pliante in scoli in intruniri cu o puternica tenta electorala ,iar in aparitii tv ,el ,geoana si h2o [crin] 'beneficiaza ' de un 'moderator' in genunchi,dar asta este cand ai 'sange albastru' sau trese albastre =ca in cazul 'printului'
  • +5 (19 voturi)    
    jOS BESESCU!!! (Duminică, 26 iulie 2009, 19:51)

    un om [anonim]

    E sper ca la vot romnii sa se trezeasca in sfarsit si sa voteze cu oricine altcineva mai putin cei care ne-au adus in halul in care suntem acum....
    Cei care mai au inca au ce pune pe masa, sa se uite in jur si sa nteleaga ca una e criza si alta e jaful facut de clica portocalie in frunte cu ritzi si UDREA. BERCEANU...
    Nu ii lasati fratilor sa ne termine! tineti cont ca acum ei fac ce fac, se imprumuta si la dracu numai sa fie reales besescu...
    Dupa alegeri veti vedea ce rsu va fi in Romania....
    Deci ganditi-va bine si haideti sa scapam de boc bercenau blaga ritzi udrea besescu si portocalii!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Ramane cum am mai scris (Luni, 27 iulie 2009, 8:19)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui un om

      Romani votati bine! Nu votati partidul lui Vanghelie! Oricare alt partid semnificativ (nu PRM sau PNG) este mai bun. Si nici pe independentii de adevar!
  • +8 (14 voturi)    
    Bye Geoana! (Duminică, 26 iulie 2009, 19:52)

    worker [anonim]

    De cind i-a iesit porumbelul cu Andronescu care trebuia sa inchida ochii la afacerea Spiru Haret ca sa nu-si piarda voturile... BYE GEOANA! Prostanac ai fost... prostanac ai ramas. Get a job!
  • +4 (16 voturi)    
    =)))))))))))))))))))))))))))) (Duminică, 26 iulie 2009, 19:56)

    Nevermind [utilizator]

    Boc 22% incredere?!?!?!?!?! :))))))
    Nici nu are rost sa mai zic ceva de restul sondajului. Procentul asta a spus TOT despre "acuratete". Asa a ajuns si eba sa creada ca a fost votata pe bune. :D
  • +2 (6 voturi)    
    Pentru Geoana nu suna bine, nu stiu ... (Duminică, 26 iulie 2009, 19:59)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    ce incearca sa faca aici:

    http://budurl.com/e7g2

    dar spuneti-i careva sa nu faca vreun gest necugetat - chiar daca pierde, gaseste el ceva de facut, de exemplu ar putea merge sef de bostanarie la Dabuleni, ca doar il stie si primarul de-acolo, a venit si la Bucuresti pentru el!
    • 0 (2 voturi)    
      >>>>>>>>>>>>> (Duminică, 26 iulie 2009, 20:13)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      VADIM -70%
    • +5 (11 voturi)    
      Cele 35 ale lui Base (Duminică, 26 iulie 2009, 20:32)

      Corneliu Riegler [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Cele 35% ale lui Base si care il plaseaza pe primul loc, ii vor garanta ultimul loc la ultimul tur. Important nu e ca are 35% ci ca 65% nu sunt cu el.
      Si in fond cat de naiv trebuie sa fii sa-ti mai doresti inca 5 ani de Base, Ridzi, Udrea, Videanu, Papusa Barbie (scolita ca Elena Ceausescu) si compania (pe Boc nu l-al trecut...). Ce avem din lozinca "Drepate si adevar" sau "Sa traiti bine" ?
      Mai bine guvern de la un partid si presedin te de la altul. Prea multa putere in Romania miroase a dictatura.
      • -2 (2 voturi)    
        Asa credeti voi (Luni, 27 iulie 2009, 8:26)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Corneliu Riegler

        Imi pare rau ca a iest Crinul penelist pe locul trei. In cazul unui tur doi Basescu -Antonescu nu m-as fi prezentat la vot. Dar daca iese Mirciulica in turul doi ma voi prezenta si voi mobilza pe toti cati am sa pot sa votam contra vanghelizarii Romaniei. Si va asigur ca voi avea succes asa cum am mai avut si in alte situatii asemantoare. Romania si Bucurestiul nu se rezuma la pomanagii din prelungirea Ferentari. Asa ca rugati-va sa nu se califice Mirciulica. Iar daca apare doctorul Au ma doare il voi trata le fel. Am semnat pentru el dar regret profund. Cristian Diaconescu pe care am vrut sa-l blochez ii e superior cu cateva clase.
  • +7 (7 voturi)    
    nu mai credeti (Duminică, 26 iulie 2009, 20:20)

    Lucian_Mares [utilizator]

    in sondaje, toate sunt aiurea... mai bine gandim cu mintea noastra si votam cum ne spune constiinta... dar sa votam!
  • +4 (10 voturi)    
    basescu inca 5 ani????? (Duminică, 26 iulie 2009, 20:31)

    me [anonim]

    din sondajele astea nu inteleg de unde atata lume care sa voteze cu basescu .... poate ma lamureste si pe mine cineva intreg la mine si vine cu niste motive pentru care merita votat?Eu l-am votat o data nu voi mai repeta greseala. Dintre toti e de departe cel mai mare rau
  • +3 (7 voturi)    
    REALITATEA TV (Duminică, 26 iulie 2009, 20:36)

    gabifm [utilizator]

    Am vrut sa postez pe site-ul Realitatea TV un comentariu fata de acest sondaj. Nu mi-a fost acceptat. As vrea sa imi spuneti daca este ceva gresit in ceea ce scrisesem. Pe scurt afirmam ca daca mass media, in special Realitatea si Antena3, nu s-ar mai repezi asupra PD_L_ului si a lui Traian Basscu cu atata incrancenare, poate lucrurile n-ar mai sta asa. Chiar dadeam exemplu o emisiune Deschide lumea de joi cand, efectiv, Laura Chiriac se sufoca in incercarea de a-l "dobori" pe reprezentantul PD-L. Nici Cosmin Prelipceanu nu se lasa mai prejos. Cei doi, mai ales dupa interventia lui Traian Basescu, erau de neoprit. Cu jurnalisti de genul acesta NU are cum sa piarda Basescu.
    • +6 (8 voturi)    
      Manipulare... (Duminică, 26 iulie 2009, 21:03)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui gabifm

      Acum vreo luna cand basescu se luase de vesnicii moguli..fix asta ziceam si eu.
      Insa problema mea e alta....daca toata treaba asta e pur si simplu o schema putin mai elaborata...daca base e mana in mana cu Voiculescu si cu Vantu...si practic prin aceasta campanie negativa furibunda isi strange voturi, cazand practic de victima. Si cum poporul roman nu e tocmai stralucit....imediat incepe sa-l compatimeasca si sa-i dea voturile pe banda rulanta.
  • +6 (12 voturi)    
    bine ca fericirea mea nu depinde de TB sau Geoana (Duminică, 26 iulie 2009, 21:13)

    jaston [utilizator]

    da...am o mare temere ca basescu va iesi din nou presedinte la toamna..pt 5 ani..pfff...astfel se va continua circul inceput in 2004 si prelungit pana 2014...dap..in total = 10 ani pierduti...apoi conform proiectului neo sovietic...se va autoproclama premier pt inca cateva mandate..
    • +2 (10 voturi)    
      ... (Duminică, 26 iulie 2009, 21:49)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui jaston

      >10 ani cu Iliescu, inca 10 cu Basescu...S-a dus la dracu Romania si viata romanilor...
  • +3 (11 voturi)    
    Oricine, numa' Basescu nu (Duminică, 26 iulie 2009, 21:19)

    Gigel [anonim]

    Am luat tzeapa o data cu el si cu partidul lui.
    Tzepele din Piata Victoriei de care tot spunea, sunt de fapt o mare tzeapa, numita Basescu.
    Sper sa ramana cu buza umflata.
    • -2 (12 voturi)    
      mai bine o teapa cunoscuta decat una necunoscuta (Duminică, 26 iulie 2009, 21:50)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      asa macar stii la ce sa te astepti ... pe cine il vezi in locul lui base ? pe jioana ... pe crin ... pe vadim ... sau paote pe oprescu cel cu autostrazi suspendate care nu a facut nimic in bucuresti intr un an de zile ?!
  • 0 (4 voturi)    
    ce spun tinerii (Duminică, 26 iulie 2009, 21:48)

    Ioan [anonim]

    Ia uitati ce zic tinerii:
    "Asta (computergames) parca era traditional forum portocaliu...ce s-a intamplat....cu criza asta s-au taiat stimulentele aplaudacilor?

    De aici:

    http://forum.computergames.ro/91-politica/358070-traian-basescu/page-64.html

    Asa ca...
    • +3 (9 voturi)    
      vad ca nu va place... (Luni, 27 iulie 2009, 0:41)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      ...dar asta-i adevarul. Basescu a castigat in fata lui Nastase datorita tinerilor care au iesit, seara, in numar mare la vot. De data asta nu cred ca se vor mai inghesui....
      Se simt inselati, la fel ca majoritatea romanilor care l-au votat pe Basescu.
  • +5 (5 voturi)    
    PROBLEMA (Duminică, 26 iulie 2009, 21:58)

    VDN [anonim]

    este ca nici nu conteaza cine si cum castiga sau cu cine.
    actuala clasa politica si-a demonstrat cu prisosinta incapacitatea de a promova si sustine interesele generale ale tarii.

    solutia nu poate fi decat o schimbare radicala, o deparazitare a societatii romanesti de caracatita politico-economico actuala.
  • -3 (7 voturi)    
    chiar (Duminică, 26 iulie 2009, 22:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    daca e iulie, postacii n-au concediu. Rrromii costache patriciu , iliescu si voiculexu nu iarta.
    bgd, cornel rigla, me, gigel, mare e foamea din gitul vostru, mai baieti....















































































    .
    • +3 (5 voturi)    
      Da esti frustrat tare baietica... (Luni, 27 iulie 2009, 2:12)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Adica daca nu sunt pro-basescu si pro-PDL....automat sunt catalogat postac...
      Daca ar fi dupa tine m-ai baga si-n inchisoare nu?...ca acu 20 de ani daca comentai ceva...
      Ti-am acordat prea multa atentie deja.
      Numai bine.
      • -1 (3 voturi)    
        nu e frustrat (Luni, 27 iulie 2009, 8:16)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui bgd

        "daca base e mana in mana cu Voiculescu si cu Vantu"

        Basescu este mana in mana cu cei care-l linseaza toata ziua? Nu merge.
  • +4 (6 voturi)    
    alea jacta est (Luni, 27 iulie 2009, 6:25)

    Doina [anonim]

    Eu imi dau seama dupa comentarii ca in mediul urban, informat, lumea e satula de Basescu. Nu stiu cum se fac aceste sondaje, dar il vom vota cu placere in turul doi pe cel care i se va opune. Asta in caz ca Basescu ajunge in turul doi. Basescu deja a pierdut.
    • -4 (4 voturi)    
      Ori fi aruncate, n-or fi aruncate.. (Luni, 27 iulie 2009, 12:14)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Doina

      Sorry, eu nu il voi vota "cu placere" in turul 2 pe cel care i se opune lui Basescu, mai ales daca baiatul asta e Geoana. Si cred ca fac parte din mediul urban, informat. Poate nu ma duc (probabilitate 70%)..
  • +4 (4 voturi)    
    LOL! (Luni, 27 iulie 2009, 6:51)

    Garett [anonim]

    Mai crede cineva in sondaje???
  • +1 (3 voturi)    
    sondajul lui peste (Luni, 27 iulie 2009, 7:19)

    goe [anonim]

    Mirciulica prostanacul are 19%? Poate in visele lui erotice. Ar trebui sa se dea un test de inteligenta si cultura generala inainte sa poti candida la cea mai inalta functie in stat. Serios.
    • +3 (5 voturi)    
      nope (Luni, 27 iulie 2009, 10:37)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui goe

      Este in sondaje la nivelul asta pentru ca trebuie. Base incearca sa-l "impuna" ca si contracandidat in turul 2. Pentru ca intre el si Geoana, lumea il va vota pe el (cei care au optiuni de centru-dreapta). Ca atunci cand a fost de ales intre Iliescu si Vadim .
      Daca ar iesi in turul 2 cu Crin (sau chiar Duda)... pot fi probleme. Si nu minore, ca'n cazul Ridzi...:D

      N-ai observat ca atacurile lui Basescu sunt indreptate doar impotriva lui Geoana? Oare de ce? Nu cumva pentru ca trebuie "impus" in sub-constientul oamenilor ca fiind singurul lui contra-candidat?
      • +3 (3 voturi)    
        Psudo principele in turul 2 (Luni, 27 iulie 2009, 11:32)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

        Haida de cine il voteaza pe cabotinul ce joaca un rol de principe, ofiter si mai stiu eu ce. Singurul rol real este cel de escroc sentimental. In cel mai bun caz. Acum cei ce v-ati trezit monarhisti de ocazie (monarhistii adevarati nu ar accepta in ruptul capului o asa mezalianta si incalcare a stautului casei regale) dati cu minusurile.
      • +3 (3 voturi)    
        Da da da.... (Luni, 27 iulie 2009, 12:00)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Sa stii ca ai mare dreptate. Cu Duda acuma nu prea imi vine sa cred....dar in cazul in care ar ajunge Antonescu...clar base ar avea probleme...MARI. Singura lui sansa e sa intre cu geoana. Da...buna analiza.
    • +4 (4 voturi)    
      IQul si cultura generala ale presedintelui (Luni, 27 iulie 2009, 11:00)

      andramariav [utilizator] i-a raspuns lui goe

      Mda, ca Base sigur ar trece cu brio un asemenea test. Sa fim realisti...vorbim despre Romania - la noi criteriile de alegere a presedintelui sunt cu totul altele. Desi inca nu imi sunt clare...
  • +1 (3 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 27 iulie 2009, 8:33)

    Un roman anonim [anonim]

    De unde asa mare incredere in doctorul Au ma doare? Pentru ca de la inceputul mandatului nu a facut nimic bun pentru Bucuresti? pentru ca permanent a mers cu smecherii si falsuri musamalizate? Pentru limbajul de derbedeu din periferiile Bucurestiului? ( parca acest limbaj i se reprosa lui Basescu) Oare atat de mult ne plac incompetentii agresivi? Atunci de ce nu se exprima incredere in Mirciulica?
  • -2 (2 voturi)    
    Cu Oprescu se evită anarhia (Luni, 27 iulie 2009, 10:30)

    Rangă [anonim]

    Parodie după ce fu să fie

    Ursul flămând, la umbra unei vechi şi proaste legi,
    răpune “voiniceşte” vieţi de oameni slabi sau de betegi.
    Cu două furci, o bâtă ş-un topor, sătenii-şi fac dreptate,
    atacă fiara simultan, decişi, târând-o spre eternitate.

    Apoi, foarte târziu, ca de-obicei, penibilii dreptăţii,
    strâng probe calde , mărturii, pentru dosarul judecăţii.
    Fac ce cunosc şi ştiu mai bine; încă o mare şmecherie,
    să-şi scape pielea de trişori şi pe ţărani de puşcărie.

    Până şi medicul legist jură pe strâmb că ursul fu turbat,
    isbindu-şi capul năucit în bâta de stejar a primului bărbat;
    iar de acolo ricoşă, instantaneu, în furcile prea ascuţite
    şi îşi lăsă uşor, grumazul pe topor, cu forţele sfârşite.
    ---------------------------------------------------------------------

    Din Cotroceni până-n hotare mişună urşii asasini;
    îndeamnă la ripostă ilegală, în grupuri mici de spadasini.
    Semn rău, de ţară necondusă, ajunsă-n prag de anarhie,
    cât stă în fruntea ei, mult prea de mult, o jalnică stihie…
  • -5 (7 voturi)    
    Eu votez Basescu (Luni, 27 iulie 2009, 12:08)

    ggg [anonim]

    Basescu Presedinte si PSD la gunoi.
  • +1 (1 vot)    
    Manipulare prin sondaje ! (Vineri, 31 iulie 2009, 9:15)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Un sondaj Basescu 37% Geoana 17%.Aseara altul prezenta aproape egalitate intre Geoana si Basescu ?In privinta lui Boc: O sa vedeti ca Boc totusi e de cuvant.DDD