Elena Udrea: Ministerul Turismului nu are bani de publicitate a actiunilor, promoveaza doar destinatii turistice

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2009, 16:50 Actualitate | Politic

Ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat joi ca ministerul pe care il are nu are bani de publicitate a actiunilor, ci doar promoveaza destinatii turistice. Udrea a explicat ca ea personal a avut 12 deplasari in delegatia ministerului sau in delegatia presedintelui.

,,Ministerul Turismului are alocate fonduri echivalente cu 0,06 la suta din Produsul Intern Brut. Avem in lucru 49 de proiecte pentru promovarea turismului. Ministerul nu are cheltuieli de publicitate a ministerului sau a ministrului', a spus Udrea.

Executia bugetara a Ministerului Turismului este de 10,29 la suta din fondurile alocate, pentru ca autoritatile locale sunt in faza de organizare a licitatiilor pentru implementarea proiectelor finantate de minister, a anuntat Udrea.

Potrivit acesteia, bugetul initial alocat ministerului a fost de 397,3 miliarde de lei, diminuat in urma rectificarii bugetare cu 11 la suta. In prezent, bugetul a ajuns la 352,6 miliarde de lei.

Elena Udrea declara saptamana trecuta dupa reuniunea Consiliul Consultativ al Turismului ca bugetul de promovare este de 10 milioane de euro, aproape toti banii fiind angajati in momentul de fata in licitatii si promovarea prin intermediul mass-mediei. "Mi-e greu sa spun efectiv cat s-a cheltuit pentru ca toti banii sunt angajati in acest moment pe achizitiile publice".

Reprezentantii agentiilor de turism au declarat recent ca activitatea Elenei Udrea nu este multumitoare pentru ca aceasta lucreaza mai mult la imaginea proprie decat la cea a turismului romanesc.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

527 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Urmatoarea pe lista (Joi, 16 iulie 2009, 16:58)

    Toronto.weblog.ro [anonim]

    Urmatoarea pe lista de atacuri vine Elena Udrea. Oare cit va dura pina sa se gaseasca niste bani lipsa? Cit va dura pina vedem comisie parlamentara de ancheta?
    Cum poti ataca un politician ca vrea sa apara in fata? Romanii parca nu stiu ca peste tot in lume ala e felul cum gindeste si actioneaza un politician, si inca ii asteapta pe aia pe un cal alb ce sa le aduca laptele, mierea si dreptatea. Aia au disparut odata cu dinozaurii, acum milioane de ani.
    • 0 (2 voturi)    
      Si tot asa (Joi, 16 iulie 2009, 17:39)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Toronto.weblog.ro

      Peste tot in lumea civilizata un ministru care face prostioare isi da demisia imediat ce jurnalistii l-au prins cu matza-n sac!
  • +1 (3 voturi)    
    Hahaha ... i-a cheltuit deja! (Joi, 16 iulie 2009, 16:59)

    dna [anonim]

    Dupa Ridzi urmeaza Nutzi!
  • +1 (1 vot)    
    hm (Joi, 16 iulie 2009, 17:00)

    Alex [anonim]

    cand se plimba pe plaja sau se dadea mare conducator de nava (fetis? :D) cu turistii aia austrieci sau germani, promova destinatiile, nu? ea doar se nimerise prin preajma fix in mijlocul cadrului care promova destinatia respectiva.
  • +1 (1 vot)    
    ??!!! (Joi, 16 iulie 2009, 17:07)

    stefan [anonim]

    Domnilor din turism, n-o apar pe madam ministru, dar in calitate de consumator de turism, va pun citeva intrebari:
    1. De ce sa ajung la hotel si in loc de zimbet si cheie sa incep cu nervi? (Nu sunteti pe lista de rezervari de azi, sa vedem ce facem! Va cazam azi(treaca de a noi), dar trebuie rezolvata problema, iar daca scoti ceva banuti a doua zi totul e OK?)
    2. De ce fetele de masa sunt murdare-patate?
    3. De ce in camera ba un robinet nu se inchide bine, ba un scaun nu sta bine, ba o usa scirtiie?
    4. De ce plajele sunt murdare?
    5. De ce nu pot gasi in restaurante la munte un pastrav?
    6. De ce intr-o statiune oferta de excursii si alte distractii este limitata?
    7. De ce hotelul unde sunt cazat nu asigura transportul dela si la gara?
    8. 9. 10. ...
    • -2 (2 voturi)    
      Flori nu vrei? (Joi, 16 iulie 2009, 17:41)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Pentru transport au fost inventate taxiurile. Sunt peste tot, tre' doar sa suni.
      • +1 (1 vot)    
        Ba da (Joi, 16 iulie 2009, 18:27)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Ba vreau sa le am in camera. SI la taxi sa sune ei.
        Eu vin undeva si las bani. Si daca mai vor sa vin si la anul, sa mai aduc si pe altii trebuie sa se ocupe sa fiu multumit.
        Trebuie sa faca in asa fel incit banii mei sa sara singuri din buzunar, sa fiu fericit ca-i scot, nu sa ma enervez pentru toate nimicurile.
        Nu conteaza ca stau la hotel de 2,3 sau 4 stele. Camerele trebuie sa fie curate peste tot. Iar serviciul la restaurant ireprosabil. SIngura diferenta sunt preturile, gama de produse, designul, costumatia personalului, marimea camerelor.
        Daca litoralul romanesc este atractiv citeva luni, zona montana trebuie sa fie atractiva tot anul si in opinia mea ocupata peste 70% tot anul.
        Si trebuie sa gasesti pentru toate buzunarele.
      • 0 (0 voturi)    
        Serviciul shutle (Vineri, 17 iulie 2009, 8:24)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        e un standard obisnuit in turismul civilizat... mai iesi si tu din ograda...
    • 0 (0 voturi)    
      munte (Joi, 16 iulie 2009, 17:41)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui stefan

      incearca Albota pentru pastrav...e divin
      • +1 (1 vot)    
        De ce numai acolo? (Joi, 16 iulie 2009, 18:13)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Intrebarile sunt retorice. Ideea e ca orice restaurant de la munte si nu numai sa-mi poata servi asta.
        La micul dejun sa am la munte gemul de fargi si zmeura si afine din zona. Casul afumat sa nu lipseasca din meniu. Ciuperci (manatarci, ghebe, etc).
        Printre bauturi-afinata, zmeurata.
        Acum citiva ani eram cazat la o pensiune pe Valea Prahovei. Am fugit cred ca la Sinaia sa maninc un pastrav.
        Am cumparat niste minatarci si le-am pregatit eu la bucatarie, lasind si proprietarului si bucatarilor citeva bucatele sa guste. Le-au laudat si la intrebarea mea de ce nu au si ei in meniu asa ceva si-mi dau piure de fulgi si supe Knorr, au dat din colt in colt.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebari cu un singur raspuns (Joi, 16 iulie 2009, 17:44)

      un cetatean roman [anonim] i-a raspuns lui stefan

      pentru ca acceptam acest nivel de servicii si mai si multumim pentru asta.
      Nivelul turismului este identic cu nivelul poporului.
      Asta meritam,asta avem.
    • -1 (1 vot)    
      turism (Joi, 16 iulie 2009, 19:11)

      mitra [anonim] i-a raspuns lui stefan

      silul romanesc de a face comert este precar,analfabet si lacom Nu se cheltiesc bani pt.promovarea bucilor dizgratioase ale lui Nutzi ci pentru dezvoltarea scolilor de comert si alimentatie publica;sa luam exemple de la evrei ,armeni sau sa importam asemenea etnii cum recomanda B.Nedelcovici acum cativa ani intr-un articol.tara ar avea de castigat iar noi romanii am fi scutiti de zambetul de mort inghetat al eternei Elene pe baqni PUBLICI!
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru gaura Bugetului PUBLIC lasata de Guv PSDPNL (Joi, 16 iulie 2009, 17:09)

    Televiziunile PSD.PNL, se aude? [anonim]

    nimeni nu cere si nimeni nu da nicio explicatie?

    cine plateste datoria publica a guvernului psd.pnl :
    plateste psd.pnl ? tariceanu? emil boc?

    *** sau noi ? ***

    datoria publica interna a guv psd.pnl este mai mare decat imprumutul fmi -

    astept o ancheta a televiziunilor despre aceasta datorie publica:

    - a fost legala?
    - a fost oportuna in plina criza?
    - a avut efecte economice ?
    - care sunt efectele economice ?
    - cine o plateste ?
    - cu ce bani ?
    - cu ce dobanzi ?
    - ce televiziuni au anchetat datoria publica a guvernarii psd.pnl ?
    • +2 (2 voturi)    
      MEF: Raport privind Datoria PUBLICA 31 decembrie 2 (Joi, 16 iulie 2009, 18:03)

      Televiziunile PSD.PNL, se aude? [anonim] i-a raspuns lui Televiziunile PSD.PNL, se aude?

      Datoria PUBLICA = 27,3 de miliarde de euro = de 2x cat imprumutul FMI

      Datoria PUBLICA interna = 15 miliarde de euro > mai mare decat imprumutul FMI


      *DP 31 decembrie 2007 = 82.303,2 mil lei = 19,94% din PIB
      Produsul Intern Brut: pentru 2007 412.762 mil lei

      Datorie publică guvernamentală = 92,50%
      Datorie publica locală = 7,50%


      *DP 31 decembrie 2008 = 109.118,2 mil lei = 21,65% din PIB
      Produsul Intern Brut: pentru 2008 = 503.958,7 mil lei

      Datorie publică guvernamentală = 92,43%
      Datorie publica locală = 7,57%


      Produsul Intern Brut: pentru 2007 412.762 mil lei iar pentru anul 2008 503.958,7 mil lei

      * include datoria garantată de stat şi de autorităţile administraţiei publice locale

      http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buletin/executii/rap_dat31dec2008.pdf
  • -2 (4 voturi)    
    Fata europarlamentar, amanta ministru... (Joi, 16 iulie 2009, 17:16)

    Vlad [anonim]

    ...iar in sondaje sta cel mai bine. E tare basescu dar si noi avem mamaliga in loc de creier.
  • -2 (2 voturi)    
    Nemernicie PD-L (Joi, 16 iulie 2009, 17:42)

    Turistu' [anonim]

    Turismul romanesc este la pamant! Rusine sa va fie, coruptilor si incapabililor!
  • +2 (2 voturi)    
    ??? (Joi, 16 iulie 2009, 17:52)

    XXL [anonim]

    Am lucrat pana de putin timp la un proiect de promotie a turismului cultural romanesc in Europa in partenariat cu un important grup de presa european. Am invitat mai multe agentii de turism romanesti sa beneficieze de spatii publicitare in cadrul revistei difuzate. Mi-au spus ca ei nu-si fac publicitate pentru ca de asta se ocupa Ministerul Turismului care le plateste prezenta pe la saloane a turismului, deci nu-i intereseaza.
    Am cazut din luna...de cand o agentie de turism, societate privata, foloseste fonduri publice pentru publicitate ???
    Ministrul Udrea am impresia ca vrea sa miste dinozaurul si displace.
    Am privit cu suspiciune numirea ei, dar trebuie sa recunosc ca-i unul din putinii ministrii a actualului guvern care misca ceva. Spor in continuare!
  • -2 (2 voturi)    
    rostul ministerului (Joi, 16 iulie 2009, 18:50)

    Ariel [anonim]

    in conditiile astea ce rost mai are ministerul? mai bine ar fi restructurat la nivel de birou cu o singura angajata: elena udrea.
  • 0 (0 voturi)    
    bine ca stie cum o cheama (Vineri, 17 iulie 2009, 10:11)

    Dedalus [anonim]

    Elena Udrea: "Mi-e greu sa spun efectiv cat s-a cheltuit pentru ca toti banii sunt angajati in acest moment pe achizitiile publice".

    Hopa!

    Inca un ministru care nu stie cati bani cheltuieste....

    Nimeni nu spune sa zica la virgula, dar la nivel de sute de mii de euro ar trebui sa stie.

    Din doua una: ori nu stie intr-adevar -si atunci e clar incompetenta ori stie si nu spune -si atunci...

    Nici EBA nu stia...Nici Ritzi...

    Cum draq nimeni nu stie cati bani cheltuie???!!!

    Oare nu cumva...