VIDEO Gigi Becali, despre interdictia de a parasi tara: Eu ma duc la Bruxelles sa imi iau mandatul vointei populare, care e problema? 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2009, 12:54 Actualitate | Politic

Judecatoria sectorului 1 judeca, marti, cererea proaspatului europarlamentar Gigi Becali de a-i fi ridicata interdictia de a parasi tara. "Eu ma duc la Bruxelles sa imi iau mandatul vointei populare, care e problema? Sa vedem cine ma intreaba pe mine de ce m-am dus sa-mi iau mandatul de la Bruxelles", a afirmat omul de afaceri. Gigi Becali a mai adaugat ca "Niciodata nu va accepta Parlamentul European sa imi ridice imunitatea".

"Io o sa spun acolo: domne, 3 talhari mi-au furat masina, si io i-am iertat, le-am dat whisky si cognac sa bea si mi-am recuperat masina. Si iti dai seama ca niciodata nu va accepta Parlamentul European sa imi ridice imunitatea", a continuat Gigi Becali.

"Daca hotii si talharii si criminalii sunt liberi, ca sunt liberi acum, eu nu inteleg ce mai vreti", le-a spus finantatorul echipei de fotbal Steaua jurnalistilor.

"Pentru PE mi-am luat 10 consilieri", a mai adaugat Gigi Becali, care nu s-a putut abtine sa nu apostrofeze un jurnalist care venise cu microfonul langa el: "Tine ma, asta mai asa, ca tu nu prea stii".



Citeste mai multe despre   






















1995 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    ..romani... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:05)

    johndoe [anonim]

    sper ca sunteti mandrii..ati trimis cel mai mare analfabet in Parlamentul Europeana....si eu care credeam ca mai jos de atat nu putem fi...ce naiv eram..
    • +2 (4 voturi)    
      Halucinant (Marţi, 9 iunie 2009, 16:17)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui johndoe

      Situatia e de-a dreptul hilara...Chiar halucinanta, cred ca tocmai Romania a batut recordul in materie de cit de bizar se poate scapa de inchisoare: candidezi si cistigi un loc de europarlamentar :)) ... Deci iti bate politia la usa, te umfla, faci inchisoare, iesi dupa nspe mii de recursuri pentru a petrece sarbatorile in familie, si intre timp asa ca fapt divers, candidezi si cistigi un mandat de europarlamentar...Scenariu de film ce mai :)) :))
      • +2 (2 voturi)    
        Eu stiu . . (Marţi, 9 iunie 2009, 18:20)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        . . ca demnitatea de parlamentar CE nu asigura imunitate pentru faptele penale savarsite in tara inainte sau in timpul mandatului. Poate ma insel eu dar mai degraba cred ca se amafeste Becali!
  • +9 (15 voturi)    
    Nu va e jena, d-voastra, cititorii? (Marţi, 9 iunie 2009, 13:10)

    n-am [utilizator]

    Mie mi-e jena de aberatiile astea, mie jena ca nu stie ce-i aia limita de decenta, poate sa aiba 10 consilieri, tot un cioban ramane. Si nu prea as vrea sa-i insult pe ciobani, care nu ar merge cu avionul particular la Bruxelles, sa se sparga in figuri.
    Macar daca ar fi inteles ceva din justitia romana, ce sa mai zic de drept international, administratie comunitara....
    Poate o vrea sa fie si Comisar?
    • -6 (8 voturi)    
      Ipocriti (Marţi, 9 iunie 2009, 13:47)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui n-am

      Daaaa'... casul de oi e bun?! Sau voi sunteti din aia de mancati numai "parmeggiano" si "gorgonzola" ca produsele romanesti nu sunt "e-" uropene? Am avut 2 ani acolo numai intelectuali si nu au facut nimik, ziceti-mi voi ce au facut in afara de aprobarea legii cu drogurile?! A venit randul lui, si o sa discutam peste 5 ani ce a facut sau nu. Deocamdata e singurul care desi a ajuns euromilionar, a ajutat romanii la nevoie...cat a putut si el. A facut cumva Nastase sau Tariceanu vreo 10 locuinte pentru nevoiasi si noi nu stim?? A vandut cumva Becali Petromuri, platforme maritime, flote, Enel-uri si altele? Mai taceti vreo 5 ani
      • +3 (5 voturi)    
        Afaceri cu terenurile Mapn (Marţi, 9 iunie 2009, 14:10)

        n-am [utilizator] i-a raspuns lui Costel

        A facut numai afaceri pe mana Paunesti-lor.
        O fi ajuns milionar din inventii?
        Am o singura intrebare pentru Costel: ce inseamna ipocrit?
        Nu cumva cel care da bani bisericii si-i cere terenuri in schimb, ca i s-a aratat?
      • +1 (1 vot)    
        tantza, tantza, repreinti speranta... (Marţi, 9 iunie 2009, 20:14)

        tantza [anonim] i-a raspuns lui Costel

        esti incredibil!
        daca maimuta de jiji te reprezinta du-te si comenteaza pe site-ul zero tv.
    • -2 (4 voturi)    
      chiar cioban? (Marţi, 9 iunie 2009, 14:25)

      slotinn [anonim] i-a raspuns lui n-am

      tu crezi ca becali e prost?tipul are calitati indiscutabile altfel nu putea sa fie acolo unde este adica miliardar, sa aiba palat pe kiselef sa detina steaua sa aiba partid sa fie in parlamentul european. iesi de la computer afara in strada si apuca te sa le faci tu pe toate astea apoi sa vorbesti ca becli e prost. sunt destul de citit am facut facultate de 6 ani si spcializare de 5 ani asa ca pot vorbi pentru el din postura unuia care a citit destul de mult . tipul are calitati care l au dus acolo unde este. partea care i lipseste lui e o caracteristica a romanilor in general si anume lipsa de civilizatie .
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Marţi, 9 iunie 2009, 14:41)

        johndoe [anonim] i-a raspuns lui slotinn

        stimate...inteligenta, din pacate pentru foarte multi, nu se masoara in milioane, case si proprietati..degeaba ai citit si ai facut 6 ani de facultate si 5 ani specializare daca nu cunosti acest aspect...sau poate confunzi inteligenta cu smecheria ..... acum sincer, daca il pui pe jiji sa scrie o fraza crezi ca o va scrie corect???..eu unul, am dubii...dar deh, noi l-am ales, noi il trimitem in PE sa ne reprezinte..D-zeu cu mila...
      • +2 (4 voturi)    
        Degeaba (Marţi, 9 iunie 2009, 14:50)

        n-am [utilizator] i-a raspuns lui slotinn

        Imi pare rau, dar asa s-a laudat ca-i meseria lui. Si o practica zilnic.Si ce bine a ajuns Steaua!
        Si unde l-am facut eu prost?
        Anii d-voastra de studii nu au fost suficienti pentru a putea evalua politicul (despre asta e vorba) in Romania si in afara ei. Eu, chiar daca ies in strada, mor cu valorile si dreptatea in mana din cauza , ca nu fur , nu mint, nu fac arogante si a unora ca d-voastra , fara coloana vertebrala, mai hahalelelor, mai zdrendelor, ce sunteti voi, zdrente!
        Asta se cheama ludic! CAUTA in DEX.
  • +1 (5 voturi)    
    mai vedem >:) (Marţi, 9 iunie 2009, 13:15)

    Codruta N [utilizator]

    daca "accepta" sau nu :-p
  • +4 (8 voturi)    
    mda... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:18)

    liviu_ [utilizator]

    "sa imi iau mandatul vointei populare" -> cel mai trist e ca are dreptate... 10% aproape l-a votat...

    "niciodata nu va accepta Parlamentul European sa imi ridice imunitatea" -> in primu rand nu prea are treaba europa cu justita din tara respectiva.... cel putin din cate stiu eu... in al 2-lea... da important mai se crede el... sa il trezesc putin la realitate: nu da europa nici un scuipat pe tine( sau vadim, sau eba sau cam oricine altcineva).... ii doare pe aia fix in dos daca esti tu arestat sau nu...

    "Pentru PE mi-am luat 10 consilieri" -> pe bune??? mai bine iti luai 11 sa fie cat o echipa de fotbal... (si tu sa fii antrenorul) ca tot vreu sa te bagi in organizarea echipei steaua asa mult in ultimu timp...
    • +1 (7 voturi)    
      Imunitate (Marţi, 9 iunie 2009, 13:24)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Europarlamentarii nu au imunitate, deci n-are ce să i se ridice.
      • 0 (2 voturi)    
        mda imi imagina... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:37)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        da nu eram 100% sigur...
    • +2 (2 voturi)    
      ei nici chiar asa (Marţi, 9 iunie 2009, 13:25)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      10% din 27% => 2,7%.
      Cred ca este ceva mai reprezentativ!
      • 0 (2 voturi)    
        tot cam 10% sunt... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:38)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        chiar daca ar fi mert toti la vot tot cam procentaju asta ar fi ramas....
        subestimezi prostia oamenilor ;)

        bine, matematic e foarte corect ce zici tu :D
    • -2 (4 voturi)    
      grestesti (Marţi, 9 iunie 2009, 13:31)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Desi s-a exprimat "pitoresc" el are dreptate (e "educat" bine de consilierii lui). Ca parlamentar european se va bucura de o imunitate mult mai ampla decat un parlamentar national. O sa vezi, insasi statul (reprezentat de parchet in cauza) o sa solicite sa i se recunoasca imunitatea si libertatea de a se deplasa la Bruxelles. Nu ai ce face, astea sunt regulile in ce priveste pe cei alesi in PE.
      • 0 (2 voturi)    
        sper sa nu fie cazul... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:41)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        si sper ca pana la urma sa petreaca mai mult de 10 zile la puscarie...
        desi intre a spera ceva si a obtien e cale lunga... cu atat mai munga cu cat vorbim de romania...
      • 0 (2 voturi)    
        poate inventate aici (Marţi, 9 iunie 2009, 13:42)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        poate dupa cat sunt ai nostri de c*caciosi... vreo lege de a noastra (sau nici macar vreo lege, doar tremuratul in chiloti) - PE NU ofera "imunitate"! E problema fiecarei tari ce soi de oameni isi trimite acolo, nu e "responsabilitatea" lor!

        Pe ce pariem, totusi, ca alor nostri le tremura pantalonii si n-or sa aiba curaj sa faca dreptate (adica sa-l retina)?

        Asta ca sa ne lamurim o data DELPIN cata "valoare" are Justitia noastra - si pentru ce pretind judecatorii salarii asa mari... :-p
  • +9 (13 voturi)    
    Expunere totala (Marţi, 9 iunie 2009, 13:19)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Ca sa poti vedea o maimuta in toata splendoarea ei, trebuie sa o lasi sa se urce in copac...
    • +1 (1 vot)    
      De acord...... (Marţi, 9 iunie 2009, 14:52)

      n-am [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ... dar sa fie la altii, ca sa radem noi de ei si nu ei de noi.
      Si ca sa fie circul complet, tot noi dam banii!
  • +3 (9 voturi)    
    Rusine! (Marţi, 9 iunie 2009, 13:29)

    kfkjfgg [anonim]

    Rusine celor care l-au votat pe cioban! Sa vedeti show-uri cu jiji și vaccin la Bruxelles. Nu ne ajungeau atatia ”romani de bine” care ne fac de ras in ”ioropa”?
  • +3 (9 voturi)    
    s-a votat un cioban (Marţi, 9 iunie 2009, 13:30)

    mesaj din ardeal [anonim]

    ROMANIA a avut conducatori regi si regine si citi si citi, dar o mina de oameni au votat un cioban.

    Ma intreb ce nivel de cultura au cei care l-au votat pe george?
    • +1 (3 voturi)    
      nu stiu d c te miri... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mesaj din ardeal

      statistic avem unul din cele mai proaste IQuri din europa (in medie)...
      asta e doar rezultatul...

      avand in vedere ca muzica cea mai ascultata in romania e maneaua... pe cine vroiai sa voteze oamenii ? pe kant?
  • +1 (7 voturi)    
    Sa ne fie invatare de minte... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:32)

    Florin [anonim]

    Ca am stat cu fundul pe cearsafuri la mare si la strand si au votat toti ruptii si toti fomistii, care si-au dat votul pentru 30-50 RON.
    Suntem o tzara de fomisti.
    Pe UE nici nu o intereseaza cine vine acolo sa ne reprezinte, oricum suntem masa de manevra si am fost bagati in seama doar ca ei nu mai aveau piata de desfacere pentru produsele lor. Hai ca ne-au lucrat frumos...
    • 0 (2 voturi)    
      aici gresesti... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      chiar daca ai fi mes 100% tot cam astia s-ar fi dus la europarlamentare....
      pe ei intradevar i-au votat prostii... dar problema e ca numai o mica parte dintre prosti s-a dus la vot...
    • -3 (7 voturi)    
      Hai las-o (Marţi, 9 iunie 2009, 13:53)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Da' nu i-am votat pe dobitocii vostri cu facultati si universitati timp de 20 de ani?! Am ajuns dintr-o tara de lumea a doua intr-una de lumea a patra...Poate o sa ajute Romania sa exporte branza de oi, ce e rau in asta. Nu vedeti ca nu avem voie sa exportam nimik, si suntem obligati sa mancam rahaturile lor?! Ziceti merci ca aia 70 % au stat acasa, pt ca ei reprezinta "felia" oamenilor scarbiti de guvernarile anterioare. Daca ar fi obligati sa voteze, nu ar mai alege aceiasi incompetenti care ne-au tarat aici unde suntem, si cred ca ar mari procentul celor care nu au mai guvernat pana acum.
      • -1 (1 vot)    
        Costele (Marţi, 9 iunie 2009, 16:20)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Costel

        Cred draga ca i-ai votat p-aia cu trandafirii incepand cu Iliescu, ai trecut putin pe la Vadim "ca le zice bine", iar acum il crezi pe Becali ca a facut avere pe branza vanduta in piat'.

        Deci draga, n-ai votat pe cei "cu facultati", i-ai votat pe aia fara facultati (mintale).

        Aia de erau cu facultati au fost tarati de mineri pe strada, batjocoriti de TV prin '90 cand tu Costel si/sau neamurile tale strigau "moarte intelectualilor", "nu ne vindem tara", "Soarele rasare Iliescu apare", "Noi muncim si nu gandim"....

        Deci Costel, vezi ca palinca si tuica luata de cu dimineata iti joaca feste baiatule.
  • +2 (6 voturi)    
    imi vine sa intru in pamant! (Marţi, 9 iunie 2009, 13:56)

    alemin [utilizator]

    dupa ce istoria ne-a demonstrat ca Romania este capabila sa dea omenirii nume mari, dam cu bata in balta si trimitem Europei un produs indoielnic. Nu imi permit sa il cataloghez intr-un alt mod pe acest individ deoarece nu as demonstra ca sunt mai bun decat el.
    Imi permit insa sa remarc faptul ca lumea a luat-o razna (vezi scorul mare inregistrat de Partidul Piratilor) iar noi nu puteam lipsi de la masa nebunilor. Asa ca i-am ajutat pe Vadim si Becali sa arate si europenilor ce produse de export ofera Romania.
    Am ajuns rau, atat pot sa mai spun. Si ma conving pe zi ce trece ca nu meritam altceva mai bun. Atata timp cand lumea nu se prezinta la vot in numar mare ,ajungem sa fim reprezentati de cei pe care-i voteaza multimea de idioti din masa redusa care merge la vot.
    Repet: suntem o natie care s-a pierdut.
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo natiune ! (Marţi, 9 iunie 2009, 13:59)

    S [anonim]

    In loc sa trimitem astfel de personaje in puscarii sau spitale de nebuni, ii trimitem sa ne reprezinte la Bruxelles...

    Vina nu-i a celor ce l-au votat ci a celor care nu s-au prezentat la vot.
    Asa-i intr-o tara in care mai voteaza doar cei fotografiati de BBC !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Alta data mergeti la vot ... (Marţi, 9 iunie 2009, 14:39)

      axel [anonim] i-a raspuns lui S

      Alta data mergeti la vot si nu va mai plangeti inutil pe forum! Daca voiati altceva, ati fi mers la vot. Dar ati ales sa fiti indiferenti ....

      Si las ca Becali nu e asa rau ... ganditi-va ca mai aveam putin si ne reprezentau numai maghiarii daca am fi ales sa stam toti acasa comozi :D

      Concluzia, daca nu avem ganduri de emigrare, nu ne permitem luxul de a nu merge la vot!
  • +1 (3 voturi)    
    reprezentativ pentru Romanica (Marţi, 9 iunie 2009, 14:01)

    io [anonim]

    toti intelectualii si cei ce se mandresc cu dragostea de carte au acum un reprezentant croit dupa chipul si infatisarea Romaniei de azi! multe `succesuri`la toti!
  • -1 (1 vot)    
    Merci bobor ! (Marţi, 9 iunie 2009, 14:26)

    S......... cel Mareeeeeeeeee [anonim]

    allons enfants de la patrie les jours de gloire sont arrives !


    bre am inteles ca nea gigi are 10 consilieri pe varii probleme ! da stie careva cate secretare ia la bruxelles ?
    merci !
  • +1 (3 voturi)    
    pentru nesimtiti (Marţi, 9 iunie 2009, 14:31)

    kitto [utilizator]

    eba, vadim si gigi becali reprezinta o palma data celor care nu s-au prezentat la vot..celor 73% din nr. de votanti care au stat acasa sau la gratar ca nesimtitii si acum se plang si se minuneaza.....
    aveti ceea ce meritati..
    • 0 (0 voturi)    
      hoppaaa (Marţi, 9 iunie 2009, 19:13)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui kitto

      prietene stai domol ca nu se intampla nimic la PE, ce mare branza? (fara aluzie la jiji :)) o sa fie si ei in trecere pe acolo, o sa ia niste bani de pomana, eventual aia mai smecherasi o sa-si faca niste relatii si cu asta basta. in nici-un caz nu va fi imaginea romaniei SI mai terfelita decat este acum din cauza lu becali, vadim sau eba.

      sincer ma bucur ca lumea a inteles ca asta e doar o lupta pe ciolan si nu are a face cu imaginea romaniei sau cu vreo decizie benefica romaniei pe plan international.
  • 0 (0 voturi)    
    Penibil (Marţi, 9 iunie 2009, 19:33)

    Geo [anonim]

    Avem o justitie penibila. Nu e de mirare. Se vede inca din facultate. Toata lumea copiaza sau are o pila pe undeva. Am ajuns de rasul lumii cu justitia din ziua de astazi. Sa-i interzici unui Europarlamentar sa paraseasca tara este o hotarare care te lasa mut. Numai un om prea inteligent poate sa dea o asemenea hotarare. Viitorul suna ca dracu.
  • -1 (1 vot)    
    Gigi e cel mai bun (Marţi, 9 iunie 2009, 21:05)

    berbec [anonim]

    Becali presedinte !
  • +1 (1 vot)    
    jiji (Miercuri, 10 iunie 2009, 10:37)

    Bindea M [anonim]

    Nu inteleg de ce va agitati atat. Iaca Jiji - acest analfabet si cu aere de erudit ne reprezinta in Parlamentul European. La fel matza aia de EBA ( cum zicea unu cand a vazut-o live ( " Mama, ce tunata e!"). NU vad care e problema. Din partea mea, pot sa mearga acolo doar cersetori si analfabeti, tot aia e cum se zice. Nici o importanta. Tu sau eu nu vom trai mai bine sau mai rau. M-am lamurit si cu Geoana, si cu Tariceanu si cu Basescu. Ca sa nu maizic de Boc. Pt mine nu e nici o dif intre acestia si Becali, Vadim, EBA. Adica ce pot face pt tara asta si pt popor. Ca sunt aici, ca sunt in parlamentul european chiar nu conteaza. Tot ce fac e in interesul propriu oricum. Doar banii si imaginea ii intereseaza. Si mai ales puterea. Da, astia suntem. daca ne reprezinta JIJI si EBA acolo, se vede clar ce fel de popor suntem. De cea mai joasa speta. mai rau ca albanezii. Traiesc aici in romania din pacate, dar chiar nu vad ce pot face aceste inteligente sau mediocritati oriunde i-ai pune intr-o functie pt tine sau mine. Asa ca mai conteaza? Eu zic sa ne agitam de job-ul nostru, viata noastra personala , familie, si mai putin de indivizii astia. Si sa termiam sa ne mai interseze politca. Sa fure cei de la putere si din functii cat o vrea, ca oricum asta fac din 89 incoace. Asa ca oameni buni, concentrati-va pe lucrurile importante din viata, indivizii astia nu merita atentia noastra.