VIDEO Traian Basescu: PDL nu trebuie sa-mi alimenteze candidatura

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2009, 9:20 Actualitate | Politic

PDL nu trebuie sa-mi alimenteze candidatura, in privinta careia nu am luat o decizie, sustine presedintele Romaniei. Intr-o declaratie de presa facuta inaintea vizitei de stat in Grecia, Traian Basescu a facut cateva comentarii cu privire la un articol publicat miercuri in Evenimentul Zilei, potrivit caruia seful statului s-ar fi prezentat la intalnirea de luni cu parlamentarii PDL pregatit cu indicatii strategice legate de alegerile prezidentiale.

Nu am luat nici o decizie in privinta candidaturii mele, a reiterat Basescu, precizand ca nu ezita totusi sa participe la evenimente in tara atunci cand este invitat. "Sunt seful statului si am fost ales de romani", a spus el.

Potrivit EvZ, Basescu s-ar fi dus la discutia cu uninominalii PDL pregatit sa le dea indicatii strategice in legatura cu pregatirea campaniei sale pentru prezidentiale. "Candidatura mea trebuie alimentata de PDL”, citeaza Cotidianul o notita a presedintelui.

In declaratia de presa, Basescu a prezentat varianta continuta in cuprinsul materialului publicat: "Candidatura, liniuta, nu trebuie alimentata de PDL", prezentand si carnetul de notite incriminat. "Da, sunt aici. As vrea sa citim si restul dar, chiar daca vi le arat, Cotidianul ar putea sa spuna ca le-am scris azi dimineata, dar cel mai bine este sa vedeti notitele chiar din ziar, unde scrie candidatura nu trebuie alimentata de PDL".

As vrea sa vedeti diferenta intre notite si continut. Desi cotidianul reproduce notitele, in urma fotografiei, decizia a fost sa faca o dezinformare de genul gainii care a nascut pui vii si, in loc sa reproduca ce era scris pe notite, a reprodus ceea ce era in intentia de dezinformare a cotidianului. Deci aici este scris, cu ghilimele, ca si cand ar fi fost formulat in notitele mele "candidatura mea trebuie alimentata de PDL". Este ceea ce sustine cotidianul. In realitate, tot de aici putem vedea care au fost notitele adevarate: "candidatura nu trebuie alimentata de PD-L".

Am facut aceasta remarca in discutiile cu grupul parlamentar PDL de la Senat si Camera, pentru simplul motiv ca erau foarte multi politicieni care au inceput sa faca afirmatii in numele meu. Ramane ceea ce am spus public, prioritatea mea nu este anuntarea candidaturii acum, si nu am luat o decizie in acest sens.

Presedintele s-a referit si la aluziile din presa potrivit carora s-ar afla deja in campanie electorala, date fiind numeroasele vizite in teritoriu.

Sunt seful acestui stat si ales de poporul roman, de aceea n-o sa-mi fie jena, rusine, niciodata, ca oriunde m-as duce in tara, atunci cand sunt invitat sa-mi pun pe cap o palarie oseneasca, un clop, sau o palarie cu pene la Nasaud, sau clopul la Maramures, sau bundita-n Bucovina, sau invitat sa ma masor cu ciobanii daca pot sa tund o oaie, n-am sa refuz aceste lucruri pentru ca sunt traditii ale poporului roman, iar eu imi respect poporul, nu mi-e rusine de traditiile lui. Pentru cei care se oripileaza de traditiile romanilor, vreau sa le spun ca mie-mi fac placere si consider ca a refuza, pentru cateva minute, un element de port popular oriunde in regiunile tarii ar fi o grava impolitete pentru seful statului.



Citeste mai multe despre   






















1845 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 mai 2009, 9:26)

    festinalente [utilizator]

    bancul zilei =))
    toata lumea stie ca daca nu fac ce trebuie au pus-o....
    • +1 (17 voturi)    
      SCENARII PENTRUL TURUL 2. (Miercuri, 27 mai 2009, 9:45)

      Oracolul [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      1.Daca in turul 2 intra Basescu si Geoana-Jumatate din electoratul PNL il va vota pe Basescu si jumatate va absenta de la vot. Concluzie-Basescu castiga alegerile.
      2.Daca in turul 2 intra Basescu si Antonescu-Jumatate din electoratul PSD il voteaza pe Antonescu si jumatate pe Basescu. Concluzie-Basescu castiga alegerile.
      Basescu va castiga alegerile indiferent de adversarul din turul 2.
      • -2 (16 voturi)    
        Rezultate alegeri noiembrie 2009. (Miercuri, 27 mai 2009, 9:57)

        Nostradamus [anonim] i-a raspuns lui Oracolul

        Turul 1
        1.Basescu 42%; 2.Geoana 25%;3. Antonescu-17%,restul 16%.
        TURUL 2
        Basescu 59%; Geoana -41%.
    • -8 (16 voturi)    
      Are dreptate ! PDL tre sa-i alimenteze contul (Miercuri, 27 mai 2009, 9:49)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      ....Asta cu portul popular se numeste , in limbaj didactic, "intarirea lectiei".
      *
      ...ca poate nu toata lumea a observat parada palariilor din ultimele 6 saptamani.......
      *
      ...pacat ca a inceput asa de tarziu....4 ani s-a jenat....nu a jucat niciodat a nici Pandelasu, nici Calusul...nici Dansul fetelor de la Capalna ...iar cand a dantuit-o pe rroama aia la mare...nu am observat sa fi purtat traditionala palarie de gabor...ca dosarul de gabor inteleg ca se jeneaza sa ni-l arate...
      *
      In ceea ce priveste tunsul oilor eu personal ma bucur , pentru ca domn Prezident l-a lovit pe Gigi Becali fix in copyright.
      Mai ramane sa organizeze un Vanghelion ca sa
      isi egaleze toti aversarii directi.
      *
      Ar trebui totusi sa evite obiceiul folcloric al lui Pogea care consta in jupuitul romanilor.
      • -4 (4 voturi)    
        Sau daca tot ne jupoaie, (Miercuri, 27 mai 2009, 12:58)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        macar sa ne dea pielea inapoi !
  • -5 (23 voturi)    
    sunteti seful statului (Miercuri, 27 mai 2009, 9:27)

    marius [anonim]

    dara ti fost ales doar de un sfert din romanii cu drept de vot pe care insa ati avut grija sa ii dezamagiti.
    ma mir ca acum nu ati mai lansat nici un cuvant prin care sa descrieti activitatea jurnalistica: "tonomate", "moguli".
    sunteti un "trend-setter" in materie de cuvinte pe care sa le repete obsesiv lingaii si slugile.
    va spun de pe acum ca nu mai fac greseala sa va votez.
  • -3 (17 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 27 mai 2009, 9:36)

    cristus [anonim]

    Nu o alimenteaza pdl, ci prietenii...
    La fel si "aia mica", nu are bani de campanie, dar are cele mai tari postere si promovari pe masini-reclama...
    Fugi ca minti, vorba lui Caragiu...
  • +8 (18 voturi)    
    am vazut poza in evz (Miercuri, 27 mai 2009, 10:06)

    cucu [anonim]

    si basescu are dreptate: acolo scrie "candidatura NU trebuie alimentata de pdl"

    in ciuda pozei,evz a "vazut" altfel.

    jigodii.
    • +5 (7 voturi)    
      alte stiri nu mai aveti ? (Miercuri, 27 mai 2009, 11:42)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui cucu

      presa vede ce ii convine sau cum ii pica ei mai bine. Nu avea farmec stirea daca scriau " candidatura NU trebuie alimentata de PDL " iar daca subiectul este si despre Basescu cu atat mai bine.
  • +3 (15 voturi)    
    hmmmm (Miercuri, 27 mai 2009, 10:49)

    andrei [anonim]

    traian basescu este cel mai potivit pentru asa ceva... din fericire PD-Lu nu are ministii care se masturbeaza in fata webului si cred ca pana la ora actuala Basescu si Boc ne demonstreaza tuturor ca au oamenii cei mai potriviti
    • -1 (11 voturi)    
      asa este (Miercuri, 27 mai 2009, 11:27)

      marius [anonim] i-a raspuns lui andrei

      PDL nu are ministri care masturbeaza in fata webcam-ului, ci ministri care se prostitueaza in fata camerelor de luat vederi.
      MAre diferenta intr-adevar!
  • +7 (11 voturi)    
    stirea zilei (Miercuri, 27 mai 2009, 10:54)

    hop si eu [anonim]

    doamne ce interesanta descoperire a facut evz!!ca este posibil sa candideze la alegerile din toamna presedintel basescu!!pe bune?chiar nu banuiam!!ei uite ca daca e asa,am sa merg la vot,si o sa-l votez!!;)
  • +7 (13 voturi)    
    Pitesti (Miercuri, 27 mai 2009, 11:16)

    andrei [anonim]

    pai domnul Basescu are dreptate pt ca aproape toata presa a inceput sa-l atace. Oare dc? care sunt motivele?
    • -4 (6 voturi)    
      pentru ca doar gura e de el (Miercuri, 27 mai 2009, 13:49)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui andrei

      si de ai lui...

      presedintele-scandal
  • -6 (14 voturi)    
    Jalnic (Miercuri, 27 mai 2009, 11:52)

    Parintele [utilizator]

    Presedintele are o prestatie jalnica in continuare. Presedintele PDL (adevaratul presedinte, tatal adevarat al adevaratei sale fiice) vrea sa se mai catere inca o data pe pozitia de presedinte de stat. Si el si EBA sunt caraghiosi.
    Pax et Bonum!
  • +6 (10 voturi)    
    DE TOATA JENA (Miercuri, 27 mai 2009, 13:36)

    om sarac [anonim]

    Bai am trait s-o vad si pe asta Pacuraru se masturbeaza in fata webcam-ului , e clar pentru cine nu si-a dat seama inca PNL=partid de LABARI eu am fost liberal, dar am o scarba in mine pentru toti rahatii astia care conduc acum partidul , in frunte cu Pacuraru,Tariceanu, Rosianu,Ghise(ce dobitoc!!!!) incompetentul Crin (ce-l cretin!!! parca si rimeaza) Antonescu si toti ceilalti, papusile lui Patriciu, am ajuns sa le dau dreptate astora de la PDL ,aproape toata presa scrisa, si mai ales televiziunile ,Realitatea si Antenele au treaba numai cu Basescu, nu am vrut s-a ma duc la vot, dar acum am sa merg si am sa-l votez pe BASESCU nu ma de-al dracu'
    • -3 (3 voturi)    
      cu duhul? (Joi, 28 mai 2009, 0:28)

      Unitatea electorala [utilizator] i-a raspuns lui om sarac

      Pai asa se scrie? "ce-l cretin"??? "s-a ma duc la vot"??? Lason sange, vorba clasicilor!
  • -3 (5 voturi)    
    Alegeri prezidentiale (Miercuri, 27 mai 2009, 13:40)

    D [anonim]

    Inca nu e caZUL.ddar precis va candida si Pinocchio.
  • +1 (1 vot)    
    Autorul dezonoreaza EZ (Joi, 28 mai 2009, 6:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    Rolul presei trebue sa fie informarea publicului.
    Se spune :"Tradutore, traditore". De aceea, ziaristul trebue sa redea stirea in forma ei cat mai pura, sa se fereasca de ingredientul "interpretare".
    Incercand sa isi justifice gresala, autorul articolului, pune pe prim plan interpretarea, la voia sa, pe care o connsidea un substitut firesc al informatiei pure.
    Cititorul isi doreste sa fie informat cat mai corect si sa fie lasat sa interpreteze el, sa nu i se serveasca interpretari dinainte mestecate de ziarist. O doza prea mare de interpretare, cum recunoaste chiar autorul ca a folosit, inseamna lipsa de respect fata de cititor.
    Cititorul nu vrea sa fie implicat in galceava dintre presedinte si presa, ca aliat orb al presei.
    Infatuatul autor afirma ca presedintele ar fi fost deranjat ca articolul din EZ, care ii anihileaza strategia. Chiar atat de puternic va considerati? Insistand in acest fel, pierdeti si dezonorati EZ