Mircea Geoana: Traian Basescu e intr-o cadere chiar mai accentuata decat Emil Constantinescu 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2009, 20:18 Actualitate | Politic

"Traian Basescu este intr-o pierdere a increderii in fata electoratului fara precedent si nici macar Emil Constantinescu nu a trecut printr-o cadere atat de accentuata", a afirmat, duminica, liderul social-democrat Mircea Geoana, care se vede in finala pentru presedintie.

De altfel, liderul social-democrat, aflat intr-o vizita in Maramures, le-a spus, in gluma, localnicilor din Tautii Magheraus ca la vara va invata "sa joace" pe ritmuri de muzica populara, iar la sfarsitul anului ii va chema pe dansatorii din aceasta localitate la Cotroceni, ca sa sarbatoreasca, potrivit Mediafax.

"Sper ca la sfarsitul anului 2009 sa cantam <La multi ani>, la fel cum o fac acum oamenii de aici", a afirmat Geoana.

El a mers in Maramures direct de la serbarea campeneasca Sambra Oilor, oprindu-se la Tautii Magheraus, oras condus de primarul social-democrat Anton Ardelean. Acolo, in jur de 250 de persoane s-au strans in centrul localitatii, multi fiind imbracati in tricouri rosii si avand baloane cu sigla PSD.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2779 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    da' probabil (Duminică, 3 mai 2009, 20:29)

    mit o'cannoo [utilizator]

    Basescu scade in sondaje atat de mult... Dar tu Mircica nu vei urca in sondaje atat de sus cat de jos va cobora el.
    • +8 (8 voturi)    
      Vedeti sondajul hotnews (Duminică, 3 mai 2009, 22:54)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui mit o'cannoo

      Sondajul din dreapta paginii. Marele "castigator" Geoana troneaza la 3%.
      • +1 (1 vot)    
        Din pacate... (Luni, 4 mai 2009, 10:32)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Sonajul hotnews se adreseaza unui anumit segment din populatie, deci nu este reprezentativ.
        Duda are in alte sondaje 3% si aici are peste %20.
        Ar fi bine sa fie realitatea cea desprinsa din sonsajele hotnews, dar nu e.
    • +1 (1 vot)    
      Somerii nu voteaza cu Basescu (Luni, 4 mai 2009, 12:05)

      cory1 [utilizator] i-a raspuns lui mit o'cannoo

      s-ar putea sa ramai uimit peste vreo 3 luni cat de mult poate sa scada un presedinte in sondaje. In Romania, criza nu a ajuns la apogeu. Se zice ca acest lucru se va intampla prin septembrie - octombrie. Nu cred ca Basescu poate spera sa fie votat de un electorat somer.
  • -5 (15 voturi)    
    Toboganu (Duminică, 3 mai 2009, 20:30)

    Mitica [anonim]

    Asa este.....sa se duca dupa " licurici "
  • +19 (19 voturi)    
    vorba aceea... (Duminică, 3 mai 2009, 20:39)

    cineva [anonim]

    "pasarea malai viseaza!" Poate visa Geoana....
    • +5 (5 voturi)    
      Dream on..... (Luni, 4 mai 2009, 4:17)

      Geoana viteazu' [anonim] i-a raspuns lui cineva

      Eu i-as spune "Vrabia Pacalici Geoana Viteazu" sau vorba cealalta: "dream on baby, dream on!".
      • 0 (0 voturi)    
        Penibilitate (Luni, 4 mai 2009, 11:38)

        TdM [anonim] i-a raspuns lui Geoana viteazu'

        Geoana este penibil in majoritatea afirmatiilor pe care le face. Nu de alta, dar foarte multe sunt nefondate.

        Pacat ca nu ii trage nimeni de maneca pe cei care fac tot felul de afirmatii, in momentul in care se dovedeste ca au spus prostii.

        Poate unora le-ar fi mai usor atunci sa ii penalizeze....
  • +3 (5 voturi)    
    Oooops,i did it again! (Duminică, 3 mai 2009, 20:40)

    traian [anonim]

    Comparatie fix zbanga!Daca Basescu cade precum Constantinescu Geoana are o mare problema.De ce?Pentru ca Emil este acum foarte,dar foarte stabilizat in ceea ce priveste cota de incredere.Constantinescu nu mai are cum sa scada ...pentru ca se afla ,in sfarsit,stabilizat la nivelul solului!
    In consecinta,daca Basescu se afla in aceeasi cadere ca Emil ...Geoana poate sa isi serbeze inca de pe acum victoria la prezidentiale cu traditionalul strigat AM INFRANT!
  • +20 (22 voturi)    
    ? (Duminică, 3 mai 2009, 20:48)

    ploiesteanu [utilizator]

    prostanacul nu se dezminte, isi onoreaza numele !
  • +9 (11 voturi)    
    oare? (Duminică, 3 mai 2009, 20:55)

    andri [anonim]

    Nici unul demn de luat in considerare,toti cad,prezenta la urne sub 15%,nu-i confirmata candidatura lui Basescu,poate democrat liberarii vor gasi ceva demn de scos cetateni la vot.
  • +12 (16 voturi)    
    Mirciulica iti spun pe romaneste:Qui vivra,verra! (Duminică, 3 mai 2009, 20:57)

    Eneas [anonim]

    Mirciulica, nu te mai amagi si nu lasa tamilul ala de Vanghelie sa te imbrobodeasca ! Tamilul este pe mana cu Iliescu si alde
    Nastase si vor sa te vada rasol !Asa cum nu ai castigat la primarie asa nu castigi la presedentiale si uite de ce (ca te stiu curios) :
    1.pe Basescu nu il bate nimeni pana nu isi finalizeaza al doilea mandat !
    2.tu esti ofiter acoperit pe bune si energomontajistii stiu de ce,va fi mare scandal in org.civice !
    3.lucrarea impotriva lui Basescu , desi ampla si cu fonduri mari ,este antinationala si un antinational nu are nici o sansa deocamdata ,deoarece majoritatea simpla a votantilor romani au instinct national!
    Concluzia: canta la alta masa deocamdata si pune ghiara pe partid ca tu inca nu conduci PSD ,fatalamente !
  • -7 (13 voturi)    
    X la puterea Y = 1 (Duminică, 3 mai 2009, 21:03)

    Bibicu [anonim]

    Algebră blestemată

    Boc la puterea lui Băsescu este unu;
    O ştie tânărul elev, o ştie şi bătrânu’.
    Numai că unu-i zero, dragii mei
    Vă rog să spuneţi : care dintre ei ?
    • -1 (1 vot)    
      Esti gol Eminescu ! mai ales ca sex .. (Duminică, 3 mai 2009, 21:44)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Bibicu

      In rest Adrian Paunescu" Umflatu National " poate fi gelos pe bune;ai talent cu Caru Mare pizivenghiule de partid !sti bancul cu sa nii?
  • -9 (19 voturi)    
    Drum (ne)bun! (Duminică, 3 mai 2009, 21:12)

    supravirtual [anonim]

    ce pot sa spun? Vaya con Dios Traiane! :D
  • +8 (16 voturi)    
    Si marmota... (Duminică, 3 mai 2009, 21:17)

    Adonis [anonim]

    invelea mici in staniol. Uite-asa...
    • +3 (5 voturi)    
      vise (Duminică, 3 mai 2009, 22:23)

      j [anonim] i-a raspuns lui Adonis

      De prea multi mici ingurgitati alaturi de "almanahe" ai ineput sa ai probleme cu digestia si ai halucinatii.Nu stiu cat scade Basescu in sondaje-care de la alegerile locale s-a dovedit ca cei care le fac le masluiesc la greu- dar stiu ca tu mai ai mult de luptat ca sa-l ajungi.
  • +3 (9 voturi)    
    Si uite asa, dragii mosului, (Duminică, 3 mai 2009, 21:40)

    zet [anonim]

    O sa mai ies la vot si de data asta, sa pun stampila pe Base. Mi-era lehamite si voiam sa zic pas, dar cand vad cate un prostanac cum sare ca o baba in mijlocu' ulitei, mi se erecteaza adrenalina si spiritu de contrazicere: nu pot lasa prostanacu sa aiba dreptate ;).
  • +3 (5 voturi)    
    asta-i tara (Duminică, 3 mai 2009, 21:47)

    Irinuta [anonim]

    Basescu, asa cum este el un presedinte care repede ziaristii si il numeste in public pe prim-ministrul Romaniei ( noastre ) mafiot, va castiga din I tur alegerile prezidentiale. Dupa aia, Geoana va americaniza in continuare cu lelea si cu badea din Dabuleni, iar Crin va oscila intre intelectualism, narcisism si, mai nou, sexism.
  • +3 (3 voturi)    
    sapa (Duminică, 3 mai 2009, 22:29)

    Codruta [anonim]

    Sapa, sapa bolsevicul. Si minte si minte....
    Doamne feri.
  • -4 (8 voturi)    
    se duce (Duminică, 3 mai 2009, 22:31)

    cici [anonim]

    Cade marlanul ca meteoritu. Ne-am saturat de hahaielile lui. Cine mai are asemenea manifestari de neam prost. Si Geoana e mult mai bun ca betivu.
    • +1 (1 vot)    
      Disperați mai sînteți! (Duminică, 3 mai 2009, 23:59)

      filadel [anonim] i-a raspuns lui cici

      Voi pe ce lume trăiți?
    • -1 (1 vot)    
      Sa te aiba-n paza! (Luni, 4 mai 2009, 0:14)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui cici

      Asadar tu preferi hotul care iti vorbeste frumos, unui politist cu limbaj de lemn. Fiindca, din pacate, politistul care sa vorbeasca frumos nu a aparut inca.
    • 0 (0 voturi)    
      La ce e mai bun Mirciulica ca Basescu? (Luni, 4 mai 2009, 7:39)

      Un roma anonim [anonim] i-a raspuns lui cici

      Nu ca ar fi Basecu un geniu dar la ce e mai bun Mirciulica prostanacul decat el? Poate la prostie si la gafe. Din nou voi vota negativ. Atata timp cat Mirciulica e sustinut de cancerul sectorului V nici nu pot vota altfel. Cine se asemana se aduna.
  • +2 (4 voturi)    
    Presedinti si "candidati" (Duminică, 3 mai 2009, 23:21)

    Rambo [anonim]

    Geona? Un idiot cu aere de "diplomat". Incearca sa se bage singur in seama, de teama sa nu-l uite lumea.
  • +1 (5 voturi)    
    despre politizarea administratiei (Duminică, 3 mai 2009, 23:25)

    taranistu [anonim]

    "Cercul vicios al numirilor politice in administratie poate duce la situatii greu de imaginat in alte tari din UE, cum ar fi demiterile in masa sau cu preavize de o durata absurda", a spus, potrivit Mediafax, Jonathan Scheele. (D.C.) Ziua, 3 mai 2009
    • +2 (4 voturi)    
      asa, si? (Luni, 4 mai 2009, 0:01)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      ce-are baba cu mitraliera? tu esti taranist? adica membru pnt? adica partidul ala unde un parvenit (pavelescu) taie si spanzura? haha
    • +1 (1 vot)    
      Domnule taranist, (Luni, 4 mai 2009, 6:38)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Aveti dreptate. Dar, nu v-am auzit sa protestati si atunci cand PNTCD sau PNL au politizat administratia. Sau, njumai voi aveti voie si altii nu. Ciudata democratia dvs.?! Nu-i nimic, o sa aplicati dvs. numiri democratice cand veti reveni la guvernare.
  • +2 (4 voturi)    
    JOIANA (Luni, 4 mai 2009, 2:58)

    vasile [anonim]

    asta a mancat mici de la vanghelie si vorbeste mirosind urat dupa bera de la PSD! asta chiar se vede presedintele Romaniei?? e grav si chiar jenant .
  • +1 (1 vot)    
    Eu tot imi bat gura.... (Luni, 4 mai 2009, 6:34)

    judex1 [anonim]

    ca Vanghelie este in gasca cu Iliescu si Nastase si il lucreaza pe Geoana, dar Mirciulica nu aude. Poate mai citeste si el postarile de pe forum-uri, e pacat sa se lase compromis de astia.
  • 0 (2 voturi)    
    Brânzarii neamului (Luni, 4 mai 2009, 9:19)

    Iluminatul [anonim]

    Catren cu brânză


    Spunea Voronin în prier, la ai săi fraţi, că brânza e pe bani.
    La stănă, ieri, TB i-a îndemnat să facă brânză, pe ciobani.
    Cei doi grăiesc la frumos, mascaţi, voit, subtil, în propria osânză.
    Cât fură preşedinţi, atât amar de ani, ei nu făcură nici… o brânză
  • +1 (1 vot)    
    visatorul (Luni, 4 mai 2009, 10:46)

    Stefan [anonim]

    Ma intreb daca Geoana gandeste cand deschide gura.....In baza a ce face el aceste afirmatii? Probabil iau ghicit "princesele" in parc la Ivor ca va iesi presedinte! La sfarsitul anului 2009, asteptam sa-i canti lui Base "La multi ani"!
  • +1 (1 vot)    
    Comentarii la prostiile spuse de Geoana (Luni, 4 mai 2009, 10:56)

    Liviu [anonim]

    Mircea Geoana a muscat si mana care l-a semnat ca ambasador si cea care l-a mentinut.
    Perioada la care se refera este cea de dupa ce Constantinescu si-a anuntat non-combatul, asa ca acesta nu avea cum sa mai scada in sondaje.
    Referitor la plata pensiilor si a majorarilor salariale cu fonduri europene , aceasta fapta este frauda fiscala si se pedepseste cu inchisoarea pentru cine o face...
  • 0 (0 voturi)    
    pasarea malai viseaza (Luni, 4 mai 2009, 11:34)

    tepes [anonim]

    Saracul prostanac ,care traieste intr-o lume ireala fabricata de vanghelie cu micii si manele.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaje, sondaje (Luni, 4 mai 2009, 16:52)

    votantu [anonim]

    este clar ca Basescu se duce in jos in sondaje, pentru ca dupa comportamentul lui, ma mir ca mai sta inca la cotroceni. oricum, il "salta" sondajele mincinoase, de genul celor de pe HotNews. Frate, prea furati pe fatza cu voturile alea. E imposibil ca un anoim policit cum e Duda sa aibe mai multe voturi decat Mircea Geoana.