O senatoare PNL pleaca in Ouagadougou sa studieze sanatatea reproducerii

de M.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2009, 15:47 Actualitate | Politic

Senatoarea PNL Minerva Boitan ar putea participa, in perioada 5-11 aprilie, la o misiune pe tema drepturilor si sanatatii reproducerii, in Burkina Faso, care isi propune, in principal, sa evalueze "strategiile si masurile puse in practica in Burkina Faso in scopul combaterii saraciei", relateaza Mediafax.

Presedintele subcomisiei pentru populatie si dezvoltare, Tudor Udristoiu, a solicitat Biroului Permanent al Senatului, prin intermediul unui memorandum intern, ca Minerva Boitan, membru al subcomisiei, sa participe la o vizita de studiu in Burkina Faso.

Senatoarea ar urma sa asiste la "Misiunea parlamentara privind drepturile si sanatatea reproducerii", organizata de Forumul parlamentar European pentru Populatie si Dezvoltare, in perioada 5-11 aprilie.

Potrivit memorandumului, misiunea isi propune "sa evalueze strategiile si masurile puse in practica in Burkina Faso in scopul combaterii saraciei, al solutionarii problemelor legate de populatie si al promovarii accesului la drepturile si sanatatea sexuale si ale reproducerii, precum si rezultatele concrete obtinute in acest sens".

Subcomisia senatoriala solicita conducerii Senatului suportarea, din bugetul Senatului, a urmatoarelor cheltuieli: asigurari medicale de sanatate aferente perioadei de deplasare, contravaloarea unui vaccin impotriva febrei galbene, in valoare de 180 de lei si un avans cu justificare ulterioara, recalcularea cheltuielilor privind deplasarea urmand a se face in baza documentelor justificative.

Organizatorii suporta cheltuielile aferente participarii la actiune, respectiv: transportul international, cazarea, mesele incluse in programul vizitei si diurna. Deplasarea pentru care se solicita aprobarea Biroului Permanent a primit avizul favorabil al comisiei de politica externa, potrivit documentului semnat de presedintele comisiei, Titus Corlatean, atasat la memorandumul intern.

Participantii la eveniment ar urma sa mai viziteze, pe langa orasul Ouagadougou, maternitatea rurala din localitatea Boursouma, dar si sa asiste la o reprezentatie teatrala urmata de o cina cu femeile membre ale organizatiei non-guvernamentale Asmade.


Citeste mai multe despre   






















1660 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Curiozitate (Marţi, 24 martie 2009, 15:55)

    tzuptzup [anonim]

    Cu cat o platesc aia cat timp studiaza?...:)))
    • +2 (2 voturi)    
      cand se intoarce de-acolo.... (Miercuri, 25 martie 2009, 9:55)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui tzuptzup

      sa dea o fuga si "pe teren" in Romania si sa vada saracia... jumatate din populatie traieste in saracie iar ea se duce la africani...... ce mai reprezentanti avem Doamne...................
  • +2 (2 voturi)    
    ??? (Marţi, 24 martie 2009, 15:56)

    stefan [anonim]

    Pai se prevede o saracie ca acolo si deci trebuie schimb de experienta, nu?

    Apoi daca acolo sunt invitati?
    Circotasi am ajuns. Mai trebuie si schimburi de experienta, calatorii, sa nu se surmeneze prea mult cu munca in Parlament.
  • +2 (2 voturi)    
    o duc eu (Marţi, 24 martie 2009, 16:10)

    Nicky [anonim]

    O pot duce eu pe doamna senatoare, ca tot am drum incolo!
  • +3 (3 voturi)    
    Adevarata problema (Marţi, 24 martie 2009, 16:27)

    dl K [anonim]

    Nu-i bai ca parlamentarii nostri pleaca in Burkina Faso(eu insumi le-as plati drumul catorva), problema este ca se intorc de acolo. :)
  • +2 (4 voturi)    
    plictiseala (Marţi, 24 martie 2009, 16:47)

    iop [anonim]

    Plictiseala mare. E criza, senatorii nostri casca, se scarpina in cap. Hai pana in Ouagadugu sa vedem cum e cu educatia sexuala. Pai cine plateste pentru prostia asta ? Pai lasa ca avem buget de la fraieri...
    • -3 (3 voturi)    
      . (Marţi, 24 martie 2009, 18:19)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui iop

      Organizatorii. Daca te oboseai sa citesti, aflai.
  • +2 (4 voturi)    
    asa, si? (Marţi, 24 martie 2009, 16:53)

    radu [anonim]

    Si de ce e asta o stire?
    • +1 (3 voturi)    
      ptr ca e vorba de banii tai, Radule.. (Marţi, 24 martie 2009, 17:09)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui radu

      este o stire, ptr ca din ce platesti tu si eu taxe, unii fac risipa... si asta e rolul presei intr-o democratie, sa ii traga de atentie pe responsabili...

      chiar ti se pare ca asta lipseste tarii noastre in acest moment? bani aruncati pe excursii, cand ne imprumutam de la straini?
      • -1 (1 vot)    
        Tu citesti doar titlul? (Marţi, 24 martie 2009, 18:17)

        CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        "Organizatorii suporta cheltuielile aferente participarii la actiune, respectiv: transportul international, cazarea, mesele incluse in programul vizitei si diurna". Care sunt banii tai, mai "organizatorule"?
  • +3 (5 voturi)    
    nu credeam ca PNL are nevoie (Marţi, 24 martie 2009, 16:56)

    Ovidiu [anonim]

    sa ia lectii in ce priveste reproducerea, tinand cont ca in ultimii 4 ani...
    - PDL a "incasat-o" de la PNL;
    - Mr.President a "incasat-o" de la PNL;
    - cei care nu isi permit o masina nou si aveau bani doar de second au "incasat-o" de la PNL;
    - 20 de milioane de romani, proprietari ai rezervelor de sub Marea Neagra, au "incasat-o" de la PNL;

    mie chiar mi se pare ca PNL ar trebui sa organizeze astfel de cursuri, despre cum sa "faci" poporul....cu televizorul... folosind petrolul...
  • 0 (2 voturi)    
    Burkina-Faso (Marţi, 24 martie 2009, 17:00)

    ada [anonim]

    Sunt sigura ca aia din Burkina-Faso au auzit de Ro. Eu am aflat ca exista Burkina Faso in toamna anului 1991. Atunci eram la un institut din Italia unde erau scientists din toata lumea. Intr-o dimineata la intrarea in cafeteria institului, un negru observa pe badge-ul meu ca scrie ROMANIA. Repede alearga spre masuta cu ziare si imi aduce doua, printre care unul era Le Monde si avea pe prima pagina imagini cu mineri suparati, veniti la Bucuresti sa-l dea jos pe P. Roman. Omul era foarte mirat ce salbatici sunt romanii si acum, dupa aproape 20 de ani, romanii se duc sa le dea lectii lor. Bani aruncati, in conditii de criza....
  • -1 (1 vot)    
    Bani risipiti aiurea (Marţi, 24 martie 2009, 17:03)

    Darfur [anonim]

    Incredibil, exact asta lipseste acum in efortul clasei politice, parlamentari care fac vizite turistice in tari exotice sub pretext ca "studiaza sanatatea reproducerii sexuale" la triburile locale !! Fara nici un efect concret pentru Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    handicapata (Marţi, 24 martie 2009, 17:06)

    coni [anonim]

    Sa mearga in Moldova sa vada acolo saracie nu in burkina faso.Acolo sa mearga!
  • 0 (2 voturi)    
    Cheltuieli (Marţi, 24 martie 2009, 17:33)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Cititi articolul inainte sa comentati. Sunt multe comentarii care se plang de risipirea banilor statului, dar in articol este subliniat:
    "Organizatorii suporta cheltuielile aferente participarii la actiune, respectiv: transportul international, cazarea, mesele incluse in programul vizitei si diurna."
    • +1 (1 vot)    
      De acord (Marţi, 24 martie 2009, 19:37)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

      De acord cu tinre, dar sa faca public decontul la intoarcere.
      Daca decontul va fi zero, imi cer scuze, am gresit.
      Dar daca e mai mare de zero...?
    • 0 (0 voturi)    
      gratis (Miercuri, 25 martie 2009, 9:32)

      iul [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

      Chiar daca ar fi gratis, ce cauta senatorii nostri creanga prin jungla, cand la noi tara e in rahat ? Tot bataie de joc e.