Elena Udrea vrea promovarea mitului Dracula pe plan international

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2009, 16:12 Actualitate | Politic

Elena Udrea
Foto: AGERPRES
Ministrul Turismului, Elena Udrea, a declarat, miercuri, la Targul International de Turism de la Berlin, ca Romania va promova mitul Dracula pe plan international si va incerca sa mentina Castelul Bran in circuitul turistic. "Este de mare interes sa promovam mitul Dracula. Este foarte important si trebuie sa-l folosim pentru ca el exista deja in mintea turistilor", a spus Udrea, potrivit Mediafax.

Ea a adaugat ca Romania va folosi in scop turistic legenda lui Dracula si ca va incerca sa promoveze, ca destinatie turistica, Castelul Bran. "Vrem «sa vindem» Castelul lui Dracula, ramane sa vedem insa ce se va intampla din punctul de vedere al administrarii castelului", a mai spus Udrea.

Castelul Bran a fost retrocedat, in 18 mai 2006, lui Dominic de Habsburg, nepotul reginei Maria si fiul principesei Ileana, iar pana pe 18 mai 2009 va pastra destinatia de muzeu, fiind in administrarea statului roman, prin intermediul Ministerului Culturii.

Elena Udrea: TUI va veni in Romania la sfarsitul lunii aprilie pentru negocieri

Ministerul Turismului si operatorii hotelieri de pe litoral vor relua la sfarsitul lunii aprilie discutiile cu grupul german TUI, pentru a-l convinge sa revina pe piata romaneasca, a declarat miercuri, la Berlin, ministrul Elena Udrea.

"Vom relua discutiile cu reprezentantii TUI si ei vor veni la sfarsitul lunii aprilie in Romania pentru a discuta cu operatorii de pe litoral. Este foarte important sa fim prezenti in cataloagele lor", a spus Udrea, la Targul International de Turism de la Berlin.

Primele discutii cu reprezentantii celui mai mare tour-operator din lume au avut loc, neoficial, la sfarsitul lunii ianuarie, dupa trei ani de la retragerea din Romania, potrivit unui document semnat de Elena Udrea si obtinut luni de Mediafax.

Targul International de Turism de la Berlin, cea mai mare manifestare de profil din lume, cu un numar de 11.100 de expozanti din peste 180 de tari, se desfasoara in perioada 11-15 martie.


Citeste mai multe despre   






















1039 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    tare (Miercuri, 11 martie 2009, 16:31)

    gigel [anonim]

    Mai trec 2-3 saptamani si mai scoate Udrea cate o idee geniala de genul turism ecumenic, bucuresti centru balnear, al 100-lea brand de tzara, dracula etc.
    mai bine ar renova hotelurile, ca de vorbe ne-am saturat. apropo, s-ar putea sa nu aiba voie sa foloseasca brandul 'dracula' din motive de drept de autor.
    • -2 (2 voturi)    
      Este Dracula simbolul "vietii infloritoare"? (Miercuri, 11 martie 2009, 20:50)

      Simbolul vietii infloritoare [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Este Dracula un simbol pozitiv care incurajeaza " viata infloritoare?"

      Turistii in general cauta aceasta "viata infloritoare" (fizic, psihic) ca sa poate recupera(cu exceptia unor adolescenti suparati de viata).Toti in vest sunt rupti de munca si de recesiunea economica. Daca Dracula este simbolul nostru, este normal ca situatia si turistii sa fie "Nemultumiti de conditiile de cazare, preturile mari practicate de hotelieri, zgomotul si lipsa curateniei din localitati" pentru ca asa trebuie sa se comporte acolitii lui Dracula ( care folosesc un asemenea simbol national ) ca sa duca la un asemenea rezultat. Aceasta situatie poate duce mai departe la faptul ca fiecare dintre noi sa fim vazuti prin prisma acestui "simbol". Noi deja avem necazuri in Italia. Nu ne este clar?
    • 0 (0 voturi)    
      Succesul acestui program (Miercuri, 11 martie 2009, 20:58)

      Eu am avut treaba cu acest Dracula [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Daca se poate arata ca sefa programului a avut necazuri cu acest Dracula, atunci cred eu ca turistii vor fi si mai curiosi sa vina sa vada despre ce este vorba.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu am avut treaba cu acest Dracula (Miercuri, 11 martie 2009, 21:10)

      Pozitiv [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Eu am avut treaba cu acest Dracula

      Daca sefa programului poate arata cu certitudine ca ea l-a cunoscut pe acest Dracula atunci cred eu ca turistii vor fi si mai curiosi sa vina sa vada despre ce este vorba
  • +1 (3 voturi)    
    cu gura e usor... (Miercuri, 11 martie 2009, 16:34)

    gabone [utilizator]

    merge in delta.. vrea promovarea deltei..
    in bucuresti.. ape termale..
    merge la bran.. vrea promovarea lui dracula..
    oriunde merge vrea (cu gura) sa promoveze ceva..
    ce se va intampla concret? cred ca nimic...
    • +1 (1 vot)    
      aoleo... (Miercuri, 11 martie 2009, 17:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      vezi ca daca citesti numai titlul iese altceva...
      bine ceva care nu e deloc departe de adevar probabil ...
    • +2 (2 voturi)    
      crezi tu ?! (Miercuri, 11 martie 2009, 17:43)

      Cocosel [anonim] i-a raspuns lui gabone

      nici cu gura nu este usor, mai ales daca subiectul nu poate sta pe picioare si mai si pute a whisky...
  • +2 (2 voturi)    
    s-a mai incercat asta ... (Miercuri, 11 martie 2009, 16:56)

    liviu_ [utilizator]

    mai ales cand a fost eclipsa totala de soare in 97 sau 2000 si tot n-au facut nimic...

    ce nu intelege blonda, este ca avem ce arata strainilor (si aici nu ma refer la dracula, ci la carpati, la delta, etc etc etc), ceea ce nu avem sunt drumuri, si conditii de cazare!!!

    poate sa fie si singuru extraterestru viu de pe pamant sau Yetti sau mai stiu eu cine ca atractie turistica in romania, daca nu avem drumuri si hoteluri nu o sa vina nici dracu!
  • 0 (2 voturi)    
    dracula (Miercuri, 11 martie 2009, 16:59)

    alpha [utilizator]

    e o idee buna,chiar daca fara legatura cu realitatea istorica! daca dracula ar fi "trait" in sua ,azi ar exista sute de parcuri de distractie,castele si alte obiective turistice de unde se fac bani.asta e ce trebuie sa ne intereseze in primul rand !daca occidentalii vin sa-si lase euroii ca sa vada un mit inexistent la noi , foatre bine.pacat ca a trecut atata timp in care nu s-a facut nimic,a fost o tentativa la sighisoara dar bizonii romani prefera sa faca pe patriotii decat sa se imbogateasca.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 11 martie 2009, 17:26)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      e o idee buna.. acum insa, revenind la realitate.. crezi ca se va intampla ceva concret? doar traim in Romania.. promisiuni se fac cu carul.. de la turism ecumenic la un Bucuresti balnear.. sa fim seriosi.. vorbe...
  • -2 (4 voturi)    
    Promovarea prostiei (Miercuri, 11 martie 2009, 17:00)

    Controloru [anonim]

    De catre prosti. Da' de Vlad Tepes a auzit cineva? Scuze, am uitat, seamana cu Adi "Minune", sau cel putin asa arata de Revelion.
  • 0 (0 voturi)    
    cat de adevarate sunt calculele ? (Miercuri, 11 martie 2009, 17:06)

    fanu lu udrea [anonim]

    am vazut un calcul pe martianul. ro conform caruia se cheltuie 2 miliarde de euro pt tichetele de vacanta. daca sunt ok calculele de acolo ...atunci este pur si simplu nesimtire
  • 0 (0 voturi)    
    mmmmda (Miercuri, 11 martie 2009, 17:07)

    mork [anonim]

    in loc sa se promoveze, toate comorile naturale pe care le are tara, se cauta in disperare un fel de reteta magica care sa ne relanseze turismul. aceasta cautare si-ar avea locul in interiorul nostru, sa muncim mai cinstit, sa nu cautam sa "furam" cu orice pret clientul, sa cautam pana in panzele albe ca clientul s afie multumit (dar nu in detrimentul altor clienti), si lista ar mai putea continua....
  • 0 (0 voturi)    
    are dreptate? (Miercuri, 11 martie 2009, 17:25)

    vlad dracu [anonim]

    este adevarat ca mitul "dracula" se afla in mintea potentialilor turisti; am vazut asta in USA.

    problema este ca de la mitul asta si pana la ideea "romanians = vampire's kids" nu mai este decat un mic pas. Nu face bine la "imgine". Si nu o sa ramanem decat cu mitul - turismul nu o sa creasca: nimeni nu e asa naiv sa creada povestea (chiar si "stupid" americans)
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 11 martie 2009, 19:05)

    Padi [anonim]

    Si cind strainii isi vor da seama cae doar o fabrica de bani si mitul asta? Somn usor cucoana Udrea!
    parca era prin anii 90 si un plan "Dracula Parc", de pe linga Sighisoara. S-au vandut si actiuni,la acel proiect si s-a ales praful.
    La idei suntem primii,la fapte.....
  • 0 (0 voturi)    
    ministrul Prostiei! (Miercuri, 11 martie 2009, 20:44)

    taranistu [anonim]