PSD vrea o noua lege a finantarii partidelor politice

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 iulie 2008, 18:32 Actualitate | Politic

PSD va propune o noua lege a finantarii partidelor politice pentru alegerile parlamentare din toamna, a declarat sambata presedintele social-democrat Mircea Geoana, dupa sedinta Comitetului executiv al Organizatiei de femei a PSD.

Geoana atrage atentia ca riscul cel mai mare pentru alegerile viitoare este ca banul sa dicteze cine va ajunge in parlament. Alegerile locale au demonstrat ca se cumpara voturi pe capete in Romania, motiv pentru care PSD propune o noua lege a finantarii partidelor politice, relateaza Rador.

"Nu ne putem permite sa avem un parlament si parlamentari care sunt alesi doar pe criteriul strict economic. De aceea, calitatea oamenilor, puterea programelor noastre reprezinta si o garantie a faptului ca in parlamentul viitor n-o sa ne trezim cu parlamentari care sunt sprijiniti de tot soiul de moguli si oameni cu foarte multi bani si tot soiul de coalitii transpartinice care sa apere, de fapt, interesele celor care le-au platit campaniile", mai spune Mircea Geoana.

Luni, la BPN, vom avea si o prima lectura pentru o noua lege a finantarii campaniei electorale pentru parlament pe sistemul uninominal, astfel incat sa avem in Parlamentul Romaniei si oameni obisnuiti, seriosi si oameni competenti, nu doar pe criteriul ca au bani sa-si faca o campanie extravaganta si costisitoare.

PSD isi propune ca la alegerile din toamna sa obtina 200 de parlamentari. Dintre acestia, 33% vor fi femei, a declarat presedintele Organizatiei de femei a PSD, Rovana Plumb. 





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

473 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    pai? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:43)

    Reshape [utilizator]

    Ati auzit ca Bombonel are probleme in legatura cu modul de finantare a campaniei din 2004 si vreti sa refaceti legea? Hai ca ati fi in stare!
    Vedeti ca aveti la parlament o gramada de legi restante, cu alea ce faceti?
  • +5 (5 voturi)    
    hm..... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:48)

    razvanb [anonim]

    Da, adica dupa ce ca ii platim sa doarma in parlament si sa faca circ, sa le platim si campania. Adica mogulii din spatele PSD,PDL, PNL, PC sa scoata mai putin din buzunar.

    Domnul Geoana pregateste pentru toamna si la anul alte concerte si mici si bere si nu le ajung banii?

    Nu ar trebui sa se dea nici ca cat se da acum, oricum partidele care au primesc mai mult, asa ca degeaba vrajeala, ca vezi doamne, ce grija are PSD-ul ca in parlament sa in oameni care nu sunt in nici un partid. Pai daca ar fi dupa partide, parlamentul ar trebui sa fie de 5000 de porci!!

    Domnu Geoana, ce zici de proiecte de lege pentru finantarea invatamantului, sanatatii?? Sau astea nu sunt asa de importante.

    P.S. Apropo, de ce atat pe blogul dumneavoastra, cat si a colegului de partid nu se pot publica opinii de critica, doar " Haide Gioni! Hai Nastase! ". Considerati ca este un dialog sanatos cu electoratul?
  • +4 (6 voturi)    
    Parca e greerele care nu ajunge la struguri.... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:55)

    MIHAI 2 [anonim]

    .....zice PSD: ..."astfel incat sa avem in Parlamentul Romaniei si oameni obisnuiti, seriosi si oameni competenti, nu doar pe criteriul ca au bani sa-si faca o campanie extravaganta si costisitoare....".
    ...OBISNUITI ca Iliescu ?.....SERIOSI ca Ponta ? ....COMPETENTI ka kare ? ka Nastase sau ka Vacaroiu ?....Adevarul este dupa ce au chemat minerii, pesedisti vrea sa para onorabili dar in realitate moare de necaz ca au apucat ai nostrii sa se alieze cu Becali in Consiliul Bucurestiului si acum se face ca nu le place omenii bogati..ca si cum ei ar fi sarantoci.....Dar daca maine le propune PNG o coalitie sa vezi cum o da la - ntors....
  • +2 (4 voturi)    
    si-au epuizat banii la Stefanesti? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 21:45)

    judex [anonim]

    sa-i stranga de c...e pe Nastase si Musetescu, care au colectat spagile de la marile privatizari. Are balta peste ! Daca nu, sa imprumute de la prietenii Patriciu si Tariceanu.
  • +2 (4 voturi)    
    Doamne, cum de poti sa-i mai rabzi ? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 23:00)

    Ion Roata [anonim]

    PSD-ul lui Geoana,criminalul de Iliescu,hotul si coruptul de Nastase are nevoie de bani in plus pentru alegerile parlamentare din toamna.
    Haide,de !.red ca e o gluma de cea mai joasa speta,au cheltuit banii dati de la gura noastra cu tot felul de petreceri simandicoase,pe pomeni electorale,pe revelioane,sarbatorirea zilei de 1 Mai si cate si mai cate si acum au nevoie de bani de la bugetul tarii.
    usine mai Geoana,Aveti salarii si venituri babane,puneti mana de la mana si finantati-va alegerile.Oamenii cinstiti si de valoare din tara aceasta nu au nevoie de bani multi ca sa-si faca cunoscute ideile si ce doreste sa faca ca parlamentar in circumscriptia unde candideaza.Numai hotii,coruptii,excrocii si jefuitorii au nevoie sa-i ameteasca pe alegatori cu tot felul de promisiuni mincinoase ca sa ajunga la ciolan si sa doarma in parlament sau sa se ocupe de afacerile dubioase in interes personal.Nu avem nevoie de astfel de parlamentari ba sa-i si mai finantam ca sa ne faca si mai mult rau.
    Aceasta Lege nu este corecta secat daca aceasta este aprobata de alegatori prin referendum cu jumatate + 1 votanti din numarul total de alegatori existeenti in Romania si daca raspund cu da cel putin 75 % dintre votanti.
    In timp ce voi parlamentarii stabiliti ca pentru a da avizul pentru inceperea urmaririi penale a unor fosti ministrii si acuali care sunt si parlamentari ati stabilit discretionar si impotriva intereselor poporului roman ca sa se dea aprobarea numai cu votul a 2/3 dintre membrii unei camere. Atunci ori care lege si orcare alegere sa se faca in aceleasi conditiuni.Dar nu o faceti pentruca sunteti smecheri si ne credeti prosti.
    Cat o sa mai suportam oare oameni ca criminalul de Iliescu ,cat sa-l mai suportam pe Vacaroiu ,fost demnitar comunist (ministru adjunct la Comitetul de stat al Planificarii) si ca ei ogramada de prin diverse partide,fosti mari activisti ai PCR,fosti mari securisti si asa mai departe.
  • +2 (4 voturi)    
    hmmmm (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 23:08)

    zoro [anonim]

    i-auziti fratilor, psd-ul vorbeste de "oameni obisnuiti, seriosi si oameni competenti" !!!
    mama voastra de HOTI, BANDITI, SPAGARI, NEVOLNICI, VANZATORI DE TARA SI NETREBNICI !
    la parnaie cu voi, nu in parlament !!!
  • +1 (3 voturi)    
    nerusinare (Duminică, 6 iulie 2008, 11:18)

    Anna [anonim]

    E sfidator ca tocmai PSD sa vorbeasca de mogulii alesi. Nastase? Mitrea? Astia ai cui sunt? Si apropo de cum se cumpara voturi la alegerile locale, dintre cei doi candidati de la Stefanesti, nu era unul chiar de la PSD?

    Dar oricum, o sa fie fun sa vedem cu ce propunere vin. Speculez un pic... sa fie finantate campaniile electorale de la buget, pe principiul ca sunt subventii pentru saraci? Sa strangem bani cu forta de la moguli intr-o galeata de unde sa se traga la sorti cine obtine finantare pt campanie, frumos, transparent, ca sa nu mai fie legatura intre interesele finantatorilor si alesi? Sa iti poti finanta campania prin credit de la banca, pe principiul ca daca te alegi parlamentar iti recuperezi banii prin coruptie si rambursezi si imprumutul?
  • +2 (2 voturi)    
    Suntem cam putini la critica (Duminică, 6 iulie 2008, 11:59)

    Alt Liviu [anonim]

    Postat de sambata, la cati vizitatori are, suntem cam putini comentatori.
    Parerea mea este ca saracul Geoana, care nu poate sa-si cumpere din banii lui un apartament "ca-i sarac", mai vrea. Ca atare sa fie suspendate subventiile partidelor pentru ca tot nu fac nimic. Bani aruncati in vant.
    Probabil ca Geoana asta si vrea sa propuna; fiecare partid sa se autofinanteze.
  • +1 (3 voturi)    
    Orice lege s-ar face, voi o veti incalca ! (Duminică, 6 iulie 2008, 20:55)

    martin [anonim]

    E pur si simplu ridicol ca partidul care se pricepe cel mai bine sa corupa electoratul, sa ceara o lege noua, cand se pricepe asa de bine sa mituiasca.
    Nu am vreo simpatie deosebita pentru Gigi Becali, dar intr-o emisiune de televiziune a spus in limbajul sau bolovanos un adevar real. A spus ca bani ar avea si el, dar ii lipseste marea retea de corupatori pe care o are PDSR-ul.
    PNL-ul stie acest avantaj al PDSR-ului ,dar mizeaza pe avantajele guvernarii, care asigura multe avantaje electorale.
    Deoarece vreau sa cred ca totusi oamenii incoruptibili sunt majoritatea, fiindca in caz contrar ar trebui stinsa lumina , singura sansa este totusi supravegherea riguroasa a alegerilor ,in special in mediul rural.
    O mica speranta mi s-a nascut din constatarea ca in circumscriptiile in care s-au repetat alegerile datorita scandalurilor, niciunul din partidele coruptiei PDSR, PNL si micul dar potentul financiar PC, nu a mai castigat !
  • +1 (1 vot)    
    finantare (Luni, 7 iulie 2008, 8:36)

    ion cerc [anonim]

    Sugerez celor im masura sa finanteze in primul rand cercetarea stiintifica,invatamantul,sanatatea pensiile,salariul minim,drumurile...etc...si daca mai ramane ceva sa dea si hotilor din partide,daca nu o sa se descurce si singuri,va asigur.As mai propune ca fiecare partid sa participe la bugetul statului cu sume de bani proportional cu numarul membrilor.O sa vedeti ca au de unde si de ce!