Ion Iliescu apostrofat pe strada: Comunistule! Teroristule!

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 11 iunie 2008, 17:44 Actualitate | Politic

"Comunistule! Teroristule!" - asa a fost apostrofat, miercuri, pe o strada din Sighetul Marmatiei, presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu. Fostul sef al statului, aflat  in campanie electorala in localitate, a fost agresat verbal de catre un cetatean.  Iliescu a ignorat apelativele si a continuat sa vorbeasca cu oamenii.

Ion Iliescu se afla in campanie electorala pentru candidatul PSD la primarie si tocmai facea o baie de multime. Conform agentiei Newsin, un cetatean din multime care purta insemnele PD-L  a inceput sa strige la liderul PSD: "Comunistule!", "Teroristule!". Persoana in cauza s-a linistit iar Iliescu si-a continuat plimbarea prin multime, ignorand apelativele.

In februarie 2008,  la intalnirea de 18 ani a membrilor Consiliului Provizoriu de Uniune Nationala, Ion Iliescu a fost injurat de revolutionarul Nica Leon. Cei doi au avut mai multe schimburi de replici, cel mai dur fiind la inceputul intrunirii, cand Leon l-a injurat si i-a spus "vierme" si "animal" fostului presedinte al tarii, care a replicat numindu-l "puslama" si cerand sa fie dat afara din sala.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2488 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    pai nu avea de ce sa se supere domnu' Iliescu (Miercuri, 11 iunie 2008, 18:35)

    georgeb [utilizator]

    Decat poate pentru al doilea apelativ. Dumnealui ii este chiar draga ideologia comunista. De Tovarasu' spunea ca a intinat idealurile comunismului. Asta a fost treaba cu revolutia, nu? Ceausescu trebuia sa dispara pentru ca nu era comunist, trebuia sa vina Iliescu in loc pentru ca era un comunist adevarat.

    Sunt vorbele lui, nu inventez nimic. Pe bune... verificati.
    • +4 (4 voturi)    
      Iliescu a cazut in mintea lui Gorbaciov (Miercuri, 11 iunie 2008, 21:11)

      Lenin si Stalin [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Si ala se cearta singur pe strada ,lumea il injura pentru traiul mizer si furtul Rusiei de catre Abramovicii si alti iticii ,dar Gorbaciov continua sa sporovaie si dai cu glasnost si dai cu perestroika , gol Iliescu, seamana amandoi de zici ca i-a fatat acelasi Comintern !
    • 0 (2 voturi)    
      si Terorist-legile proprietatii (Miercuri, 11 iunie 2008, 22:15)

      rov [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Daca ne uitam cum arata cladirile din centru vechi al Bucurestiului, ne dam seama ca binladen e un mic novice.
    • -1 (1 vot)    
      corect si adevarat - dar mai trebuie si explicat (Joi, 12 iunie 2008, 11:37)

      c [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Cred ca ai dreptate, dar nu vad nici o problema in asta. In foarte multe tari(chiar Franta, Germania,...etc. ... nu lumea a treia) exista si ideologii de stanga si de dreapta. In parlament e bine sa fie reprezentate interesele tuturor. Cei mai saraci sunt reprezentati de partide de stanga si cei mai bogati de partide de dreapta... ca sa inteleaga toti care nu sunt la curent. Iliescu are idei de stanga care avantajeaza pe cei mai putin avuti deci teoretic astia ar trebui sa-l voteze. Tariceanu are idei de dreapta care avantajeaza pe cei bogati, deci teoretic astia ar trebui sa-l sprijine prin diverse mijloace ca sa obtina voturi. Basescu n-are nici o idee politica... zice si el ce ii spun consilierii ca e bine, dar e inteligent, bun administrator si are carisma...de asta l-a votat lumea.
      Acum bravo la toti trei, fiecare are partile sale bune si reprezinta interesele unei parti din romani.
  • +11 (11 voturi)    
    Iliescu (Miercuri, 11 iunie 2008, 18:39)

    Danit [anonim]

    Iliescu este omul care a facut cel mai mult rau acestei tari din toata existenta sa!! Nu exista pedeapsa suficient de mare pentru faptele sale!! Este cel mai mare criminal in libertate !! Dar Dumnezeu e sus si vede!!!!!!!!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Elefant batran (Miercuri, 11 iunie 2008, 19:13)

    ianvantransyl [utilizator]

    Ion Iliescu are pielea mult prea groasa ca sa simta arsura oprobriului unui biet om de rand. Dupa zeci de ani de activism PCR (dar cu menajera si cu vila, va rugam frumos), dupa mai multe incercari de lovitura de stat (decembrie '89 plus 3 mineriade) tov. Iliescu a dapasit demult stadiul in care cetateanul conteaza. Dumnealui lucreaza direct cu marile mase populare, domle!
  • -8 (8 voturi)    
    Si ce daca e comunist? (Miercuri, 11 iunie 2008, 19:59)

    razvan [anonim]

    Pe vremea comunistilor era interzis sa ai conceptii capitaliste, acum e interzis sa ai afinitati catre comunism?
    Iar pentru Hotnews, stirea ar putea fi intitulata "ce mai striga lumea pe strazi", cred ca puteti scrie milioane de articole pe zi.
    O propunere: In timp ce se statea in trafic in bucuresti, intr-o intrersectie un sofer a strigat "Misca mai repede, mototolule!"
    • +8 (8 voturi)    
      generatia ignoranta (Miercuri, 11 iunie 2008, 20:35)

      razvan marin [anonim] i-a raspuns lui razvan

      razvane, sper ca ce spui tu acolo este doar pura ironie...
      in caz ca nu este asa iti spun ca problema nu este ca iliescu are afinitati comuniste, ci ca inca umbla liber pe strazi!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Iliescu este un comunist (Miercuri, 11 iunie 2008, 20:38)

      judex [anonim] i-a raspuns lui razvan

      criminal si distrugator pentru Romania, asta este problema !?
    • +3 (3 voturi)    
      Si tatal meu a fost comunist (Miercuri, 11 iunie 2008, 21:27)

      My Brother's Arms [anonim] i-a raspuns lui razvan

      dar in 1990 a renuntat la orice functie si s-a pensionat.
      ~~~~~~~~


      ILIESCU a ramas si a UCIS



      ASTA E ILIESCU
  • +3 (3 voturi)    
    diferenta ... (Miercuri, 11 iunie 2008, 21:15)

    vlad tepes [anonim]

    ... dintre terorism si comunism este aceea ca in timp ce primul ameninta doar anumite grupuri, cel mult anumite natiuni, celalalt primejduieste intraga lume. Acesta este motivul pen' care toarsu' nu s-a sinchisit.
    Ia spuneti-i unei dame bine "frumoas-o!", sa vedeti, se supara?
    • +1 (1 vot)    
      Lui tepes (Joi, 12 iunie 2008, 7:27)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui vlad tepes

      Daca o cheama rodica stanoiu se supara!!!
  • +2 (2 voturi)    
    taica ilici (Miercuri, 11 iunie 2008, 22:02)

    Sfecleanu Marcelina [anonim]

    taica ilici cred ca a devenit imun cand i se arunca adevarul in fatza. scoala caghebista, de ....
  • +1 (1 vot)    
    iliescu (Miercuri, 11 iunie 2008, 22:05)

    Shoncatele [anonim]

    pai si ilici se pricepe la treburi din astea. "MAI ANIMALULE" suna cunoscut?! de fapt, el a inventat in politica romaneasca trebshoare din astea dibace :)))) acum gusta propriul medicament
  • +1 (1 vot)    
    nu mai cenzurati (Joi, 12 iunie 2008, 8:17)

    oameni buni [anonim]

    trebuia sa il matrasiti pe strada cum a patit mafiotul din Galati; vorbele nu mai au valoare si nu mai dor, treceti la fapte
  • +1 (1 vot)    
    Cine seamana vant, culege furtuna ! (Joi, 12 iunie 2008, 9:14)

    martin [anonim]

    Domnule Iliescu, prin anii 90 am crezut in ideile voastre , desi stiam ca nu spuneti totul si ca stiti multe despre Revolutie si Mineriade.
    In timp am evoluat,caci numai boul se zice ca e statornic. Acum va vad ca un paianjen care tese continuu plasa mortii in jurul lui Basescu, care cu toate erorile sale este singurul politician major ,care vrea inclusiv in interesul sau, sa schimbe societatea si clasa politica romaneasca.
    Poate ca e urat sa gandesc asa, dar nu mai pot sa regret nimic din ce i se intampla domnului Iliescu fie ca sunt afronturi sau orice altceva !
  • +1 (1 vot)    
    Lui Vlad Tepes (Joi, 12 iunie 2008, 9:39)

    matei corvin [anonim]

    Vlad Tepes, baiete, mai du-te la cursuri de alfabetizare; calculator ai, pe forum intri, dar tot scrii
    ca un analfabet, "Frumoas-o", care e un cuvint la vocativ, daca ai auzit vreodata de chestia asta, ceea ce s-ar scrie "Frumoaso!". Analfabetu-le!
  • 0 (0 voturi)    
    bunicuta (Joi, 12 iunie 2008, 9:54)

    tantanis [anonim]

    Unchiul meu a fost aruncat in inchisoare pe motive politice de catre acest Iliescu, pe vremea cand erau colegi de facultate. Se vede treaba cat de bine isi facea treaba de informator. Din punctul meu de vedere n-are decat sa moara si sa ne lase in pace, ca nu e decat un nenorocit. Oricum, intre el si Ceausescu nu e mare diferenta.
  • +1 (1 vot)    
    HeHeHeHe !!! (Joi, 12 iunie 2008, 10:27)

    Cetentereseaza [anonim]

    mai urla unu' in urechea bunicutzei.... pe la constantza.... si acela apostrofat cu celebrul:
    "de ce urli, mai animalule ???"
    a ajuns coleg de partid cu ilici si primar al orasului !!!
    buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuhahaha !!!
  • 0 (0 voturi)    
    o singura intrebare (Joi, 12 iunie 2008, 10:36)

    judex [anonim]

    cel care a avut curajul sa-i strige adavarul in fata lui Iliescu, a gresit cu ceva? A mintit cu ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescu, este un criminal care nu a respectat (Joi, 12 iunie 2008, 10:58)

    CADA [anonim]

    legile si regulamentele in vigoare ordonand ilegal armatei in iunie 1990, de a interveni in strada, folosind armamentul si munitia de razboi.Iliescu, nu a respectat nici decretele -legi date si promulgate de el.In iunie 1990, a dat ordine ilegale deoarece:1.Demonstrantii actionau legal .2.Nu actionau cu mana armata.3.Nu a decretat in prealabil starea EXCEPTIONALA-DE URGENTA asa cum prevedea Decretul Lege 92/90 ,art.82/g .Publicat in M.OF.-35/18.03 1990. Decret Lege valabil in iunie 1990.
  • 0 (0 voturi)    
    optimist Brucan... (Joi, 12 iunie 2008, 11:06)

    Mraconia [utilizator]

    Cred ca mister Brucan a lansat estimarea de 20 de ani pentru scuturarea Romaniei de neocomunism in stransa legatura cu durata de viata a lui Iliescu... sunt curios daca s-a inselat sau nu. Sa mai avem rabdare un an si vom afla daca Nostradamus de Damaroaia a citit bine in steaua cu cinci colturi.