Interzis la parlamentare pentru primarii si consilierii judeteni PD-L

de Anca Rascutoi     HotNews.ro
Miercuri, 11 iunie 2008, 16:51 Actualitate | Politic

Presedintele PD-L, Emil Boc, a declarat la Galati ca, din respect pentru alegatori, primarii si presedintii de consilii judetene PD-L alesi prin vot uninominal nu vor putea candida pentru fotoliile de parlamentari. Scutiti vor fi consilierii locali si cei judeteni deoarece ei au ajuns in aceasta functie in urma unui vot de lista.

Liderul PD-L a afirmat ca democrat-liberalii si-au propus sa obtina la nivel national rezultate cat mai apropiate de 50%, care sa le permita sa formeze singuri guvernul. Insa Emil Boc a tinut sa precizeze ca in competitia legislativelor nu vor putea participa alesii locali prin vot uninominal, adica primarii si presedintii de consilii judetene, asta pentru a nu-i dezamagi pe alegatori.  

"Nu voi accepta ca vreun primar ales sau vreun presedinte de Consiliu Judetean al Partidului Democrat-Liberal sa candideze in toamnă pentru vreun fotoliu de parlamentar. Ar fi o forma - sa spun elegant - de dispret fata de cetatean, fata de cel care ne-a acordat votul. Incepand cu presedintele PD-L, primar de Cluj, continuand cu toti presedintii si cu toti primarii, nu vom candida in toamna pentru un fotoliu de parlamentar pentru ca asta ar insemna sa ne batem joc de cei care ne-au acordat increderea. Am fost votati pentru o asemenea pozitie, vom ramane in pozitiile respective pentru care am cerut votul uninominal", a afirmat Emil Boc, citat de NewsIn.

Vor putea sa participe insa la alegerile din toamna consilierii locali si judeteni care nu au fost votati uninominal, ci pe liste. "La consilierii locali si judeţeni nu e un vot uninominal. Acolo este un vot de lista si urmeaza urmatorul, deci nu se organizează alegeri. Acolo nu excludem posibilitatea ca unii să candideze pentru fotolii de parlamentar", a spus Emil Boc.

Partidul Democrat-Liberal va alege candidatii pentru parlamentare "de la caz la caz", preferand membrii de partid, insa neexcluzand includerea pe liste a unor persoane care nu au de-a face cu partidul, dar care pot aduce voturi, a adaugat tot presedintele partidului.
























501 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    CORECT!!! (Miercuri, 11 iunie 2008, 17:34)

    metronom [anonim]

    Iata de ce a primit 76% din voturile clujenilor
  • -3 (3 voturi)    
    75%boc =75%basescu (Miercuri, 11 iunie 2008, 17:35)

    constantin [anonim]

    moment istoric in PDL ,boc nu mai vrea sa urmeze linia trasata , prin exemplul personal , de cirmaci. ce e permis lui zeus nu-i permis si ......muritorilor !valorifica momentul ?
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg... (Miercuri, 11 iunie 2008, 18:19)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      Emil Boc e parlamentar? A candidat cat era primar?

      Sau Traian Basescu e parlamentar, sau a candidat la parlamentare cat era primar?
      • +1 (1 vot)    
        da... (Miercuri, 11 iunie 2008, 20:19)

        Psycon [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        Da, Boc este si parlamentar, da, Basescu a venit din fotoliul de primar.

        Important ar fi insa sa nu cautam nod in papura si sa se recunoasca o initiativa buna. Daca se tin de cuvant ar fi un pas inainte pentru politica romaneasca.
        • 0 (0 voturi)    
          pardon (Miercuri, 11 iunie 2008, 23:00)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Psycon

          Da' eu nu stiu ca Boc sa fie parlamentar. Basescu nu este parlamentar si nu a fost parlamentar cat a fost primar. Nu a plecat de la primarie la senat sau CD cum au facut altii.

          AFAIK functiile de primar si de parlamentar sunt incompatibile. Problema cu candidatu' la parlamentare este ca daca esti ales tre' sa iti dai demisia din functia de primar. Iar functia de parlamentar este... mai banoasa... de unde si tentatia pentru foarte multi.
  • 0 (0 voturi)    
    si da...si nu (Miercuri, 11 iunie 2008, 21:15)

    Nicolae [anonim]

    Corect ca si principiu dar posibil a se dovedi defavorabil partidului la numaratoarea finala a voturilor. Nu a fost acesta preocuparea mea, dar nu cred ca actualii parlamentari ( care inteleg ca se vor afla si pe viitoarele liste ) s-au inghesuit sa-si aduca contributia directa la recenta campanie electorala.
    • 0 (0 voturi)    
      @psycon (Joi, 12 iunie 2008, 14:35)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Nicolae