Presedintele liberal Calin Popescu Tariceanu: Strategia de distrugere a PNL a esuat

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 3 iunie 2008, 16:45 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Rompres
Presedintele liberal Calin Popescu-Tariceanu a declarat ca partidul sau a obtinut un scor bun la alegerile locale de duminica, el precizand ca "acesta este cel mai bun rezultat din ultimii 18 ani". Intr-o conferinta de presa organizata la sediul formatiunii liberale, premierul Tariceanu s-a referit si la "tentativa esuata de distrugere a PNL"-ului si la faptul ca PSD-ul "a obtinut voturi din inertie".

Tariceanu a laudat si prestatia lui Orban in campania pentru Primaria Bucuresti, afirmand ca obiectivul PNL este "castigarea sectorului 1 de catre Andrei Chiliman".

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de presedintele liberalilor:

  • scena politica este dominata de trei partide mari, intre care si PNL
  • am realizat cel mai bun scor de dupa 1990, cel mai buin in ultimii 18 ani
  • scorul este cu 4% mai mare decat cel din 2004
  • cred ca scorul ar fi fost si mai bun daca nivelul de participare la vot la nivel national ar fi fost mai ridicat
  • neparticiparea la vot a dezavantaj PNL-ul
  • am demonstrat prin rezultatatele pe care le avem ca vrem sa guvernam Romania in continuare ca si pana acum
  • progresul si bunastarea cetatenilor nostri nu se pot obtine decat avand o economie competitiva
  • cifrele arata ca Romania se afla pe drumul cel bun, avand o crestere economica de patru ori peste media europeana
  • Romania are cea mai mare a crestere a PIB din UE
  • oamenii au apreciat ideea pe care am lansat-o, si anume promovarea Romaniei drept cea de-a saptea forta economica a UE
  • vreau sa remarc meritul lui Ludovic Orban in cursa pentru Primaria Capitalei, el fiind singurul candidat cu "un program adevarat" 
  • Orban a vorbit despre solutii la problemele bucurestenilor
  • sunt dezamagit de rezultatul pentru Bucuresti, care se datoreaza si slabei prezente la vot din Capitala
  • imi exprim convingerea ca Andrei Chiliman va castiga Primaria sectorului 1, acesta fiind principalul obiectiv al PNL
  • nu ne intereseaza lupta dinte Oprescu si Blaga
  • vreau sa fie clar : lupta din Bucuresti nu este o disputa intre stanga si dreapta
  • daca Chiliman nu era primar in sectorul 1, am fi asistat la un tandem PD-L - Constanda, incheiat cu construirea unor blocuri in parcul Bordei
  • PD-L se dezumfla luna de luna
  • la alegerile locale, rezultatul este mai slab decat cel obtinut de PD singur la alegerile europarlamentare
  • strategia de distrugere a PNL-ului a esuat
  • PSD pierde definitiv puterea in administratia locala unde era o forta dominanta
  • Partidul Social-Democrat a obtinut voturi din inertie
  • tendinta PSD-ului este una descendenta

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1687 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Felicitari PNL ! (Marţi, 3 iunie 2008, 17:06)

    x [anonim]

    Bravo, Tariceanu !
    • +1 (3 voturi)    
      cifrele astea... (Marţi, 3 iunie 2008, 17:30)

      johny [anonim] i-a raspuns lui x

      oamenii se calca pe cap la pomeni electorale dar cifrele arata o crestere economica... e o treaba si cu cifrele astea, depinde cine le calculeaza :)
      • 0 (2 voturi)    
        depinde de ce-atarna (Marţi, 3 iunie 2008, 18:02)

        io [anonim] i-a raspuns lui johny

        Mda, vezi ca le-a calculat Eurostat azi (vezi www.standard.ro) si tot asa zic. Sau si Eurostat e tot a lui Tariceanu?
    • 0 (2 voturi)    
      ...asa (Marţi, 3 iunie 2008, 17:31)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui x

      1. Cresterea economica e buna, sa fie banii de la UE, harnicia romanului, performanta guvernului Tariceanu, investitiile lui Patriciu(nu cred), sula lui Basescu, lipsa PSD de la guvernare (debit mai scazut la supt). Nu stiu...dar poate e Tariceanu.
      2. Cuvantul "molusca" spune cuiva ceva?
  • -7 (9 voturi)    
    halal deontologie jurnalistica : Lipsa de respect (Marţi, 3 iunie 2008, 17:08)

    arpagic [anonim]

    Fata de institutia primului ministru daca nu fata de persoana. Pe baselu' nu cred ca il numiti presedintele Pd sau fostul ministru al transporturilor sau fostul vanzator de nave. Putin respect, ca oricum stim cat de oranj sunteti.
    • +2 (4 voturi)    
      Tariceanu vorbeste ca presedintele PNL (Marţi, 3 iunie 2008, 17:34)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui arpagic

      e bine formulat articolul. Tariceanu vorbeste ca presedinte PNL nu ca prim-ministru.

      Nu te mai agita cu oranjada ta ca nu are nimeni nimic cu institutia guvernului.

      Cat despre prestatia PNL-ului la locale... poate sunt oameni buni la nivel local (nu-i cunosc) dar conducerea PNL-ului la Bucuresti este groaznica.
    • +1 (3 voturi)    
      ...nu vorbea despre partid? (Marţi, 3 iunie 2008, 17:36)

      ... [anonim] i-a raspuns lui arpagic

      calitatea in care vorbeste pare mai putin de prim ministru cit de presedinte al PNL. Eu zic ca e ok. Daca Basescu conducea azi un vapor de la Constanta la Istanbul, toata media ar fi folosit titulatura de "capitanul" Basescu, caci aceea ii era calitatea. ...s-ar fi ambalat cineva oare?
  • +10 (12 voturi)    
    Iuda Iscarioteanule, ce esti tu... (Marţi, 3 iunie 2008, 17:08)

    Ovidiu [anonim]

    Daca nu tradai, acum traiam mult mai bine si justitia functiona mai bine..

    Nu traim mai bine datorita PNL, ci datorita intrarii in UE, si datorita ca nu va mai lasa Brussel-ul sa puneti toate taxele care va tuna prin cap... pe masini, pe case, pe numarul de neveste, pe numarul de copii..

    Vei sfarsi la groapa de gunoi a istoriei,

    Romanii niciodata nu au simpatizat tradatorii...
  • -4 (8 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 3 iunie 2008, 17:17)

    Fritz [utilizator]

    Performanta PNL-ului este excelenta, avand in vedere "circumstantele" comunisto-securiste!

    Nefiind un partid de masa, scorul obtinut de PNL este laudabil!

    Indicatorii economici spun totul in ceea ce priveste performanta guvernului liberal!

    Mai e mult pana departe, important e sa nu stam pe loc si sa tot asistam la circul lui Basescu & co, care doar a adus deservicii Romaniei!
  • +2 (4 voturi)    
    Dl. PM uita ca.... (Marţi, 3 iunie 2008, 17:17)

    Andrei [anonim]

    neparticiparea la vot a dezavantaj PNL-ul ...ha...ha... si votul lui ar fi trebuit anulat, daca persoana care a primit cartea de alegator in loc de cartea de identitate ar fi fost atenta si n-ar fi dormit pe ea.
  • +7 (9 voturi)    
    se ascunde, dar nu-l cauta nimeni (Marţi, 3 iunie 2008, 17:24)

    mihneavoda [anonim]

    strategia de distrugere a PNL nu exista... exista doar o strategie de autodistrugere prin alianta cu Iliescu
  • +5 (9 voturi)    
    hartie iginenica (Marţi, 3 iunie 2008, 17:25)

    oibo [anonim]

    nu are nimeni sa-i dea? dupa cat a papat s-o fi murdarit si el la gurita...
  • +4 (8 voturi)    
    Desigur, din 2007 PSD si PNL IMPREUNA au distrus (Marţi, 3 iunie 2008, 17:26)

    Imbecili cu Televizoare [anonim]

    au muncit la distrugerea unui singur partid: PDL

    PSD si PNL IMPREUNA au TOATE Televiziunile si PUTEREA
    Iar imbecilul asta se tine de mana de mana cu PSD ca sa "izolele" PDL
  • 0 (0 voturi)    
    acum vine iadul (Marţi, 3 iunie 2008, 17:30)

    levi [anonim]

    Sa vezi acum ce se va fura!"Boborul" sa comportat conform asteptarilor....
  • +1 (3 voturi)    
    ce nu spune slabutul (Marţi, 3 iunie 2008, 17:47)

    johny [anonim]

    Hai sa le luam pe rand:

    Am realizat cel mai bun scor din ultimii 18 ani cu 4% peste 2004. Adevarat doar ca de data asta te-au votat pensionarii.

    am demonstrat prin rezultatatele pe care le avem ca vrem sa guvernam Romania in continuare ca si pana acum. - Tare :)), stiam ca vreti sa guvernati ca si pana acum, nu mai trebuia sa demonstrati :))

    cifrele arata ca Romania se afla pe drumul cel bun, avand o crestere economica de patru ori peste media europeana - Care cifre frate? cine le-a calculat si cum?... ca nu prea se vede...

    vreau sa remarc meritul lui Ludovic Orban in cursa pentru Primaria Capitalei, el fiind singurul candidat cu "un program adevarat" - Da, un program foarte bun pentru locul patru.. excelent chiar!

    imi exprim convingerea ca Andrei Chiliman va castiga Primaria sectorului 1, acesta fiind principalul obiectiv al PNL - si eu care credeam ca obiectivele PNL erau propasirea neamului romanesc... ce stupid sunt!

    "nu ne intereseaza lupta dinte Oprescu si Blaga" - eu zic sa mai stam sa vedem care da mai mult...


    daca Chiliman nu era primar in sectorul 1, am fi asistat la un tandem PD-L - Constanda, incheiat cu construirea unor blocuri in parcul Bordei - Corect! am fi asistat la cumetrii pnl-iste gen tariceanu patriciu!

    PD-L se dezumfla luna de luna - dar castiga alegerile.

    strategia de distrugere a PNL-ului a esuat - deocamdata, trebuie sa mai asteptam putin. unde a dat gres Base' va reusi Tariceanu.

    PSD pierde definitiv puterea in administratia locala unde era o forta dominanta - dar este mult peste PNL
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 3 iunie 2008, 20:41)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui johny

      O mica observatie la <<vreau sa remarc meritul lui Ludovic Orban in cursa pentru Primaria Capitalei, el fiind singurul candidat cu "un program adevarat" - Da, un program foarte bun pentru locul patru.. excelent chiar!>>: Niciodata sa nu judeci valoarea unui candidat dupa locul ocupat in alegeri ca altfel iti pui increderea in pensionarii care au votat PNLul si te contrazici.

      Ah, si tine cont ca PNLul e la guvernare si asta face ca scorul lor sa fie unul apreciabil.

      Si cam atat.
  • +2 (4 voturi)    
    Ne vedem la parlamentare! (Marţi, 3 iunie 2008, 17:49)

    dana [anonim]

    O sa vezi si cand se va vota la parlamentare. Eu am platit taxa auto dar am ales omul nu partidul pe 1 iunie adica pnl . O sa vezi baietas cum o sa te dezumfli rapid la parlamentare. Dar mai ales o sa vezi cati au platit taxa auto, ei or sa stie cum o sa voteze fii sigur de acest lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      Astia ne cred prosti (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:24)

      Non-fraier [anonim] i-a raspuns lui dana

      Apropo de taxa auto, pe un banner pnl din centrul orasului (eu sunt din alba iulia) scria mare, sa vada toata lumea, la probleme identificate: AVEM CEA MAI MATE TAXA AUTO. Si se continua cu alte stupizenii de genul asta. Eu nu mai inteleg, pnl-istii astia chiar au o placere sadica in a-si taia singuri craca? Intrebare retorica evident. Asta la alegerile locale, ca si cand taxa ar fi fost fixata de primarie, si nu de "cel mai iubit conducator" al lor. In fine, oricum toata campania pnl din alba iulia a fost un afront adus inteligentei cetateanului... Dar totusi nu suntem chiar asa prosti...
  • 0 (2 voturi)    
    tariceanu (Marţi, 3 iunie 2008, 17:52)

    antonia [anonim]

    d-le ce ar fi sa lasi tara sa o conduca alt premier?dumneata esti ptr tine si nu stiu ce clasa!este frumos ce ati facut la alegerile locale?ce faci ptr penisionari care u muncit in aceasta tara,ptr studenti care au terminat o facultate?pentru tot poporul???sunt intr-o tara unde sunt straina dar pot spune ca ma simt acasa.de ce?ptr ca unde m-am dus la medic am fost tratata ca si cum fac parte din aceasta tara sau mai bine si nu m-am dus cu plocoane sau unde lucrez nu se fac diferente de clase.indiferent de partide inainte de toate suntem oameni.ne punem intrebarea ce oamenii!!!!!!am ajuns la concluzia ca in romania toti cei de la conducere sunt ptr ei si ciolan.ce ar fi sa va schimbati si sa fiti si ptr popor????
  • +3 (5 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 3 iunie 2008, 17:53)

    doi si-un sfert [anonim]

    "Strategia de distrugere a PNL a esuat " Strategia cui? Poate strategia Tariceanu,Patriciu...?
    • 0 (0 voturi)    
      exact ! ! (Miercuri, 4 iunie 2008, 0:38)

      subscriu [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      "Strategia de distrugere a PNL a esuat".. imi iau angajamentul sa depun noi si sustinute eforturi pentru revizuirea strategiei si pentru ca aceasta sa reuseasca in cel mai scurt timp. Ma angajez ca in cincinalul ce urmeaza PNL va fi distrus complet si nu va mai intra niciodata in Parlament. Semnat Tariceanu (indescifrabil)

      Frati PNL-isti, e pacat de domniile voastre, sunteti un partid misto hai strangeti putin cureaua si va promit ca daca il debarcati pe Tariceanu va votez in bloc.

      Moi
  • 0 (2 voturi)    
    interese (Marţi, 3 iunie 2008, 17:57)

    florin [anonim]

    Interesele materiale il tin sef de partid.
    In mod normal dupa toate gafele si prostiile care le-a facut CPT trebuia sa fie portar la sediul PNL. Dar vom vedea dupa alegerile parlamentare cum il vor sfasia prietenii....
  • 0 (2 voturi)    
    Ai dreptate, sa radem de o gluma buna (Marţi, 3 iunie 2008, 18:03)

    Dan [anonim]

    Lasati-l in pace pe Tariceanu, el este varza. In fond este doar un ratacit in politica, un manechin (in fond i s-au speculat calitatile din tinerete) al imbogatitilor din PNL care au colaborat excelent cu PSD-ul in perioada Vacaroiu-Nastase pentru devalizarea economiei romanesti. Va ramane in istorie ca exemplu de "popa prostu".
  • 0 (2 voturi)    
    Tariceanu si PNL (Marţi, 3 iunie 2008, 18:03)

    oco [anonim]

    Atat PSD cat si PNL , au o singura grija : sa distruga PDL-ul pe care au incercat in fel si chip s-o faca. Iar PSD dupa toate matrapazlacurile pe care le-au facut prin distrugerea si furtul a tot ce a mai fost in biata Romanie inclusiv o serie de banci pe care le-au devalizat. N-au pus mana inca pe Primaria Capitalei si apoi au folosit calul troian pe dr . Oprescu , cel care minte la fiecare vorbulita rostita pt. a prosti electoratul. El apartine PSD -ului si degeaba se lauda ca la mineriada a lecuit oamanii batuti din ordinul lui Iliescu, daca apoi a intrat alaturi de el , in timp ce Blaga l-a parasit in momentul acestei prostii catastrofale . Nu suntem atat de prosti PSD-ist Oprescu. Bun profesor ai avut pe Vanghelie care a facut exact la fel. Cum o sa conduci capitala daca imiti pe unul si pe altul fara sa stii ce trebuie facut ??????????????????? Ti-au luat spitalele si acum vrei Bucurestiul.
  • 0 (2 voturi)    
    Upss (Marţi, 3 iunie 2008, 18:10)

    TRANSILVANIAN MAN [anonim]

    A esuat din cauza faptului ca suntem un popor de mamaligi!!!NISTE FRAIERI !!!!Sa ne dea D-aeu si mai mult psd =pnl sa ne saturam!!!!!Vedeti cum votati romani la parlamentare sa le dati ca 90% la pnl si psm ca sa poata sa va faca in continuare sclavi pe plantatie!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu trebuie sa distrug nimeni PNL... (Marţi, 3 iunie 2008, 18:45)

    judex [anonim]

    actuala conducere pro Iliescu a PNL va distruge acest partid. Pacat !?
  • -1 (3 voturi)    
    Felicitari PNL! (Marţi, 3 iunie 2008, 19:07)

    Lali [anonim]

    E o mare performanta sa ai procentele astea cand esti la putere, iar partidul din opozitie, PD-L, sa scada. Ati reusit sa luati inapoi procentele pe care PLD le luasera in toamna. Asta da performanta. Sunteti cei mai buni.
    • 0 (0 voturi)    
      procentele pnl (Marţi, 3 iunie 2008, 23:34)

      pixi [anonim] i-a raspuns lui Lali

      Draga Lali, cred ca omiti cine a numarat voturile, draga
      hahahahaha
  • 0 (2 voturi)    
    asa e taricene! (Marţi, 3 iunie 2008, 20:44)

    minos [utilizator]

    nu ai reusit sa distrugi PNL-ul desi ti-ai dat toata silinta. Mia incearca, ca poate reusesti.
  • -2 (2 voturi)    
    pt toti fidelii PD minus L (Marţi, 3 iunie 2008, 22:03)

    taranistu [anonim]

    As vrea sa va intreb in ce calitate a vorbit azi dl Basescu, sustinand deschis unul din candidatii la Primaria Generala ( dl Blaga). Daca persoana respectiva este una si aceeasi cu presedintele Romaniei mi se pare ca se afla in situatia de incalcare a Constitutiei, situatie pe langa care votul tembel al lui Tariceanu e un fleac! Incercati sa judecati cu mintea nu cu carnetul de partid si sa dati raspunsuri in consecinta. va multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      @taranistu (Marţi, 3 iunie 2008, 23:36)

      vali [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Dar cand Iliescu se plimba la brat cu Bombonel cum era?
      Basescu a vorbit in calitate de prieten al lui Blaga
      Oftica-te ca partidul tau a ajuns la tomberonul istoriei de cand l-ati pus pe Pavelescu catindat
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu uita ceva (Miercuri, 4 iunie 2008, 0:39)

    Vlad I [anonim]

    Guvernul lui minoritar, are nevoie de psd, drept rasplata guvernul lui a blocat 100% dosarele hotilor psd. Asa ca supravietuirea comunistilor i se datoreaza lui Tariceanu. Daca dosarele ieseau la lumina psd-ul acum avea 7% din electorat.