Orban, Videanu si Diaconescu, posibili candidati pentru primaria Capitalei

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Joi, 17 ianuarie 2008, 19:33 Actualitate | Politic


Ludovic Orban (PNL), Adrian Videanu, (PD-L) si Cristian Diaconescu (PSD) se afla printre posibilii candidati pentru fotoliul de primar al Capitalei, afirma surse din cele trei partide. Cei trei politicieni ar putea sa se lupte pentru primaria Bucurestiului, numele acestora fiind vehiculate in ultimele zile in interiorul partidelor din care fac parte. Partidele  au inceput deja discutiile pentru alegerile locale si incerca sa-si nominalizeze reprezentantii cu cele mai mari sanse in batalia pentru Bucuresti.

Diaconescu, frana in calea lui Vanghelie
Pentru fotoliul de primar al Capitalei, social-democratii iau in calcul mai multe variante, opiniile fiind impartite. S-au vehiculat si numele vicepresedintelui PSD, Victor Ponta si al purtatorului de cuvant Cristian Diaconescu, dar s-a luat in calcul si varianta unui candidat independent. Conform unor surse de la varful PSD, liderul Mircea Geoana intentioneaza sa-l arunce in cursa pe purtatorul de cuvant si senatorul Cristian Diaconescu. 

Senatorul PSD are, in opinia lui Geoana, cele mai multe sanse datorita popularitatii pe care o inregistreaza in randul electoratului. Geoana le-ar fi explicat social-democratilor ca doreste un candidat care “sa vina de la centru”. Pe fondul vechiului conflict cu Marian Vanghelie, Geoana incerca sa evite cu orice pret candidatura actualului primar.

Atat Cristian Diaconescu cat si Victor Ponta nu par prea incantati de perspectiva de a candida la primaria Capitalei. Conform surselor Hotnews.ro, Victor Ponta nu are prea multe sanse pentru a fi nominalizat si asta pentru ca nu este sustinut de catre membrii filialei PSD Bucuresti.

Videanu se codeste, Blaga -varianta de rezerva
Nici la PD-L lucrurile nu sunt foarte clare. Democrati-liberalii vor sa mearga mai departe cu Adrian Videanu dar ar fi dat de inteles ca nu isi mai doreste un nou mandat. Potrivit unor surse din interiroul PD-L, vineri va avea loc o noua intalnire a conducerii partidului in cadrul careia se vor stabili candidatii pentru Bucuresti.

Aceleasi surse au declarat pentru Hotnews.ro ca se asteapta ca presedintele Traian Basescu sa-l convinga pe Adrian Videanu sa candideze pentru un al doilea mandat. De altfel democrati-liberalii s-au gandit si la o varianta de rezerva si anume fostul ministru de la ministerul de Interne,  Vasile Blaga, dar  acesta ar fi cotat cu sanse slabe la primaria Capitalei.  

PNL alege intre Orban si Chiliman
 In interiroul PNL  s-au vehiculat doua nume; actualul ministru al Transporturilor Ludovic Orban si Andrei Chiliman, primarul Sectorului 1.De altfel, Ludovic Orban a anuntat intr-un interviu Hotnews.ro -BBC intentia de a candida pentru fotoliul de primar al Capitalei. “In ceea ce ma priveste, deja am discutat cu colegii mei din Bucuresti care mi-au solicitat sa candidez” a declarat Ludovic Orban. 

Potrivit statutului de partid, liberalii vor efectua un sondaj in randul membrilor, sondaj pe baza caruia se va lua decizia finala privind candidaturile pentru principalele primarii din tara.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


870 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Videanu (Joi, 17 ianuarie 2008, 19:52)

    Voltron [anonim]

    Eu unul, desi pana acuma am votat cu PD-ul, daca astia il propun tot pe Videanu la PMB s-au lins pe bot de votul meu. Bataia de joc pe care a inteles Videanu sa o faca cu asfaltarile (inclusiv bordurile) cu deszapezitul (muntii de zapada si acuma zac pe margine drumurilor)si cu renuntarea la constructia marilor parcari subterane il exclud din puctul meu de vedere de pe lista mea, indiferent de promisiunile electorale pe care le va face.
    In aceasta situatie o sa-l votez probabil pe Diaconescu desi n-am votat vreodata cu PSD-ul
  • -1 (1 vot)    
    inca o teapa (Joi, 17 ianuarie 2008, 20:24)

    razvan alex [anonim]

    ce sa facem cu specimenele astea. oare astia nu sunt in stare sa vina cu un candidat viabil.
    videanu - ce sa mai caute papagalul asta?
    orban - poate numai dupa ce recunoaste ca a lovit-o pe fata aia cu masina
    diaconescu - asta daca e de la PSD e clar ce capabil e :)

    asa ca nu prea ai cu cine sa votezi
    de ce oare nu se promoveza tineri. din noua generatie nu tot comunisiti din asti. oare cat vor sa ne prosteasca?
  • +1 (1 vot)    
    spagarilor (Joi, 17 ianuarie 2008, 20:26)

    madalina [anonim]

    orban dupa ce a distrus parcul de masini din ministerul transporurilor are nerusinarea sa mai candideze si la primaria capitalei. Probabil ca ar fi primarul perfect in orasul fara pietoni, fara zapada si fara strazi. Oricum chiar daca mai face gafe, si probabil ca va mai face, trebuie sa il ia cu el si pe Misu Popesu, zis si Misu Prricopsitu, care ii plateste victimele accidentelor, partidele de carti pierdute, de unde venea si in ziua accidentului, si aparitiile din presa. Cert e ca el spera ca va reusi sa fenteze nota de plata, asa cum a facut si cu accidentul dar ea se apropie. Atentie Pricopsitu pregateste portofelul umplut de drumari.
  • 0 (0 voturi)    
    orban poate fi si ministru si primar in acelasi ti (Joi, 17 ianuarie 2008, 20:34)

    misu popescu [anonim]

    nu are bani sa-si ascunda toate mizeriile pe care le-a facut si sa inchida gura tuturor oamenilor pe care i-a distrus. Se bucura rechinii din presa ca au gasit fraierul care sa strice preturile din presa comandata.
  • +1 (1 vot)    
    si Negoita ? (Joi, 17 ianuarie 2008, 20:46)

    Bogdan [anonim]

    Negoita este cel mai indicat, nu inteleg de ce nu e pe lista. Este de departe cel mai bun pe care l-a avut Bucurestiul sau vreun sector din Bucuresti in ultimii 10 ani.

    Sectorul 3 arata excelent, este singurul sector din Bucuresti care arata ca un colt de capitala.
    • +1 (1 vot)    
      Nu Negoita, te rog! (Vineri, 18 ianuarie 2008, 10:31)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Negoita este de departe cel mai bun primar de la '90 incoace. Este omul potrivit la locul potrivit, a curatat sectorul 3 de gherete si garaje, in locul lor a venit cu spatii verzi, locuri de joaca si parcari. Absolut nici un repros! Dar spun NU lui Negoita la primarie, locul lui este la sector unde poate face mult mai multe pentru locuitori, altfel se va ocupa de marile bulevarde, infrastructura in general, parcurile mari, strategie, etc.... Daca ar fi dupa mine, i-as da lui Negoita cate un mandat, prin rotatie, in fiecare sector. Dupa 6 mandate nici nu ne va mai trebui un primar general! Sau mai bine, clonati-l pe Negoita!

      Altfel: Orban - NU, Videanu - NU, Diaconescu - ?!?
      Mai degraba Prigoana.
      • 0 (0 voturi)    
        mai bine inca 4 ani cu negoita la sectorul 3 (Vineri, 18 ianuarie 2008, 14:05)

        camillus [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        si eu il prefer pe negoita in continuare la sectorul 3. probabil ca judecam destul de egoist, dar mi-e teama de cine ar putea veni dupa el si nu sunt sigur ca la primaria generala va putea sa faca la fel de multe lucruri bune, pentru simplul motiv ca primarul general este lipsit de atributii in multe probleme importante ale orasului - curatenia, spatiile verzi, reabilitarea scolilor si gradinitelor etc.
  • +1 (1 vot)    
    Negoita??? (Vineri, 18 ianuarie 2008, 0:17)

    mi3rla [anonim]

    Unde este Negoita???? Pls daca nu este nominalizat la Primaria Capitalei macar nominalizati-l la alt sector decat 3, poate asa vom avea un Bucuresti cu2 sectoare ok. Pls incepeti cu 6
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu (Vineri, 18 ianuarie 2008, 10:06)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui mi3rla

      Locuiesc in sectorul 3 si imi place cum a inceput sa arate.
      Desi e de la PD-L l-as vota oricand!
  • +1 (1 vot)    
    negoita (Vineri, 18 ianuarie 2008, 7:49)

    sector6 [anonim]

    sunt de acord, vrem si noi la sector 6 un primar gospodar ca liviu negoita; ca de primari ca asta de acum ( nici nu merita sa ii zic pe nume) ne-am saturat
  • 0 (0 voturi)