Fumatul ar urma sa fie interzis in autoturismele in care se afla copii sau femei insarcinate

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 19 septembrie 2017, 14:49 Actualitate | Politic

Semn loc pentru fumat
Foto: Hotnews
Fumatul ar putea sa fie interzis si in autoturismele in care se afla copii sau femei insarcinate, daca deputatii vor ajunge sa voteze propunerea facuta marti la comisia de sanatate din Camera Deputatilor de presedintele Asociatiei "Mame pentru Mame" si pe care deputatul PSD Tudor Ciuhodaru a anuntat ca si-o va insusi ca amendament la legea care interzice fumatul in toate spatiile publice inchise.

"Se interzice fumatul in toate spatiile inchise, spatiile de la locul de munca, mijloacele de transport in comun, locuriel de joaca pentru copii, precum si in autohehiculele in care se afla minori sau femei insarcinate. De la prezentele prevederi fac exceptie celulele pentru detinuti, din penitenciarele de mare siguranta", se prevede in amendamentul adus de Ana Maita, sefa asociatiei.

Ea a sustinut ca astfel se asigura dreptul prevazut in articolul 49 din Constitutia Romaniei, prin care copiii si tinerii se bucura de un regim special de protectie si asistenta, in realizarea drepturilor lor.

"Avand in vedere expunerea crescuta la substantele toxice din fumul de tutun, in conditiile restrictive din punct de vedere al ventilatiei, specific autovehiculelor, dar si imposibilitatea minorului si a fatului nenascut de a se apara in fata acestor agresiuni, este datoria morala si legala a adultilor sa ii protejeze", a mai spus ea.

Ideea este una mai veche, ea aparand inca din 2015 cand a trecut legea antifumat, dar pana acum nu a fost introdusa in lege.

Deputatul PSD Tudor Ciuhodaru a anuntat ca isi va insusi acest amendament, cu care majoritatea membrilor comisiei de la toate partidele s-au declarat de acord de principiu.

Propunerea a avut loc in contextul in care au avut loc dezbateri generale pe marginea proiectului prin care s-ar permite din nou fumatul in spatii special amenajate si care ar redefini spatiul public inchis, relaxand astfel legea antifumat. Proiectul va primi un raport saptamana viitoare la comisia de Sanatate, insa deputatii de la toate partidele politice s-au declarat impotriva acestui proiect.

Si liderul PSD Liviu Dragnea a sustinut marti ca nu este de acord cu modificarea legii antifumat.

"Poate odata ne trezim si aceasta lege ne ajuta sa scapam de acest viciu pagubos", a spus Dragnea, inainte de a adauga: "Pozitia mea e foarte clara, legea trebuie sa ramana nemodificata. Aceasta lege nu va fi modificata".

Proiectul a trecut de Senat, unde a fost adoptat tacit, Camera Deputatilor fiind decizionala.

Citeste aici ce prevede proiectul


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1122 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    aha (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:01)

    exlc [utilizator]

    Si daca insarcinata este cea care fumeaza?
    • +2 (2 voturi)    
      sau (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:36)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui exlc

      Daca mai are si 17 ani jumate, pe deasupra? :)))

      Deci... un "minor" de 16-17 ani nu poate sa cumpere tigari, dar poate sa fumeze. Si daca minorul este fumator, el poate fuma in masina, tu nu. Marfa. Mamele ar trebui sa fie doar pentru mame sa se se joace in asociatia lor, ca in societate mai trebuie si un pic de gandire. Un piculetz...
  • -4 (10 voturi)    
    Afumatori (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:25)

    M. G. [utilizator]

    Nu scapam si de tigarile electronice in spatiile inchise cu ocazia asta? Este o omisiune care poate fi reparata acum.
  • 0 (10 voturi)    
    Lupta de clasă împotriva fumatului (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:34)

    Tescovin [utilizator]

    Sunt nefumător și m-am bucurat mult atunci când fumatul a fost interzis în spațiile închise. Dar de când îi hăituiți pe oamenii ăștia ca pe hoți, de n-au liniște nici pe buda proprie, mai au puțin și-mi devin simpatici.

    Mai bine ia gândiți-vă cum faceți să segregați (horribile dictu !) cumva comerțul cu țigări în magazine. Simt că mă lasă nervii la rând la casă când văd pe unul din fața mea care și-a scanat toate cumpărăturile de pe bandă cum ia brusc o privire pierdută în spațiu, uitându-se către panoplia cu țigări, după care începe cu casiera, la fel de pierdută și ea, un dialog suprarealist și interminabil, în care se rostesc în neștire cifre și culori.
  • +9 (9 voturi)    
    :)) (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:40)

    Mistrelutz [utilizator]

    deci de acum o sa stea politia la panda dupa soferi care fumeaza si ii opresc sa vada daca sunt copii in masina?
    Si cand o sa vada ce fac?cheama pe ceilalti care pot amenda fapta?ca nu cred ca e in sarcina politiei rutiere
    asa cum nici jandarmii nu pot amenda soferii pentru incalcarea codului rutier..
    In curand probabil nici in in casa ta n-o sa mai ai voie si te trezesti cu tot felul de ''ninja'' pe la ferestre sa te prinda in fapt
    • +6 (6 voturi)    
      pai da (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:43)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Pai cand a plecat legea asta au si fost vecini care au reclamat ca altii fumeaza la ei in casa sau pe balcon.
  • +5 (7 voturi)    
    identic (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:36)

    Bolovanul [utilizator]

    E aiurea cand trebuie sa bagi in lege precizarea asta.

    Ajungem sa dam in lege si ce ai voie sa faci in spatiul personal si ce nu.

    Interdictia asta a fumatului e identica cu vaccinarea obligatorie pentru toata lumea.

    Pentur ca cineva stie ce e mai bine pentru altii.

    Tot nu am inteles de ce nu pot sa existe loc destinat exclusiv fumatorilor si trebuie musai sa stea in ploaie sau frig.

    De ce? Pentru ca se poate.

    Si uite asa, se poate sa faci vaccinarea obligatorie.

    Pentru ca nu ne intereseaza optiunile si dialogul.
    Dam un pumn in cap si o lege.

    Hai sa-i facem pe oameni obligatoriu carnivori sau strict vegetarieni. Sau sa ii obligam sa consume lapte. Sau sa interzicem laptele.

    Hai sa ii amnedam pe aia de nu isi schimba sosetele. Si sa mai dam o lege.

    Hai sa dam o lege pentru a interzice bancurile politice.

    De ce? Pentru ca se poate. Pentru ca e mereu un gigel care stie el ce e mai bine. Si da o lege.
    • +2 (2 voturi)    
      Asa trebuie (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:35)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      Este necesara si o lege care sa nu iti mai permita sa pui la indoiala legile.
      Gandirea libera este un lux dar poate si si o infractiune.
    • -2 (4 voturi)    
      Amice (Marţi, 19 septembrie 2017, 18:11)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      Esti penibil cu aceasta comparatie! Nu ma concentrez prea tare sa-ti explic, dar nu ma pot abtine si te intreb ceva, dupa logica ta. Crezi c-ar fi bine sa se faca locuri special amenajate si pentru copiii nevaccinati, sa fie si ei exclusi din societate, pe barba parintilor (inconstienti)?
    • +1 (3 voturi)    
      eh (Marţi, 19 septembrie 2017, 19:50)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      Problema nu e gigel care da o lege, astia vor fi mereu. Problema majora este turma care aplauda restrangerea drepturilor, doar pentru ca suna bine, desi este o imbecilitate, si nu li se aplica.

      In cazul legii anti-fumat, vezi cati ofuscati erau ca nu putea intra cu plodul in bar. Vor ajunge sa interzica sexul in bordel, pentru ca e cah si este o fapta reprobabila. Daca vrea sa mearga unul cu plodul de 3 ani in bordel? El de ce sa nu poata?
  • +1 (1 vot)    
    Asa (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:52)

    tudor74 [utilizator]

    Asa si ? Tot lege avem pt amendarea celor care parcheaza in locuri nepermise si politia se face ca nu ii vede !

    Foarte bine ca mai dati o lege noua, pe care atat populatia cat si politia or sa o ignore.
  • -1 (1 vot)    
    Si eu care credea, (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:55)

    Bardales [utilizator]

    .....ca pentru asa ceva nu era nevoie de o lege. Responsabilitatea de parinte era suficienta, dar avem prea multi oameni fara educatie care fumeaza in masina cu copiii.
  • +2 (2 voturi)    
    ups (Marţi, 19 septembrie 2017, 19:21)

    Bolovanul [utilizator]

    spuneam ca dupa legea anti-fumat va urma vaccinarea obligatorie.

    acum cu ce suna asta:
    "imposibilitatea minorului si a fatului nenascut de a se apara in fata unor agresiuni" ?

    este exact argumentatia activistilor anti-avort.

    asadar ghiciti ce va urma!