Liviu Dragnea: Nu inteleg logica conform careia incompatibilitatea unui ales local are efect asupra mai multor mandate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 23 mai 2017, 14:01 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat, marti, la reuniunea Uniunii Consiliilor Judetene din Romania, ca nu intelege logica dupa care "incompatibilitatea unui ales local are efecte si asupra urmatorului mandat" al respectivului, potrivit News.ro.

Liviu Dragnea este de parere ca "In ceeea ce priveste incompatibilitatile, eu pun o intrebare foarte simpla: daca se dovedeste ca un ales local este gasit incompatibil in anul 2015, sa zicem, si in final decizia definitiva a instantei stabileste ca este incompatibil. Firesc este sa isi piarda mandatul respectiv. Dar cum putem explica faptul ca o incompatibilitate din 2015 sau din 2011 sau din 2012 are efect si pentru mandatul urmator sau pentru alt mandat in alta institutie. Am vorbit cu foarte multi oameni, si din tara si din strainatate, si, cel putin mie, mi-a fost foarte greu sa explic pentru ca nici eu nu inteleg care este logica. Agentia Nationala de Integritate este o institutie pe care noi am sustinut-o, o sustinem in continuare. Cand eram ministrul Dezvoltarii stiu ca am aprobat o finantare pentru un proiect, avertizorul de integritate, care sa previna foarte mult."

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2709 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    si daca nu intelegi mai mache... (Marţi, 23 mai 2017, 14:14)

    artistul000 [utilizator]

    ce mai cauti tu la putere?
    Sunt niste chestiuni elementare, de bun simt ar spune unii ... dar voi intelegeti doar ce va convine ...ceea ce nu va face prosti ci perfizi.
    • +9 (11 voturi)    
      Livache e la varsta „De ce?”-urilor (Marţi, 23 mai 2017, 15:15)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Politicienii ajung mai tarziu la varsta respectiva si principalele lor dileme sunt:

      De ce nu e voie sa ciordesti?
      Daca totusi ai ciordit, de ce sa fii pedepsit?

      Trebuie doar indrumati cu rabdare si fermitate spre casa cu ferestre zabrelite.
  • +11 (13 voturi)    
    dracu viu vrea sa spuna ca un corupt din 2011 (Marţi, 23 mai 2017, 14:15)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    acum e pocait si curat ca lacrima , nu ? ...

    Cat de simplu ar fi sa ii ardem cu fierul rosu in frunte si sa scrie :

    CORUPT !
  • +11 (13 voturi)    
    pai sa-ti explic (Marţi, 23 mai 2017, 14:20)

    pardalian [utilizator]

    Odata hotz.... hotz ramai! FMM!
  • +11 (13 voturi)    
    Bai Dragneo... (Marţi, 23 mai 2017, 14:24)

    Andradda [utilizator]

    Despre cazier ai auzit?
  • +7 (9 voturi)    
    pai e f simplu don presedinte (Marţi, 23 mai 2017, 14:26)

    Enofereus [utilizator]

    ala care este in incompatibilitate, ar fi trebuit sa stie. Asta inseamna ca a incalcat legea cu buna stiinta. E la mintea cocosului ca atunci cand esti primar si beneficiezi, ca si patron, de contracte de la aceeasi primarie - ceva este in neregula.

    la fel ca si atunci cand ai sentinta definitiva si te incapatinezi sa conduci o tara.
  • +7 (9 voturi)    
    "C-asa-i in tenis" (Marţi, 23 mai 2017, 14:28)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Bey Livache, daca ai furat din pasiune, asa cum faci tu, inseamna ca trebuie sa fii marcat cu fierul rosu.
    Nu vorbim aici de amaratii care fura 1 paine ca sa aiba ce sa dea copiilor de mancare si care "hot" ia mult mai mult decat prietenii tai care au devalizat o tara.
    Asa ca taci din gura si nu-ti mai da cu parerea!
    Tu vei ramane un HOT!
  • +9 (11 voturi)    
    Mars ma! (Marţi, 23 mai 2017, 14:32)

    vio7 [utilizator]

    Sa ai tupeu sa spui ca ai fost candva ministrul Dezvoltarii intr-o tara unde exista copii ce merg la scoala prin noroi pana la gat,in 2017 si unde avem autostrazi cat putza de furnica...asta spune tot despre tine.Nu sunt un om care uraste...dar...sper sa li se intample doar lucruri rele celor care au votat PSD!
  • +7 (9 voturi)    
    nici noi nu intelegem (Marţi, 23 mai 2017, 14:34)

    ella111 [utilizator]

    nici noi nu intelegem de ce e nevoie de atata dezbatere pentru a restricitona dreptul condamnatilor de orice fel si mai ales pentru acte de coruptie, in functii inalt ein stat.
    De ce se discuta si nu se aplica put si simplu,
  • +7 (9 voturi)    
    Nu-i nimic greu de priceput, da' hai sa desenam... (Marţi, 23 mai 2017, 14:36)

    MinDepous [utilizator]

    Pe acelasi mod de-a gandi, nici noi nu intelegem logica dupa care in trafic iti iei si amenda si puncte de penalizare.
    "In ceeea ce priveste punctele de penalizare, eu pun o intrebare foarte simpla: daca se dovedeste ca un conducator auto a depasit viteza legala in Martie, sa zicem, si in final decizia definitiva agentului constatator stabileste ca e contravenient. Firesc este sa primeasca cele 2-3 sau cate or fi puncte de amenda. Dar cum putem explica faptul ca o depasire a vitezei din Martie are efect si pentru urmatoarele 6 luni sau pentru alt moment in care e la volan si conduce o masina. Am vorbit cu foarte multi oameni, si din tara si din strainatate, si, cel putin mie, mi-a fost foarte greu sa explic pentru ca nici eu nu inteleg care este logica. Politia Rutiera este o institutie pe care noi am sustinut-o, o sustinem in continuare."

    La modul serios: pentru ca ti-ai permis sa te pui intr-o situatie de incompatibilitate, mai. De-aia. Pentru ca modul in care iti functioneaza cortexul (nu ala din smartphone, ci ala din cutia craniana, ca sa fim expliciti) e defectuos si iti permiti sa joci la sau dincolo de limita legala, de-aia. Pentru ca, in acel moment, ai mai multe sanse sa fii corupt care se abtine de la furt, decat sa fii om corect care a gresit aiurea candva.
    Nici noi nu pricepem logici diferite, atunci cand nu ne convin.
  • +4 (6 voturi)    
    nu intelege de ce nu putem pune lupul paznic la oi (Marţi, 23 mai 2017, 15:19)

    tropotaru [utilizator]

    Draqnea socoteste ca, desi a fost prins odata, lupul are dreptul la ORICE loc de munca.

    Bravo, mă! Pai de ce nu pui lupu' paznic la ferma de porci a odraslei lu' matale?
  • +4 (6 voturi)    
    e ca si treaba cu oul fierbinte (Marţi, 23 mai 2017, 15:22)

    VaseaV [utilizator]

    e la tara o vorba, daca ai un caine care fura ouale, ii pui un ou fierbinte la propriu ca sa il inveti minte sa nu mai fure, cam asa si logica cu incompatibilitatea, furi odata, administreaza-i un ou fierbinte sa vezi daca o mai face si a doua oara !
    • +4 (6 voturi)    
      Dar nu mai bine il legi in lanturi grele decat ... (Marţi, 23 mai 2017, 15:31)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      ... sa mai strici INCA un ou pe o javra turbata si raioasa ?...

      Ca de latrat poate sa latre si in lanturi !!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    De ce numai in cazul incompatibilitatii? (Marţi, 23 mai 2017, 15:56)

    LiviuX [utilizator]

    Ar trebui sa se aplice la toate! De ex ca sa furi ceva iti ia cateva munite, maxim ore, deci tot atata sa fii pedepsit. La fel, pentru o crima nu-ti ia mai mult de cateva minute, deci tot atata si pedeapsa. Nu-i asa ca dupa el asa ar trebui sa fie?