Klaus Iohannis, aplaudat de cateva zeci de oameni in Piata Mare din Sibiu, la iesirea din Muzeul Brukenthal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2017, 21:57 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Presedintele Klaus Iohannis a fost aplaudat, sambata, la iesirea din Muzeul National Brukenthal din Sibiu, de aproximativ 30 de persoane care l-au asteptat in fata cladirii, in Piata Mare, pana la plecarea de la ceremonia la care a participat, scrie News.ro. Presedintele a ignorat usa deschisa a masinii care-l astepta pentru a pleca de la evenimentul la care participase in muzeu si s-a indreptat catre oamenii care-l aplaudau.

Seful statului s-a oprit cateva minute cu ei, schimband amabilitati, iar sibienii si-au aratat sustinerea pentru presedinte.

Presedintele Klaus Iohannis a iesit, sambata seara, din incinta Muzeului National Brukenthal dupa mai bine de doua ore si jumatate de la sosire.

Timp de cateva minute, Klaus Iohannis a schimbat amabilitati cu cei care l-au asteptat, iar acestia si-au aratat sustinerea: "Domnule presedinte, suntem alaturi de dumneavoastra", a spus o sibianca, iar un barbat l-a incemnat pe presedinte sa nu cedeze.

Oamenii i-au urat sa fie sanatos, iar seful statului a raspuns: "Si voi la fel si sa ne vedem cu bine!"

Dupa ce le-a multumit, Klaus Iohannis s-a urcat in masina si a plecat din Piata Mare.

Seful statului, dar si alte zeci de personalitati din Sibiu au participat, sambata seara, la Palatul Brukenthal, din centrul municipiului Sibiu la ceremonia de deschidere a manifestarilor ce vor fi organizate cu ocazia implinirii a doua sute de ani de la infiintarea Muzeului National Brukenthal.
























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

6190 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Sorosistii astia (Sâmbătă, 25 februarie 2017, 22:03)

    mitg [utilizator]

    S-au infiltrat pana si la Sibiu ...
    • 0 (0 voturi)    
      30?! (Duminică, 26 februarie 2017, 17:36)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asa de rau a ajuns?...
  • -5 (7 voturi)    
    Asa, (Sâmbătă, 25 februarie 2017, 22:44)

    vi_escu [utilizator]

    de moral, sa-i mai treaca supararea dupa casa pierduta definitiv!
  • +7 (7 voturi)    
    Caderea Romaniei (Duminică, 26 februarie 2017, 0:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Soros distruge tara...
    Astazi Iohannis e aplaudat... maine cine stie, poate va fi chiar laudat. Ce ne facem?!

    Cer ca SRI sa investigheze cine sunt aceste 30 de persoane care l-au aplaudat. Pare ceva bine organizat. Sa vedem daca au fost adusi cu microbuzul. Au avut si lasere ? Au avut vreun slogan? Am senzatia ca vreo corporatie privata a stat in spatele acestei evidente lovituri de stat.

    Vreau sa fac plangere. Sunetul aplauzelor m-a deranjat. Va rog investigati acest comportament violent! Am si vaga senzatie ca unul din ei planuieste sa aiba copil in urmatorii 5 ani, deci anuntati si protectia copilului in avans!

    PSD hai, nu dormi! Nu vezi cum pica tara?! Apara-ne de astfel de gesturi demonice! Apropo, am vaga senzatie ca Iohannis e satanist. Aoleu, cred ca am descoperit o conspiratie masonica!

    ROHotia, Latrine, LaBe1, repede - hai cu camerele, vreau sa fiu martir!!! Astia ma vaneaza!

    Iohannis, jos labele de pe muzeu! Cum vrei sa guverneze Grindeanu in halul asta?!
    • -2 (4 voturi)    
      Dar Libraria Eminescu din Sibiu? (Duminică, 26 februarie 2017, 11:18)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      O viziteaza des?
      Cum,nu mai e libraria si e sediu de banca austriaca?
      Poi cine a dezafectat-o?????
  • -4 (6 voturi)    
    Despre casa luata cu japca si care trebuie (Duminică, 26 februarie 2017, 9:16)

    xrogo [utilizator]

    returnata impreuna cu oarece bani nu le-a spus nimic sibienilor?
    • +3 (7 voturi)    
      despre case (Duminică, 26 februarie 2017, 10:33)

      Crist y [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      sibienii stiu mai bine cum stau lucrurile si cum au incercat unii sa faca circ, sibienii au simtul discernamantului si stiu si cum sta treaba cu chiriasii care au locuit in acele ap. atata timp, gratis.
      • +1 (1 vot)    
        Ce legatura are... (Duminică, 26 februarie 2017, 13:26)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Crist y

        Chiriasul cu hotia,cu falsul in acte si uzul de fals????
        Implicit foloase necuvenite?
        • -2 (2 voturi)    
          dar iohannis (Duminică, 26 februarie 2017, 17:13)

          Crist y [anonim] i-a raspuns lui cristian_n

          ce legatura are cu ce spui tu? Nu pareri induse de inamicii lui politici... tu personal macar ai habar despre ce este vorba? Ai habar ca totul a fost facut legal la notar ? Sau asta nu conteaza daca e vorba de inamici politici...
          • +1 (1 vot)    
            Legal la notar? (Duminică, 26 februarie 2017, 18:53)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Crist y

            Acela doar constata vointa partilor si consemneaza intr-un act autentic.
            Dar iti trebe scoala ca sa stii ce face un notar mai....
  • -1 (5 voturi)    
    i (Duminică, 26 februarie 2017, 11:37)

    CristianBilauschi [anonim]

    urmarile regimurilor Basescu - Ciolanis :

    http://www.turismistoric.ro/reteta-romaneasca-de-omorat-muzeele-brukenthal-inchis-de-saracie-muzeul-tarii-crisurilor-evacuat-de-biserica-romano-catolica-cel-de-arta-brasov-executat-de-biserica-evanghelica
    • +1 (1 vot)    
      Sunt sigur (Duminică, 26 februarie 2017, 14:52)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui CristianBilauschi

      Deci ce spui tu este ca 25+ de ani totul a fost minunat, extraordinar, eram iar granul Europei, export/import si educatie, sanatate, tehnologie, totul era magnific. Dar intr-un an Ciolos a daramat tot.

      Mai sa fie, ce priceput a fost. Cumva a fost prin perioada cand Ciolos a reusit sa bage plati online si plati cu cardul la ghiseele de la stat la 26 de ani de la Revolutie, cand 25 nici nu s-a pus problema sa o faca PSD?

      Si da, Basescu... desi este o caricatura momentan, adevarul e ca de cand a facut DNA, a scos cenzura din presa si a fortat sa se pensioneze/demisioneze majoritatea securistilor (da, da, stiu ca mai sunt multi ramasi, dar macar ceva a facut) parca totul o ia in jos nu?
      LCK a distrus Romania cu lupta ei stupida anti-coruptie.

      Corect?

      Cred ca am dormit in aia 25 de ani, pentru ca in visele mele ne minunam de tehnologiile aparute (vezi broadband) cand in alte tari era de zeci de ani up&running, internet banking si ATM cand in alte tari deja aparusera carduri contactless si tot asa. Mai sa fie, poate ma trezesc si eu si vad Romania asta prospepra de care zici tu, dar distrusa in mai putin de un an de cel mai bun guvern care l-a avut Romania vreodata.

      Te rog, invata-ne! Esti sigur ca nu cumva PSD a facut sa dispara toate comorile Romaniei? Printre care si paduri? Hmm...
      • +2 (2 voturi)    
        Uite,te luminez ... (Duminică, 26 februarie 2017, 16:51)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        E un nene impartial si onest,cu 6-1 case,care intoarce legi cu paduri.
        E pretin cu un consul impartial de felul lui care a zbierat contra NETAIERII padurilor..
        Schweighofer e numele principal de scena pt moartea a 2,5 milioane de mc in 2016.
        Teatrul e in Sebes.
        Inainte?
        Poi nu Ardealul a votat PDL-ul?
        10 ani la putere?
        Te-am invatat,acum te rugam,nu ne mai jigni intelighentia.
  • +1 (3 voturi)    
    aplauze! (Duminică, 26 februarie 2017, 16:38)

    cerceteaza [utilizator]

    La televizor se arata ca oamenii aplauda la orice ocazie. De exemplu, la inmormantarea unor mari artisti, sau cantareti, lumea aplauda le trecerea sicriului...Nu ca Johannis ar fi vre-un mare actor, cel mult un cabotin cu staif.