Disputa in plenul Senatului. Alina Gorghiu: Eu nu o sa vorbesc despre vant in pupa sau tangaj. / Traian Basescu: Recunosc ca sunt inginer, dar un inginer mai bun decat un jurist de Camera de comert   

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2017, 20:23 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Senatorii Alina Gorghiu si Traian Basescu au avut un schimb dur de replici luni, in plenul Senatului, in timpul dezbaterilor pe OUG 13, relateaza News.ro. Fosta presedinta a PNL i-a reprosat senatorului PMP ca nu cunoaste Constitutia, fostul sef al statului replicandu-i ca el este inginer, dar un inginer mai bun decat un jurist de camera de comert.

Traian Basescu a sustinut, la dezbaterile asupra legii de respingere a Ordonantei de urgenta nr. 13, ca a vazut abordari total neprofesioniste printre colegii sai senatori pe care i-a acuzat ca nu cunosc legea. El a sustinut ca Decizia 405/2016 a Curtii Constitutionale inseamna, de fapt, dezincriminarea abuzului in serviciu si a atras atentia ca inculpatii pentru infractiunea de abuz in serviciu vor ataca la CCR codurile penale.

"Azi am facut un lucru inedit. Am fost deputat in doua legislaturi si acum sunt senator, dar nu am auzit de abrogarea unei ordonante deja abrogate. Sigur, am creat un precedent (...) Guvernul a facut o greseala uriasa si au procedat neconstitutional pentru ca s-au prevalat de urgenta, (...) au vizat interesele unei clientele (...) Liberalilor, care m-au suspendat, alaturi de PSD, pentru a putea controla Justitia, le multumesc ca au preluat discursul meu", a afirmat Traian Basescu de la tribuna Senatului.

Imediat, Alina Gorghiu, senator PNL, l-a acuzat pe fostul presedinte ca nu cunoaste domeniul despre care vorbeste: "Cand esti un fost presedinte de stat, ai datoria in plenul Senatului sa spui adevarul, chiar daca nu cunosti foarte bine domeniul. Eu nu o sa vorbesc despre vant in pupa sau tangaj, dar nu tot sistemul judiciar e in eroare si numai domnul Basescu stie care-I adevarul."

Ea a explicat ca decizia 405/2016 a CCR nu a dezincriminat abuzul in serviciu si a dat ca exemplu zecile de hotarari judecatoresti de condamnare pentru abuz in serviciu, date ulterior adoptarii de catre CCR a deciziei respective.

Traian Basescu s-a folosit de dreptul la replica si a facut aluzie la trecutul Alinei Gorghiu, care a fost jurist la Camera de Comert a Romaniei: "As vrea sa fac o precizare fara a ma adresa doamnei Gorghiu. Constitutia nu este gestionata de domnul Vlasov de la Camera de comert (...) Recunosc ca sunt inginer, dar un inginer mai bun decat un jurist de Camera de comert."

Fosta sefa a liberalilor a luat din nou cuvantul spunand ca nu-si va irosi dreptul la replica "pentru replici de doi lei".

Scandalul a fost inchis de senatorul PSD Serban Nicolae: "Va invit sa va dati replicile intre dumneavoastra, chiar daca sunt de doi lei sau mai multi lei, pana la 200.000 de lei."





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4904 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Gorghiu (Luni, 20 februarie 2017, 20:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oare femeia asta de ce nu dispare? Sluga lui Vlasov, traficanta de influenta pentru el, varful de lance al gruparii penalilor Fenechiu/ Chioariu/ B Olteanu.... Trimisa ca sa distruga PNL. A reusit, Ce mai vrea?
    • 0 (0 voturi)    
      precis (Luni, 20 februarie 2017, 21:50)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      va catinda la viitorul congres.
      cineva ii face loc, deja.
      concurentii se duc, si se duc ca clipele, scuturand aripele...
    • +1 (1 vot)    
      ,,Sluga asta lui Vlasov", (Miercuri, 22 februarie 2017, 0:10)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      acum o luna cand a inceput criza cu ordonanta cu admistia, a cerut parlamentarilor opozitiei si a PNL-ului in special, SA-SI DEA DEMISIA IN BLOC IN SEMN DE PROTEST LA ORDONATELE LUI DRAGNEA !! .
      Daca se luau parlamentarii PNL dupa Alinutza, foarte probabil Dragnea cu PSD-istii lui ar fi avut peste 2/3 din parlament si ar fi scos Romania din NATO si ar fi bagat-o in C.S.I !!
      Asta arata ce urias pericol a fost femeia asta ,,sarita'' in calitate de lider al PNL-ului !!. Si arata si ce pericol este ca un partid istoric sa ajunga pe mana unei femei, in general !

      Romania si romanii au avut noroc ca nu a fost nici o criza politica majora in timpul mandatului sau de sef al PNL-ului !!!
  • +5 (9 voturi)    
    Traiane, Traiane, moldoveanca de Tecuci (Luni, 20 februarie 2017, 20:33)

    un domn [utilizator]

    sparge casatorii si sparge...b..ci...ai grija..e cu gura mai mare vs Nutzi Spaima pu...ii
  • +5 (7 voturi)    
    asta e stire ? (Luni, 20 februarie 2017, 21:30)

    Ochiana [utilizator]

    schimburi de replici de astea exista tot timpul prin parlament...nu cred ca meriat ridicate la nivel de stire
  • -2 (2 voturi)    
    inginer ? (Marţi, 21 februarie 2017, 8:56)

    codrean [utilizator]

    De cand ?
  • -2 (2 voturi)    
    impostura (Marţi, 21 februarie 2017, 10:08)

    NoFive [utilizator]

    Nici vorba, Dl. Basescu nu este inginer. Nu are nici o diploma care sa-i ateste aceasta inalta calificare. Am fost colegi de scoala de marina. Dinsul este ofiter de marina, atit. Daca se da inginer comite o impostura. Mai zice de aia care se dau doctori. In cazul asta e si ipocrit.
    • 0 (2 voturi)    
      prostii (Marţi, 21 februarie 2017, 10:54)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Vorbiti prostii .... mergeti la insitutul de marina si , daca va primeste...poate ajungeti sa luati si diploma... de inginer...

      ....dar ma indoiesc, dupa felul in care vorbiti sunteti un roman care le stie deja pe toate....
      • -1 (1 vot)    
        explicatie (Marţi, 21 februarie 2017, 12:43)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Vorbesc in cunostinta de cauza. Am "mers" la Institutul de Marina, pe care l-am si absolvit, cu bine zic eu. Pina in anii 90 absolventilor nu li se dadea diploma de inginer, deci TB nu este inginer, asa cum nici eu nu sint, desi poate as fi indreptatit, eu absolvind facultatea de electromecanica navala. Pe diploma de absolvire a lui TB nu scrie "inginer", va garantez. Doar daca n-o mai fi facut intre timp vreo facultate de profil. Sper ca explicatia sa va satisfaca si sa va faca sa va cereti scuze pentru tonul suburban pe care l-ati folosit raspunzind comentariului meu. Tot in legatura cu tonul dvs, sper ca nu sinteti absolventa de IM. Pentru ca ne-ati pune intr-o lumina proasta breasla.
  • 0 (2 voturi)    
    oooffff! (Marţi, 21 februarie 2017, 10:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...atat ati retinut din interventia lui TB? Macar TB are umor... dar sa reproduceti tampenia lui Gorghiu... asta-i culmea...

    Dar ce sa ne miram cand sunteti asociati la cooperativa antibasescu...