UPDATE Kelemen Hunor: UDMR va semna protocol de o colaborare parlamentara cu PSD si ALDE dupa anuntarea premierului

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2016, 11:01 Actualitate | Politic

Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat intr-un interviu pentru maszol.ro ca in cursul zilei de miercuri se asteapta semnarea unui protocol de colaborare parlamentara intre PSD-ALDE si Uniune, dupa ce va fi anuntat numele premierului propus la Cotroceni.  Protocolul ar urma sa fie valabil 6 luni, adica pe durata unei sesiuni parlamentare, cu posibilitatea de a fi reinnoit. Kelemen Hunor a aratat ca scopul protocolului este de a indeplini cat mai multe promisiuni electorale, in primul rand in domeniul drepturilor lingvistice, economice si de infrastructura.

UPDATE Protocolul va fi semnat la ora 13.30, la Parlament.

Cele doua grupuri parlamentare ale UDMR au votat in sedinta de marti protocolul de colaborare cu PSD-ALDE, care urmeaza a fi semnat dupa toate probabilitatile in cursul zilei de miercuri.

“Pentru noi este important ca, intarind Parlamentul, aducand inapoi in parlament deciziile politice, sa putem sa realizam cat mai multe promisiuni electorale”, a explicat Kelemen Hunor dupa sedinta grupului parlamentar UDMR.

Explicand antecedentele acestei decizii, presedintele Kelemen a aratat ca UDMR s-a asezat la masa negocierilor la propunerea PSD-ALDE iar din partea opozitiei nu s-a primit niciun mesaj in acest sens.

Kelemen a precizat ca nici nu vad in zona opozitiei posibili parteneri alaturi de care sa poata realiza elemente din programul electoral al UDMR. Liderul Uniunii a mai spus ca din partea PNL nici nu prea are cine sa caute Uniunea, deoarece PNL se aproprie cu pasi mari spre destramare. USR nici nu intra in dicutii dup ace marti nu a votat validarea parlamentarilor UDMR din judetul Harghita, gest fara precedent in ultimii 27 de ani, a spus Kelemen.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1998 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    cu alte cuvinte (Miercuri, 21 decembrie 2016, 11:12)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Astia de la PSD ne-au dat ceva. Ailalti nu.
    Bravo ungurii, eu va propun sa votati PSD direct, de ce va mai chinuiti sa votati UDMR ?
    • +3 (3 voturi)    
      Grrr Grr (Miercuri, 21 decembrie 2016, 13:43)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Vor si ei sa manace resturile din troaca... Asta au facut mereu in istoria natiei lor...
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 11:20)

    John.Doe [utilizator]

    Ce surpriza... wow... cine s-ar fi asteptat... incredibil...
  • +6 (6 voturi)    
    oh... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 11:21)

    Nevermind [utilizator]

    ce surpriza.
  • +6 (6 voturi)    
    Poate nu inteleg eu... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 11:25)

    CetateanulRoman [utilizator]

    "Explicand antecedentele acestei decizii, presedintele Kelemen a aratat ca UDMR s-a asezat la masa negocierilor la propunerea PSD-ALDE iar din partea opozitiei nu s-a primit niciun mesaj in acest sens.

    Kelemen a precizat ca nici nu vad in zona opozitiei posibili parteneri alaturi de care sa poata realiza elemente din programul electoral al UDMR."

    Sa inteleg ca psd si alde sprijina udmr in realizarea obiectivelor lor?

    https://www.dcnews.ro/alegeri-parlamentare-2016-udmr-i-a-lansat-sloganul-i-programul-electoral_522904.html

    Asta pt a lamuri care sint obiectivele.... Alegatorii psd-ului stiu asta?

    https://www.dcnews.ro/dragnea-i-tariceanu-pareri-contrare-despre-udmr_521611.html

    Inteleg ca intre timp au fost reevaluati ca formatiune politica...

    Pe scurt: votantii psd nu voiau Ciolosi sau usr fiindca astia vindeau tara. psd pe de alta parte sprijina udmr in atingerea obiectivelor lor..... Interesant

    Si maiinteresant ca "opozitia" nu "se sesizeaza" .... ar trebui sa dezbata public genul asta de fatarnicie politica - dar probabil ca nu pot fiindca si ei spera la atragerea balamalei udmr.
  • 0 (4 voturi)    
    Árulás! (Miercuri, 21 decembrie 2016, 11:26)

    tao980 [utilizator]

    Szégyelld magad, Kelemen Hunor!
  • +4 (4 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 21 decembrie 2016, 12:00)

    nea_caisa [utilizator]

    pai normal ca nu sunt posibili parteneri in opozitie, ca nu e la ei ciolanul. ati fost tot timpul niste matracuce pe centura politicii din Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    Orban (Miercuri, 21 decembrie 2016, 12:31)

    of of [utilizator]

    L-au intrebat pe Viktor Orban inainte daca e de acord?
    • +4 (4 voturi)    
      neah (Miercuri, 21 decembrie 2016, 13:28)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui of of

      a dat like si e suficient
  • +5 (5 voturi)    
    La jaf (Miercuri, 21 decembrie 2016, 12:33)

    Frank777 [utilizator]

    Vin la jefuit si migratorii.Vai si amar va fi pentru acest popor.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai, (Miercuri, 21 decembrie 2016, 12:59)

    raducutu [utilizator]

    Intotdeauna s-au dat cu cei care câstiga alegerile, parvenismul si ipocrizia bozgorilor nu are limite!!!!