Kelemen Hunor si Viktor Orban s-au intalnit la Budapesta/ Premierul Ungariei, invitat la Satu Mare

de Redactia stiri     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 16:49 Actualitate | Politic

Orban si Hunor
Foto: kormany.hu
Liderul UDMR, Kelemen Hunor s-a intalnit, miercuri, la Budapesta, cu premierul Viktor Orban, anunta biroul de presa al guvernului maghiar. Intalnirea are loc in contextul alegerilor parlamentare din Romania, care vor avea loc pe 11 decembrie. In acest context, partile au constatat “ cu multumire ca in privinta listelor de candidati si a pregatirilor pentru campanie s-a realizat o unire a fortelor maghiare”, a precizat Havasi Bertalan, secretarul de stat al Biroului de presa al Primului Ministru.

Orban Viktor si Kelemen Hunor au subliniat importanta existentei unei reprezentari maghiare puternice in legislativul roman, a mai declarat Havasi Bertalan. La intalnirea de marti, cei doi au trecut in revista situatia investitiilor de dezvoltare care sustin interesele maghiarilor din Romania si sunt finantate de statul maghiar, dupa care Kelemen Hunor l-a invitat pe premierul maghiar la o vizita in Satu Mare. Aceasta vizita se va efectua inca in acest an – a comunicat seful de presa al premierului.

UDMR se asigura in acest fel de sprijinul FIDESZ, partid aflat la guvernare in Ungaria, in campania pentru alegerile parlamentare din Romania.


Citeste mai multe despre   









3141 vizualizari
  • +8 (20 voturi)    
    Steagul din spatele lu'hunu'hunor.. (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:36)

    cristian_n [utilizator]

    Era cel romanesc?
    Szi in ce calitate l-a invitat?
    La taierea porcului de Mangalitza unguresc?
    • +10 (18 voturi)    
      strangerea de mana a fost la buda (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:57)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      pesta, deci in ungaria. stindardul e cel al tzarii gazda.

      astia isi strang mainile fara jena, isi fac planuri de strangerea randurilor (!), iar cotrocenistii si politrucienii nostri sunt prudenti, ca de, ei respecta independenta si suveranitatea rep. moldova.
      ...adica, basarabia, provincie romaneasca rupta cu fortza de patria mama, dupa ce reunirea se facuse prin vointa poporului.

      toata jena ! rusine ficusului si clasei politice din ro. !
      • +4 (12 voturi)    
        Of,ce dreptate ai.. (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:43)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

        Sunt uniti,mai uniti decat noi!
        Iesiti la vot!
        Asa devine eterna ///  maghiara a aliantelor politice egala cu zero.
  • +5 (13 voturi)    
    ce matrapazlacuri...... (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:03)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    pun la cale astea 2...? probabil ca vor arunca in aer pubelele cu gunoi de ziua sf. Andrei.
  • +9 (19 voturi)    
    Romanii din Ungaria au macar un reprezentant in (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:27)

    ty [utilizator]

    legislativul din Ungaria? Sau te pomenesti ca tocmai Ungaria are serioase lipsuri in cea ce priveste reprezentativitatea minoritatilor?
    • +3 (7 voturi)    
      Da, (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:40)

      TeddyK [utilizator] i-a raspuns lui ty

      @ty Da, au. Iata aici informatiile legate de reprezentantul romanilor in paralamentul de la Budapesta:

      Sursa>http://www.atruroman.hu/ro/onkormanyzatunk/nemzetisegi-szoszolo

      Reprezentatul românilor în Parlamentul Ungariei: Traian Cresta

      Legea Fundamentală a Ungariei stipulează că „naţionalităţile conlocuitoare sunt factori de formare statală şi parte a comunităţii politice maghiare”. În baza Legii XXXVI din 2012, s-a introdus o nouă organizaţie juridică prin care se asigură reprezentarea parlamentară a etniilor, comisia reprezentanţilor naţionalităţilor. Reprezentanţii naţionalităţilor pot activa în această comisie numai în cazul în care nu obţin un mandat de deputat Parlamentar.
      Sarcina principală a reprezentanţilor naţionalităţilor este reprezentarea etniilor în Parlament. Activitatea reprezentanţilor este grupată în jurul drepturilor şi obligaţiilor ce vizează în primul rând interesele naţionalităţilor. În Parlament – în baza regulamnetului – reprezentanţii nu au drept de vot, însă pot lua cuvântul în plenul şedinţelor dacă pe ordinea de zi se află interesele naţionalităţilor şi drepturile acestora. De asemenea, în cazuri speciale, la finalul ordinei de zi, reprezentanţii au dreptul de a lua cuvântul. Mai mult decâ atât, pot adresa întrebări Guvernului şi membrilor Guvernului, precum şi comisarului pentru Drepturile Fundamentale, preşedintelui Curţii de Conturi şi procurolului general, în cazurile privind drepturile şi interesele naţionalităţilor. Reprezentanţii naţionalităţilor au dreptul de a face propuneri şi a le înainta Parlamentului.
      Reprezentanţii naţionalităţilor sunt membri cu drept de vot ai Comisie Reprezentanţilor Etniilor în Parlament. Aceştia participă, cu rol consultativ, la întâlnirile de lucru ale şedinţelor comisiilor permanente precum şi la şedinţele Comisie Legislative, în baza aprobării preşedintelui de comisie sau dacă pe ordinea de zi este inclus un punct ce priveşte naţionalităţile.
      Drepturile şi îndatoririle reprezentanţilor sunt egale,
      • +1 (3 voturi)    
        Fatarnicie. Reprezentare de ochii lumii. (Joi, 24 noiembrie 2016, 21:15)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui TeddyK

        - "reprezentanţii nu au drept de vot"
        - "Aceştia participă, cu rol consultativ, la întâlnirile de lucru ale şedinţelor comisiilor permanente precum şi la şedinţele Comisie Legislative, în baza aprobării preşedintelui de comisie sau dacă pe ordinea de zi este inclus un punct ce priveşte naţionalităţile".

        In Parlamentul Roman reprezentantii minoritatilor au toate drepturile pe care le are oricare alt parlamentar. In Ungaria nu.

        PS - apreciez corectitudinea poatarii tale.
  • +8 (14 voturi)    
    Cata dipserare pe UDMR (Joi, 24 noiembrie 2016, 18:39)

    galeo [utilizator]

    Cata dipserare pe UDMR, maghiarii din Romania nu mai vor sa ii voteze.
    Il aduc pe Orban in Romania, poate mai conving cativa maghiari sa-i voteze pentru a trece pragul electoral de 5%
  • +1 (13 voturi)    
    Asta e un abuz..... (Joi, 24 noiembrie 2016, 19:40)

    polonyca [utilizator]

    In ce calitate il invita ........????? E o nesimtire....
    • -1 (1 vot)    
      Pe cuvant (Vineri, 25 noiembrie 2016, 8:55)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Nu am cuvinte.......,cum adica ? in ce calitate ?
  • +4 (10 voturi)    
    sper ca s-au prins si maghiarii de hotia din UDMR (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:26)

    N.S. [utilizator]

    ca i-au tot pacalit si instigat pana acum!
    • -2 (4 voturi)    
      .. au avut ce invatza... (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:35)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      ... de la colegii cu care isi desfasoara " activitatea " ...
  • 0 (6 voturi)    
    Orban si Hunor (vezi sub poza) (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:53)

    Walking_dead [utilizator]

    Macar daca ati invata care e numele si prenumele... dar de nici atit nu sunteti in stare, insa de dat sfaturi si adus critici la toata Europa da...
    Hai cu minusurile!
    • 0 (2 voturi)    
      lasa mai (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:18)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      lui hunor i'au zis pe numele mic ca'i d'al nost' ! :-)
      cu el suntem mai...famiiali si familiari.
      hunoric'al nostru !
      daca e dupa poza, e hunor cu viktor(de la stanga la dreapta).
      dupa rang, e invers.
      multumit ?! stop walking, drop dead !:-))
  • -2 (4 voturi)    
    viktor (Joi, 24 noiembrie 2016, 20:57)

    Baf [utilizator]

    Si Dodon s-a fotografiat cu Putin.. sunt cativa vectori ai nationalismului care au putere sugestiva, Viktor e printre ei. Sa vedem cat prinde in randul maghiarilor din Romania acest cliseu!
  • +3 (7 voturi)    
    Huo-nor (Joi, 24 noiembrie 2016, 23:31)

    Caucazian [utilizator]

    Ce tot caută fascistul Orbán prin România? Stai, băi, Gyozo acasă, mai fă un zid, ceva, și dă cu dovleacul în el până îți crapă tökfilko.
  • +2 (2 voturi)    
    nu duceti grija... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 9:03)

    astronaut [utilizator]

    UDMR-ului si a UDM-istilor , toti se vor unii la vot indiferent din ce partid sunt, isi cunosc foarte bine interesele , spre deosebire de altii !!!