Gorghiu despre definirea familiei: "In PNL sunt mai multe voci; O initiativa cu 3 milioane de semnaturi este legitima"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:18 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Agerpres
Presedintele PNL, Alina Gorghiu, a declarat, vineri, ca partidul pe care il conduce sustine familia traditionala, dar si masuri de protectie juridica pentru minoritati, precizand insa ca in interiorul partidului exista opinii diferite pe aceasta tema, transmite News.ro.

"Intotdeauna sunt in PNL mai multe voci, lucru care este firesc sa fie intr-un partid liberal si, in general, intr-un partid care nu mimeaza democratia. Tema va fi discutata luni la Biroul Politic National (...) Daca vreti sa va spun pozitia mea, este una pe care nu odata am expus-o in spatiul public. PNL sustine familia traditionala, este un punct cheie in programul de guvernare: masurile care incurajeaza natalitatea, care incurajeaza demografia din Romania, insa, evident, credem in masuri de protectie juridica pentru minoritati, asa cum Constitutia prevede", a declarat Gorghiu, raspunzand unei intrebari legate de pozitia PNL fata de disputa privind definirea familiei in Constitutie.

Gorghiu a spus ca liderii PNL vor discuta luni despre initiativa legilativa privind declansarea referendumului pentru definirea familiei ca uniunea dintre barbat si femeie, ea afirmand ca orice initiativa legislativa facuta de catre cetateni care reuseste sa stranga un numar de trei milioane de semnaturi este legitima si isi urmeaza calea parlamentara.

"Este in Senat la acest moment, blocata in plen din lipsa de cvorum. Sesiunea parlamentara s-a cam sistat la Senat dar, in opinia mea, in primavara, poate fi o initiativa care sa poata fi supusa referendumului national", a mai spus presedintele PNL.

Liderul PNL a precizat ca, in urma cu doi ani, a mai fost o propunere in cadrul comisiei de revizuire a Constitutie privind familia ca alcatuita din barbat si femeie, facuta de catre PNL, insa PSD s-a opus la acea vreme.


Citeste mai multe despre   









2087 vizualizari
  • -2 (16 voturi)    
    Sa ne asteptam acum (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:39)

    Ammonius [utilizator]

    mai de frica votului, mai cu ochii peste ocean, sa revenim la normal. Poate apucam sa vedem sfarsitul santajului minoritarilor de tot felul. In sfarsit, curtea poate da decizia pe care bunul simt si constiinta le-o cere in cazul provocator al celor doi gay.
    • -1 (5 voturi)    
      Trump ne da un rasuflu (Vineri, 11 noiembrie 2016, 19:39)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Ammonius

      Dupa cum se vede si pe la noi, e ok sa bati toata ziua cu ofense la majoritate (habotnici, fanatici, de ev mediu), dar vai de tine daca cumva nu esti aliniat cum trebuie la discursul pentru minoritati. Fenomenul Trump ne da un rasuflu. Dictatura corectitudinii politice progresiste este pusa la pamant cel putin temporar.
  • -1 (19 voturi)    
    cu curu' in doua luntrii madam ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    in secolul 21 nu " votezi " orientarea sexuala , cat despre drepturile omului nu stiam ca se voteaza nici alea. Da , de decat sa pierzi voturile habotnicilor....
    • -2 (12 voturi)    
      ... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:49)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      well avem de ales intre a fi habotnici sau poponari
      Vad ca pentru tine e usor
      • +1 (1 vot)    
        well, (Vineri, 11 noiembrie 2016, 19:28)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        nu există cale de mijloc, așa-i?
      • +2 (6 voturi)    
        Poponarii nu-ti cer bani de catedrala! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:50)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        Habotnicii, aia pupatori de cadavre, da!
        • 0 (0 voturi)    
          LGBTN (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:43)

          Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Vezi ca la seria LGBT se poate adauga oricand un N de la necrofili.
  • +4 (8 voturi)    
    Or fi mai multe voci in PNL (Vineri, 11 noiembrie 2016, 17:47)

    Lexis [utilizator]

    dar nici una asa pitigaiata, deranjanta ca a dansei, poate Atanasiu ce-o mai concureaza...
  • +3 (17 voturi)    
    Protecția minorităților (Vineri, 11 noiembrie 2016, 18:01)

    Un cititor [utilizator]

    ar trebui să se aplice și la hoți. Hoții nu pot trăi fără să fure. Dacă nu fură nu se simt bine. Și ei au dreptul la fericire, conform constituției. De ce să li se îngrădească abuziv acest drept, mai ales că s-au născut așa, cu acest handicap? N-au nicio vină și nici nu fac hoț-parade și nici nu se revoltă pe străzi.Păi nu?
    • +3 (3 voturi)    
      si nu sunt protejati? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:28)

      N.S. [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      din pacate cam sunt!
      • 0 (0 voturi)    
        da, da n-au iesire in caz de incendiu ! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:28)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

        .
    • -2 (4 voturi)    
      Zau ? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 22:59)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Hotii nu se nasc hoti ! Hotia este un comportament invatat, pe cand homosexualitatea este o inclinatie innascuta, nu se poate schimba. Hotia aduce atingere dreptului de proprietate, homosexualitatea nu incalca dreptul altora.
      Faci comparatii jenante !
      • +1 (1 vot)    
        Si pedofilii se nasc asa? (Duminică, 20 noiembrie 2016, 10:18)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Ei ce sa faca? Si lista cu orientari sexuale continua!!! Unde trasam linia normalitatii???
        Urlati mai tare ca omul NORMAL pentru a va justifica depravare!
  • 0 (12 voturi)    
    dialog si compromis, nu referendum ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 19:07)

    mihai2013 [utilizator]

    probleme de genul asta se rezolva prin dialog si negociere, nu cu barda, prin referendum. Hotaram noi ca o minoritate nu are cutare drept pentru ca suntem mai multi si putem !
    Asta inseamna democratie si respect pentru cetatean , nu doar "minoritatea sa se supuna majoritatii, ca o ia mama dracu'".
    E ca si cum blonzii si brunetii - care sunt majoritari in Romania - fac referendum ca roscatii sa nu aiba drept de vot, pentru ca sunt mai putini, mai ciudatei si diferiti.
    Misto tara am ajuns!
    • +2 (6 voturi)    
      Dialogul cu iataganul ridicat asupra capului? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 19:34)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

      Nu stiu dvs. dar eu nu am obiceiul sa dialoghez cu cine ma insulta din start, de la prima propozitie. La fel, nu am obiceiul sa dialoghez cu cei care zic una si au alta intentie si care nu si-au tinut cuvantul pana in prezent, ba chiar si-au batut joc de increderea acordata.

      Asta este raportul dintre poporul roman sau macar majoritatea lui si decidentii politii: un raport bazat pe neincredere.

      Dupa ce ani la rand am fost injositi, nu mai exista incredere in clasa politica care sa puna premizele unei dezbateri sincere, sau macar simpla incredere ca interesul pentru o anumita tema este respectata. Ne exercitam dreptul de a decide chiar noi, conform Constitutiei si nu prin reprezentantilor nostri care de mult nu ne mai reprezinta.

      Cu privire la minoritatea homosexualilor, cred ca ei sunt folositi ca pretext de niste interese politice care mizeaza pe victimizare. Aceste interese se manifesta in mod total netransparent, prin lobby la nivelul politicienilor si fara vreo dezbatere sau consultare a majoritatii.

      Majoritatea a fost pusa pe butuc din start cu iataganul ridicat: daca nu esti de acord cu ei, esti homofob, fanatic, retrograd.

      Intelegeti ca in aceste conditii un dialog este imposibil. E ca si cum accepti aceste incadrari si aceste premize din start. Nu trebuie sa fie greu de anticipat si inteles reactia.
      • -2 (4 voturi)    
        Victimizare in loc de argumente... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:17)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Hotii nu se nasc hoti ! Hotia este un comportament invatat, pe cand homosexualitatea este o inclinatie innascuta, nu se poate schimba. Hotia aduce atingere dreptului de proprietate, homosexualitatea nu incalca dreptul altora.
        Faci comparatii jenante !

        "Majoritatea a fost pusa pe butuc din start cu iataganul ridicat: daca nu esti de acord cu ei, esti homofob, fanatic, retrograd."
        Rationamentul este fals ! Nu sunteti homofob sau retrograd doar pentru ca va exprimati un punct de vedere, ci pentru ca nu puteti argumenta decat prin recursul la texte vechi de mii de ani sau doar prin forta numarului de sustinatori. Insa in democratie minoritatile sunt protejate, caci altfel majoritatea ar profita mereu de forta sa si ar supune minoritatile de orice fel etnice, religioase, sexuale etc, la discriminari. Nu se poate decide prin vot restrangerea de drepturi individuale: dreptul la viata, dreptul la educatie, dreptul la casatorie etc.
        Aceasta initiativa profita de ignoranta oamenilor simpli care asimileaza mai greu principiile democratice ale apararii drepturilor minoritatilor si se bazeaza pe prejudecatile acestora. Homosexualitatea nu este vazuta cu ochi buni de oamenii simpli pentru ca nu inteleg acest fenomen in toata complexitatea lui si fiindca se abate de la norma este calificat anormal.
        Modul conservatorilor de a-si explica respingerea de catre societatea moderna a ideilor lor este prin invocarea unei conspiratii ideologice care “terorizeaza” oamenii doar pentru ca-si expun opiniile. Nu exista nici o conspiratie. Exista doar lumea civilizata care nu doreste sa se intoarca in trecut la intoleranta si ignoranta.
      • +1 (1 vot)    
        Domnul presedinte si-a rupt mana (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:08)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Inainte de a lovi cu pumnul e bine sa verifici din ce este facut zidul, stiti legile fizicii ...
    • +1 (7 voturi)    
      Niciun compromis (Vineri, 11 noiembrie 2016, 19:59)

      OvidiuStoica [anonim] i-a raspuns lui mihai2013

      Sunt si minoritati care vor poligamia sau pedofilia sau alte traznai.Totdeauna exista minoritati cu comportamente deviante si/sau patologice dar asta nu inseamna ca trebuie schimbata societatea, nu inseamna ca trebuie schimbate regulile sociale.
      Nu e loc de niciun compromis aici, dimpotriva.
      • -1 (7 voturi)    
        Comparatii absurde ! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 23:20)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

        Numai ca homosexualitatea nu este un comportament deviant sau anormal. A fost scoasa din anii "70 din categoria bolilor psihice, pentru ca s-a demonstrat ca nu este o boala. Stiinta moderna considera homosexualitatea un comportamnet normal, unii oameni asa se nasc, nu trebuie discriminati pentru asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Diferiti ok, sa se inmulteasca intre ei (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:38)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          Fiecare traieste in functie de limitele proprii, cand vreau ceva care ma depaseste nu se cheama ca este drept .
          • +1 (1 vot)    
            Hm... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:27)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

            Pai nu e nevoie sa se inmulteasca intre ei, ca nici cuplurile peste 50 de ani nu mai pot procrea si nici cuplurile heterosexuale sterile. Pot adopta copii sau apela la fecundarea in vitro.
            "cand vreau ceva care ma depaseste nu se cheama ca este drept" Si in ce consta aceasta "depasire" ?
            • 0 (0 voturi)    
              Depasirea consta in faptul ca minorul este scopul (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 18:00)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

              Nu cred ca este in interesul minorului ca parintii sa fie la o varsta asa de inaintata, statul urmareste interesul minorului, daca exista pe lista de asteptare cupluri in jurul varstei de 30 de ani vor avea cu certitudine prioritate .
              Cei trecuti de 50 de ani au ales sa stranga bani, nu le poti avea pe toate in viata, familia nu o poti cumpara . Faza cu cuplurile sterile este ca unul sau ambii parteneri au o problema medicala, dar au o problema medicala, dupa ce o rezolva pot sa faca un copil . Altii vor sa aiba copii dar spun ca nu au nici o problema medicala, deci este ca nu avem logica . Este posibil ca ambii parteneri sa aiba o problema medicala ? Da . Sunt cunoscute si catalogate absolut toate bolile ? Categoric nu . Multumesc !
              Sunt depasite drepturile copilului, citeste-le si o sa te lamuresti .
              Un copil cu doi tati sau doua mame ar trece prin traume greu de imaginat in societate si nu stiu daca e in interesul lui sau daca ar avea ceva de castigat din asta . Imaginea parintilor este importanta si daca statul poate sa-i aleaga copilului parinti cu origine mai buna are tot dreptul din lume, deci nu sunt bolnavi dar nu pot sa aiba un copil, ceva nu se leaga . Nu puteti forta nota . Dupa aceea o sa veniti sa va luati de stat ca nu va dau un copil, ajunge !
              • +1 (1 vot)    
                Numai ca... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:09)

                pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

                "Nu cred ca este in interesul minorului ca parintii sa fie la o varsta asa de inaintata"
                Ce crezi tu este irelevant, ce crede legea este just si legea in cazul asta nu interzice cuplurilor peste 50 de ani sa adopte sau sa apeleze la fecundarea in vitro.
                "Faza cu cuplurile sterile este ca unul sau ambii parteneri au o problema medicala, dar au o problema medicala, dupa ce o rezolva pot sa faca un copil ."
                Nu toate problemele medicale se pot rezolva, uneori adoptia sau fecundarea in vitro este singura solutie.
                "Sunt depasite drepturile copilului, citeste-le si o sa te lamuresti "
                Indica legea care arata acest lucru.
                "Un copil cu doi tati sau doua mame ar trece prin traume greu de imaginat in societate..."
                Da de unde stii tu asta ? Iti dai cu parerea in necunostinta de cauza. Avem deja studi intinse pe o perioada mare de timp, care arata ca in cadrul cuplurilor homosexuale dezvoltarea copiilor este normala atat din dpdv emotional cat si cognitiv.
                "Children raised by lesbian mothers or gay fathers did not systematically differ from other children on any of the outcomes. The studies indicate that children raised by lesbian women do not experience adverse outcomes compared with other children. The same holds for children raised by gay men, but more studies should be done." ( http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1467-9450.00302/abstract )
                O meta-analiza a 19 studii a confirmat concluziile anterioare, nu exista diferente intre copiii crescuti de cuplurile homosexuale si cei crescuti in cuplurile heterosexuale.
                "Results confirm previous studies in this current body of literature, suggesting that children raised by same-sex parents fare equally well to children raised by heterosexual parents." ( http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15504280802177615 ).
                Vezi si aici: http://cola.unh.edu/sites/cola.unh.edu/files/student-journals/ShelbyChamberlin.pdf
                • -1 (1 vot)    
                  Societatea romaneasca nu accepta (Duminică, 13 noiembrie 2016, 12:10)

                  Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                  Ia se se plimbe doi barbati de mana intr-o localitate sa vedem cu cate inuraturi sau pumni se aleg, deci copilul nu are nici o treaba, el nu este traumatizat .
                  Nu poti sa fortezi o societate sau o mare parte a ei sa accepte ceva cu care nu este de acord pur si simplu este imposibil .
                  Din memorie citez nu stiu exact legea copilul infiat trebuie sa se bucure de toate drepturile unui copil nascut pe cale naturala . Pe cale logica daca copilul este infiat de un doi barbati nu o sa se bucure de respect in societate deci minorul pierde clar .
                  Daca trebuie demonstrat am spus si repet - ia doi barbati de mana si plimba-te prin tara cu ei, ai sa vezi reactiile imediat . Nu are rost sa cadem in ridicol, orice om cu bun simt stie lucrurile astea si nu trebuie sa vina nici un om de stiinta sa-mi demonstreze ceea ce este evident pentru oricine .
                  Dreptul la noi a evoluat diferit pentru ca societatea a evoluat diferit . Nu poti sa iei o lege din alta tara sa o traduci si sa o aplici aici pentru ca societatea este alta .
                  • +1 (1 vot)    
                    Nu te poti folosi de propria vina... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:38)

                    pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

                    Deci, singurul tau argument este acesta:
                    1.societatea este intoleranta
                    2.copii sufera de pe urma reactiei intolerante
                    3.societatea intoleranta se foloseste de majoritatea sa pentru a nu permite adoptia copiilor
                    Pai, in felul asta niciodata nu ar mai beneficia o minoritate de drepturi, pentru ca majoritatea s-ar folosi de forta sa. Insa, in democratie lucrurile nu functioneaza asa. Majoritatea nu poate decide inlaturarea sau afectarea drepturilor minoritatilor, dreptul de decizie al majoritatii nu este absolut, nu poate face discriminari.
                    De asemenea, o societate nu se pate folosi de atitudinea sa intoleranta pentru a justifica efectele negative aparute tocmai ca urmare a acestei atitudini. Este un principiu clasic de drept: nimeni nu poate invoca in sustinerea intereselor sale propria sa culpa.
                    Copiii se dezvolta normal in cuplurile homosexuale, deci nu se poate nega acest drept acestor cupluri, intoleranta celorlalti aduce suferinta copiilor, prin urmare aceasta trebuie inlaturata, caci ea este cauza.
            • -1 (1 vot)    
              Esti liber sa faci un copil cu cine vrei (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 19:09)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

              Logica este urmatoarea :
              1. Poti sa faci un copil cu oricine daca si persoana respectiva este de acord si nu incalci legile in vigoare, deci statul nu poate interveni aici, daca doi barbati sau doua femei vor sa faca un copil statul nu o sa-i impiedice . Nu exista nici o discriminare .
              2. Daca in schimb din orice motiv ai ales sa infiezi un copil adoptia se face exclusiv in interesul minorului, el trebuie sa fie cel mai castigat . Deci daca spre exemplu doi homosexuali muncesc pe salariul minim dar pe lista poate sunt deja inscrisi medici, ingineri, profesori universitari zic si eu asa pot sa intelega ca adoptia se face in mare parte in interesul minorului sau o sa cheme televiziunile ca uite domnule de cati ani astepta si nimic, sunt discriminati . Sa-ti dau alt exemplu . Unul e medic, partenerul e avocat deci financiar sunt bine, pe lista sunt inscrisi cupluri formate dintr-un barbat si o femeie cu acelasi grad de educatie si bunastare materiala, statul va tine cont intotdeuna de interesul minorului si anume sa fie iubit in familie si respectat in societate, sa nu fim naivi, nu poti sa obligi minorii sa nu-si bata joc de un copil provenit dintr-o familie vazuta ca problematica, pur si simplu este imposibil . De ce sa risti sa-i provoci traume unui minor cand pe lista asteapta cupluri care l-ar iubi si ar fi in acelasi timp si respectat in societate ? Nu vad sincer unde este discriminarea fata de copil, copilul este centrul unui act de adoptie, statul urmareste interesul lui, conform legii, nu e nici o discriminare .
              Eu nu am absolut nimic legat de cei cu alte orientari sexuale, daca pot sa conceapa un copil este responsabilitatea lor iar daca vor sa adopte este responsabilitatea statului . Ce sens are ca statul sa mimeze o lege si apoi sa nu le dea nici un copil inspre adoptie ? Nu este mai corect pentru toata lumea sa-si vada limitele ? De ce sa ne prefacem ?
              • +1 (1 vot)    
                Cerc vicios (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:47)

                pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

                Argumentul este gresit. Intoleranta apartine societatii, ea este cea care provoaca suferinte minorilor, nu acele cupluri, deci nu se poate refuza acest drept acestor cupluri, pentru o vina care nu le apartine, asta ar legitima acea intoleranta, ar incuraja aceste atitudini si niciodata acei oameni nu ar putea adopta, pentru ca intoleranta ar fi mentinuta chiar prin actiunea statului. Ar fi un cerc vicios.
                Pe de alta parte nu cred ca toata societatea romaneasca este intoleranta, multi ar accepta aceste lucruri. Iar problema este mai complexa, pentru ca implica si dreptul la casatorie al acestor persoane si dreptul de a-si creste copiii biologici, nu numai pe cei adoptati.
        • 0 (0 voturi)    
          Orice cuplu fara probleme medicale (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:23)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          Poate aduce pe lume un copil . Atunci nu vad care este problema, poate sa spuna altcineva ceva ?
        • -1 (1 vot)    
          o comparatie simpla si evidenta (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 17:51)

          Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          Nu Stiinta ci unii oameni de stiinta cu convingeri de extrema stanga au scos homosexualitatea din categoria bolilor psihice cu sprijinul intelectualitatii neo marxiste. Lenin zicea ca Stiinta a condamnat capitalismul la disparitie din Istorie. Cel care a disparut a fost insa Lenin, bolsevismul si pseudo stiinta asociata cu el.
          • +1 (1 vot)    
            Paranoia si delirul.... (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 21:12)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

            Asta e teoria conspiratiei. Asa pot sa zic si eu ca esti platit de BOR sa zici asta. Adu dovezi in acest sens, altfel sunt baliverne.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt si minori care "glumesc" toata ziua (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 14:10)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

        Daca statul va gira o asemenea enormitate cred ca o parte dintre ei o sa treaca la actiune, daca statul aproba nu poate fi rau .
        Familia asa cum o stim noi va pusa la colt pentru a nu ofensa "minoritatile" .
        Scutul de la Deveselu poate fi bagat in ceata usor de Rusia, valorile noastre de necontestat trebuie sa fie de naturala morala nu militara .
      • 0 (0 voturi)    
        Asta e pasul urmator (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:32)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

        Pai trebuie sa avem si noi o directie . De noi depinde care .
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i impiedica nimeni sa procreeze (Sâmbătă, 12 noiembrie 2016, 16:16)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

      Logica pe invers .
  • -4 (4 voturi)    
    Sotul doamnei ce zice? (Vineri, 11 noiembrie 2016, 20:49)

    Alui [utilizator]

    A, e mama singura! Curat "familie traditionala"!