Mai multe organizatii, printre care Centrul Roman de Politici Europene si Grupul pentru Dialog Social, ii cer demisia lui Tariceanu

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Luni, 17 octombrie 2016, 23:01 Actualitate | Politic

Calin Popescu-Tariceanu
Foto: Agerpres
ONG-urile Centrul Roman de Politici Europene (CRPE), Expert Forum (EFOR), Freedom House Romania (FH), Grupul pentru Dialog Social (GDS) si miscarea civica Initiativa Romania (IR) ii cer "demisia imediata" a Presedintelui Senatului Romaniei, Calin Popescu Tariceanu, dupa ce acesta  a solicitat parlamentarilor sa blocheze cererile de ridicare a imunitatii parlamentarilor in dosarele penale instrumentate de DNA.

"Ca presedinte al Senatului, al doilea om in stat, domnul Tariceanu nu are dreptul sa faca uz de functie pentru a ataca si discredita institutii independente ale statului si sa foloseasca tribuna Senatului pentru a determina incalcarea principiului separatiei puterilor in stat, prevazut de art. 1 al Constitutiei Romaniei", spun acestia.

Organizatiile mai spun ca Tariceanu a folosit functia publica pe care o detine pentru a bloca activitatea unei institutii independente a statului si pentru a instiga o institutie politica, din sfera puterii legislative, impotriva sistemului judiciar.










4448 vizualizari
  • +16 (20 voturi)    
    DEMITEREA !!! (Luni, 17 octombrie 2016, 23:13)

    ana-pat [utilizator]

    Demitere nu demisie ! E demnitarul nr. 2 in Romania iar efectul unei asemenea declaratii are la nivel international efecte dezastuoase. Daca presedintele si colegii de parlament nu vor reactiona inseamna ca , asa cum stiam dealtfel , toti sunt o apa si-un pamint .
    • -22 (24 voturi)    
      Un titlu mult mai scurt ar fi fost urmatorul: (Luni, 17 octombrie 2016, 23:32)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui ana-pat

      Soros ii cere demisia lui Tariceanu. Ce atatea organizatiile lu' peste prajit insirate?
      • +14 (16 voturi)    
        Ai uitat de bubuli si reptilieni (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:30)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Sau nu erau scrisi pe biletel?
      • +3 (3 voturi)    
        Mos Tagartzaceanu,un facocer venal in politica (Marţi, 18 octombrie 2016, 8:03)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        27 de ani s-a dat liberal acoperit,dar doar in solda PSDeilor si-a facut mendrele lucrative,cea mai banoasa fiind cea cu numele STERLING !!!
      • +2 (2 voturi)    
        Nici asta nu ti-a iesit (Marţi, 18 octombrie 2016, 8:43)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        e rasuflata ,lovercrafte.Mai multa inspiratie,ce naiba.
        Arata ca iti meriti banii.Pune osul la treaba.
      • +2 (2 voturi)    
        cum, (Marţi, 18 octombrie 2016, 8:47)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        nu masi e base de vina? acum e soros? cat timp?
  • +16 (18 voturi)    
    Un te duci berbecule,cui ne lasi penalule ? (Luni, 17 octombrie 2016, 23:19)

    Plagarus [utilizator]

    Popescu T. Sterling oricum pleca,spre puscaria prea bine meritata
  • +10 (12 voturi)    
    Grea misiune (Luni, 17 octombrie 2016, 23:23)

    motanul_gri [utilizator]

    Vorba la proverb: Cainele nu pleaca de bunavoie de langa usa macelariei...
    • +4 (4 voturi)    
      Inseamna ca trebuie (Marţi, 18 octombrie 2016, 9:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      gonita in suturi (electorale prin vot) aceasta jigodie a politicii Romanesti ce impreuna cu complicele lui Patriciu au distrus partidele de dreapta si au fraudat economia la nivel de miliarde (depasiti numai de hotul de "stanga" nastase)
  • +12 (14 voturi)    
    dosarul STERLING (Luni, 17 octombrie 2016, 23:27)

    voxpopulix [utilizator]

    ...este cheia in cazul tariceanu.

    Sa desecretizam contractul, sa vedem in ce conditii a facut cadou resursele din marea neagra, sa aflam cat a luat spaga si am scapat de el pe veci.
    • +8 (10 voturi)    
      Viermele asta (Marţi, 18 octombrie 2016, 2:22)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      A impartit la toata lumea..el este arhitectul indatorarii Romaniei cu 50 miliarde in 4 ani cat a fost premier..are sustinere din toate directiile SUA/Israel si RUSIA
  • -22 (24 voturi)    
    :) (Luni, 17 octombrie 2016, 23:33)

    Gigi Kent [utilizator]

    S-au activat cozile de topor sorosiste. Stati flexati stimabililor ca vin alegerile si vi-o luati peste bot. Iar.
    • +13 (13 voturi)    
      Gigi Kent vs. Soros ! (Luni, 17 octombrie 2016, 23:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Gata s-a linistit Tampiceanu vazand cine il apara !
    • +8 (10 voturi)    
      Pana una alta Pompa si-a luat-o (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:32)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      peste bot, cu trompa, si la fel o sa si-o si si Moliceanu 5 femei.
    • +5 (7 voturi)    
      Corect! (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Asta am remarcat si eu: jijel si alde lovercraft imediat s-au activat sa apere infractorii.
      • +3 (3 voturi)    
        Pai e "sarcina de serviviu" (Marţi, 18 octombrie 2016, 9:48)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        De acolo (de la gasca de infractori) le vin banii.
    • +2 (4 voturi)    
      ai rasarit si tu (Marţi, 18 octombrie 2016, 8:47)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      preplatitule???Pune si tu mana la treaba,barbateste.Cu asemenea comentarii nu iti platesti nici gaura covrigului.
    • +1 (1 vot)    
      bah, da chior ca tine.. (Marţi, 18 octombrie 2016, 9:39)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ..rar am vazut!
      Nu ti-e clar ca ariceanu e omul lui Soros?!?!
      Cum crezi ca a avut el bani "de studii" inafara tarii, cand era un terchea berchea?!!!?!?!?
      De altfel, si tu si alte vuvuzele de pe acest site, tot oamenii lui Soros sunteti, doar ca nu v-a spus nimeni pana acum..
  • +13 (19 voturi)    
    Eu sunt Soros (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:06)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Lovercraft si Gigi Kent, va spun una si buna: noi toti, cei care vrem sa scapam de coruptie si de toti penalii care ne conduc, da, noi suntem Soros de care va e frica ca la dracu de tamaie. Noi astia de stam ore intregi in ploaie sa votam impotriva unui penal, da, noi suntem Soros. Daca macar de Soros va e frica, atunci da, si eu sunt Soros
    #Je suis Soros

    PS: mama voastra de netrebnici!!!
    • +6 (8 voturi)    
      Et moi aussi (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:48)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      # Je suis Soros !

      PS. Subscriu si la PS-ul tau.
    • +1 (1 vot)    
      Sh yo laphel! Et moi aussi! I am, too! (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:23)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      #Je suis Soros!
  • -12 (16 voturi)    
    nu dau doi bani pe Tariceanu dar... (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:09)

    LearnHowToThink [anonim]

    La o simpla cautare pe google la urmatoarea fraza: "Grupul pentru Dialog Social " descopar ceva foarte interesant ... mai ales la membrii :))
    • +6 (10 voturi)    
      Stiu ce-ai descoperit! (Marţi, 18 octombrie 2016, 0:55)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

      Ai descoperit propriile lacune in ceea ce priveste gramatica limbii romane.

      Era interesant daca tu gaseai ceva, dar nu la "membrii", ci la scaune, mese etc...
  • +1 (3 voturi)    
    demitere (Marţi, 18 octombrie 2016, 9:26)

    Ilidia [utilizator]

    Tariceanu-razgandeanu-moliceanu-etc., are obrazul prea gros ca sa demisioneze. Cat priveste demiterea e cam complicat. Cine sa-l demita, cei care l-au cocotat acolo!?
  • 0 (0 voturi)    
    Fiecare face ce-l taie capul! (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:33)

    cerceteaza [utilizator]

    ONG-urile sa faca bine sa se ocupe doar de obiectul de activitate din statut. Constitutional, ONG-urile nu trebuie sa se ocupe de politica, aceasta fiind activitatea exclusiva a partidelor. Daca insista sa se ocupe si de politica, sa faca bine si sa se transforme in partide si sa se inregistreze oficial ca atare.