Proiect de lege al PSD: Limita de viteza in localitati sa creasca la 70 km/h

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:19 Actualitate | Politic

Aglomeratie in trafic
Foto: USER UPLOADED
Mai multi senatori PSD au depus un proiect de lege care prevede cresterea vitezei limia in localitati la 70 km/h pentru motociclete si masini si la 60 km/h pentru celelalte categorii de autovehicule, urmarindu-se "fluidizarea traficului" si astfel reducerea oboselii soferilor.

Proiectul prevede modificarea si completarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 195/2002 republicata, privind circulatia pe drumurile publice, astfel:

"Limita maxima de viteza in localitati este de 70 km/h pentru autovehiculele din categoriile A si B si 60 km/h pentru celelalte categorii de autovehicule, asa cum sunt ele descrise in Anexa I la OUG nr. 195/2002.

Indicatoarele rutiere provizorii de avertizare si restrictionare a vitezei in trafic, aflate pe sectoarele de drum pe care se executa lucrari, vor fi insotite de placute aditionale lizibile inscriptionate cu perioada de desfasurare a lucrarile precum si intervalul orar in care se executa aceste lucrari. La expirarea perioadei de executie inscrisa pe placutele aditionale, indicatoarele isi pierd valabilitatea."

In expunerea de motive, initiatorii mentioneaza ca se impunee cresterea vitezei de circulatie in interiorul localitatilor pentru a "permite fluidizarea traficului pe drumurile aglomerate din Romania si reducerea timpilor de condus pentru soferi, reducandu-se oboseala acestora".

Initiatorii sunt patru senatori PSD, intre care si liderul acestora, Mihai Fifor. Proiectul a fost inregistrat la Senat marti si se afla in dezbatere publica.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11161 vizualizari
  • -25 (29 voturi)    
    adica daca ai statie, creste la 120 (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:23)

    jackalphonse [utilizator]

    Ideea nu este rea, mai ales ca oricum in fiecare localitate poate fi reglementata in mod particular o viteza maxima admisa.
    • +23 (47 voturi)    
      poate DOAR NOAPTEA si DOAR pe drumurile nationale (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:08)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      poate DOAR NOAPTEA si DOAR pe DRUMURILE NATIONALE / EUROPENE care trec prin localitati mici (sate) !!!

      dar nici asa !

      stiti la 70 km/h, lumea circula cu 80/km sau chiar 90km/h si stiti la 70km/h CATE SANSE AI sa opresti daca este un COPIL pe TRECERE DE PIETONI ???


      ZERO !!!


      Se va chema criminali cu acte !


      PS: nu mai vorbesc de oameni pe marginea strazii, agatati de masini, carute nesemnalizate, etc !!
      • +35 (39 voturi)    
        Poate NU (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:21)

        placintacubranza [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Poate totusi nici atunci, nu de alta dar oamenii vor sa si doarma, nu sa le vajaie masinile la 5 metri de casa.

        Repetati dupa mine: AUTOSTRAZI!
        • +10 (14 voturi)    
          si sa creasca si pen*siile barbatilor cu 2 cm (Miercuri, 12 octombrie 2016, 18:24)

          LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui placintacubranza

          prin ordonanta de urgenta !
          Multumim PSD
      • +10 (12 voturi)    
        Indicatoare rutiere noi? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:56)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Firmele de partid le vor face probabil. Pagodele lui Oprescu de 30.000 eur vor fi parfum, aici vor fi 10.000 EUR pe indicatorul de viteza.
    • +24 (30 voturi)    
      Wow (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:09)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ma chinui sa inteleg ce treaba sau aptitudine are parlamentul in problema asta!?!?!?!?!
      Nu cumva e treaba politiei?

      Daca gandim asa Parlamentul ar trebui sa voteze o lege a sanatatii unde sa spuna ca o persoana poate sa manance 5000 calorii pe zi si astfel am reduce obezitatea la 0!
      • -1 (7 voturi)    
        o sa mareasca limita (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:52)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        dar doar pana iese psd-ul la alegeri. hai ca rezistam 2 luni.
      • -1 (3 voturi)    
        Politia nu face regulile de circulatie (Joi, 13 octombrie 2016, 10:23)

        paul22 [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        Codul rutier e modificat de parlament prin legi. Politia nu face regulile de circulatie, ci le aplica
        • +2 (2 voturi)    
          in realitate, le cam face.. (Joi, 13 octombrie 2016, 12:34)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui paul22

          Politia poate pune limite de viteza pe anumite sectoare de drum, mai mici decat viteza legala. Teoretic, poti sa ai prin lege 70km/h si o localitate sa aiba toate strazile limitate la 30km/h pentru ca asa au stabilit autoritatile locale.
    • +21 (27 voturi)    
      nu ajung atatia morti pe sosele! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:37)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Vi s-a urcat puterea la cap?! Pe ce lume traiti? Faceti autostrazi si centuri ocolitoare renuntand la pensiile speciale si la deplasarile costisitoare la clasa bussinesl Lasati oamenii sa traiasca nu-i schiloditi si omorati in accidente! Va credeti proprietarii TARII dictand masuri aberante pe bani publici?!!!
  • +57 (59 voturi)    
    pr0$!ule (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:26)

    cvi [utilizator]

    Pune ma mana si aloca bani pentru autostrazi si drumuri care sa treaca pe langa localitati, nu prin ele. Asa fuidizezi traficul, nu permitand inconstientilor sa mearga cu 100 pe langa scoala.
  • +41 (43 voturi)    
    daaa (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:27)

    levierul [utilizator]

    Mult asteptata legea asta.
    Va rog sa ne lasati si sa bem doua beri sau 100 de whiskey.
  • +50 (52 voturi)    
    mda, asa se rezolva problema (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:29)

    gica pantalon [utilizator]

    ba sa se creasca la 150 km/h si nu ne mai trebuie autostrazi
  • +49 (53 voturi)    
    Mi-e sila (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:32)

    nikulae [utilizator]

    Atat le duce capul pe nevertebratele astea, cand e vorba de fluidizarea traficului.

    Infrastructura canci, transport in comun modern din pix, parcari insuficiente, masini parcate pe pistele de biciclete etc.

    Si toti politicienii ridica din umeri de parca tara a fost condusa de marțieni pana acum si ei nu stiu nimic.
  • +41 (43 voturi)    
    Sa alerge mai repede autobuzele lui Dragnea (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:36)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Sau dricurile cu morti votanti.
  • +33 (35 voturi)    
    Astia s-au uitat pe statistici? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:36)

    banel [utilizator]

    Suntem in frunte la numarul de accidente rutiere.

    Problema la noi e infrastructura, nu limita de viteza. Iar cand infrastructura este proasta, cresterea limitei de viteza este o idiotenie.

    Daca chiar vor sa faca ceva, pot punte limite crescute pe anumite drumuri...asa cum are DN1 de multi ani.
  • +47 (49 voturi)    
    Deja vor să ne omoare! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:37)

    Wasile [utilizator]

    Hai că până acu' ne sufocau cu ajutoare sociale și alte pomeni electorale - dacă ești angajat / antreprenor îți blestemi zilele să tot plătești pentru status social.
    Însă să crești viteza la 70km/h în oraș este deja crimă.

    Recomand domnilor inițiatori ai legii să fie nițel pietoni când mașinile au voie cu 70 (deci vor merge cam cu 90)...

    Plus că în București și alte orașe mari poți să o creși și la 200km/h, tot nu mergi cu mai mult de 30...

    P.S. Sunt șofer. Nu consider că soluția este creșterea vitezei, ci decongestionarea străzilor prin eliberarea de mașini parcate, construirea de pasaje la punctele de gâtuire, centură cu minim două benzi pentru a evita tranzitarea Bucureștiului, transport în comun care să respecte orarul, park&ride, taxe pentru accesul în centrul orașelor cu mașina, obligativitatea construcțiilor să aibă dublul locurilor de parcare câte apartamente sunt, etc.
  • +30 (32 voturi)    
    :)) (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:37)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    nu mai au astia girofare si antemergatori
    • +13 (15 voturi)    
      :)) (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:10)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Da, asta e! Cand am vazut titlul m-am gandit ca vor sa scape de unii dintre noi, dar raspunsul tau e mai aproape de realitate :)
  • +22 (24 voturi)    
    Viteza poate fi limitată, (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:37)

    Un cititor [utilizator]

    ticăloșia, nu!
  • +30 (34 voturi)    
    ! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:39)

    tudorr [utilizator]

    Pai acum se circula cu 60-70 oricum prin localitati, + genul de cretini care dau flashuri si care merg oricum cu +70-80...deci ar fi un 80-90 la ordinea zilei prin localitati! Baaaa, faceti naibii autostrazile alea care sa ocoleasca satele si orasele, ati gasit super solutii....
  • +25 (29 voturi)    
    ardem gazul de pomana (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:42)

    c99a [utilizator]

    Inca o dovada ca avem cretini in parlament. S-au trezit din somn si au zis sa incropeasca un proiect de lege.
    • +2 (4 voturi)    
      si inca 2 (Miercuri, 12 octombrie 2016, 23:34)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui c99a

      si inca doi cretini care ti-au dat minus :(
  • +18 (22 voturi)    
    Râsul curcilor (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Furi și o tulești cu 70 la oră. Visul oricărui P$D-ist
    • +16 (18 voturi)    
      unde 70km/h la ora fratilor? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ca eu ieri si alaltaieri am avut viteza medie 8km/h in Bucuresti. 70km/h prind doar noaptea.
  • +26 (28 voturi)    
    E de bine (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:46)

    A78 [utilizator]

    Ce bine ! Vor muri mai multi oameni.
    E bine pentru ca se stie ca mortii voteaza PSD .
  • +14 (18 voturi)    
    Pentru motoarele beizadelelor PSD! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:46)

    Miky60 [utilizator]

    Nu e destul cate accidente se fac zilnic din cauza vitezei cu care merg cei cu masini si cu motociclete, PSD-ul corupt vrea sa creasca si mai mult viteza ca sa polueze si sa faca si mai multe accidente!
    Mai bine ar face piste de biciclete peste tot, pentru ca cei care merg cu bicicleta sunt intelectuali, culti, care asculta Guerrilla, in timp ce cei care merg cu masina sau motorul sunt toti cocalari, prosti si care asculta Radio ZU!
  • +13 (15 voturi)    
    Încep pomenile electorale ieftine (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:47)

    Procuratorul [utilizator]

    Nu mai sunt bani de pungi de zahar si sticle de ulei, PSD începe să copieze după Ciolos cu măsurile de cost mic si impact vizibil.
    • -1 (1 vot)    
      sunt disperati (Miercuri, 12 octombrie 2016, 23:35)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

      sunt disperati sa mai abureasca pe cativa, ca poate poate or scoate scor bun. Pacat ca n-o sa-l scoata.
  • +14 (16 voturi)    
    ''fluidizarea traficului''??? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:48)

    nesuferitu [utilizator]

    ce simplu se acopera incompetenta si/sau prostia celor care de 26 de ani n-au fost in stare sa construiasca autostrazi! sunteti penibili.
  • +14 (18 voturi)    
    mda... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:48)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    pe de o parte, dpdv al soferilor, masura este binevenita, insa pe de alta parte o sa fim singurii din Europa unde la intrarea in tara o sa vedem indicatorul informativ de viteze cu specificatia 70 pt localitati?
    P/S: Ironia este ca in Romania pentru a nu mai suprasolicita nervii soferilor, parlamentarii au ajuns sa creasca limitele de viteza in loc sa fi construit niste autostrazi sau drumuri expres, bine-nteles prin afara localitatilor :)
    • 0 (12 voturi)    
      so so (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:08)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Nu e rea ideea si probabil este gandita in special pentru localitatile de tranzit de pe dn-uri. M-ar bucura o lege care sa oblige anumite institutii sa-si faca intrare proprie sau sa foloseasca elicopterul (referire directa laliceul francez plantat pe DN1, unde e restrictie de 50 pentru ca "scoala" - cine trece pe acolo, stie situatia si cum se sta la panda pe zona de 3+3 benzi).
  • +18 (20 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:53)

    Liv0007 [utilizator]

    De ce nu depuneti un proiect care sa oblige la cresterea vitezei de executie a autostrazilor?
    In perioada in care au fost inchisi cei 22 Km de pe A1 intre Salistea si Cuntea, pe DN1 intre aceleasi localitati au murit in accidente rutiere 10 persoane. Oare cate vieti ar fi fost salvate daca aveam o retea serioasa de autostrazi? Sa nu mai vorbim de avantajele economice. Asta cu cresterea vitezei in localitati e praf in ochi.
    Voi astia care ati fost parlamentari in ultimii 25 de ani, ar trebui sa mergeti sa lucrati voluntar pe santierele de autostrazi, si pana nu construiti vre-o 5000 Km sa nu fiti lasati liberi.
  • +8 (12 voturi)    
    bine si nu prea bine (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:55)

    andimi [utilizator]

    Masura ar trebui totusi putin gindita, nu o aruncam ca o petarda, pentru ca va fi respinsa. Sa zicem un 70 pe europene, 60 pe nationale si 50 pe judetene (ultimele sunt oricum ca proaste calitativ). Macar pentru europene ar trebui introdusa obligativitatea ca in localitatile tranzitate primariile sa amenajeze in urmatorii 2-3 ani trotuare pe ambele sensuri. Avem inca in Romania comune care nu au trotuare!!!
    • +1 (1 vot)    
      pai de ce se face un proiect de lege (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:04)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      daca se stie ca va fi respins ?
      • +3 (3 voturi)    
        multi nu vor fi de acord (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:23)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        multi nu vor fi de acord, Politia in primul rind!
        • +3 (3 voturi)    
          . (Miercuri, 12 octombrie 2016, 16:07)

          Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui andimi

          sa speram; vai de noi daca decid tot niste politruci de teapa generalului izmana si a lui Toba....
  • +12 (14 voturi)    
    Nu au omorat suficienti oameni cu infectii/etc ? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:55)

    unudincei20demilioane [utilizator]

    Sper ca vor sa ridice limita ca sa ajunga mai repede la DNA/Judecatorie.

    Si asa nu se respecta viteza in localitati. Unde e limitare 50 se circula cu 70. Camioanele cu 80-90.
    Ei vor 80/100 reali in localitati. Sunteti nebuni?

    P.S. Niciunul n-ar inainta nici din glume/greseala proiect de lege pentru a accelera viteza de constructie a autostrazilor si a soselelor care ocolesc localitatile sau viteza cu care sunt rezolvate favorabil pentru cei pagubiti, dosarele penalilor.
    • +5 (5 voturi)    
      Așa e (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui unudincei20demilioane

      Un motiv in plus ca P$D sa fie declarat PARTID CRIMINAL (ca fostul PCR)
  • +3 (9 voturi)    
    O alta propunere (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:55)

    Cheie primara [utilizator]

    Viteza maxima in localitati sa fie 30 km/h, montate radare peste tot si amenzile date automat ce s-a depasit viteza legala indiferent cine este la volan.

    Si-au cumparat porcii Ferari, Maserati si Lamborghini si nu le pot folosi.
  • +2 (4 voturi)    
    cum se agită ei... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:56)

    FCM [utilizator]

    ... să facă orice să mai prinda electorat in afara privitorilor de A3.

    E cumva inversul prostiei de la alinuta cu denise rifai si simona gheorghe.

    pesede, la clasa de mijloc (oricat a mai ramas din ea) nu merge cu vrajeli d-astea populiste.

    trebuia sa faceti autostrazi in loc sa furati si nu isi punea nimeni problema limitei de viteza in localitati.
  • +18 (24 voturi)    
    O porcarie (Miercuri, 12 octombrie 2016, 13:58)

    placintacubranza [utilizator]

    O porcarie in conditiile in care:
    - Romania este tara cu cei mai multi morti din accidente rutiere (in conditiile in care oricum suntem sub-motorizati fata de alte tari) din Europa (raportat la numarul de locuitori)
    - primele 2 cauze ale accidentelor sunt traversarea neregulamentara a pietonilor urmata indeaproape de pietoni acidentati pe trecerile de pietoni (deci majoritatea accidentelor se intampla in localitati)
    - distanta de franare creste mai repede decat viteza:
    - 50km/h: 26 m
    - 60 km/h: 35 m
    - 70 km/h: 44 m
    - 80 km/h: 54 m
    (distantele includ timpul de reactie)


    Solutia pentru fluidizarea traficului este constructia de autostrazi bai hotilor, nu carnagiu prin orase!
    • +2 (8 voturi)    
      viteza de 70km/h in localitati exista si acum (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:05)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui placintacubranza

      exemplu pe DN1. Legea circulatiei spune ca Politia, in intelegere cu primaria, poate permite o viteza maxima de 70km/h in localitati, dar nu mai mult.
      Numai ca, in afata de localitatile de pe DN1, nu a mai permis niciun primar o viteza de 70km/h.
      Nu inteleg ce vrea PSD sa faca....vrea sa schimbe legea circulatiei cu totul, si sa stipuleze ca viteza maxima in localitati este de 70km/h sau sa permita exceptii in anumite localitati?
      • +6 (8 voturi)    
        Vaslui (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:25)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        afla ca sunt cateva localitati din jud. Vaslui care au 70! Dar cum treci in jud. Galati, in sate care au 3 case, se revine la 50! Nu ca tin neaparat sa avem viteza de 70 dar sunt localitati cu 2 garduri si 5 locuitori si tre sa mergi cu viteza mica! Macar o analiza sat cu sat!
    • -3 (9 voturi)    
      cifre aiurea (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:21)

      stingher [utilizator] i-a raspuns lui placintacubranza

      De unde ai luat distantele alea de oprire? Dintr-o carte din anii 60?

      Merg deseori cu 70 in Bucuresti (sunt ala care circula in afara orelor de varf) si pe alocuri si mai mult.
      Cu cauciucuri de vara pentru viteza opresc de la 80km/k in maxim 25m.

      Ca sa-ti faci o idee, uite un tabel cu distantele de oprire de la 100 km/h a multor masini moderne aici:
      http://www.sdt.com.au/safedrive-directory-STOPPINGDISTANCE.htm
      • +5 (5 voturi)    
        vitezomanul Gica (Miercuri, 12 octombrie 2016, 20:24)

        Whatsupdoc [utilizator] i-a raspuns lui stingher

        din pacate sunt pline spitalele de jmekeri ca tine sau, mult mai rau, de cei accidentati de jmekeri ca tine....
  • +13 (13 voturi)    
    Genial ! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:00)

    Tescovin [utilizator]

    PSD a rezolvat problema ambuteiajelor din București și alte orașe: schimbăm legea ! De-asta se blochează tot traficul în oraș și pe ploaie, și pe soare, că e limita pusă la 50 de guvernul tehnocrat ! Mulțumim PSD !
  • +4 (4 voturi)    
    Iresponsabili (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:01)

    muvis [utilizator]

    Inainte trebuia sa interziceti prin legea de urbanism a dezvoltarii satelor de-a lungul dn-ului.
    • +4 (4 voturi)    
      E invers (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:34)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      De dragul adevărului istoric, să știi că de fapt DN-urile s-au dezvoltat de-a lungul satelor.
      • +2 (2 voturi)    
        esti comic (Miercuri, 12 octombrie 2016, 17:40)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        cu acest raspuns chiar m-ai facut sa rid! Cum sa se dezvolte un drum de-a lungul satului? Cel putin sigur nu in sec. 20. Avem exemplu atitea sosele care ies din Bucuresti sau alte orase si de-a lungul carora s-au extins cartierele, in mod oficial si organizat (in perioada comunista) sau nu (dezv. haotica, dupa 90)!
        • +1 (1 vot)    
          Corect (Joi, 13 octombrie 2016, 10:54)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui andimi

          Ai intuit corect, drumurile nu s-au dezvoltat în sec. 20, ci mult mai devreme. Unele șosele pe care noi le considerăm cuceriri ale civilizației erau drumuri comerciale folosite încă pe la 1300 (ex: Câmpulung - Brașov). În sec. 20 doar au fost modernizate (mă rog...).
    • +1 (1 vot)    
      e pe dos.. (Joi, 13 octombrie 2016, 10:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      satele din Romanai erau rasfirate, apoi generalul Kiseleff a dat ordin pe la 1860 sa se adune toate de-a lungul drumului principal, devenind sate adunate.
  • +3 (7 voturi)    
    Limita. (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:02)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Unde va grabiti? Mariti viteza, ca si asa sunt destule accidente. Sunt mii de localitati prin care trec DN SI DJ, la 3m de case si scoli. Vreti sa fie mii de accidente, cu raniti sau morti? Ori va fugareste DNA-ul?
  • +13 (17 voturi)    
    Brasov (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:06)

    Gaston [utilizator]

    In Brasov a fost introdusa limita de 60Km/h acum cativa ani, pentru ca drumurile fusesera reparate si semafoarele inlocuite cu sensuri giratorii pentru fluidizarea traficului. Un semn bun pentru soferi dar din pacate cu urmari grave pentru pietoni. Datorita cresterii accidentelor de circulatie (cu morti si raniti) s-a revenit la limita de 50Km/h si s-a ajuns si la montarea de semafoare cu buton pentru anumite treceri de pietoni.
    (multi pietoni fiind accidentati pe trecere). Pentru ca soferii nu au fost in stare sa franeze de la maxim 60 Km/h (legal) in timp util, nu vad cum ar reusi sa franeze de la 70...
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:45)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Gaston

      Intr un sat si la 40 km/h omori un copil daca iti sare in fata masinii
  • -2 (8 voturi)    
    Firea vrea cu masina (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:16)

    MirceaIo [utilizator]

    D-na Firea PSD-ista nu mai stie sa mearga pe jos. A stopat ceea ce se dorea redarea Bucurestiului catre pietonilor, atunci cand interzis sportul pe Kiseleff. Ea e navetista. Vine din Voluntari sa ne conduca. Si eu am fost obligat sa renunt la: bicicleta si mers pe jos, . Acum ca decand avem pe d-na Firea primar voi merge numai cu masina. Firea gospodarul nr.1 din Bucuresti traieste in Voluntari si circula mult cu masina.
    • +3 (5 voturi)    
      Kiseleff (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:54)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      A oferit alternativa Parcul Tineretului, intrara dinspre Colegiul Gh. Sincai. Dar organizatorii nu au vrut, ca ei doreau sport in cartier de bogatani, nu in saracia din sud. Bleah!
  • +7 (11 voturi)    
    Mda (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:19)

    Lucian_Mares [utilizator]

    nemtii sunt mai prostuti, in Germania e limita de viteza in localitati 50 Km/h, iar in zonele rezidentiale si in apropierea scolilor si locurilor de joaca 30 Km/h. Pe portiunea de autostrada din vecinatatea localitatilor viteza e limitata la 100 Km/h. Deh, oameni primitivi, nu isteti ca PSD-ul vostru.
  • +5 (5 voturi)    
    dar nu mai bine (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:24)

    Adri4n [utilizator]

    scoatem limitarile? /s
  • +1 (5 voturi)    
    dezbatere publica (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:43)

    un_fermier [utilizator]

    Proiectul e in dezbatere publica ; ar fi un exercitiu democratic reusit daca cel putin o parte din comentariile de pe site ar fi tranformate in opinii inregistrate pe site-ul senatului :

    http://www.senat.ro/LegiProiect.aspx

    Initiativa are numarul B542 / 2016 .

    E un efort minim de a comenta acolo unde poate ca intradevar conteaza - spor la opinii !
  • +3 (5 voturi)    
    Ghertoiul PSDist ... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:43)

    A_Radu [utilizator]

    Dupa ce s-a ajuns din bani furati prin tot felul de combinatii ... isi ia cea mai tare masina de pe piata, logic, ca sa-si arate valoarea ... dar, e cam constrans sa circule in limite legale pe drumurile noastre publice care toate trec prin sate, satulete, targuri, orasele etc cu viteza foarte mica ... pai se poate ... degeaba si-a luat el ultimul model de mertzan sau bmw-eu sa circule cu 50km/h ....
    Bani pentru autostrazi / drumuri express / centuri ocolitoare n-au fost niciodata in cei 20 ani de cand este la guvernare in tara asta ... banii s-au dus in buzunarele largi ale camarilei ... cine ii voteazasi la toamna merita sa moara de frig si de foame , fara pic de mila
  • 0 (2 voturi)    
    dedicatie ptr oprea; il ajuta la proces (Miercuri, 12 octombrie 2016, 14:57)

    optiunea-2 [utilizator]

    dupa ce legea trece, oprea o sa zica ca masina lui mergea in limite legale, deci o sa primeasca mai putin puscarie cu suspendare!
  • +3 (5 voturi)    
    nu sunt de acord! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:17)

    liviu_ [utilizator]

    in bucuresti cel putin nu viteza e problema... ci ambuteiajele! daca maresti viteza , ajungi mai repede la semafor si o sa stai, cel mai probabil, mai mult!

    pe langa asta cred ca o sa creasca accidentele...
    sau poate asta vor?!

    pentru fluidizarea traficului e nevoie de infrastructura, nu de viteza!
  • +1 (3 voturi)    
    serios? (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:31)

    Toni_Romania [utilizator]

    Oricum politicienii, copiii de politicieni, amantele de politicieni si mafiotii din Basarabia merg cu 100 la ora peste tot cu limuzinele si gipanele.
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:33)

    John.Doe [utilizator]

    Pleava societatii are orgasm cand aude de asa ceva.
  • +1 (5 voturi)    
    Inca o idiotenie dedicata votantului pesedist (Miercuri, 12 octombrie 2016, 15:50)

    Pac-pac [utilizator]

    Poti doar sa creezi un cadru care sa permita cresterea limitei la 70 km in localitate insa doar cu avizul politiei rutiere competenta pe plan local. Nu poti sa pui 70km/h langa scoala, metrou, birouri, blocuri, etc.
    Pui 70/h pe splaiul Dambovitei, intre podul de la Asmita Gardens si centura sau in zona fantanii Miorita, nu pe str. Plantelor...
  • +1 (3 voturi)    
    sa fim din nou pe locul 1 (Miercuri, 12 octombrie 2016, 17:48)

    costicar [utilizator]

    Acum cativa ani eram pe primul loc in Europa la numarul de morti in accidente rutiere, acum suntem pe locul 2. Dar vom fi din nou locul 1!
    Altfel, media europeana la morti in accidentele rutiere in localitati e de 37% din total, in Romania e de 63%. I-am luat deci! Dar n-ar trebui sa glumim...
    Pentru cine vrea si alte informatii statistice, http://ec.europa.eu/transport/road_safety/specialist/erso/pdf/country_overviews/dacota-country-overview-ro_en.pdf
    Propunerea nu va fi acceptata, dar e trist ca a ajuns in stadiul de proiect o astfel de aberatie.
  • +1 (3 voturi)    
    E criminal sa propui asa ceva in Romania (Miercuri, 12 octombrie 2016, 18:20)

    Locke Lamora [utilizator]

    Unde nu ai autostrazi care sa preia traficul greu. Si in Romania pe drumuri ai pietoni, printre care is multi copii sau...betivi, animale, flaitoane, etc.
    PS: Pe la altii e 30 la ora in zona scolilor sau terenurilor de joaca, nu respecti, te-au ars. La romani vad ca vor sa-i arda pe copii.
  • +3 (5 voturi)    
    Opriti macelul (Miercuri, 12 octombrie 2016, 19:30)

    oxbridge [utilizator]

    Stimati imbecili din Parlament,
    Stimati imbecili care ii voteaza pe cei mai sus,
    Stimati imbecili care ii tolereaza pe cei de mai sus,
    Care este justificarea unei asemenea atrocitati de proiect? Nu mor suficienti in accidente?
    Luati de aici o statistica sa va puna, sper, neuronul in miscare. Probabilitatea de deces a unui pieton la impactul cu o masina, in functie de viteza masinii
    15 km/h - 4%
    30 km/h - 10%
    40 km/h - 23%
    50 km/h - 60%
    60 km/h - 86%
    70 km/h - 96%
    80 km/h - 99%
    Sursa: http://www.creeaza.com/tehnologie/auto/Statistici-de-accidente169.php

    Cu alte cuvinte, la o crestere de la 50 la 70 km/h, statistic ar mai supravietui doar 4% din pietonii loviti. Si probabil, multi cu sechele pe viata.
  • +3 (5 voturi)    
    E bine 70 (Miercuri, 12 octombrie 2016, 19:36)

    Amoredivino [utilizator]

    Dar să mai dea o lege prin care să permită doar deputaților și senatorilor să traverseze pe culoarea roșie. De fapt, mai bine să-i oblige!
    „Să trăiți dom procuror....n-am știut că-i senator!”
  • +2 (4 voturi)    
    sa creasca (Miercuri, 12 octombrie 2016, 23:38)

    Adrian1 [utilizator]

    sa creasca viteza de executie a autostrazilor, cu munca silnica a parlamentarilor si altor politicieni. Pe viata, desigur.
  • +3 (3 voturi)    
    Am si eu o propunere (Joi, 13 octombrie 2016, 11:35)

    falcoind [utilizator]

    Toți cei ce votează PSD să aibă dreptul să treacă ca și pietoni pe rosu la semafor , dacă în 4 ani nu se observă o îmbunatățire semnificativă , dreptul să devină obligațiune.
  • +2 (2 voturi)    
    PSD, evident (Joi, 13 octombrie 2016, 13:29)

    Adicj [utilizator]

    Evident ca trebuie sa vina din partea PSD o astfel de lege! Clanul ( nu partidul ) hotilor si analfabetilor.

    Autostrazi nu sunt in stare sa faca, is buni doar de legi aberante si furaciune!