Kelemen Hunor, despre posiblitatea unei motiuni de cenzura: Un guvern interimar cu atributii limitate nu ar fi o problema

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2016, 11:52 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele UDMR Kelemen Hunor s-a declarat deschis discutiilor despre o motiune de cenzura, spunand ca un guvern interimar cu atributii limitate "nu ar fi o problema pentru Romania", dar "e treaba PSD cum gestioneaza aceasta chestiune", transmite Mediafax.

"In acest moment o motiune de cenzura poate fi sustinuta cu mai multe argumente impotriva Guvernului, dar e treaba PSD cum gestioneaza aceasta chestiune. Noi nu am avut discutii, nici cu PSD, nici cu altii, deci nu am cum sa comentez o intentie lansata in presa, fara sa stim care este textul motiunii, care sunt argumentele. Un guvern interimar cu atributii limitate pana la alegeri, pana la formarea unui nou Guvern, nu ar fi o problema pentru Romania, nu ar fi o tragedie. Oricum, acest Guvern nu va veni cu bugetul pe anul viitor pentru ca nu are sustinerea necesara, nu are majoritatea necesara si nici legitimitatea necesara pentru a cere votul Parlamentului pentru bugetul pe 2017", a declarat Kelemen Hunor.

Potrivit acestuia, o astfel de tema poate fi abordata dupa 1 septembrie.

"Noi avem nemultumirile noastre care cresc fata de acest guvern, dar in acest moment nu pot sa spun daca am vota, nu am vota, am sustine sau nu o motiune de cenzura, argumente ar exista", a precizat liderul Uniunii.

Kelemen Hunor afirma pe 11 iulie ca Dacian Ciolos ar putea sa fie un bun premier, daca ar fi sustinut de un partid politic dupa alegerile parlamentare.

"Dacian Ciolos s-ar putea sa fie un bun premier daca este asumat de un partid politic, dupa alegerile parlamentare. Daca se creeaza o astfel de situatie, sigur, se discuta o astfel de varianta, nu am nimic impotriva sa fie pe masa o astfel de solutie. Dar trebuie asumat politic viitorul premier", a afirmat Kelemen Hunor, intr-un interviu acordat Agerpres.

In ceea ce priveste data alegerilor, Kelemen Hunor a declarat pentru Mediafax ca Uniunea asteapta consultari cu premierul Dacian Ciolos pentru stabilirea datei alegerilor parlamentare, precizand ca formatiunea pe care o conduce accepta si 27 noiembrie si 11 decembrie.

"Sunt foarte putine variante pentru alegerile parlamentare, 27 noiembrie, 4 sau 11 decembrie. Daca luam in calcul prima data, atunci ar fi necesara o Hotarare de Guvern cel mai tarziu pe 26 august. Depinde, insa, de Guvern. Guvernul a trimis partidelor o analiza, in care au fost propuse mai multe date privind alegerile, analiza din care eu am dedus ca premierul si Guvernul doresc ca scrutinul sa aiba loc in 11 decembrie. Poate avea loc si pe 27 noiembrie, cu cat mai repede, cu atat mai bine. Premierul ne-a promis ca va face consultari inainte de a se emite o HG, dar discutii inca nu au fost, le asteptam. Noi putem accepta si 27 noiembrie si 11 decembrie, nu ar fi nicio problema, noi vom fi pregatiti pentru ambele date", a spus Kelemen.

Potrivit acestuia, data de 4 decembrie nu ar fi una potrivita pentru alegerile parlamentare, de aceea UDMR ar fi de acord cu celelalte doua variante.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2038 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    si ma rog (Marţi, 9 august 2016, 11:55)

    moka [utilizator]

    de ce-ar trebui sa fie cu atributii limitate?
    • +5 (5 voturi)    
      pai s-au rezolvat toate problemele (Marţi, 9 august 2016, 12:13)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ce sa mai faca un Guvern in Romania?!

      Treaba merge uns... pt ei normal
      • 0 (0 voturi)    
        iudemere (Marţi, 9 august 2016, 21:06)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        cincizeci la sută din ei ar trebui luați de DNA pentru hoție, cincizeci la suta de DIICOT pentru terorism. Hai DNA! Hai DIICOT!
    • -15 (19 voturi)    
      Sa nu mai faca prostii si neghiobii, (Marţi, 9 august 2016, 12:33)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui moka

      pentru asta !
      • +10 (12 voturi)    
        pai... (Marţi, 9 august 2016, 13:09)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ... pentru asa ceva, ORICE guvern de pana acum ar fi trebuit sa aiba "atributii lomitate"!!
        Eventual limitate chiar la zero!
    • +7 (11 voturi)    
      cum de ce? (Marţi, 9 august 2016, 12:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ca sa poata manevra linistiti alegerile parlamentare.
    • +10 (12 voturi)    
      Hunor se face de râs. (Marţi, 9 august 2016, 13:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Un guvern interimar trebuie să aibă atribuții conform legii și nu conform unor borfași politici ca Dragnea.Hunor cred-că este după o palincă tare,după cum vorbește..
      • +1 (1 vot)    
        Gaterszag Kerestoy SRL are de taiat ! (Miercuri, 10 august 2016, 10:32)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        lemn pentru iudemere, Or Actualul Guvern ii Deranjeaza !
  • +7 (15 voturi)    
    Tipic (Marţi, 9 august 2016, 11:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Totul pentru ciolan, mie-mi spui de unguri?
    Daca trebuie sa manace ungurul o ceapa ca si cum ar manca un mar ca sa prinda acolo o ciozvarta din putere, nu ar fi o problema.
    • +8 (10 voturi)    
      NU "ungurii"!! (Marţi, 9 august 2016, 13:10)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ci jigodia de Hunor!
      Care, de tare ce este iubit de "ungurii" lui, mai-mai ca era sa-si lasa partidul pe dinafara de Palavrament! >:)
  • +11 (13 voturi)    
    KELEMON: "argumente ar exista" (Marţi, 9 august 2016, 11:58)

    Boham [utilizator]

    da se stie ca ungurii si psd-istii sunt calauziti in viata de doctrine si argumente, nu de BANI si foamea de functii
    • +1 (1 vot)    
      kelemon=pokemon (Miercuri, 10 august 2016, 10:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      si nu mai trebuie adaugat ceva...
  • +13 (19 voturi)    
    Să mă ierte Ăl de Sus (Marţi, 9 august 2016, 12:10)

    grigoreagape [utilizator]

    Dar sper să nu intrați în parlament (voi ăștia de la UDMR), cu toate dezavantajele pe care le va avea comunitatea maghiară din cauza asta.
    • +2 (8 voturi)    
      de noi depinde! (Marţi, 9 august 2016, 14:12)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

      De noi depinde daca intra sau nu! Daca participam peste 60% la alegeri, nu intra!
  • +3 (7 voturi)    
    s-o crezi tu ungure! (Marţi, 9 august 2016, 12:14)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Azi un guvern cu atributii limitate, maine o armata cu atributii limitate, ce va tot trebe voua ma ungurilor? Orice lege cat de buna ar fi ea, trebuie "adaptata" pentru unguri, ei tot timpul au ceva de comentat...
  • +8 (12 voturi)    
    Hunor, Hunor ... (Marţi, 9 august 2016, 12:24)

    mitg [utilizator]

    UDMR nu mai prinde pragul de 5% pentru Parlamentare, oricate rahaturi legislative va imaginati voi ca veti face.

    Hai sictir.
    • +5 (5 voturi)    
      Daca ne prezentam la vot ca la locale, (Marţi, 9 august 2016, 14:40)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si nici conationalii lor nu continua sa-i sanctioneze ca in 2012 prin neprezentare, nu numai ca prind loc in parlament, dar prind chiar unul "in fata""!
      • +1 (1 vot)    
        La Brutarie SIGUR ! (Miercuri, 10 august 2016, 10:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Macar Un Loc !
  • +11 (13 voturi)    
    cu ce (Marţi, 9 august 2016, 12:33)

    nahir [utilizator]

    promisiuni v-au mai manjit dragnea et co.?
  • +10 (12 voturi)    
    O declaratie tipica... (Marţi, 9 august 2016, 12:36)

    gigiN [utilizator]

    ...de partid care sta tot timpul cu curu'in cel putin doua luntri !
  • -3 (5 voturi)    
    Nu ar fi porblema (Marţi, 9 august 2016, 13:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar daca ar juca dupa reguliile impuse de mafiile de partid, maghiare inclusiv
  • +5 (7 voturi)    
    n-are Hunor atatea... (Marţi, 9 august 2016, 13:12)

    Codruta N [utilizator]

    ... cururi cate i-ar fi necesare, pentru a se aseza in toate barcile de partid, care sa-l ajute sa se vada iar la ciolan! :P
  • +4 (6 voturi)    
    Cu alte cuvinte... (Marţi, 9 august 2016, 13:47)

    luciusbv [anonim]

    .. de ne pica ceva, am vota.
    Nu au ratat ocazia sa arate ca-s la fel de jigodii precum restul politicienilor.
  • +4 (6 voturi)    
    atributii limitate (Marţi, 9 august 2016, 13:48)

    dana_s [utilizator]

    ... probleme nelimitate.
    Deranjeaza rau guvernul asta...
  • +5 (5 voturi)    
    Sper ca potentialii lui alegatori, cetatenii (Marţi, 9 august 2016, 14:29)

    deval [utilizator]

    onorabili care i-au mai dat un avertisment in 2012 prin neprezentarea la vot -sa receptioneze continuarea tendintei acestui partid de a se lipi de psd care a fost initiatorul tuturor nenorocirilor nostre , la cel mai inalt grad !!