UPDATE UNPR pierde in continuare parlamentari - patru deputati si senatoarea Florina Jipa trec la PSD

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2016, 12:22 Actualitate | Politic

Florina Jipa
Foto: AGERPRES
Patru deputati UNPR au anuntat ca parasesc formatiunea si trec la PSD, dupa ce luni sapte senatori au plecat din UNPR, ceea ce a dus la desfiintarea grupului parlamentar din Senat.

Este vorba de Laurentiu Chirvasuta, Viorel Blajut, Titi Holban si Valentin Blanariu, potrivit anuntului facut de secretarul Camerei Deputatilor dupa sedinta Biroului Permanent. 

De asemenea, tot marti senatoarea Florina Jipa, celebra pentru momentul in care l-a uns cu mir pe Dan Sova in plen, a anuntat ca trece la PSD.

"Incepand de astazi voi fi in grupul PSD. Am fost accidental in grupul in care am fost si am fost tratata cum am fost. Opt ani am votat alaturi de PSD", a precizat Jipa, potrivit Agerpres.

Jipa a candidat pentru un post de judecator la Curtea Constitutionala insa nu a fost sustinuta de cei din UNPR. In urma trecerii la PSD, Jipa va activa tot in cadrul Comisiei Juridice.

Partidul fondat de Gabriel Oprea a pierdut astfel alti 12 parlamentari si mai are in acest moment 31.

UNPR a avut la un moment dat un numar maxim de 55 de parlamentari.

Plecarile din UNPR  se inregistreaza in contextul negocierilor pe care liderul partidului, Valeriu Steriu, le are cu PNL, privind o eventual fuziune/alianta, in timp ce Liviu Dragnea a anuntat ca PSD va merge singur in alegeri si a sugerat ca va negocia cu fiecare parlamentar UNPR in parte, nu cu liderii partidului.


Citeste mai multe despre   









3650 vizualizari
  • +12 (18 voturi)    
    Perfect (Marţi, 28 iunie 2016, 12:32)

    qwertyuiop [utilizator]

    Cine se aseamana se aduna.
    Macar stim clar ca UNPR = PSD ca sa nu mai fie dubii.
    Nu mult va trece pana PNL va fi absorbit de partidul mamut PSD ca-s din acelasi aluat.
    Hai Nicusor mama, vii azi pe turnanta sau votam ce avem? Ca acusica vin parlamentarele.
    Iar o sa votam peretii?
  • +18 (18 voturi)    
    Isi ia si mirul cu ea? (Marţi, 28 iunie 2016, 12:40)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Lipsa de caracter si duplicitatea sun evidente din declaratia "7 ani am votat alaturi de psd" - de ce atunci ai fost in alt partid: ticalosie, oportunism, minciuna ?
  • +10 (12 voturi)    
    Trecere. (Marţi, 28 iunie 2016, 12:47)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Pai comunistii de la PSD, nu prea cred in Dumnezeu, ei sunt liber cugetatori! Ce se face cu mirul? Ca BOR nu primeste retur?
  • +13 (13 voturi)    
    UNPR sau PSD (Marţi, 28 iunie 2016, 12:47)

    Soljenitin [utilizator]

    UNPR sau PSD... Pai ce, nu-s tot una?
  • +11 (11 voturi)    
    adica se intorc de unde au plecat (Marţi, 28 iunie 2016, 12:49)

    snowflake [utilizator]

    nimic spectaculos :)
  • +11 (11 voturi)    
    Jabba The Hut wife (Marţi, 28 iunie 2016, 12:49)

    un domn [utilizator]

    tot P$D are in sange, iunepere si P$D tot aceeasi mizerie...
  • +8 (8 voturi)    
    acum (Marţi, 28 iunie 2016, 12:50)

    zigot [utilizator]

    este convinsa ca se poate face utila deoarece trebuie
    sa miruiasca toti psd-istii, incepand cu dragnea si ponta; in curand va trebui sa faca un stagiu si la alde ptr
    a-l rezolva pe tariceanu si ai sai; numai daca ii va permite mandatul considerand ca dna senator a aratat ce e in stare si -sper- ca si electoratul a inteles
  • +16 (16 voturi)    
    Gunoiul (Marţi, 28 iunie 2016, 12:55)

    Pac-pac [utilizator]

    Gunoiul s-a intors in tomberon...
  • +14 (14 voturi)    
    Se intregeste gasca de nesimtiti din PSD!! (Marţi, 28 iunie 2016, 12:57)

    Gaetano73 [utilizator]

    Sa-I miruiasca mai des acest monument de nesimtire, Jipa!!
    • +4 (4 voturi)    
      miruieste-i doamne cu lopata (Marţi, 28 iunie 2016, 15:40)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Gaetano73

      .
  • +5 (5 voturi)    
    s-a (Marţi, 28 iunie 2016, 15:22)

    nahir [utilizator]

    intregit prea sfanta clica a hotilor, cu intai ungatoarea de mir. :))
    de-acuma gata. nu-i mai i-a DNA-ul. ii baga direct in puscarie.
    cate 5 ani, preventiv, fara posibilitatea de eliberare conditionata.
  • +1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 29 iunie 2016, 1:57)

    gleznix [utilizator]

    Partid capusa e UNPR. Se urca pe caine si trece strada.
    • +1 (1 vot)    
      PNL spera sa fie el pe post de caine ! (Miercuri, 29 iunie 2016, 11:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gleznix

      Si a ramas de catel prost. Capusele uneperiste s-au infipt in potaia mare si grasa cu sange mult.