Firea: Transportul gratuit pe RATB va deveni gratuit dupa indeplinirea unor "conditii esentiale"

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 10 iunie 2016, 10:11 Actualitate | Politic

Autobuz RATB
Foto: RATB
Primarul ales al Capitalei, Gabriela Firea, spune ca transportul public de suprafata din Bucuresti va deveni gratuit dupa indeplinirea catorva conditii esentiale.

"Pasii sunt urmatorii: banda proprie pentru autobuzele RATB, taxi si salvari/pompieri, completarea flotei regiei cu inca minimum 300 autobuze - cele care acum exista dar nu au piese -, continuarea procesului de transformare a regiei in societate comerciala a municipalitatii pentru a putea atrage fonduri europene necesare modernizarii, curatenie in autobuze, siguranta calatorilor, aer conditionat vara, gratuitate, pentru inceput, inainte si dupa varfurile orare de trafic", declara Firea intr-un comunicat de presa.

Ea precizeaza ca va aplica aceste masuri "intr-un timp rezonabil".

"In ciuda declaratiilor politice care combat proiectul meu pentru ca transportul public sa devina o alternativa viabila la calatoria cu autoturismul personal - ca o prima solutie la traficul sufocant -, voi demonstra ca propunerea mea este corecta si in interesul tuturor bucurestenilor", sustine primarul ales.

"Angajatii RATB nu au de ce sa se ingrijoreze. Eu vreau sa creez locuri de munca, nu sa contribui la cresterea somajului", mai spune Firea


Citeste mai multe despre   









7560 vizualizari
  • +5 (15 voturi)    
    off-peak? (Vineri, 10 iunie 2016, 10:16)

    demaGOGU [utilizator]

    care este sensul unei gratuitati in afara orelor de varf?

    daca va continua sa sub-livreze promisiuni madame firea-pandele-vranceanu-dan(gurile rele) nu va fi iertata de populaceul bucurestean.
    • +3 (3 voturi)    
      Eu am auzit de la un gigolo ca o noapte cu Firea (Vineri, 10 iunie 2016, 15:41)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      E tot gratis, ba chiar pe bani. Pe banii ei.
  • +12 (18 voturi)    
    te doare capu' (Vineri, 10 iunie 2016, 10:21)

    CRMS [utilizator]

    Chestia asta nu a reusit nicaieri in lume cu exceptia comunitatilor mici intrucat apare vandalismul. Toti boschetarii or sa doarma pe canapelele RATB.
  • +9 (13 voturi)    
    ! (Vineri, 10 iunie 2016, 10:27)

    jaoju [utilizator]

    aiureli
  • +15 (19 voturi)    
    țoapa firea (Vineri, 10 iunie 2016, 10:29)

    Cata79 [utilizator]

    urmeaza mancare gratis, in circurile foamei facute de ceusescu

    :)))))))
  • +15 (19 voturi)    
    Ha ha ha, fraierilor care ati votat-o! (Vineri, 10 iunie 2016, 10:30)

    Spiky [utilizator]

    Va aduceti aminte de promisiunile lui Ponta, ca va reduce impozitele "daca exista spatiu fiscal"? Si asta face la fel. Daca exista conditii esentiale...
  • +10 (14 voturi)    
    Efectul Nicusor Dan (Vineri, 10 iunie 2016, 10:32)

    Ovidiu P [utilizator]

    Copy-paste din Nicusor Dan, si opinie schimbata: e bine ca RATB sa fie societate comerciala, in timpul campaniei nu era o idee buna, acum a devenit :)

    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Alegeri+locale+2016/Solutiile+candidatilor+PMP+PSD+si+USB+la+Primaria+Capitalei+pent

    Asa fac hotii, fura, mint, manipuleaza isi asuma ideile altora... ei sa ajunga sus. In final, in cel mai bun caz fac mult mai putin decat se poate dar de obicei fac dezastru, toate copy-paste-urile de pe lume nu fac cat gandirea ta.
    • +1 (1 vot)    
      Ce contează e să fie bine (Vineri, 10 iunie 2016, 12:11)

      c.radu [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      Nu mă deranjează că a luat ideea de la N.D. De fapt, ar fi chiar foarte bine, pentru noi, să fie receptivă la toate propunerile bune. Nu cred, însă, până nu văd realizat.
      • +3 (3 voturi)    
        din pacate a furat doar mesajul.. (Vineri, 10 iunie 2016, 20:18)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

        Ca sa fure ideea ar implica un proces cognitiv. Mesajul insa.. asta e simplu de copiat.
  • +7 (11 voturi)    
    si timpu rezolnabil... (Vineri, 10 iunie 2016, 10:34)

    liviu_ [utilizator]

    o sa fie dupa parlamentare...
    • +2 (2 voturi)    
      niet (Vineri, 10 iunie 2016, 12:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      timp rezonabil = la pastele cailor.
  • +10 (14 voturi)    
    medicamente... (Vineri, 10 iunie 2016, 10:47)

    Dorobantu [utilizator]

    Acest specimen de gen feminin crede ca bucurestenii merg cu masina personala pentru ca nu au bani de bilete de autobuz. Medicamente... dati-i medicamente...
  • +10 (14 voturi)    
    "Transportul gratuit va deveni gratuit" (Vineri, 10 iunie 2016, 10:48)

    mitg [utilizator]

    Aceasta doctoranda nici macar o propozitie corecta dpdv logic nu stie sa faca.
    Felicitari voua, aia care ati ales-o.
  • +7 (17 voturi)    
    Apa si sapun (Vineri, 10 iunie 2016, 10:48)

    Frankie [utilizator]

    Cat timp apa si sapunul vor fi notiuni exotice pentru calatorii din RATB, eu nu ma voi volosi de transportul in comun. Indiferent ca va costa 1 leu calatoria, 100 lei sau 0 lei.
    Prefer sa stau o ora in trafic curat si nederanjat de diverse specimene colorate si urat mirositoare.
    • 0 (2 voturi)    
      hai lasa-ne (Vineri, 10 iunie 2016, 13:13)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      mai vorbim cand o sa faca benzi unice si o sa stai 2 ore in trafic sau cand o sa fie taxele pe parcare de nu o sa le poti duce.

      Sunt de acord ca exista specimene care nu se spala dar totusi nu uita ca nu toti oamenii vin de la birou ci poate vin de pe santier sau dupa o zi de stat in canicula. E greu sa pui intr-un loc 200 de oameni la 30 de grade plus si sa mioase a lacramioare.

      Special pt cei ca voi as face traficul cu masina personala un cosmar (parcare minim 1 euro ora, ridicarea tuturor masinilor parcate ilegal, taxa de centru, combustibil mai scump in oras, etc)
      • +2 (2 voturi)    
        Te rog (Vineri, 10 iunie 2016, 17:35)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Daca te speli in fiecare zi, chiar daca muncesti pe santier nu ajungi sa puti a transpiratie, desi multi au depasit stadiul de miros de transpiratie, nu s-au mai spalat de cateva luni si miros deja a pisat!

        Pe de alta parte sunt total de accord ca toti bizonii care parcheaza pe unde ii taie neuronul sa isi i-a amenda la fiecare abatere.
  • +6 (12 voturi)    
    Firea (Vineri, 10 iunie 2016, 10:53)

    m1ha1 [utilizator]

    Conditia esentiala e sa fie membru P$D
  • +3 (7 voturi)    
    asa e firutzo (Vineri, 10 iunie 2016, 10:53)

    chiuariu [utilizator]

    tu ai cele mai bune intentii, numai ca scuipatorii de coji de seminte impiedica realizarea tuturor conditiilo9r esentiale.
  • +6 (10 voturi)    
    O da la intors (Vineri, 10 iunie 2016, 10:55)

    Havel [utilizator]

    Ca nu ca Batman ca de fapt ea voia sa zica altceva....

    Oricum foarte bine ca s-a razgandit.

    A se observa totusi cat rahat poate sa manance...""In ciuda declaratiilor politice care combat proiectul meu pentru ca transportul public sa devina o alternativa viabila...." Carevasazica cei care au criticat proiectul ei stupid se opun vezi doamne imbunatatirii calitatii transportului public:)))
  • +13 (15 voturi)    
    Iesim in STRADA! Ai spus ca RATB GRATUIT! (Vineri, 10 iunie 2016, 10:59)

    neagoe [utilizator]

    A sters Dragnea pe jos cu gandirile tale.

    De fapt Fireo, m-am convins. Tot fara sa gandesti vorbesti (marca Haznaua3). Te-a luat gura pe dinainte si acum te-ai speriat.

    Dar cum te stim femeie serioasa cu copii acasa trebuie sa te tii de cuvant. Ai spus RATB gratuit, acum TREBUIE sa il faci gratuit. Altfel IESIM IN STRADA. Impreuna cu cei care te-au votat... Si numai femeie serioasa nu vei mai fi.
  • +10 (14 voturi)    
    . (Vineri, 10 iunie 2016, 11:19)

    andrei_2013 [utilizator]

    Sa ne traiti doamna firea, sunteti un suflet mare, toti aurolacii o sa doarma linistiti iarna in ratb.
  • +5 (7 voturi)    
    deja o dă la întors. (Vineri, 10 iunie 2016, 11:20)

    IancuJianu [utilizator]

    deși e vorba de București, nu de Ploiești...
  • +4 (10 voturi)    
    Parcari, tanti, parcari (Vineri, 10 iunie 2016, 11:35)

    gigicel [utilizator]

    Cum ar fi daca ati creea si niste locuri de parcare unde sa stea masinile pe care le lasam acasa ca sa mergem cu ratb-ul gratis?
    • +1 (1 vot)    
      Pai tu unde-ti las masina cand mergi acasa ? (Vineri, 10 iunie 2016, 14:39)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

      O arunci in Dambovita ?
    • 0 (2 voturi)    
      Pai (Vineri, 10 iunie 2016, 17:38)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

      Pai unde iti lasi masina cand esti acasa trebuia sa te gandesti inainte sa iti cumperi masina, parerea mea !

      Te muti intr-un cartier super aglomerat ca Tineretului din Bucuresti si incepi sa tipi ca nu ai loc de parcare ! De parca abia atunci ai observat unde te-ai mutat.
  • +8 (10 voturi)    
    Iar pana atunci, transportul gratuit va fi pe bani (Vineri, 10 iunie 2016, 11:42)

    Procuratorul [utilizator]

    Din intelepciunea PSD. Imi place mult la partidul asta ca sunt o adunatura de hoti prosti care cred ca ii fraieresc pe cei mai prosti ca ei. Noroc cu DNA ca ii prinde cand ajung pe pozitii d-astea gen primari etc, ca atunci se dezlantuie si pot fi foarte usor urmariti si adusi in judecata.
  • +13 (15 voturi)    
    Are dreptate (Vineri, 10 iunie 2016, 11:46)

    V. Veroiu [utilizator]

    Dar a uitat pasul 0: asigurarea banilor dintr-o sursa.
  • -8 (14 voturi)    
    apolitic.. (Vineri, 10 iunie 2016, 11:59)

    ioana_popescu [utilizator]

    eu pun pariu ca daca iesea NIcusor Dan primar si avea fix acelasi proiect toata lumea ar fi fost in extaz maxim.. din pacate dna primarita, orice initiativa va avea, fie ea buna sau proasta, pleaca din punctul "uite ce prostie a mai zis Fi-rea". fara nicio legatura cu subiectul, doar ma framanta acest gand...

    legat de subiect, ratb oricum e gratis pt blatisti deci cu sau fara obligativitate de a cumpara bilet, tot jegos si imputit o sa fie ratb.. solutia este sa se urce in autobuz numai pe la sofer, sa ai de validat un card (fie el si gratuit, dar sa fii nevoit sa te duci sa il iei de undeva, in niste conditii, care sa ateste ca nu esti boschetar/pericol social) si atunci poate o sa prefer si eu ratb versus masina.
    • -2 (2 voturi)    
      . (Vineri, 10 iunie 2016, 14:20)

      ioana_popescu [utilizator] i-a raspuns lui ioana_popescu

      normal ca am primit numai minusuri, am indraznit sa spun ceva real :))
    • +1 (1 vot)    
      ratb (Vineri, 10 iunie 2016, 14:26)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui ioana_popescu

      Am mari indoieli ca Nicusor Dan ar fi venit cu un astfel de proiect aiuristic !!
    • +2 (2 voturi)    
      Te inseli (Vineri, 10 iunie 2016, 17:28)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui ioana_popescu

      Caci eu stiu ca nu exista zane, Mos Craciun si bunuri sau servicii gratuite.
  • +2 (2 voturi)    
    exprimare de (Vineri, 10 iunie 2016, 12:40)

    nahir [utilizator]

    tot ra*atul pentru o gurista tv : 'Transportul gratuit pe RATB va deveni gratuit dupa..."
  • 0 (0 voturi)    
    cu submarinu' lui Pandele (Vineri, 10 iunie 2016, 13:01)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ai incercat ?
  • +2 (2 voturi)    
    HAHAHAA....retrage prima promisiune si baga alta (Vineri, 10 iunie 2016, 17:23)

    healthycity [utilizator]

    DEci observam:

    Promisiunea de ieri retrasa practic.
    Azi promitem cu pasajul sudului pana la Craiun.....

    Si asa vorbim in fiecare zi cu presa si la televizor....
    Ca asta a facut toata viata ...a vorbit :)))

    La sfr...nimic facut...
    Dar am vorbit zilnic...
    ne aleg iar oamenii...ca am vorbit :)