Dacian Ciolos va discuta cu Joe Biden despre oportunitatile energetice "enorme" din Marea Neagra

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 mai 2016, 18:19 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Premierul Dacian Ciolos a declarat duminica, pentru Mediafax, ca intrevederea pe care urmeaza sa o aiba marti cu vicepresedintele Statelor Unite, Joseph Biden, este "o ocazie pentru a discuta oportunitatile enorme oferite de Romania in regiunea Marii Negre mai ales in privinta investitiilor si dezvoltarii infrastructurii".

" Intrevederea cu Joseph Biden din 24 mai este o ocazie pentru a discuta despre oportunitatile enorme oferite de Romania in regiunea Marii Negre mai ales in privinta investitiilor si dezvoltarii infrastructurii, inclusiv productia si transportul de energie. Vom pune accentul pe potentialul energetic al Romaniei de productie de gaz din Marea Neagra.Este, de asemenea, o ocazie suplimentara de a ne consulta inaintea summit-ul NATO de la Varsovia. Romania doreste sprijinul activ al SUA pentru o prezenta Aliata inaintata pe tot flancul estic, de la Marea Baltica pana la Marea Neagra. Vom continua discutiile cu partea americana pe propunerile noastre in perspectiva summit-ului", a declarat Dacian Ciolos pentru Mediafax, intrebat ce "pune pe masa" Romania la intalnirea cu vicepresedintele SUA.

Intrebat si care sunt avantajele estimate pentru Romania in urma vizitei de lucru pe care seful Guvernului o incepe duminica in SUA, Dacian Ciolos a raspuns:" consolidarea dimensiunii economice a Parteneriatului Strategic, astfel incat cooperarea economica sa atinga acelasi nivel inalt de excelenta si dinamica pozitiva precum interactiunea pe palierul politico-militar. Vom prezenta la Washington viziunea noastra privind rolul Romaniei in regiunea Marii Negre si interesul nostru, nu numai in domeniul securitatii, ci si in dezvoltarea relatiilor economice".

"Este momentul potrivit pentru o asemenea redimensionare", a subliniat seful Executivului.

"Tara noastra are una din cele mai mari cresteri economice din Europa si este o economie solida in context regional. In acest context favorabil, comertul bilateral romano-american s-a dublat in ultimii ani si a atins nivelul record de 2,2 miliarde de dolari americani. Vedem un potential imens cu SUA pentru a consolida relatiile de investitii si comert. Dorim sa mentinem dialogul deschis cu partenerii americani si sa pledam pentru participarea institutiilor si firmelor americane la edificarea unui cadru investitional atractiv, precum si ancorarea intereselor economice americane in Romania. De altfel, programul vizitei cuprinde mai multe intalniri cu reprezentanti ai mediului de afaceri american, cu accent pe sectoarele auto,energie, agricol, industria aerospatiala si sectorul IT", a explicat Dacian Ciolos.

Primul ministru a adaugat ca, in timpul vizitei, isi mai propune aprofundarea cooperarii cu SUA " in plan regional, in zona Marii Negre, in special in privinta stabilitatii economice din Republica Moldova si a continuarii parcursului european al acesteia".

Premierul Dacian Ciolos a plecat duminica in Statele Unite ale Americii, pentru o vizita de trei zile, perioada in care se va intalni la Washington cu vicepresedintele SUA, Joseph Biden, cu secretarii Agriculturii, Comertului, Energiei si, la Detroit, cu CEO al Ford Motor Company, Mark Fields.










4401 vizualizari
  • -11 (27 voturi)    
    vin investitoriii!!! (Duminică, 22 mai 2016, 18:23)

    esrevinU [utilizator]

    Faceti loc! Partieeee!!!! Vin AMERICANIIIIIIIIIII!

    Da' de ce trebuie sa mergem la ei? Bogatiile sunt aici! Nu au bani americanii sa-si miste fundul sa vina aici?
    • -11 (17 voturi)    
      haraci, peșcheș, firman (Duminică, 22 mai 2016, 18:45)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui esrevinU

      Cine vrea să pupe papucii Sultanului trebuie să meargă la Stambul.
    • +10 (12 voturi)    
      daca vrei sa vinzi ceva (Duminică, 22 mai 2016, 20:29)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui esrevinU

      tre' sa te trezesti devreme si sa mergi la targ. Ai inteles?
  • +2 (4 voturi)    
    Si uite (Duminică, 22 mai 2016, 18:40)

    zarzarea [utilizator]

    cum se face ca a trecut prin dezbatere publica strategia energetica.

    Apropo, strategia energetica realizata partial de cei de la RADET, mari manageri in gestionarea sistemului actual de incalzire centralizata.

    Incep sa ne scape diverse lucruri, cu ochii la altele.

    Asadar, sa auzim despre strategia energetica. Poate intereseaza pe cineva...
  • -3 (9 voturi)    
    Mai este ceva... (Duminică, 22 mai 2016, 19:20)

    cititoare [utilizator]

    Ce n-a fost vindut străinilor?
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Luni, 23 mai 2016, 11:24)

      Primul [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      prostia romaneasca. Pe asta se pare ca nu o vrea nimeni, de aceea colcaie Romania de oameni ca tine.
      • 0 (0 voturi)    
        Și huligani ca tine.. (Vineri, 3 iunie 2016, 2:15)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Primul

        Habar n-ai ce realizări am avut eu la viata mea și ce intelect am, ca sa dai asemenea insulte fasciste, de pilda dacă nu ești de acord cu mine ești un... Iar aici te las pe tine sa completezi ca vad ca tu ai un vocabular de haimana mai dezvoltat. Hai succese în continuare!
  • -8 (10 voturi)    
    ocazie unica, oriflame, viva, fanatik... (Duminică, 22 mai 2016, 20:45)

    Miky113 [utilizator]

    Toata energia Romaniei se afla pentru o scurta perioada in Marea Neagra , mai exact in cluburile din Mamaia !
    Dorim ca unchiul Sam, sa trimita de urgent nepotii, ca altfel: zaietz pagadiy.
  • +5 (11 voturi)    
    CITIND COMENTARIILE LA O CHESTIUNE (Duminică, 22 mai 2016, 21:19)

    arheopterix [utilizator]

    Atat de importanta , ramai siderat de rostia afisata lubric . Avea dreptate cel ce spunea "Mama prostilor e tot timpul gravida "
    • -4 (8 voturi)    
      aha.. (Duminică, 22 mai 2016, 23:54)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      si tu ce comentariu destept ai dat pe tema asta? Ca vad ca e usor sa scuipi pe altii...
  • -8 (12 voturi)    
    vrajeli (Duminică, 22 mai 2016, 21:23)

    revo [utilizator]

    Serios, fatu tatii? Voi chiar ne luati de fraieri. Nu stiu ce cauti in SUA, dar gogorita cu gazele din Marea Neagra e prea mare. Americanii sa investeasca in Marea Neagra? Adica sunt atat de prosti incat sa arunce aiurea miliarde de dolari in lacul rusesc, la doi pasi de Sevastopol?
    Americanii s-au retras din afacerea cu gazele de sist din Romania nu pentru ca n-ar exista zacaminte sau pentru ca au protestat cativa tarani, ci pentru ca intreaga zona estica a Europei este o zona de risc.
    NATO a anuntat ca va trimite cateva mii de soldati in Est, in Marea Neagra vor patrula in permanenta portavioane/ crucisatoare sau ce-or fi ele, pe deasupra Marii Baltice se pupa avioanele militare, Putin a mai pus o tinta pe harta, la Deveselu, se fac sfaturi de taina cu CIA... si Ciolosica ne minteste frumos, cu investitii la Marea Neagra!
    • +6 (8 voturi)    
      Esti caraghios in rolul asta de (Duminică, 22 mai 2016, 23:13)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui revo

      atotstiutor sfatos.Caraghios si penibil.Cum le mai stiti voi pe toate,stalciti numele,balacariti.Niste frustrati penibili.
  • -6 (8 voturi)    
    Resurse contra protectie (Duminică, 22 mai 2016, 21:49)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Asta e intelegerea, ne aparati de rusi, va dam resursele.
    • -6 (10 voturi)    
      Bechtel 2 (Duminică, 22 mai 2016, 22:21)

      nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      sau ceva de genul asta se coace: da totul pt doi bani si ceva promisiuni de aparare. adica de ce ne trebuie noua promisiuni de aparare ? acum 70 de ani ne-au atacat (a se citi ciopartit nemtii: asta la Ungaria, ca asa-i mai bine, asta la URSS, ca noi tocmai am facut pact cu ei, ca sa dam cu bombardeaua linistiti peste canal la englezoi, etc). de ce nu poate face ciolan asta un holding din tot de a mai ramas extractie gaz-petrol firme romanesti si le lichefiem si le trimitem cu bucata unde o vrea cine o vrea. pachetele mici, de 1 - 2 milioane euroi.
  • +1 (1 vot)    
    Ce treaba ai cu Biden?! (Luni, 23 mai 2016, 7:25)

    John M. [utilizator]

    Daca vrei investitii la Marea Neagra, du-te la Exxon...Oricum, la investitii masive in "lacul rusesc" sa nu te astepti pana nu ai niste forte militare serioase in apropiere care sa le apere.
  • -1 (3 voturi)    
    Aha, deci în noua Iepocă de Aur ... (Luni, 23 mai 2016, 10:37)

    Lomecuza [utilizator]

    ... nu mai avem SOVROM-uri, ci AMEROM-uri, nu?

    P.S: Da, ştiu, cînd a început Epoca de Aur a lui nea Nicu, SOVROM-urile dispăruseră de mult.
    • +4 (4 voturi)    
      Americanii investesc, rusii fura (Luni, 23 mai 2016, 10:52)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

      Ai idee cat de scump e forajul marin, mai ales daca e de adancime? Ai idee si cat de mari sunt riscurile si pierderile daca rezultatul prospectiunilor nu se confirma? Voi vreti pomana, culmea, de care nu ati avut parte niciodata sub rusi.
      • -1 (3 voturi)    
        Daaaa ,acuma se explică şi de ce ... (Luni, 23 mai 2016, 11:01)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ... nu creşte redevenţa ... păi cum, să spoliem marele popor pretin hamerican?!? ca şi pe marele popor pretin rus, kazah, austriac .....
        • +1 (1 vot)    
          Pai cine te opreste sa o maresti? (Luni, 23 mai 2016, 12:17)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

          Ca tu pui conditiile tale pe masa si americanu vine sau nu vine, daca e convenabil pt el, ca daca iese in pierdere, clar ca nu vine. Deci cu ce-i vinovat americanul ca tu esti prost si iti furi caciula singur???
          • 0 (2 voturi)    
            Eşti naiv! (Luni, 23 mai 2016, 13:31)

            Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            Ce, io o cresc sau o scad? sau politicienii din şparlament şi din ghiulvern? care sînt, n-aşa (!), sub influenţa civilizatoare a Marelui Frate de la Răsărit ... căci dacă mergi pe paralela 45 suficient de mult spre estm, o să dai şi peste Caucazul rusesc, dar şi peste ţărmul Oregonului ...
            • 0 (0 voturi)    
              Tu le dai legitimitate la sparlanii (Luni, 23 mai 2016, 15:18)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

              din sparlament, din pacate in ziua de azi nu mai ai pe cine alege, ca aia buni am cam plecat.
              • 0 (0 voturi)    
                Eh, io îi dau legitimitate ... (Marţi, 24 mai 2016, 9:15)

                Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                ... strict derbedeilor pe care i-am votat la senat şi c.d.

                Numai că ei nu au nici o obligaţie legală faţă de mine să facă ceea ce aş vrea eu.
    • +3 (3 voturi)    
      Americanii investesc, rusii fura (Luni, 23 mai 2016, 10:52)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

      Ai idee cat de scump e forajul marin, mai ales daca e de adancime? Ai idee si cat de mari sunt riscurile si pierderile daca rezultatul prospectiunilor nu se confirma? Voi vreti pomana, culmea, de care nu ati avut parte niciodata sub rusi.
      • +1 (3 voturi)    
        Da da da! (Luni, 23 mai 2016, 15:19)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Siiggur că da!

        Unii fură pe faţă, fără jenă (ruşii), alţi fură mai cu mănuşi, acoperindu-şi temeinic urmele (americanii).

        "În astă ţară de păpuşi
        Tîlharii umblă cu mănuşi,
        Şi-apoi se jură pe dreptate,
        Ca le sînt mîinile curate!

        Ştii cine a scris cupletul ăsta, da?