Dragnea raspunde criticilor lui Blaga pe tema pensiilor alesilor locali: Pedelistii nu stiu decat sa taie pensiile si salariile

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:02 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat sambata, referitor la criticile copresedintelui PNL Vasile Blaga pe tema pensiilor pentru alesii locali, ca "pedelistii nu stiu decat sa taie pensiile si salariile" si ca "orice incercare de crestere a veniturilor oamenilor este populism", transmite Mediafax.

"Vasile Blaga afirma ca sustinerea de catre PSD a initiativei privind marirea pensiilor alesilor locali este un <<demers populist>>. Este normal sa gandeasca asa: pedelistii nu stiu decat sa taie pensiile si salariile. Pentru ei, orice incercare de crestere a veniturilor oamenilor este populism", a afirmat Liviu Dragnea, potrivit unui comunicat de presa emis sambata de PSD.

Liderul PSD mai afirma ca PNL are aceeasi politica din timpul Guvernului Emil Boc si ca "promite mereu ca va construi o societate de romani fericiti. Nu maine, bineinteles, ci peste 25-30 de ani."

Copresedintele PNL, Vasile Blaga, a declarat, vineri seara, la Constanta, ca nu este de acord cu pensiile speciale, decat pentru Armata si structurile de forta, dar se poate vorbi despre salarizare la standarde decente a salariatilor din administratia publica, fapt care va duce si la pensii decente.

"Stiti foarte bine ca prima lege a fost declarata in integralitate neconstitutionala. Curtea (Constitutionala - n.r.) a spus: nu puteti face partajari intre diferitele categorii de alesi. Daca in primul caz discutam de cateva zeci de mii, 16 - 18.000 de fosti si actuali primari, de la Revolutie incoace, in a doua categorie sunt sute de mii de oameni - consilieri locali si judeteni. In jur de 43 - 44.000 sunt alesi in fiecare an. (...) Deci, din acest punct de vedere, nu se va aplica niciodata. Va avea aceeasi soarta, doar ca este un demers populist al lui Dragnea, de a-si mai fenta inca o data colegii: <Ia uite domnule, eu ma zbat pentru voi, dar, vedeti, nu vrea Curtea Constitutionala si Guvernul>", a declarat Vasile Blaga, referitor la legea pensiilor pentru alesii locali.


Citeste mai multe despre   









997 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Daca (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:11)

    Jar [utilizator]

    veniturile oamenilor sunt crescute prin indatorarea tarii si nu prin dezvoltarea economica a ei,asta se numeste iresponsabilitate,populism ticalos etc.
  • +11 (13 voturi)    
    Egalitate? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:18)

    ouyang [utilizator]

    Bai "social-democratule” iti spune ceva conceptul? Nu are cum. Tu inca esti cu mintea in comunism, “alesii” bagati pe gat cu ulei si zahar din spagi trebuie sa fie MAI EGALI, specialii de ei, porcii de ei. Ferma animalelor reloaded. Mai stai un pic ca te salta pentru referendum si dupa se alege praful de toata mafia pesedista.
  • +12 (14 voturi)    
    Dragnea are mintea scurtă? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:20)

    asavreau [utilizator]

    Dacă analizăm pensiile,PDL au crescut pensia minimă de peste zece ori,la minim 300 lei și ulterior la 350 lei,iar PSD au crescut pensiile celor care aveau și așa cele mai mari pensii,gașca lui Dogaru,foștii securiști și activiști PCR.PSD și Dragnea mint și în denumirea partidului.Cică social-democrat!Care social-democrație,dacă ei dau lefuri și pensii speciale,suplimentare celor care și așa au mult, din furat,iar pentru săraci,noroc cu Uniunea Europeană că dau ajutoare.PSD se laudă și aici că dă el.Hahahaha.
  • +12 (16 voturi)    
    Parlamentarii nu sunt oameni, (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 14:45)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ci paraziti.

    Oameni sunt cei pe care-i vad in troleibuz si la metrou dimineata, chipurile reprezentati de parazitii din parlament.
    • +6 (10 voturi)    
      Dar si (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Paraziti, dar si mafioti. O adunatura de securisti si neamuri de-al lor, trimisa acolo ca mafiile de partid sa poata fura linistite.
  • +7 (11 voturi)    
    Vechilul de Teleorman (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 16:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cicoiul rosu a deschis gura sa zica si el ceva. Il doare undeva de veniturile oamenilor munci pentru ca gruparea de crima organizata numita PSD are un singur scop: sa fure, sa fure, sa fure.
  • +1 (3 voturi)    
    De unde? (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 19:13)

    miohaiham [utilizator]

    De la mata si pt ca se poate!hotoi nesatul!
  • +4 (6 voturi)    
    Cel mai mare versus cel mai mic salar bugetofag (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 19:32)

    Plagarus [utilizator]

    In 2008, raportul era de 1 la 78.!!!!?
    Legea din 2010 impunea un raport de 1 la 15
    Modificările propuse în 2015 de Plumbuita prevedeau un raport de 1 la 10
    Un draft din octombrie 2015 prevedea un raport de 1 la 18 !
    Pensii speciale de la penalul lui Bombonica ?
  • 0 (0 voturi)    
    Mai sunt 3 personaje funeste care (Duminică, 3 aprilie 2016, 8:38)

    John M. [utilizator]

    trag tara asta inapoi :Dragnea, Tariceanu si caricatura Ciorbea. Daca si astia o iau dupa Ghita, Ponta, Rizea, Cosma, Olguta, Sova, etc, putem intrezari un viitor. Da, Doamne!