Justitia respinge cererea lui Traian Basescu de inregistrare a Miscarii Populare / Basescu: Contestatia procurorilor, fara precedent

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 14:50 Actualitate | Politic

Curtea de Apel Bucuresti a respins vineri cererea depusa de fostul presedinte Traian Basescu de inregistrare a formatiunii Miscarea Populara in registrul partidelor politice, potrivit Agerpres.

Initial, Tribunalul Bucuresti a acceptat, in decembrie 2015, cererea depusa de Traian Basescu privind acordarea personalitatii juridice si inregistrarea formatiunii Miscarea Populara in registrul partidelor politice, insa Curtea de Apel Bucuresti a admis vineri apelul declarat de Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti, respingand astfel inregistrarea partidului.

De mentionat ca cei doi judecatori ai completului de la Curtea de Apel Bucuresti au avut opinii contrare in legatura cu cererea depusa de Traian Basescu, astfel incat a fost introdus un al treilea magistrat in complet, care a inclinat decizia in sensul respingerii solicitarii de inregistrare.

Decizia este definitiva.

Pe 24 octombrie 2015, a avut loc Congresul de infiintare a formatiunii politice Miscarea Populara, cei 5.000 de delegati votand alegerea lui Traian Basescu ca presedinte al partidului.

In conducerea formatiunii au mai fost alesi Eugen Tomac, presedinte executiv, Cristian Diaconescu si Siegfried Muresan, prim-vicepresedinti, Dorel Constantin Onaca, secretar general.

Traian Basescu s-a inscris in Partidul Miscarea Populara pe data de 9 octombrie 2015, pentru ca apoi tot el sa propuna schimbarea denumirii partidului in 'Miscarea Populara'.

Traian Basescu a caracterizat drept "fara precedent" contestatia facuta de procurori la inregistrarea unui partid politic.

Iata mai jos reactia fostului presedinte, postata pe contul lui de Facebook:

"Cu surprindere, am aflat ca inregistrarea Miscarii Populare a fost respinsa la solicitarea procurorilor. Este fara precedent ca procurorii sa faca o contestatie la inregistrarea unui partid.

Mai mult, judecatorii CAB au admis contestatia in complet de divergenta, desi zilnic sunt infiintate noi partide. Trebuie sa respectam decizia.

O fi consecinta faptului ca "Secta Securitatii Nationale" a stabilit ca, in Romania, trebuie sa existe doar doua partide mari, controlabile?

V-ati incurcat, baieti, vom candida la locale sub numele PMP si cu simbol marul.

PMP, refaceti listele de semnaturi pentru candidati".












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
8774 vizualizari
  • -7 (21 voturi)    
    Si care-ar fi motivarea instantei? (Vineri, 18 martie 2016, 15:01)

    Andradda [utilizator]

    Sa stim si noi ce legi a mai incalcat marinarul ! :)
  • -7 (29 voturi)    
    Iar justitia asta corupta il faulteaza pe Base, (Vineri, 18 martie 2016, 15:02)

    xrogo [utilizator]

    el imaculatul si nevinovatul conducator al unei miscari necunoscute si neatelese,vai ,vai ce lovitura !!!
  • +19 (19 voturi)    
    Da care e motivul? (Vineri, 18 martie 2016, 15:04)

    Je__ [utilizator]

    Nu reiese din articol motivul respingerii.!
    • +5 (13 voturi)    
      Numele Partidului este identic cu numele Fundatiei (Vineri, 18 martie 2016, 16:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Asta e motivul. S-ar parea ca, formal, ar exista o dispozitie in legea Partidelor care interzice denumiri asemanatoare sau identice pt 2 sau mai multe partide si/sau alte formatiuni, fundatii, etc. Luati afirmatia mea insa cu rezerve pt ca nu am apucat sa verific. Oricum, daca nu este motivul asta,atunci Base are dreptate.
      • +5 (9 voturi)    
        ce treaba au procurorii (Vineri, 18 martie 2016, 17:11)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ca dara, mai draga, inregistrarea de partide n'o fi caz penal..
        mai stii ?!
        sau, or fi fosta aia ...aco-periti. :)
        ma rog, daca juzii pleaca ureche, o fi ceva...
        pana acuma eram nehotarat.
        acuma m'au facut sa merg la vot. voi vota maru' !!:)
        • +3 (5 voturi)    
          In anumite cazuri civile, (Vineri, 18 martie 2016, 19:16)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          limitativ prevazute de lege prezenta procurorului este obligatorie. Exista si o dispozitie de lege care permite procurorului sa participe la orice cauza civila in care doreste, dupa cum, la cererea oricarei parti din proces (argumentata, bine inteles), procurorul poate participa, daca considera ca este necesara prezenta lui. In astfel de situatii Procurorul participa -evident- ca reprezentant al Ministerului Public, deci al statului. El poate exercita caile de atac atunci cand considera de cuvinta, impotriva oricarei hotarari date in procese in care a participat. Asta s-a intamplat si in cazul partidului lui Base.
          • +6 (6 voturi)    
            aha (Vineri, 18 martie 2016, 20:30)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            sa inteleg ca prezenta procurorului nu este obligatorie, ca e la alegerea lui.
            acuma, ar mai fi o chestie..
            o fi desemnat de cineva, de vreun sef, un anume procuror, cu misiunea de gica contra, sau, in cazul nostru, procurorul s'a nimerit p'acolo, asa, din intamplare ?!

            aici, inregistrarea unui partid, nu este nici penala, nici civila.
            caci, la o judecata, fie penala, fie civila, exista doua parti.
            la inregistrarea unui partid, nu avem nici inculpat, nici doua parti care se bat pe un carnat.
            este numai o constatare, a unui judecator, ca solicitantul a indeplinit conditiile si cererea este legala. bazat pe asta, judele zice da, sau ba.
            care este rolul procurorului ?! sa fie sigur ca judecatorul judeca drept ?! :)
            e in misiune ...acoperit ?! :))
            asta ar fi una !!
            • +6 (6 voturi)    
              Din coroborarea dispozitiilor (Vineri, 18 martie 2016, 21:17)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              articolelor 1 si 4 din Noul Cod de procedura civila rezulta ca este obligatorie prezenta procurorului atunci cand se judeca la tribunal inregistrarea unui partid politic. E logic atunci ca Legea Partidelor politice sa aiba o dispozitie in acest sens. Deci procurorii aveau tot dreptul, daca considerau de cuvinta sa atace hotararea pronuntata de tribunal.
              PS. cel mai interesant lucru este insa acela ca au avut nevoie de un al treile judecator ca sa il invinga pe Base.
      • +2 (2 voturi)    
        Romania - Romania TV (Sâmbătă, 19 martie 2016, 16:20)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        parca tot in urma unui proces.
        • +2 (2 voturi)    
          Asa este ! (Sâmbătă, 19 martie 2016, 23:10)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Potrivit legii, nu ar avea voie sa aiba in denumire cuvantul "Romania", dar vad ca ei sunt bine merci de cativa ani. Nu-i mai deranjaza nimeni .
  • +6 (12 voturi)    
    E PARTID si nu "Miscare" (Vineri, 18 martie 2016, 15:16)

    mihnea2012 [utilizator]

    ma gndesc ca judecatorii au vrut ca forma de organizare si scopul sa fie evident. PARTID politic.
    dar atunci UDMR ce e?
    • +4 (4 voturi)    
      UDMR e uniune :) (Vineri, 18 martie 2016, 21:44)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Cu toate ca ar fi trebuit sa fie miscare, la cum se misca dintr-un guvern in altul.
  • -6 (12 voturi)    
    deci.. (Vineri, 18 martie 2016, 15:47)

    ElJiji1 [anonim]

    treaba sta asea...a cerut inregistrarii Miscarii Populare ca partid. Bag seama ca mos tagarta a uitat ca exista un Partid pe numele lui Miscarea Populara deja..Ati inteles demersul?!
    • 0 (6 voturi)    
      nu (Vineri, 18 martie 2016, 17:39)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ElJiji1

      Chiar n-am inteles. Vrei sa zici ca a vrut sa isi inregistreze SI fundatia aia, ca "partid"?
      Adica voia doua partide? or uat?
    • +4 (6 voturi)    
      Jiji, esti la fel de profund precum tizul tau ! (Vineri, 18 martie 2016, 19:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ElJiji1

      Ca si el, le stii pe toate, dar de fapt nu stii nimic.
      Motivul este acela ca numele partidului este identic cu numele Fundatiei iar procurorii au apreciat ca lucrul asta ar putea crea confuzii !
      PS. Ai inteles demersul ?
      • -1 (7 voturi)    
        Juristii lui Base nu i-au explicat asta? (Vineri, 18 martie 2016, 21:45)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ca se comporta de parca nu ar sti motivul.
  • 0 (12 voturi)    
    amintiri (Vineri, 18 martie 2016, 17:52)

    The Saker [utilizator]

    dincolo de motivarea respingeri ( pe care HN nu o prezinta) imi aduc aminte cu usurinta ca la infiintarea Miscarii Populare presedintele de atunci ( parca unul Tomac) dadea asigurari si promisiuni ca niciodata aceasta fundatie nu se va transforma in partid politic. De atunci m-a facut sa zambesc...Articolul l-am citit chiar pe HN :)
  • -1 (13 voturi)    
    Ma incanta aceasta stire ! Basescu aut ! (Vineri, 18 martie 2016, 20:34)

    hahahaha [utilizator]

    Cred ca Basescu ne-a invrajbit suficient atatia ani si si-a batut joc de cei care l-au ales. Parerea mea este ca a zis ,, Sa traiti bine,, dar ca referirea a fost la el si acolitii lor . Ceilalti cetateni care nu erau legati de el prin afaceri, rudenii, cumetrii si alte vasalitati , atat salariati din privat si mai ales bugetari au avut veniturile taiate direct sau indirect. Mie si celor mai multi apolitici acest individ ne-a intunecat peste 10 ani din viata si sper sa plateasca odata si mai ales sa i se mai taie din tupeu . Sper ca se publica parerea mea ca este sincere si nu platita ca la postacii portocalii din ultimii ani.
    • +6 (10 voturi)    
      te bucuri dejaba (Vineri, 18 martie 2016, 21:15)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      instanta n'a acceptat inregistrarea unu anume partid, pe nume, miscarea populara.
      partidul miscarea populara exista si n'a fost radiat din registru.
      deci, mai draga, base e bine, partidul e partid, nu e mp, e pmp...
      te bucuri dejaba, cum tzi'am zis. :)
    • -3 (11 voturi)    
      Daca asta intelegi tu prin democratie (Vineri, 18 martie 2016, 21:23)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      inseamna ca iti mai trebuie multa minte. Indiferent ce a facut sau nu a facut Basescu, nu ai dreptul sa impiedici inregistrarea partidului decat daca nu a respectat legea. Ori de aici nu rezulta care a fost motivul respingerii. Partea cu numele nu tine, fundatia e Miscarea Populara iar partidul e Partidul Miscarea Populara. Deci nu sunt identice, asa cum nici pe vremuri Alianta Civica si Partidul Alianta Civica nu au fost interzise si au existat concomitent fara probleme.
      • -1 (3 voturi)    
        Motivatia (Vineri, 18 martie 2016, 22:04)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Motivatia e ca nu pot exista doua partide cu denumiri atat de asemanatoare.

        Ai deja partidul PMP, si acum au vrut sa inregistreze si partidul MP.

        Deci partea cu numele tine foarte bine, nu mai ai treaba cu fundatia, fundatia o fi MP, cum spui tu, dar tocmai asta au incercat sa faca, sa o inregistreze ca partid, partidul MP, in conditiile in care mai exista partidul PMP.

        Case solved.

        Ca sa rezolve problema, sa dizolve PMP si atunci inregistrarea MP ar fi usoara si fara probleme.
        • +5 (5 voturi)    
          Nu, nu-i asa ! (Vineri, 18 martie 2016, 23:05)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui HP

          O luam metodic :
          1. A fost infiintata Fundatia Miscarea Populara ;
          2. A fost infiintat partidul cu denumirea Partidul Miscarea Populara (PMP).
          3.Traian Basescu se inscrie in PMP.
          4. Basescu este les Presedintele PMP si in aceasta calitate propune schimbarea denumirii PMP in Miscarea Populara (MP), adica eliminarea din denumirea partidului a cuvantului "Partidul".
          5. La Tribunalul Bucuresti, in prima instanta, cererea este admisa iar PMP devine MP, adica Miscarea Populara si sub denumirea asta este inscrisa in Registrul Partidelor Politice. Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti ataca hotararea de schimbare a denumirii partidului -se pare - pe motiv ca denumirea partidului e identica cu denumirea Fundatiei.
          6. Curtea de Apel Bucuresti (CAB), in complet de divergenta, admite recursul Parchetului si desfinteaza hotararea Tribunalului prin care se schimbase denumirea partidului din PMP in MP, astfel incat Partidul renine la vechea denumire aceea de PMP. Cu alte cuvinte Partidul lui Base va participa la alegeri sub vechea titulatura.
          PS. Basescu a anuntat in seara asta ca va face plangere la CEDO. Inteleg ca lucrul asta il face pur si simplu din principiu, pt altii pt ca pt el si PMP, lucrurile sunt batute in cuie.
          • +1 (1 vot)    
            Ba e fix asa (Luni, 21 martie 2016, 0:29)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Nu s-a incercat "schimbarea denumirii PMP in MP", cum spui tu, ci inregistrarea MP ca partid politic.

            "Curtea de Apel Bucuresti a respins vineri cererea depusa de fostul presedinte Traian Basescu de inregistrare a formatiunii Miscarea Populara in registrul partidelor politice, potrivit Agerpres."

            "Cu surprindere, am aflat ca inregistrarea Miscarii Populare a fost respinsa la solicitarea procurorilor."

            Pentru schimbarea denumirii PMP ar fi fost nevoie de alta procedura, ce n-ar fi avut treaba cu tribunalul, era o decizie interna ce urma sa fie inregistrata.

            Dar ei au vrut sa inregistreze MP, fosta fundatie, ca si partid, in conditiile in care exista deja PMP.
        • +4 (6 voturi)    
          n'ati intele niciunul (Vineri, 18 martie 2016, 23:24)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui HP

          dintre voi doi.
          pmp-partidul miscarea populara exista, este inregistrat si are si parlamentari.
          cand base a devenit membru si sef al pmp, a vrut sa schimbe numele, din pmp in mp-miscarea populara, fara partid in fatza.
          tribunalul a respins inregistrarea miscarii populare-partid politic.
          intrucat pmp exista, n'a fost radiat, va ramane cu numele vechi partidul miscarea populara, nume cu care este in parlamentul romaniei, si membru al ppe.
          • 0 (0 voturi)    
            Deci tot nu e clar (Luni, 21 martie 2016, 13:32)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Daca partidul intitulat "Partidul Miscarea Populara" exista dar partidul "Miscarea Populara" nu exista, de ce sa nu i se permita inscrierea? Asemanarea de nume nu tine, erau la o vreme o multime de partide national liberlae a caror nume diferea tot printr-un cuvant-doua... Si apoi, in ce lege se stabileste CLAR cum se defineste aceasta asemanare, care sunt limitele, permisiunile si interdictiile care determina daca exista sau nu asemanare?
      • -1 (11 voturi)    
        Eu ca eu ,dar ce treaba are basescu cu democratia? (Vineri, 18 martie 2016, 22:34)

        hahahaha [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Mi se pare că basescu nu are nimic comun cu democratia ci numai cu smechereala smenarilor din porturi. Să nu comentati că de ce scriu basescu cu litera mica, pentru ca eu il percep ca pe un substantiv comun , ca o esenta a raului care a condus Romania dupa 1989. Modul cum a dispus discretionar de vietile oamenilor, cum a decis ca interesele unora sunt mai presus decat interesele turor, modul cum a influentat politica, justitia si societatea nu mi se par a fi nici macar tangente democratiei. Sper ca se publica.
        • 0 (0 voturi)    
          Asta e alta poveste (Luni, 21 martie 2016, 13:27)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

          Dar dupa ce spui, ramane valabil comentariul precedent! Aici se discuta despre legalitatea inscrierii partidului. Recunosc, pentru unii e mai greu de priceput...
  • -1 (7 voturi)    
    trectul urat....... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 9:01)

    TRABI [utilizator]

    basescu ...........tine de de trecutul inradacinarii Romaniei pe ultimul loc in Europa ......
    Nici nu-l mai aduceti in discutie ...
    Noi vrem sa ne gandim la viitorul copiilor nostrii si nu vom lasa elefantii bulbucati sa ne distruga in continuare ....
  • +1 (3 voturi)    
    Motivul... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 19:31)

    taticutu [utilizator]

    Motivul lui Base de inregistrare a MP ca partid este unul foarte simplu si specific "gandirii " lui : vroia sa fie considerat PRIMUL presedinte al partidului infiintat de el, si nu al DOILEA presedinte al unui partid care a avut un prim presedinte in persoana ...Elenei Udrea ! Grandomania se plateste, dupa principiul : exista un Dumnezeu !