Lider social-democrat: PSD este deranjat de modul in care au fost schimbati prefectii

de RFI     RFI Romania
Luni, 22 februarie 2016, 11:49 Actualitate | Politic

Guvernul a dat dovada de heirupism cand a schimbat zece prefecti din functie saptamana trecuta. O spune la RFI deputatul PSD Florin Iordache. El precizeaza ca partidul este "deranjat" de modul in care s-a facut schimbarea.

Florin Iordache declara ca PSD "este deranjat de modul in care s-a facut (schimbarea prefectilor-n.r.). Nu putem spune ca am identificat intr-o noapte zece oameni care trebuie sa plece, daca acesti oameni nu au gresit toti in aceeasi noapte si toti in aceeasi noapte ar trebui schimbati. Din punctul nostru de vedere, daca s-au identificat probleme, ca pot fi si probleme, dar acesti oameni sunt functionari publici, deci nu poti renunta la niste oameni care si-au facut datoria, fara o minima explicatie. Constatam ca heirupismul acesta si ca intr-o noapte schimbam zece oameni... ne putem trezi ca saptamana viitoare mai schimbam inca 20, daca nu avem niste motive intemeiate si daca nu avem o minima explicatie, din punctul nostru de vedere nu este in regula".

Continuarea pe www.rfi.ro












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
2382 vizualizari
  • +10 (12 voturi)    
    Bravo (Luni, 22 februarie 2016, 11:53)

    mitg [utilizator]

    Cei 2000 de protestatari ai Antenei 3 sunt alaturi de dumneavoastra intre 11 si 17, zilnic.
  • +16 (16 voturi)    
    Cred ca este cazul ca psd sa fie "deranjat" (Luni, 22 februarie 2016, 12:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Atat de Guvern cu reforme, de ANI cu incompatibilitati, de DNA cu coruptia generalizata in partid, etc. Au nevoie de mult "deranj" ca sa ajunga sa intre in randul partidelor legale, care sa lupte corect in politica nu sa fie o gasca infractionala care sa aiba doar scopul apararii hotilor.
  • +10 (10 voturi)    
    Deranj (Luni, 22 februarie 2016, 12:03)

    turms [utilizator]

    Eu personal ca alegator si cetatean sunt deranjat din cauza ca dvs. sunteti deranjati. Este prerogativa Guvernului sa faca acest lucru, de ce ar reprezenta un deranj pt dvs.? Prefectii sunt reprezentantii Guvernului in teritoriu, or parca nu faceti parte din Guvern. Gresesc?
  • +8 (8 voturi)    
    desigur... (Luni, 22 februarie 2016, 12:11)

    ..13 [utilizator]

    Pot sa fie deranjati si mai tare???

    Zic, hai ca se poate!

    asta ca nu exista iexplicatie - fals. Poate iexplicatia exista dar mintea PSDista nu poate concepe ca chiar s-a intamplat - ce oroare, oameni bune, ce oroare... Se aplica legea si spiritul ei....Valeleleu este tot mai greu pentru PSD...
  • +3 (5 voturi)    
    PSD confirma ca acestia sunt pusi politic (Luni, 22 februarie 2016, 12:37)

    Metusala [utilizator]

    si nu pe baza de competenta. Tocmai de aceea si trebuie maturati.
  • +5 (5 voturi)    
    TOP_3 Deranjamente la PSD (Luni, 22 februarie 2016, 12:37)

    Sani [utilizator]

    1. Ridicarea de catre DNA a prietenilor din minoritatea roma - sustinatori de nadejde,...urmasii minerilor!
    2. ANAF versus Antena_3...cate cadavre are PSD-ul in dulapul antenelor...HoHoHo....
    3. Schimbarea prefectilor....care ar fi avut grija la alegeri....HiHaHiHa!

    Bai, sa vad ziua in care daca se suna la PSD, sa spuna robotul: "Acest numar nu mai exista"...atunci si numai atunci Romania se va putea dezvolta!
  • +3 (7 voturi)    
    heirupism, noul cuvant-cheie al propagandei (Luni, 22 februarie 2016, 12:53)

    Razvan_M [utilizator]

    L-a folosit Iohannis ca sa dea in ANAF si in institutiile statului. Acum il foloseste PSD-ul intr-un comunicat oficial. Cam ciudata coincidenta, nu?
    • +3 (5 voturi)    
      Ca la maimute (Luni, 22 februarie 2016, 14:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Nivelul intelectului standard psd fiind redus si orientat spre furt e normal ca orice cuvant nou sa fie imitat la infinit.
  • +4 (4 voturi)    
    Este dreptul guvernului. (Luni, 22 februarie 2016, 15:27)

    asavreau [utilizator]

    Guvernul numește prefecți care să-i execute ordinele în teritoriu și să urmărească respectarea legii.Înțeleg că PSD vrea să-și asume copii morți în Argeș unde a fost schimbat prefectul și pentru-că nu a cerut o anchetă epidimiologică,la Iași prefectul a plecat odată cu Ponta.Toți cei schimbați au fost găsiți cu nereguli grave.Deranjul PSD seamănă a prostie.