Liviu Dragnea, despre retinerea vicepresedintelui Consiliului Judetean Satu Mare: Vreau sa spun decat ca imi pare foarte rau

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2015, 14:44 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, nu a dorit sa comenteze joi retinerea colegului sau de partid Mircea Govor, vicepresedinte al Consiliului Judetean Satu Mare, acuzat de procurorii DNA de folosire a influentei sau autoritatii, de catre o persoana care detine o functie de conducere in cadrul unui partid politic, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite si de santaj in forma agravata.

"Nu vreau sa comentez. Vreau sa spun decat ca imi pare foarte rau", a raspuns Dragnea, la intrebarile ziaristilor.

Reamintim ca Govor este prezentat joi Inaltei Curti de Casatie si Justitie cu propunerea de arestare preventiva pentru 30 de zile.

Procurorii din cadrul DNA Oradea au dispus miercuri punerea in miscare a actiunii penale si retinerea pentru 24 de ore, al lui Mircea Vasile Govor, acesta fiind acuzat de  folosire a influentei sau autoritatii, de catre o persoana care detine o functie de conducere in cadrul unui partid politic, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite, (2 infractiuni) si de santaj in forma agravata (4 infractiuni), arata un comunicat de ieri al Directiei Anticoruptie.

Potrivit procurorilor, in perioada august-octombrie 2013, Govor Mircea Vasile, folosindu-se de influenta si autoritatea functiilor detinute, a facut demersuri, printr-un intermediar, pe langa persoane din conducerea ANAF, pentru a obtine numirea, detasarea, imputernicirea sau mentinerea in functii de conducere sau de executie in cadrul nou infiintatei Administratii Judetene a Finantelor Publice Satu Mare, a unor persoane obediente lui ori intereselor de partid, pe alte criterii decat cele profesionale.

Procedand in acest fel, pe langa faptul ca a rezultat un folos necuvenit pentru persoanele respective, Govor Mircea Vasile a urmarit sa obtina/mentina protectia societatilor comerciale controlate de el si familia sa din partea organelor fiscale din judetul Satu Mare si obtinerea unor beneficii personale sau pentru filiala partidului pe care-l conducea la nivel local (bani), afirma DNA.

Govor este acuzat si ca, prin intermediul unei publicatii locale a amenintat un avocat cu articole compromitatoare, avocatul determinand de aceea doua firme sa vireze 125.000 de lei in contul unor societati comerciale controlate de Govor.


Citeste mai multe despre   









2389 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Dragnea nu e inca la puscarie (Joi, 17 decembrie 2015, 14:50)

    CititorulComentator [utilizator]

    Vreau sa spun decat ca imi pare foarte rau...
    • +2 (2 voturi)    
      cashflow (Joi, 17 decembrie 2015, 17:11)

      gebeleizis2020 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      baietii astia au inceput sa aiba probleme financiare majore; partidul (in fapt toate de la noi), se finanteaza din spaga pe care alesii o obtin de la cei care executa contracte cu statul roman

      o parte intra in buzunar, o parte merge mai sus; pe drum sunt tot felul de intermediari, care la randul lor opresc o particica

      dintr-un 'comision' de 1M de euro, la partid ajung sub 10.000 ... dar membrii de seama si-au oprit restul de 990.000

      ca sa intelegeti dimensiunile problemei, va expun costurile partidului:

      100M euro campanie pentru prezidentiale (media nationala si locala, PR, postere, spagi electorale - vezi galeti, calendare, pixuri, carne de pui, porc etc, plimbari la mare si la munte, plimbari cu babele la manastiri, mese electorale, bautura, mutari cu viza de flotant, morti care voteaza, motorina, autocare, cumparat de jurnalisti). in afara de astea trebuie platiti oamenii de campanie, batausii, bulibasele care trimit satra la vot si multi altii

      200-250M euro campanie pentru un partid major pentru parlament. aceleasi cheltuieli dar amplificate de nevoia de a vota mai multi hoti, competitia e mai dura

      300M campanie pentru un partid major pentru locale;

      Deci costa 600M euro un ciclu electoral de 5 ani. 120M euro / an x 99
      atat se fura!
    • +1 (1 vot)    
      decat (Joi, 17 decembrie 2015, 18:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      dragnea.
      urmeaza sa ne spuna : "vreau sa spun ca decat imi pare rau ca sunt la beciul domnesc".
  • +12 (12 voturi)    
    DECAT... (Joi, 17 decembrie 2015, 14:53)

    artistul000 [anonim]

    Acest "elena ceausescu" al PSD-ului ....
    • +2 (2 voturi)    
      Nu doar (Joi, 17 decembrie 2015, 15:33)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      TATA hotilor pesedisti si al mafiei securiste. O LEPRA
    • +3 (3 voturi)    
      dac (Joi, 17 decembrie 2015, 18:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      pe acadrig (academician, doctor, inginer) decat am impuscat-o, nu ne ramane, decat, sa le facem si astora la fel, ca tot s-au impopotonat cu titluri peste titluri, unul mai plagiat ca altul.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu se gaseste cineva... (Joi, 17 decembrie 2015, 14:53)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...care sa-i spuna acestui Dragnea : "Ba analfabetule, invata naibii odata cum se foloseste <<decât>> , că agresezi sistematic limba română ! "

    Ne distram, dar acesti analfabeti ne conduc.
  • +3 (5 voturi)    
    Iara si iara -PSD =noi furam ROMANIA ! (Joi, 17 decembrie 2015, 14:58)

    Noua ne pare forte bine de ativitatea DNA ! [anonim]

    ROMANIA se bucura de DNA si activitatea ei benefica !!!

    La PSD i pare rau-- de activitatea DNA !
  • +11 (11 voturi)    
    Nu il putem condamna pentru masacrarea limbii? (Joi, 17 decembrie 2015, 14:58)

    TC [anonim]

    Ce naiba? Avem legi care protejeaza steagul, granitele, simbolurile statului - de ce nu am trage la raspundere persoanele publice care nu sunt in stare sa isi insuseasca macar folosirea corecta a limbii romane, daca tot nu sunt in general corecti?

    Negatie + decat
    Fara negatie + doar
  • +13 (13 voturi)    
    Decat (Joi, 17 decembrie 2015, 14:59)

    EduardPopa [anonim]

    Esti DECAT agramat...
  • +4 (4 voturi)    
    Draqneea versus Vanghelie (Joi, 17 decembrie 2015, 15:15)

    nu mai decat [anonim]

    Vreau să spun că care este e decât incomparabil
  • 0 (0 voturi)    
    Un nou premiu Pulitzer? (Joi, 17 decembrie 2015, 21:47)

    Observatorul [anonim]

    Urmeaza altul la Beciul Domnesc, care va scrie mai mult decat a citit la viata lui...oare o sa stabileasca un nou record publicistic?