Liviu Dragnea: Asteptam pana marti o declaratie ferma a premierului, sa ne spuna cand mareste salariul minim

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 15:24 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, spune ca asteapta din partea premierului Dacian Ciolos, pana cel mai tarziu marti, o declaratie clara in care sa spuna cand prognozeaza ca se va mari salariul minim, informeaza Agerpres.

"Eu astept cu mare interes o declaratie clara din partea primului ministru, sa ne spuna cand prognozeaza ca se va mari salariul minim. Nu suntem de acord cu aceasta amanare sine die. Asteptam astazi, maine, poimaine, poate marti cel mai tarziu, o declaratie ferma din parte primului ministru prin care sa ne spuna cand se mareste salariul minim. Nu putem accepta ca in continuare, in Romania, balanta dintre capital si banii pentru cei care muncesc sa fie de 60% pentru capital si 39,3% pentru cei care muncesc. Asa ceva este inadmisibil. Cei care incearca sa ne spuna ca nu trebuie sa fie marit salariul minim sa functioneze o luna cu 1.050 de lei", a afirmat Dragnea, sambata, la Congresul TSD. 

Intrebat daca este un ultimatum adresat premierului pentru ca PSD sa voteze bugetul pe 2016, Dragnea a spus ca "este o solicitare ferma si nu facuta in guma, din partea PSD, pentru ca este vorba de 1,2 milioane de romani pentru care 120 de lei poate sa insemne ca au bani pentru plata caldurii, iarna".


Citeste mai multe despre   









1463 vizualizari
  • +18 (18 voturi)    
    si daca nu il mareste ce face Dragnea (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 15:39)

    AliKimiku [utilizator]

    il da el din buzunar? tranteste guvernul si se propune prim-sinistru?
  • +17 (17 voturi)    
    Cand nu o sa mai imprumuti bani de pensii (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 15:43)

    Locke Lamora [utilizator]

    si cand o sa reduci taxele pe munca si birocratia. Intr-un cuvant cand o sa iti permiti. As usual, pesedeii ataca la baioneta in stil populist. Ai 3 milioane care sustin 1.5 milioane de bugetari si 6 milioane de pensionari....cam sinistru tabloul asta.
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 16:00)

    John.Doe [utilizator]

    Cresteti salariul minim fara o crestere a productivitatii si cu un deficit bugetar de 3% pe 2016. Sa cheltuiesti bani pe care nu ii ai este foarte intelept .
  • +11 (13 voturi)    
    Alte solutii? (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 17:13)

    ouyang [utilizator]

    Poate Statul sa nu impoziteze cei 120 de lei in plus oare? E dispus STATUL sa nu mai fure 100 de lei pentru marirea asta daca tot ii pasa atat de mult de cetatenii ce traiesc cu minimul pe economie? NU, nu poate. Bla bla ca deobicei. Interesul e sa mai traga niste bani de pe privatii care aduc valoare si platesc salarii si impozite. Astia tin in carca 5 milioane de pensionari, vreo 3 de tineri dar si un aparat bugetar megaumflat de 1, 4 milioane de fripturisti incompetenti si hoti. Basca preotime, servicii si porci ce-si voteaza mariri de salarii, pensii speciale, coloane oficiale etc. De ce nu instituiti un salariu minim de 15 milioane cu impozit de 5% pe el si ce e peste impozitat cu 55%? Nu sunteti capabili. Doar de praf in ochi si discurs populist pentru retardati mintal. Sper sa te traga moroii in groapa din care i-ai scos, dragneo.
    • -2 (2 voturi)    
      da (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 22:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      adica am salariu 1600 de lei si sa paltesc impozit de 880 de lei, daca asta e solutia matale dle ouyang, cu ce mai ramin, ce sa mai zic...
      • +2 (2 voturi)    
        te faci ca nu intelegi? (Duminică, 13 decembrie 2015, 8:46)

        ouyang [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ramai cu 95% din 15 milioane si cu 45% din milionul in plus. exact de ce fug guvernantii. interesul lor e sa mulga antreprenorii nicidecum sa creasca mediul de business sau sa protejeze angajatii. in fiecare an pleaca din tara 2-300 000 de romani capabili de munca. si e bine ca o fac. tara nu le ofera nimic si nimeni nu ii reprezinta.
  • +1 (3 voturi)    
    No pressure (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 17:30)

    Lea [anonim]

    Nu "daca", ci "cand". Gloata e pregatita...
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 19:57)

    kpriciu [anonim]

    Asteptam cât mai curând condamnarea ta! Cu executare!
  • +1 (1 vot)    
    60% capital si 39% pt negri = 1050 lei (Duminică, 13 decembrie 2015, 14:58)

    LEC [anonim]

    Toata istoria si galceava de mai sus se rezuma
    la cele doua numere
    Conflictul este vechi de tot; una din primele abordari serioase a facut-o Kark Marx
    Nucred ca exista o abordare unitara la nivel global, pentru ca datele diverselor economii sunt extrem de diverse

    Poate ca unul dintre zecile de mii de dr...in economie
    ne va lumina:

    xx% capital + yy% pt negri = 1500 lei
    sau
    aa capital + bb % pt negri = 1800 lei

    Multumesc