Klaus Iohannis la summit-ul de la Paris: Acordul in domeniul schimbarilor climatice trebuie sa aiba caracter obligatoriu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2015, 18:54 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a participat, luni, la Paris, la deschiderea Conferintei ONU privind Schimbările Climatice, seful statului vorbind, in discursul sau, despre  provocarea majoră pe care o reprezintă la nivel global schimbările climatice şi a pledand pentru acţiuni comune în acest sens, se arata intr-un comunicat al Administratiei Prezidentiale. Obiectivul conferinţei este încheierea unui nou acord internaţional în domeniul schimbărilor climatice.

Şeful statului a subliniat importanţa ca Acordul de la Paris în domeniul schimbărilor climatice să aibă caracter juridic obligatoriu, să asigure participarea tuturor Părţilor la Convenţia-Cadru a Naţiunilor Unite privind Schimbările Climatice şi să includă angajamente de reducere a emisiilor din partea tuturor părţilor implicate.

Președintele Klaus Iohannis a mai arătat că acest acord ar trebui să permită tuturor statelor participante să contribuie adecvat la efortul colectiv de menţinere a creşterii temperaturii medii globale sub 2°C, într-un mod care să reflecte corect responsabilităţile şi capacităţile de care dispun (inclusiv din perspectiva contribuţiilor financiare), creând în acelaşi timp oportunităţi de dezvoltare durabilă pentru toţi.

Președintele României a subliniat si faptul că tranziția globală către o economie cu emisii scăzute de carbon trebuie să facă parte din moștenirea noastră pentru generațiile viitoare.

Contribuţia Uniunii Europene pentru Conferinţa Organizaţiei Naţiunilor Unite privind Schimbările Climatice a fost reflectată de angajamentul statelor membre de a reduce, până în anul 2030, cu cel puţin 40% emisiile de gaze cu efect de seră (față de nivelurile înregistrate în anul 1990). În acest sens, Preşedintele Klaus Iohannis a subliniat importanţa deosebită a asigurării unor angajamente cu nivel similar de ambiţie din partea celorlalţi parteneri internaţionali, în principal din perspectiva necesităţii de a menţine competitivitatea industriei europene şi de a reduce riscul de relocare.


Citeste mai multe despre   









1971 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    Limba de lemn (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:00)

    CititorulComentator [utilizator]

    Iohannis are potentialul de a-l intrece pe Iliescu la limba de lemn...wow!
    • -5 (9 voturi)    
      Adica.. (Luni, 30 noiembrie 2015, 21:26)

      rochiri [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Poti sa fi mai explicit? Ce inseamna pentru tine limba de lemn? Unde a gresit? Ce a spus este corect!
  • +9 (9 voturi)    
    esecul Kyoto, esecul Copenhaga... (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:06)

    lili [anonim]

    Acum vom avea un nou esec?!
    A-propos si de scandalul emisiilor la Volkswagen.....probabil, si la alti producatori auto...
    Protocoale pe hartie....
    • +3 (5 voturi)    
      Intreaga lume (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:43)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui lili

      E pe hartie, suntem de fapt tot in evul mediu doar ca avem iPhone.
  • +6 (6 voturi)    
    China contribue masiv la poluarea globala! (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:28)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca ar respecta China masurile drastice de reducere a poluarii, pe plan mondial, ar trebui sa cheltuiasca sume imense pentru ca instalatiile noi si cele existente sa fie dotate cusectii speciale, care sa reduca masiv noxele rezultate din procesele de fabricatie, aceste "anexe" reprezentand un efort financiar care ar reduce cu min. douazeci la suta rata de dezvoltare anuala a acestei tari.
  • +2 (4 voturi)    
    poate incepe Romania (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:40)

    gogu [anonim]

    prin a recicla mai mult decat 2% sau cat o fi la momentul de fata. o rusine... noroc cu saracia din tara care ii impinge pe multi sa recicleze de voie de nevoie...
  • +6 (8 voturi)    
    si padurile de ce le taiati? (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:42)

    lamurit [anonim]

    -ti se apleaca de la dublu limbaj
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:35)

    Anonimii [anonim]

    Asa este. ciolannis poate impune obligatoriu toate deciziile ilegale luate de guvernele corupte si incompetente urmatorilor: lu nevastasa, lu masa, lu tasu si copiilor intermediati spre adoptie in canada si de care nu se mai stie nimic. Ba ciolannis, patriotii romani nu te vor si ar fi indicat sa pleci la stapanii tai in israhell. mama ta de tradator mut ce esti! A propos summitul pe teme de schimbari climatice este o inscenare spre a impune un guvern mondial si biruri asupra maselor indoctrinate si spalate pe creier. Pamantul este un plan stationar si plat, o inchisoare pentru fiintele umane. Trezirea!
  • +4 (6 voturi)    
    Circ politic (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:44)

    Dan 22 [anonim]

    S-au adunat toti politrucii lumii la Paris ca sa "rezolve" o "problema" care nu exista, in loc sa le discute pe acelea care chiar exista.

    Tot circul asta politico-meteorologic e doar o farsa obscena, de proportii planetare, menita sa faciliteze impunerea de noi biruri.

    Nici un om de stiinta veritabil nu le cere politicienilor sa ii pledeze cauza. Nici un om de stiinta adevarat nu se asociaza cu alte sute de oameni de stiinta pentru a pune presiune asupra publicului sa ii accepte ideile si teoriile. N-a facut-o nimeni in trecut pina la asa-zisii oameni de stiinta specializati in citirea termometrelor, falsificat si manipulat cifre.

    Ce nevoie ar avea Pitagora de sustinerea a sute de matematicieni sau a politrucilor? Teorema lui se poate demonstra si oricine poate sa o verifice.

    Au cerut Einstein, Newton, Marie Curie protectie politica pentru teoriile lor?

    Cei care instiga la astfel de orgii politico-mediatice pe teme meteo o fac fiindca sint activisti politici care pun pretinsa lor stiinta in serviciul activismului lor.

    Intregul circ politico-mediatic e doar o chestiune de bani bazata pe fear mongering. E vorba de banii celor multi (si bine speriati si fezandati) care trebuie sa treaca in buzunarele mafiei activistilor politici.

    Iar tot mai deceptionantul si deprimantul Klaus din Sibiu vrea ca "acordul" sa fie obligatoriu. Sa ni se mai dea o "cota" obligatorie. Credeam ca doar in fiecare roman zace un dictator dublat de un masochist, dar vad ca si pe la sasi sint probleme de genul asta.
  • +4 (8 voturi)    
    opinie impotriva Romaniei (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:50)

    vig [anonim]

    Ca sa se dezvolte Romania are nevoie sa consume si automat sa nu aiba restrictii la emisii ca tarile industrializate.
    Acceptarea unor tinte generale ne stopeaza dezvoltarea si limiteaza viitorul
    Pres. Iohannis vrea sa iasa in fata cu ceva dar ne baga pe noi ca si cu cotele de refugiati in probleme
  • +6 (6 voturi)    
    Aiureli! (Luni, 30 noiembrie 2015, 22:05)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Emisii inseamna combustibili fosili arsi, inseamna lucru mecanic efectuat, inseamna produse facute, inseamna crestere economica.
    Reducerea emisiilor va avea loc de la sine in curand odata cu epuizarea combustibililor fosili.
    Tot circul este facut de politicieni pentru a insclaviza si mai rau oamenii prin taxe, acum le vor spune ca polueaza!
    In antichitate li se spunea ca daca nu muncesc degeaba pentru ei ii omoara.
    Acum ni se spune sa platim poluarea! Ori noi existam din cauza combustibilior fosili! De-aia exista populatia!
    O metoda sa ne mareasca cei 70% din munca pe care o facem si o dam ca taxe la 95%!
  • +6 (6 voturi)    
    Jahanis o sluga a corporatistilor (Marţi, 1 decembrie 2015, 0:16)

    Locke Lamora [utilizator]

    Clima se schimba continuu si astia forteaza oamenii sa plateasca pt asta. Asta e, se prosteste lumea. Scenariul e simplu, baietii cu bani vor sa faca si mai multi bani, asa ca spaguiesc niste savanti, savanti fara etica, aia spun ca lumea schimba clima, 100 de presedinti de state care nu au nici un habar, se intalnesc si hotarasc ca plebeii sa plateasca XX% taxe.
    Plebeii cred tot ce se difuzeaza la televizor si pleca capul (cacofonie intentionata).
  • +5 (5 voturi)    
    Dupa fiecare reuniune ..... (Marţi, 1 decembrie 2015, 6:02)

    gigiN [utilizator]

    ...la varf,avem ocazia de a"savura"cate un panseu "profund" al Presedintelui nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Marţi, 1 decembrie 2015, 13:28)

    gelu antigelu [utilizator]

    cei mai tari sunt chinezii. participa zambitori la toate aceste intalniri la nivel inalt. sunt de acord cu ce se discuta. eventual semneaza angajamente comune generale. si atat. nu se intampla nimic. in China e o poluare de o tai cu cutitul. atentie poluare nasoala nu vrajeala cu dioxidul de carbon.
    n-o sa sacrifice nici macar un procent de crestere economica pe prostiile cu reducerea dioxidului de carbon. o sa reduca poluarea pentru ca deja sunt zone unde se traieste din ce in ce mai greu si incidenta bolilor pulmonare creste exponential.
    deci toata aceasta gargara ramane exact la nivel de gargara, exact acolo unde ar conta: in China, India, Indonezia, Filipine si altele, tari cu populatie foarte mare.
    nu exista practic nici o posibilitate de a-i obliga sa respecte obligatii clare in acest domeniu. si atunci ce rost are? ceva de genul: noi am poluat la greu cand ne-am dezvoltat dar acum voi, care va dezvoltati la randul vostru nu mai aveti voie sa o faceti.
    doar vestul respecta astfel de obligatii care le fac economiile din ce in ce mai necompetitive in raport cu ceilalti.