ACTUALIZAT Cererea de arestare preventiva a Elenei Udrea nu a primit suficiente voturi in Comisia Juridica. Aviz favorabil pentru urmarirea penala/ Udrea: "Am foarte multe lucruri de spus, sper ca procurorii sa ma asculte. In cazul meu puscaria este din colectia toamna-iarna"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2015, 11:55 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: Captura YouTube
Cererile de retinere si arestare preventiva ale Elenei Udrea in noul dosar DNA nu au intrunit numarul necesar de voturi la votul dat vineri in comisia juridica, urmand ca plenul sa dea votul decisiv, cel mai probabil miercuri. Pe de alta parte, deputatii juristi au avizat favorabil cererea de urmarire penala a Elenei Udrea.

Vicepresedintele comisiei, deputatul PSD Ciprian Nica, a declarat ca acest vot nu este unul de respingere, ci catre plen se va intocmi un raport unde se va preciza ca cererile DNA "nu au intrunit numarul necesar".

Deputatul Daniel Fenechiu (Partidul national democrat) a declarat jurnalistilor ca nu se poate vota o cerere de retinere si arestare preventiva "in alb", adica pentru o persoana care nu are calitate de inculpat, aceasta fiind explicatia pentru numarul de voturi "impotriva" intrunite.

Intrebat de ce pana acum, in situatii similare, s-au aprobat aceste cereri, Fenechiu a declarat ca votul a fost tocmai "impotriva practicilor de pana acum din comisie". "Niciodata nu am spus stop justitie, dar (…) nu poti aviza o cerere de retinere si arestare in alb" a declarat el.

Fenechiu a mai declarat ca a fost pentru prima data "cand doamna Udrea nu a abordat problema vinovatiei ci probleme procedurale." 

La randul sau, liberalul Ludovic Orban (nu este membru in comisie insa a tinut locul colegului deputat Ioan Cupsa) a precizat ca deputatii liberali au votat la vedere pentru toate cele trei cereri.

Astfel, comisia va prezenta plenului un proiect de hotarare pentru avizarea inceperii urmaririi penale si un raport prin care se va instiinta plenul ca in comisie nu s-a intrunit numarul necesar de votul pentru incuviintarea cererii de retinere si arestare preventiva.

Votul in plen va avea loc cel mai probabil miercuri.

La iesirea din sedinta comisiei, intrebata daca este pregatita despre o noua eventuala arestare, Elena Udrea a declarat jurnalistilor ca "puscaria nu este un subiect vesel" si ca acum este vorba de "puscaria din colectia toamna-iarna", dupa ce a avut parte de "puscaria din colectia primavara-vara".

"Daca nu ar fi un subiect atat de trist, v-as raspunde cu o gluma, dar puscaria nu este un subiect vesel, desi la mine este deja puscaria in colectia de toamna-iarna, pentru ca a fost primavara-vara, la fiecare sezon inca o cerere de arestare. Niciodata nu esti pregatit pentru asa ceva".

Intrebata ce le-a spus deputatilor juristi:

"Sa faca ce cred dansii ca este bine pentru Romania in momentul acesta. Suntem in Parlamentul Romaniei, iar Parlamentul este forul legislativ, este puterea legislativa in aceasta tara. Cata vreme exista democratie, puterea este la Parlament, el este format din oameni mai buni, mai putin buni, ca toata societatea, alesi care au voturi in spate si le-am spus sa faca asa cum considera ei ca trebuie sa arate Romania de acum incolo", a declarat Udrea.

Deputatul a completat ca are foarte multe lucruri de spus in fata procurorilor. "Procurorii nici macar nu m-au chemat sa ma intrebe. Am atat de multe lucruri sa le spun cand ma vor chema sa ma intrebe, incat sper sa aiba interesul si dorinta sa asculte ce am eu de spus", a mai spus Udrea.

Voturile exprimate in comisie (din 22, ereau necesare 12 voturi "pentru"):
  • Cerere de urmarire penala: 19 voturi pentru, 2 impotriva, unul nul
  • Cerere de retinere: 11 voturi pentru, 8 impotriva, 2 abtineri, unul nul 
  • Cerere de arestare preventiva: 11 voturi pentru, 7 impotrvia, 3 abtineri, unul nul

Votul a fost secret, cu buletine, exprimat dupa ce Elena Udrea a parasit sala de sedinte. 

***

UPDATE 13.37: Si cererea de arestare preventiva a picat la votul in comisie, intrucat a intrunit doar 11 voturi "pentru", 7 "impotriva", doua abtineri si un vot nul. Avizul este consultativ, plenul urmand sa fie suveran in acest caz. Comisia va propune un proiect de hotarare in care se preciza ca nu s-a incuviintat cererea DNA de retinere si arestare.

UPDATE 13.20:
Cererea de retinere a fost respinsa de catre comisie, intrucat a intrunit doar 11 voturi "pentru" din 22 de membri prezenti. Ar fi fost nevoie de 12. S-au inregistrat 8 voturi "impotriva" si doua abtineri. Urmeaza votul pentru arestare preventiva si apoi se va intocmi un raport. Amintim ca avizul este consultativ iar decizia se va lua prin votul in plen.


UPDATE 12.46:
Comisia a dat aviz favorabil cererii de urmarire penala. Au fost 19 voturi pentru, 2 impotriva si unul nul. Urmeaza votul pe cererile de retinere si arestare.

UPDATE 12.40: Elena Udrea a iesit din sedinta.
 
Comisia juridica din Camera Deputatilor a inceput, la ora 11.45, sedinta in care se dezbate si se voteaza cererile justitiei de urmarire penala, retinere si arestare preventiva, venite pe numele Elenei Udrea. Deputata este prezenta la comisie impreuna cu avocatul sau, urmand sa fie audiata.

Votul in sedinta este secret si se exprima prin buletine de vot. Vor fi trei buletine pe vot, pentru fiecare dintre cereri, insa cel mai probabil comisia va face doar doua rapoarte - unul pentru cererea de urmarire penala, unul pentru retinere si arestare preventiva.

Sunt 22 de deputati prezenti la sedinta, cvorumul necesar fiind de 14. Acestia vor incepe sa voteze dupa ce Elena Udrea va iesi din sala.

Avizul comisiei este consultativ, urmand ca decizia sa se ia in plen, cel mai probabil miercuri. Atat PSD cat si PNL au anuntat ca vor vota "pentru" cererile justitiei.

DNA a cerut marti ministrului Justitiei sa solicite Camerei Deputatilor incuviintarea urmaririi penale, retinerii si arestarii preventive a deputatului Elena Udrea, intr-un nou dosar in care aceasta este acuzata de luare de mita, trafic de influenta, spalare de bani, instigare la abuz in serviciu si fals in declaratii.

Procurorii DNA o acuza pe Elena Udrea ca si-ar fi folosit influenta de ministru al turismului pentru a-l determina pe directorul unei societati comericale sa vanda unei firme controlate si finantate de ea o Vila Sabarel din Eforie Sud la jumatate din pretul pietei. Societatea despre care procurorii sustin ca era controlata de Udrea se numeste Romlit Spectrum SRL, unde actionar si administrator este Tudor Breazu, potrivit datelor de la Registrul Comertuluil. Breazu, care este si administratorul mosiei de la Nana a Elenei Udrea, este trimis in judecata in dosarul Gala Bute.

Vom reveni cu amanunte






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3725 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    "colectia" E Udrea... (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:51)

    lili [anonim]

    "Se imbogateste" continuu... in acelasi stil cu hotiile ei....
    Ceva "haine vargate" a la Targsor ii lipsesc, pentru moment....urmeaza cat de curand, probabil...
    Succes DNA, la puscarie cu toti penalii din politica romaneasca!
    • +2 (6 voturi)    
      nicio sansa (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:31)

      Vasilica [anonim] i-a raspuns lui lili

      Doamna e foarte sigura pe ea, cred ca-i are pe toti la mana, persoane importante, nu dam nume. N-am fost atent, azi nu si-a mai bagat degetul in nas?
      • +2 (4 voturi)    
        Well ... comisie de lepre si de lasi ... (Vineri, 23 octombrie 2015, 18:35)

        Mitica Palarierul [anonim] i-a raspuns lui Vasilica

        Well ... comisie de lepre si de lasi ...

        Ma intreb daca membrii comisiei nu ar trebui cercetati pentru complicitate, daca se dovedesc adevarate acuzatiile "doamnei" Udrea.

        Fiind vorba de peste 5 personae, poate ca intra si la prevederile Codului Penal pentru grup organizat sau cardasie.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • +5 (17 voturi)    
    in ciuda milioanelor acumulate... (Vineri, 23 octombrie 2015, 13:10)

    demaGOGU [anonim]

    ...udrea a ramas o fameie simpla, cu psihicul controlat-dominat de ritmurile fashion-bussinessului
    • +1 (1 vot)    
      Gogule: mai ushurel cu pianu... (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:39)

      Miky113 [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Uita-te la gesturile facute cind s-a asezat la masa comisiei !!!
      Vai ce multa simplitate : inainte sa apuce microfonu, sha ridicat sutienul... echivalent la apasarea laterala pe nasuc !
  • +1 (15 voturi)    
    colectii de hainutze (Vineri, 23 octombrie 2015, 13:12)

    vasilica designer de vestimentatie [anonim]

    HOTNEWS SA PUI COMENTARIUL

    am designat o colectie pret a porter a prison din colectia permanenta, inclusiv mirese si gravide , colectia primavara vara toamna iarna pt tantzica udrea, cu dungi orizontale-verticale, permanente , care vor fi prezentate la jilava, rahova si tirgsor, especialy pt tantzi , sa fie cu noroc ....
  • +6 (20 voturi)    
    Când zice (Vineri, 23 octombrie 2015, 13:16)

    batmanss [utilizator]

    "Sper ca procurorii sa ma asculte" , vrea sa spună ca procurorii sa faca precum spune ea? Cam in toate declarațiile ei se vad aere de superioritate , cam flatulata femeia asta .
    • +6 (6 voturi)    
      CUM ZICI TU : CAM "FLATULATA" ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Procurorii sunt obligati sa asculte ce spune un suspect in apararea sa, dar si in acuzarea altora despre care , de exemplu ,procurorii nu ar fi incantati sa auda ceva. Sa luam un "exemplu "de scoala". Sotia unui procuror DNA este profesoara si ia mita, iar cel anchetat, cunoaste asta, ba mai are si probe. Nu-i frumos cum procedeaza, pare un pui de santaj, dar ce nu face omul ca sa scape de "mititica". Nu-i asa ca acum parca s-a mai schimbat perspectiva asupra declaratiei "Sper ca procurorii sa ma asculte". Si acum sa-ti abstractizez : procurori incearca uneori sa nu asculte lucruri care nu le plac dar au importanta pt. cel care le spune. OK ? Toti vrem ca vinovatii sa plateasca, dar pt. asta lucrurile trebuie facute temeinic,fara manie si fara ura, "chirurgical", ca sa iasa treaba buna.
      • +1 (5 voturi)    
        Si atunci (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:29)

        batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Sugerează ca justiția nu e impartiala ?
        Speranța ei nu-mi place , lasa loc de interpretări.
        • +5 (5 voturi)    
          ATUNCI TREBUIE SA AVETI RABDARE ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:29)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

          Poate, dar nu in sensul care ti-ar displace tie, ci exact in sensul contrar. Cred ca este ingrijorata si ca procurorii si-au format deja o impresie solida despre vinovatia ei si din cauza asta nu prea vor fi dispusi sa-i ia in seama cu maxima atentie apararile, dar mai poate sa insemne si , un semnal, o atentionare ca acum nu mai e dispusa sa taca si o sa dea in gat vreo cativa pedelisti. Cine stie, vom vedea !
  • -1 (7 voturi)    
    PNL dizolvat imediat (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:06)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    A admis aia cu gentile si milioanele la PDL
    A inceput sa vorbeasca, frica este mare, se voteaza impotriva arestarii
    In PNL se salveaza cine poate, cand va vorbi Udrea PNL se va desfiinta ca partid, scos in ilegalitate
    Put puscariile de taranisti si penelisti inchisi pt evaziune, jaf etc
    Hai cu propaganda postacilor platiti cu bani din jaf si evaziune
    • +6 (10 voturi)    
      Da' de ce creiz . (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:37)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      ...ca puscariile put de taranisti si pnl-isti? Aia de la PSD sunt mai spalati si nu put in puscarii?
      • -6 (6 voturi)    
        pentru ca (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:46)

        NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        pentru ca marea majoritate a evazionistilor si jefuitorilor sunt de la pnl si pdl
        • +3 (3 voturi)    
          SA NE AMINTIM (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:50)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

          ce ieftin a scapat Adrian Nastase, tatal coruptilor Ia sa fi existat in vremea aceea DNA-ul lui Kovesi, astazi, poate nu mai aveam MICROSOFT, EADES, BEHTEL si toate celelalte. Nu-i corect sa ai memorie selectiva, sau, ma rog, scapari de memorie dar doar intr-o directie.
          • +1 (1 vot)    
            In articol... (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:42)

            ciuciu-postacul [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

            Zice de zana de la Louis Vuitonau ot Buzau cu lacataz-au.
            Ce treaba are cel mentionat de matale,in afara de Caragiale?
  • 0 (10 voturi)    
    Update: nu au incuviintat arestarea preventiva (Vineri, 23 octombrie 2015, 14:16)

    lili [anonim]

    Oare madam Udrea i-a atentionat iar sa se gandeasca si la soarta lor, ca maine poimaine le vine randul?!
    Data trecuta asa i-a atentionat!
    Cred ca d-aia au respins cererea de arestare preventiva si de retinere, de frica ca le vine randul maine poimaine penalilor din politica romaneasca!
    Rusine, la puscarie cu voi, cu toti!
    Succes DNA, la puscarie cu hotii astia!
    • +5 (5 voturi)    
      "TEHNIC" CEREREA NU A FOST RESPINSA (Vineri, 23 octombrie 2015, 16:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Deputatul Fenechiu care este si avocat a explicat clar de ce nu a votat el pentru arestare. Explicatia este foarte corecta dpv. juridic si asta e mai important decat ca vor unii mai infierbantati, sa o vada pe Udrea mai repede la "mititica". Pe mine ma mira de ce Fenechiu nu a avut curajul sa declare ce-a declarat azi, in celebra noapte "stalinista" cand se vota frenetic arestarea lui Udrea, inainte de a se "incuvinta" cercetarea ei penala. Ce a declarat - in esenta- Fenechiu. Ca incuvintarea arestarii inainte ca suspectul sa dea o prima declaratie la Parchet, cum s-a intamplat prima oara, cand avocatii au fost sculati din somn ca sa mearga la Parchet, poate echivala cu ingradirea dreptului la aparare si ca in mod normal, mai intai se incuvinteaza cercetarea penala si dupa aceea,dupa ce a inceput EFECTIV urmarirea penala, se poate da curs si cererii privind incuvintarea cererii si arestarii preventive. Lilisor stai insa linistita ! Dorinta ta de a vedea sange o sa inceapa sa se realizeze miercuri, cand Parlamentul,mai mult ca sigur va vota incuvintarea arestarii lui Udrea. Nitica rabdare !
      • 0 (0 voturi)    
        zau?! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 8:07)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        La cererille anterioare ale DNA pe numele E Udrea, nu i-am auzit sa spuna asa ceva, dimpotriva au stat pana dupa miezul noptii si au APROBAT TOATE cererille DNA!
        Acum, nu sunt aceleasi cereri, aceeasi lege, de ce motiveaza si nu aproba ca si data trecuta cand au trimis-o urgent in bratele DNA?!
        Sa inteleg ca data trecuta au incalcat legea?!
        Aiurea, de frica ca le vine si lor randul la beciul domnesc!
  • 0 (8 voturi)    
    Tanti Udrea... (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:26)

    Grexit [utilizator]

    doar atat! Nu imi pasa cata inchisoare vei face dar vreau TOTI banii inapoi. TOTI! Pana la ultimul leutz!
    Si de la tine si de la toata mafia politico-financiara din ultimii 25 de ani. Pe urma, duceti-va pe pustii! Pe bune daca i-as trimite pe astia la inchisoare. Le-as lua totul ca sa-i las in fundul gol! Totul!
  • 0 (6 voturi)    
    Final previzibil (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:45)

    Ochii_pe_voi [anonim]

    Un parlament de hoti si complici la jaf nu poate fi decit solidar cu o penala mafiota ca Udrea. RUSINEEEE ,, RUSINE ROMANIA sa ai un asemenea parlament!
  • 0 (0 voturi)    
    "toata lumea stia ca banii s-au dus la partid" !!! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 8:41)

    lili [anonim]

    Adica, la PDL!!!
    Dna Udrea nici nu mai neaga milioanele de Euro furate din banii publici, dar spune ca nu a luat ea banii ci au mers la PDLul prezidential!!
    Succes DNA, la puscarie cu hotii astia cu milioane de Euro furati din bnii publici!!

    "În timpul audierilor de ieri, deputata a fost întrebată dacă a luat banii de care se vorbeşte în dosar. „Eu nu am luat banii. Toată lumea ştie că banii s-au dus la partid (n.r. - PDL)”, a răspuns ea, potrivit unor surse EVZ.
    „Cei care vor acum să demonstreze că sunt coruptă sunt cei pe care i-am sprijinit să ajungă în funcții și care erau îngroziţi la Referendum că îşi vor pierde funcţiile”, a mai spus Udrea.

    http://www.evz.ro/udrea-toata-lumea-stie-ca-banii-s-au-dus-la-partid.html