Un nou partid pe scena politica - PD si PLD fuzioneaza

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 3 decembrie 2007, 20:12 Actualitate | Politic


Basescu si aplaudacii (foto: dgp)
Foto: HotNews.ro
PD si PLD vor fuziona, noul partid urmand sa se numeasca Partidul Democrat Liberal. Anuntul a fost facut de liderii celor doua formatiuni, Emil Boc si Theodor Stolojan, in cadrul unei conferinte de presa comune, transmisa in direct de Antena 3. Noul partid va fi condus, pana la alegerile organizate conform noului statut, de actualul lider democrat Emil Boc, secondat de doi prim vicepresedinti: Theodor Stolojan si un al doilea prim vicepresedinte desemnat de PD.

Cele doua partide vor convoca congrese extraordinare in ianuarie anul viitor, pentru a aproba fuziunea.

Noul partid va fi afiliat la Partidul Popular European.

"Am decis sa ducem la capat programul politic al Aliantei D.A., lansat in 2004 de Traian Basescu. Vom crea un partid de centru-dreapta care va fi cea mai puternica forta politica din Romania", a declarat Emil Boc.

"Acest partid va fi forta politica puternica ce va prezenta un program de guvernare coerent, eficient, stabil, pentru progresul tarii si pentru bunastarea populatiei", a adaugat Theodor Stolojan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















345 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    vai de capul lor (Luni, 3 decembrie 2007, 20:23)

    capcaunul [anonim]

    greseala capitala a aliantei pld-pd! pld sugea pana acum de la pnl, acum ii intoarce pe liberalii convinsi dezgustati de prostia guvernului tariceanu din nou cu fata catre singurul partid liberal ramas.. bai, dar de o prostie coplesitoare sunt cu totii nene, nu altceva!
    • -4 (10 voturi)    
      subscriu (Luni, 3 decembrie 2007, 20:28)

      un alegator prostit [anonim] i-a raspuns lui capcaunul

      Exact asa este, ca membru pld declar acum ca imi dau demisia si ma inscriu in PNL.<br/><br/>Si va asigur ca nu sunt singurul.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 4 decembrie 2007, 8:31)

      [anonim] i-a raspuns lui capcaunul

  • -2 (6 voturi)    
    Tare (Luni, 3 decembrie 2007, 20:25)

    florin [anonim]

    oare oamenii astia nu realizeaza ca nu mai da nimeni 2 lei pe politicieni? oare cat sa-i mai induram? sa aducem un presedinte strain, si un guvern strain, sa facem un concurs mondial de ocupare a posturilor
  • +3 (7 voturi)    
    Aha! (Luni, 3 decembrie 2007, 20:30)

    Pesci [utilizator]

    Am inteles,<br/> - Stoica va fi presedintele noului partid, care va avea astfel o identitate mai buna decat PD sau PLD(chiar daca &quot;pedeleu&quot; - suna naspa).<br/> - Partidul nou e foarte probabil facut la insistentele lui Basescu. <br/> - Boc trecut pe linie moarta - pe drept cuvant
  • +3 (9 voturi)    
    era si timpul (Luni, 3 decembrie 2007, 20:40)

    gicu [anonim]

    macar de s-ar incheia astfel diviziunile eterne ale dreptei din romania. chiar daca nu-mi plac multi oameni din pd, ma bucur ca la urmatoarele alegeri va exista un singur partid de centru-dreapta, cu sanse reale sa castige alegerile.
    • +1 (1 vot)    
      alooo (Marţi, 4 decembrie 2007, 9:56)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      dreapta sunt liberalii. nu basescu plecat de la fsn
  • -2 (8 voturi)    
    PELEPEDEUL (Luni, 3 decembrie 2007, 20:42)

    Eza [anonim]

    Ca votant liberal traditional, am votat la europarlamentare PLD, ca nu era sa votez partidul care il are in guvern pe chiuariu, cel ce <br/>a dezechilibrat balanta justitiei. Dar un pld absorbit nu-mi convine. Daca as fi preferat pd l-as fi votat la euro. Asa ca doar daca va avea noul partid o conducere ex-liberala (flutur, stoica, stolojan) doar atunci il voi vota.
  • -3 (7 voturi)    
    fuziune (Luni, 3 decembrie 2007, 20:43)

    profion [anonim]

    cand ma gandesc la clientela celor doua partide in Maramures, mi se sparie gandul, fara curatenie de la baza spre varfurile care gireaza gunoaiele respective, totul e degeaba
  • -1 (9 voturi)    
    noul partid prezidential (Luni, 3 decembrie 2007, 20:44)

    observator [anonim]

    Tocmai privesc emisiunea Stirea Zilei si ma simt inconfortabil si ma apuca mila cand il vad pe d-l Cornea, din dorinta de a face puncte in fata stapanului de la cotroceni, cum se acopera de ridicol in incercarea penibila de a vopsi in roz-portocaliu o evidenta sumbra. Este evident ca noua struto-camila politica este un partid prezidential, de mult visat de presedinte, pentru a-si perpetua puterea. Este inutil sa ne punem intrebari privind doctrina, incadrarea in curentul popular european cu sigla de liberal, cu jumatatile de doctrina in acelasi partid, etc., etc. Cele doua marionete, care faceau alte declaratii cu numai cateva zile inainte, s-au prezentat la ordin in cabina capitanului si au iesit cu anuntul struto-camilei. sper ca electoratul, care a dovedit ca incepe sa se trezeasca, nu va musca din momeala. Daca va musca, asa ne trebuie, vom avea ce meritam.
  • -4 (10 voturi)    
    FAST (Luni, 3 decembrie 2007, 20:45)

    GOGOMANU [anonim]

    Si uite asa mafiotii de la pld in frunte cu hotul padurilor alias Flutur si traficantul de copi Stoica vor fi din nou mai curati mai uscat. Traian Ariel curata tot!
  • -3 (7 voturi)    
    Numele PDL este luat deja! (Luni, 3 decembrie 2007, 20:50)

    gigimarga [anonim]

    Daca imi aduc bine aminte, cand i-a facut Basescu lu&#39; Stolo partid n-au putut sa-i dea numele de Partidul Democrat Liberal asa ca l-au sucit la PLD. <br/>Niste idioti!! Iar Stolo mai vrea sa fie iar prim-ministru...Doamne fereste-ne de fanteziile omului plecat cu odata pluta. Chestiile astea cu caderi psihice pot avea oricand recidive sub stress, iar job-ul de premier al unei tari cu 22mil. oameni nu e chiar o sinecura...
  • +1 (5 voturi)    
    de ce oare? (Luni, 3 decembrie 2007, 20:59)

    cristi [anonim]

    Sunt democrat cu o tenta de dreapta de cand ma stiu.<br/>Am sustinut PDul la toate actiunile, pe Domnul Presedinte la fel si totusi intreb DE CE?<br/>Domnilor democrati mi se pare o GRESEALA <br/>ENORMA. ne transformati pe noi cei care credem in ce inseamna un partid cu adevarat DEMOCRAT intr-o chestie nici cal nici magar.<br/>Sunt deacord cu o alianta intre cele doua grupari dar mi se pare absurda o fuziune.<br/>CINE SUNTEM NOI ACUM??? <br/>si la fel cred ca gandesc si colegii liberali.
  • -3 (7 voturi)    
    Nutzi Preshedinte! (Luni, 3 decembrie 2007, 21:01)

    Piciu&#39; [anonim]

    Va trimit in gand fierbinte / Nutzi Udrea preshedinte!! <br/><br/>Vai de capul vostru si din pacate vai de fundu&#39; nostru. La finlaul acestui carusel incredibil de 4 ani vom remarca ca Tariceanu este parfum fatza de alti saltimbanci de pe scena politica.
  • -3 (9 voturi)    
    scenarii (Luni, 3 decembrie 2007, 21:05)

    stefan v [anonim]

    1. PDL este partidul prezidential visat de d-l Basescu si va avea soarta acestuia. Mai buna sau mai proasta.<br/>2. Daca PDL va dori la un moment dat decuplarea de remorcher, va avea parte de tratamentul aplicat de remorcher PNL-ului.<br/>3. Liberalii pur-sange se vor intoarce la matca, doar nu gasesc in &quot;popularul&quot;, fost FSN, PD, doctrina liberala.<br/>4. D-l Stolojan si-a incheiat misiunea cu care a plecat de la Cotroceni: sa rupa o halca cat mai mare din PNL si s-o aduca in PD. Misiune indeplinita.<br/>5. De ce Vasile Blaga nu a participat la anuntarea fuziunii?<br/>6. Orgoliile si lupta pentru functii, excluderea cu celeritate a celor care misca in noul front prezidential va ascuti lupta de partid.<br/><br/><br/>Noul partid se va prezenta la alegerile din 2008 ca fecioara din Plescoi. PNL ar trebui sa le dea guvernarea ACUM, sa probeze pana la alegeri de ce sunt in stare. Altfel, vom vota in 2008 cioara de pe gardul Cotrocenilor.
  • +1 (7 voturi)    
    In sfarsit, Doamne ajuta (Luni, 3 decembrie 2007, 21:06)

    Anonimus [anonim]

    Bravo Bravo Bravo!<br/><br/>De cand asteptam vestea asta ... Uraaaa
  • +7 (13 voturi)    
    hai sa judecam (Luni, 3 decembrie 2007, 21:12)

    Cetatean [utilizator]

    Pentru cei care au postat primii, dar si pentru urmatorii.<br/>Vreau sa va spun situatia mea, un pic altfel decit primele postari.<br/>Ma declar de drepta. Dar asta nu inseamna ca votez cu cine doar se declara de drepta. Nu ma las pacalit de simpla titulatura de &quot;liberal&quot;.<br/>La europarlamentare am avut o dilema. Am vrut sa votez PD-ul, pentru simplul motiv ca este partidul care il sustine pe Basescu. Recunosc, nu ma dau in vint dupa PD, recunosc ca doctrina lor e schioapa, iar oamenii lor, altadata extrem de incisivi (Boc,Berceanu, Radulescu punctau foarte bine inainte de 2004 sau chiar in 2005-2006 in interventiile lor publice - cel putin asta era parerea mea personala), acum sunt niste impiedicati carora nu le mai vin idei si replici demne de politicieni adevarati.<br/>Totusi, fiindca apreciz eforturile PLD-ului, fiindca am vazut consecventa liderilor sai de o bucata de vreme si mult mai buna opozitie pe care o fac de 1 an (mai buna ca a PD-ului) guvernului lui tariceanu si fiindca pozitiile lor exprimate public sunt, dupa stiinta mea, realmente liberale, am votat PLD-ul. DESI STIAM CA EU SUNT ALEGATORUL CARE AR FI VOTAT PD DACA NU AR FI EXISTAT UN PARTID CA PLD. In familia mea, 5 membri din 6 au votat PLD. Toti am fi votat PD daca nu era PLD.<br/>Consider deci ca fuziunea este un lucru bun, din urmatoarele motive:<br/>-PLD-ul intr-adevar a furat electorat de la PD mai mult decit de la PNL (cel putin acuma, nu stiu cum va fi in viitor). Ma dau exemplu - nu decisiv ! - pe mine<br/>- PD-ul nu prea are directie doctrinara. Aportul PLD va fi salvator, daca directia doctrinara va fi impusa de Stoica si cei din preajma lui<br/>- PD-ul, in schimb, are o foarte buna organizatie in teritoriu. Cu reteaua PD si cu directia doctrinara a PLD, noul partid ii va absorbi pe cei inca &quot;ferm PLD-isti&quot; (mai sus)<br/>-PNL-ul si PSD-ul isi impart acelasi electorat rural, si marja lor de crestere este mica<br/>-Noul partid inghesuie PNL-ul intre el si PSD, taindu-i baza de vot urban<br/>Eu sunt optimist, wait and see!
    • +1 (1 vot)    
      penele tzaranesc (Marţi, 4 decembrie 2007, 10:04)

      Natafletz [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Eram gata sa spun ca rationamentu tau are ceva sanse de a trece testul logicii...pana am ajuns la &quot;-PNL-ul si PSD-ul isi impart acelasi electorat rural, si marja lor de crestere este mica&quot;...PNLu electorat rural :)))) ...e cea mai tare gluma care am auzit&#39;o azi...
  • +7 (15 voturi)    
    ma bucur (Luni, 3 decembrie 2007, 21:13)

    Andra [anonim]

    nu mai era timp de pierdut;<br/><br/>Am pierdut 4 ani cu PSD - intre 2001 si 2004<br/>Vom mai pierde 2 pana in 2008 cu PSD-PNL, timp in care, PD si PLD, luptand fiecare pe potecuta lui, exista riscul serios sa fie terminati mai usor de catre PSD-PNL (care au toata presa si o putere economica enorma).<br/><br/>Nu ne mai putem permite sa pierdem timpul; altfel ajungem in epoca de piatra asteptand dupa PSD-PNL sa se indure sa cedeze puterea.<br/><br/>E nevoie de o Opozitie dura la acest monstru PSD-PNL care duce economia de rapa. E nevoie de structura de coordonare a opozitiei, altfel PD si PLD ar fi fost dezbinati si terminati la fel ca CDR si DA in toti acesti 17 ani de catre PSD(PNL).<br/><br/>Sa nu uitam ca PSD-PNL au o forta economica uriasa; orice pas inainte al opozitiei, e &quot;mancat&quot; si depasit de PSD-PNL cu un ritm de 10 ori mai mare.<br/><br/>Uitati-va ce s-a ales din societatea civila in numai 3 ani fata in fata cu banii lui Patriciu.<br/><br/>Realism si gandire pragmatica de acum inainte. Si sa ne bucuram, caci de acum inainte PSD va avea in fata o forta pe care a incercat s-o distruga timp de 17 ani :<br/><br/>Alin Theodorescu, PSD : <br/><br/>&quot;Fuziunea : AR FI FOST O MISCARE POLITICA AMENINTATOARE PENTRU NOI, PENTRU SOCIAL-DEMOCRATI, pentru ca in loc sa avem doua jumatati de partide in fata aveam un partid mare, liberal-democrat, care este un curent puternic in Europa si in SUA. Nu s-a putut. (...)&quot;. <br/><br/>ZIUA, 23 iunie 2006
    • -2 (6 voturi)    
      Nu cred in basme (Luni, 3 decembrie 2007, 22:23)

      capcaunul [anonim] i-a raspuns lui Andra

      @cetatean &amp; @andra<br/><br/>nu inteleg argumentele, nu se leaga.. faptul ca domnul cetatean ar fi ales pd&#39;ul daca n&#39;ar fi fost pld&#39;ul imi arata ca nu exista constiinta aderarii la o doctrina, la vreo platforma concreta a vreunui partid. asta ma duce cu gandul ca s-a orientat in functie de oameni sau de faptul ca psd si pnl s-au dovedit atat de corupte incat alege orice alternativa.. daca e sa iau oamenii din pd, ei sunt mai degraba de paie si care n-au dovedit prea multe: stolojan, stoica, videanu, boc.. e gata domnul cetatean sa parieze ca oamenii unui partid bloc, ca noul pdl, nu va fi de teapa unui psd-pnl? ca nici cu berceanu nu mi-e frica, nici flutur nu s-a aratat extraordinar de capabil, iar dna&#39;ul in perioada pd&#39;ului la guvernare nu prea a avut dosare din pd.. asta e o mare vraja si va indreptati spre o teapa de proportii!! cu doua partide aliate exista intotdeauna frictiuni interne care pot duce la imbunatatiri cat de cat, chiar daca in mare parte superficiale.. cu un partid bloc, veti avea parte de eliminarea unor oameni mai buni in detrimentul altora mai influenti, si acelasi bullsh*t care se mananca in orice mare partid care se increde: aroganta, musamalizari, coate si pile.. nu vad sa se schimbe nimic, si nici pe basescu sa condamne coruptia din PD.. cine zice ca nu e sa mai ia o gura de brifcor.. deci oameni nu prea, alegatori nemultumiti la greu (ce fac eu ca liberal, votez pdl&#39;ul? fugi nene d&#39;aici..) imi mentin parerea ca e o tampenie unificarea, dar asta ceti vedea probabil la viitoarele alegeri, cand cei care nu&#39;l suporta pe basescu dar ar fi vrut o alternativa la coruptul pnl, isi vor da voturile lui pin, rin, gin si alte pntcd&#39;uri.. sa-i spuna unu&#39; lui basescu ca votul la referendum (asta vara) l-am dat impotriva parlamentului, nu neaparat ptr sustinerea ideilor lui preconcepute si chiar false.. sa-si schimbe ori consultantii, ca sunt varza, ori daca sunt convingerile lui intime sa angajeze un analist de mare valoare, ca da in gropi uneori..
      • +4 (10 voturi)    
        nu ai cum (Luni, 3 decembrie 2007, 23:05)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui capcaunul

        in 3 ani de cand ma lovesc de PNL-isti pe forumuri, niciunul nu a reusit pana acum sa-mi spuna ca a votat alianta DA in 2004 pt. ceva anume, ci doar ca a votat impotriva lui nastase.<br/><br/>diferenta fata de sustinatorii alinatei DA, este ca noi am votat anti-PSD dintotdeauna, iar asta inseamna anti - tot ce a generat PSD in 17 ani in romania. pt. PNL-isti toate astea nu exista pur si simplu. <br/><br/>ei NU au nevoie de reforma in justitie, de reforma clasei politice, de reforma constitutionala, de reforma in educatie si sanatate sau de descentralizare<br/><br/>cele de mai sus nu au doctrina. nu au partid. au doar un dusman comun: PSD-PNL. <br/>cat timp PSD exista in forma din 2004, ca un partid nereformat, oligarhic cu autoritar, si cat timp partidele infiltrate de el (PNL, PRM, UDMR, PC) graviteaza in jurul lui doar pt. a se apara de alegeri si de reforme, doctrinele sunt doar niste mofturi de care iata nici PNL nici PSD nu se impiedica. <br/><br/>Patriciu isi poate cumpara orice partid vrea, poate sa ia si sa coafeze PNTCD-ul si sa-l picteze in culori minunate si sa-l populeze cu anticomunisti cumparati la kilogram; poate sa inunde presa si televiziunile cu campanie negativa cat sa omoare orice spirit liber si orice sursa de gandire vie (asa cum s-a si vazut la referendum); puterea economica si mediatica a colosului PSD-PNL nu mai poate rivaliza cu nimeni.<br/><br/>Exista vreo solutie la asta ? Eu nu o vad.
    • -4 (6 voturi)    
      Esti de serviciu ? (Marţi, 4 decembrie 2007, 0:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Andra, printeso, vezi ca te contrazici. Ai pareri diferite cu ocazia diverselor postari a comentarilor. In functie de zile si de evenimente. Ai schimbat directia, ce se intimpla ? Tot ce face mincinosul sef consideri bun si sustii neconditionat.<br/>Mai vorbim dupa alegeri. Tot ce vreau este interlocutori constanti in gindire si pareri.<br/>Ce zici, nu-l intrebi mai bine pe delatorul si fiul de delator, care si-a plimbat nevasta pe banii nostrii pentru a demostra ca este barbat, Catalin Avramescu ?
      • +1 (1 vot)    
        progresul nu'l poate opri nimeni (Marţi, 4 decembrie 2007, 2:17)

        capcaunul [anonim] i-a raspuns lui alex

        te contrazic. colosii de care vorbesti au zilele numarate, ca europenii nu sunt prosti (nene, ce are siteul hotnews, un bug de aratat apostroful, vreo incompatibilitate de font etc). ei vor sapa orice colosi ultracorupti care sa le trimita toti bolovanii in parlamentul european, deja se vede cum in unele luari de pozitie si psd si pnl au trebuit sa intoarca foaia, ceea ce in anii anteriori ar fi fost de neconceput.. un alt partid de monolit e tot ce ne mai lipsea.. pldul era o varianta la pnl, acum liberalii progresisti nu vor avea niciuna! unificarea e o prostie cat casa, chiar si fiindca pe de alta parte nu-mi imaginez toti liderii pld multumiti ca au recunoscut de fapt ca sunt doar marionete care au aderat din oportunism , nu ptr ca i-a atras liberalismul.. ptr ca ptr cine a imbratisat liberalismul si a ajuns lider, nu-mi pot imagina cum se poate complace intr-o asemenea perversiune ideololgica - liberali, da. dar dupa unificare, ba..<br/>(ptr webmaster: fa, nene, ceva la apostroful asta, ca nu mai e site romanesc sa afiseze in stilul vostru..)
    • +3 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 4 decembrie 2007, 1:58)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Andra

      • +1 (1 vot)    
        nu sunt (Marţi, 4 decembrie 2007, 13:12)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        membra de partid, domnule.<br/>Exact aceleasi critici la adresa PD si PLD le am si eu, si mai astept de la ei si sa critice cu adevarat puterea (puterea asta care nici macar nu guverneaza, ci doar administreaza banii nostri, in interesul LOR :))<br/>nu aveti pt. ce sa ma felicitati, eu am urmarit doar o idee (care nu-i a mea, este a pietii Univ. iar apoi a fost a lui Corneliu Coposu) si anume ca bolshevismul romanesc nu poate fi invins decat printr-o forta unita si puternica si de marime egala cu a lui.
  • -4 (8 voturi)    
    Un nume mai bun (Luni, 3 decembrie 2007, 21:17)

    Aurelianus [anonim]

    ma doare la PeDaLa de tot circul lor!
  • +3 (9 voturi)    
    hai sa judecam (II) (Luni, 3 decembrie 2007, 21:43)

    Cetatean [utilizator]

    In plus, asa cum foarte bine puncta Andra pe un alt thread Hotnews acum citeva zile, misunea PSD a fost sa rupa alianta DA pentru a putea &quot;negocia&quot; (citeste: &quot;santaja&quot;) liberalii. Nu am linkul, era un interviu din Cotidianul cu Vasile Dancu dezvaluind strategia PSD din vremea cind alianta DA inca mai exista.<br/>Noul partid vine sa repare ceea ce a desfacut PSD.<br/>Acum: cei care declara ca nu sunt de acord cu fuziunea, fie pentru ca sunt sau PLD-isti convinsi, sau PD-isti convinsi, se pripesc, dupa parerea mea. <br/>1. Fuziune nu inseamna &quot;absorbtie&quot; (cum cred PLD-istii)<br/>2. Fuziune nu inseamna &quot;disolutie doctrinara&quot; (cum cred PD-istii. In treacat, ma indoiesc ca vreun membru PD stie ceva despre doctrina democrata).<br/><br/>Cei care vorbesc de un partid &quot;prezidential&quot; sunt ipocriti. Care candidat serios la presedintia Romaniei nu a avut in spate un partid? Si care partid care se respecta nu a propus candidati la presedintie? Sintagma &quot;partid prezidential&quot; nu are nimic incriminant in ea. Toate partidele romanesti, cel putin pina azi, au avut si au inca vocatie de &quot;partid prezidential&quot;. Care candidat nu viseaza ca partidul sau sa fie majoritar? Poate Iliescu, poate Nastase, poate Geoana (remember afisele cu cei 3 in 2004)? Hai sa nu aruncam acuzatii goale.<br/>Postatoriii de serviciu, gen stafan v, care nu propun nimic niciodata, in analizele carora se simte parfum de crisotiu si SRS, care au drept singur motto: &quot;Basescu dictator&quot; sunt invitati sa isi spuna civilizat punctul de vedere, fara truisme, paralogisme si sofisme. Adresez in avans urmatoarele intrebari:<br/> - Este actualul PNL realmente de dreapta?<br/> - De ce a luat PLD 8 la suta, daca PNL e realmente de dreapta? <br/> - De ce &quot;cel mai mare partid parlamentar&quot; nu forteaza introducerea VU majorita?<br/> - De ce PSD-ul (&quot;cel mai...&quot;) nu da jos Guvernul?<br/> - Ce este rau in a ocupa centrul-drepta politicii romanesti?<br/>By the way, iata ca Basescu poate si &quot;uni&quot;, nu doar &quot;dezbina&quot;, cum zic unii analisti de serviciu, secondati de 322.<br/>Cetatean
    • -3 (7 voturi)    
      unirea (Luni, 3 decembrie 2007, 22:26)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      e usor sa te unesti in vederea ciolanului. Mai greu este cand imparti ciolane.... Atunci sa vedem cat rezista unirea.
    • +1 (3 voturi)    
      Buna analiza ta (Marţi, 4 decembrie 2007, 0:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Este chiar foarte buna, dar este o analiza initiala. <br/>Scopul fuziunii ?<br/>Modalitatea de fuziune ?<br/>Rezultatul fuziunii ?<br/>Si cel mai important, motivatia raminerii intr-o barca comuna va exista ?<br/>Datorita acestor intrebari eu astept motivatia finala.
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Marţi, 4 decembrie 2007, 7:58)

        Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Ti-am raspuns mai jos care cred eu ca ar fi scopul fuziunii: vectorul &quot;antipededism&quot; (1) si ce a declarat Stoica aseara: &quot;atraferea electoratului de centru-drepta pe termen lung&quot; (2).<br/>Cit despre modlaitatile reale ale fuziunii, eu sint increzator: stiu &quot;nasul&quot; fin al lui Stoica in politica, probat in cel putin doua dati: cind a scos PNL-ul din CDR, reusind sa il salveze de soarta PNTCD (1) si aducerea lui Stolojan la conducerea partidului (2).<br/>Mersi mult pentru incurajare si pentru aprecierea analizei mele.
    • 0 (2 voturi)    
      stanga vs. dreapta (@cetateanu, Andra a.s.o.) (Marţi, 4 decembrie 2007, 2:13)

      Cristi M. [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Nu sunt in tara si am aflat acum doua ore cu stupoare vestea de pe Hotnews.<br/>Am dat si cateva mailuri de indignare catorva prieteni din tara, apropiati de PD ori PLD.<br/><br/>Dupa ce mi-a mai trecut indignarea, imi dau seama ca totusi miscarea este ceea ce trebuia facut.<br/>Indignarea mea, analizata acum, vine de la incoerenta doctrinara a noii formatiuni: vor fi laolalta acolo liberali-conservatori (cei ai lui Stoica si Flutur), centristi-fara-doctrina-manifesta-pt.-moment (dar venind din FSN, not to forget!), posibili crestin-democrati (ii asteptam sa apara!), si nu in ultimul rand, ceva social-democrati (Berceanu par exemplu, dar nu exclus sa ne pomenim in adunatura cu cate unii din grupul de la Cluj, adica socialisti europeni cat cuprinde!!!)<br/><br/>Iar indignarea mea fata cu aceasta fuziune brusca mea are totusi o explicatie: vorbesc toti de dreapta, si PNL, si PD, si PLD (pt. ultimii doi ar trebui sa folosesc trecutul), dar ce inseamna pentru ei dreapta?<br/>- Sunt ei de dreapta? Care sunt aia de dreapta? (Ca in afara gruparii Stoica in noul partid - cine mai e de dreapta? Nici Stolojan nu e de dreapta, de acord?)<br/>- Dar marea tradare, scuze ca folosesc cuvinte mari, este faptul ca acest nou partid mare (a carui necesitate o inteleg si sunt de acord pentru moment cu ea) paraseste pozitia de centru pe care o avea PD-ul (putea fi eventual un usor centru-stanga) si, pozitionandu-se la dreapta pe care 80% din membrii nu o simpatizeaza enorm, lasa liber stanga PSD-ului.<br/><br/>In termeni &quot;stanga VS dreapta&quot; mi se pare mie deci ca este prost gandita aceasta miscare. PSD-ul trebuia impins cat mai la margine, prin ocuparea de catre pd a centrului-stanga (repet, PD nu e un partid cu oameni de dreapta!)
      • 0 (0 voturi)    
        Draga Cristi... (Marţi, 4 decembrie 2007, 13:50)

        CD [anonim] i-a raspuns lui Cristi M.

        ...in opinia mea pornesti de la o premiza falsa, anume ca scopul este/a fost debarasarea de PSD.<br/>Or, mie mi se pare (cu toate injuraturile de rigoare care vor urma de-ndata) ca toate mutarile conduc in mod logic la ipoteza ca tinta-piept-numarul-cat-o-fi-fost este de fapt PNL.
  • 0 (4 voturi)    
    Normal! (Luni, 3 decembrie 2007, 21:45)

    oliviaman [anonim]

    E cat se poate de firesc!la fel si faptul ca taricenii si hrebenciucii nu prea au de ce sa se bucure!.
  • +1 (7 voturi)    
    Cea mai buna mutare Politica! (Luni, 3 decembrie 2007, 21:47)

    uluit [utilizator]

    Ma bucur foarte mult cand observ ca noua formatiune politica PDL a starnit adversarii lor politici: PNL, PSD, PRM. Asta inseamna ca-si va atinge cu siguranta scopul pentru care a fost creat PDL-ul.<br/><br/>Aveti toata sustinerea noastra.<br/><br/>Sa fie intr-un ceas bun si sa reusiti sa aveti puterea de a schimba in bine politica din Romania.<br/><br/>PS - tovarasii de serviciu au sarit la atac cu diversiunile in primele postari... vi se clatina barcuta baieti :)
  • +6 (6 voturi)    
    pentru Andra (Luni, 3 decembrie 2007, 21:48)

    Cetatean [utilizator]

    Andra, Iti multumesc pentru tolba ta cu citate extrem de bine gasite din gindirea politica PSD-ista. Cele de acum citeva zile, din thread-ul &quot;Presedintele raspunde cititorilor Hotnews&quot;, ca si cel de zi, sunt extraordinare.<br/>Ele arata spaima cea mare a PSD: un partid puternic, care sa ocupe centru-drepta esichierului politic romanesc.<br/>Felicitari si nu te lasa!<br/>Cetatean, con-alergator in aceasi directie
    • +5 (7 voturi)    
      pt. cetatean (Luni, 3 decembrie 2007, 23:40)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      eu nu vad decat ca, din 1990 si pana astazi, partidele de dreapta pe care le mai avem, sfarsesc invariabil prin a ingrasa pamantul sub picioarele PSD.<br/>in timp ce PSD creste si e puternic chiar si-n opozitie, si gata sa termine si sa inghita unul dupa altul si PD si PLD -<br/><br/>fara unire, viitorul PD si PLD era clar, n-ar fi avut resurse sa sfarseasca in picioare in 2008 in fata PSD si PNL, ambele dispunand de resursele de la putere din banii nostri, de presa si putere economica.
      • 0 (2 voturi)    
        Care PSD? (Marţi, 4 decembrie 2007, 7:44)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui Andra

        Unde vezi PSD puternic si toti la picioarele sale? Mai are putin si plesneste. Cozmanca a reinviat stafiile trecutului, grupul de la cluj sta sa vada daca merita s-o vireze catre PD, pardon, PDL, tinerii se gandesc daca sa nu faca un partid al tinerilor cu Gusa, Lavinia si altii. Vor ramane Geoana si Diaconescu sa-si planga pe umeri, in corul bocitoarelor aduse de Vanghelie din Ferentari. Ai obsesii draga.
  • -1 (5 voturi)    
    fuziunea (Luni, 3 decembrie 2007, 22:08)

    NT [anonim]

    Pot sa fuzioneze nu doua ci douazeci de partide, daca stau pres la picioarele prezidentului, nu iese nici o sfaraiala. Cu timpul vor disparea din peisajul politic toate aceste partidulete care nu reprezinta pe nimeni, ci doar o persoana.
  • -4 (8 voturi)    
    uraaaaaaaaaa ... traiasca FSN (Luni, 3 decembrie 2007, 22:33)

    VDGG [anonim]

    in sfasit, tovarasii din FSN se reunesc: marianarul, stolojan (seful de campanie al lui iliescu, nu uitam), to&#39;arsu flutur, to&#39;arsa musca, sar&#39;na, berceanu, videanu .... greata, domnilor, greata, ne-am intors in anul 1990 cand partidele istorice se luptau cu 85% al fsn-ului<br/>sia cum, PDL si FSN vor avea tot atat<br/>aceiasi care ne opuneam comunistilor in &#39;90, aceiasi am ramas acum, 13% din PNL si maghiarii
  • +1 (3 voturi)    
    Asteptam! (Luni, 3 decembrie 2007, 22:36)

    ddd [anonim]

    Asteptam nerabdatori fuziunea PSD + PNL intr-un partid puternic cu oameni fara pricipii si fara respect pentru cetateanul votant, platiti toti de un singur om.
  • +1 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 3 decembrie 2007, 22:40)

    sadwank [anonim]

  • +2 (6 voturi)    
    hai sa judecam (III) (Luni, 3 decembrie 2007, 22:41)

    Cetatean [utilizator]

    Tot in plus, se mai pot formula urmatoarele observatii:<br/>- Dupa 2 ani de tacere mormintala, Cozminca a iesit la incalzire, in perspectiva Congresului sau ce or mai avea PSD-istii in ianuarie. Ce ce a iesit Cozminca? Cred ca din doua motive:<br/>1. Iliescu si-a dat seama ca partidul o duce rau de tot, daca PNL-ul a inceput sa ii muste din electorat.<br/>2. PSD-ul nu mai are cum sa mobilizeze electoratul, are nevoie de activistii de scoala veche (remember votarea Constitutiei din 2003?) PSD-ul a vazut cam cit mai prinde discursul sau invechit si demagogic.<br/>Aparitia lui Cozminca semnaleaza ca PSD-ul nu merge deloc bine. Noul partid e un piron zdravan in cosciugul PSD-ului, pe care Geoana il duce spre groapa fara s aisi dea seama. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca PSD-istii nu isi fac iluzia ca vor cistiga in 2008 alegerile cu 50+1. Basescu nu vorbeste degeaba, iar inca 4 ani in opozitie ar insemna ca PSD-ul se ingroapa singur, pentru ca baza sa electorala, iertat fie spus, e decimata in mod natural, batrineii nostalgici pierind incet-incet. Cozminca revenit e semnalul ca partidul incerca s ase agate de putere si pregateste miscarile arhicunoscute pentru a-si mobiliza electoratul, atita cit mai este, in perspectiva noiembrie 2008. Nu spera sa cistige, ci sa aiba un scor bun, argument in negocieri.<br/>In aceste conditii, ce este rau in aparitia unui partid de centru drepta?<br/>Pentru PSD, e cel mai mare rau posibil, pentru ca PNL-ul nu mai poate merge spre drepta, si se va deplasa spre stinga, fagocitind electoratul rural care sta la mina Guvernului.<br/>Prin urmare, un nou partid de centru-drepta e extrem de binevenit, deoarece polarizeaza scena politica (ginditi-va ca s-ar putea sa avem in 2008 doar 4 partide: PSD, PNL, UDMR - problematic - si PDL). Pun varianta neagra, in caz ca Vu nu trece de parlament. PSD si PNL vor fi nevoite sa se apropie si atunci sa te tii scamatorii doctrinare explicative!<br/>Una peste alta, atacurile deja aparute arata ca miscarea PD+PLD e inspirata.<br/>Cetatean
    • 0 (2 voturi)    
      D-lui Cetatean (Marţi, 4 decembrie 2007, 8:10)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Daca tot doriti un raspuns iata:<br/><br/>1. Prima nelamurire: Ce este PD, viitor PDL, de stanga sau de dreapta? Eu n-m vazut doctrina acestui partid, in practica balanseaza de la stanga la dreapta (vezi episodul pensii, ajutoare de la stat, salarii, etc.) Trecerea rapida de la socialism, la populari, (astia ce doctrina au?), ma deruteaza si nu stiu ce-mi aduce viitorul cu ei la carma tarii.<br/>2. D-l Basescu are un caracter de capitan, forjat pe mare, care neaga institutiile democrate ale statului, parlament, CC, guvern, DACA NU-I SUNT OBEDIENTE. Am ajuns sa ma intreb daca in Romania mai este posibila o lovitura de stat. Cum vreti sa am incredere in asemenea caracter? Chiar si viitorul PDL este creat mai degraba sa-i serveasca interesele.<br/>3. Coruptia este fara indoiala o problema, mai mica acum decat in timpul PSD, dar nu poate fi rezolvata decat de JUSTITIE, nu prin declaratii publice dupa ureche. Stiti ce facea Stalin: kak izvestno, (cum se stie), cutare e vinovat. Scurtati-l!<br/>La limita, electoratul mai corecteaza ce nu face justita, exemplul PSD, care dupa 3 ani de opozitie scade in loc sa creasca.<br/>4. Tara noastra are nevoie de o perioada liberala pur-sange, pentru a descatusa energiile creatoare ale intreprinzatorilor, opresati pana acum de partidul stat. Cresterea economica din ultimii 4 ani, cresterea bunastarii, gramada de bani cu care nici nu mai stim ce sa facem, e o dovada in acest sens. Cresterea parcului auto si explozia constructiilor.<br/>5. Prefer situatia de certuri permanente, in care fiecare urmareste pe fiecare sa vada ce fura, in locul unui partid stat sau partid prezidential, in care toti sunt uniti in cuget in simtiri si spaga, gen:Ceausescu-PCR, Iliescu-PSD, Basescu-PD.<br/>6. Obsesia ca PSD e in spatele tuturor manevrelor politice, inclusiv a deciziilor PNL, sa le lasam pe seama doamnelor. Astia abia mai respira cu aparate si ii banuim de malversatiuni. Sa fim seriosi.
    • -1 (1 vot)    
      Cetatene, Andra... (Marţi, 4 decembrie 2007, 14:01)

      CD [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      ...daca tot alergati in aceeasi directie, ce-ar fi sa va puneti de acord asupra catorva maruntishuri? Bunaoara:<br/>-- PSD-ul e un colos, un monstru economic si mediatic (apud Andra), sau dimpotriva o duce rau de tot (apud Cetatean)?<br/>-- PNL musca din electoratul PSD sau nu?<br/>-- De ce ar fi mai periculoasa monstruoasa coalitie PSD-PNL (venind din partea pedistilor, asta e chiar amuzanta... cam ca-n vorba aia, hotul striga &quot;uite hotii&quot;), care impreuna face aproape cat PD singur in lumina ultimelor rezultate, decat PD-PLD?<br/>Pana la urma, in naivitatea mea, simetria mi se pare aproape perfecta -- PD si PSD, doua vajnice mladite ale FSN, in amor mare cu PLD si respectiv PNL, doua bucati de liberali. Care-i diferenta -- desigur, in afara argumentului irefutabil ca &quot;astia-s aia buni, pentru ca-s ai nostri&quot;?
  • -1 (5 voturi)    
    PUTINIADA DAMBOVITEANA (Luni, 3 decembrie 2007, 22:49)

    crocobaurul PDL-ist [anonim]

    HA-HA-HA! &quot;Adevaratii liberali&quot; la remorca PD-ului. <br/><br/>Presedintele si-a tras in sfarsit un partid mai mare si mai docil <br/><br/>Vivat PUTINIADA DAMBOVITEANU!
  • +2 (6 voturi)    
    O DECIZIE INTELEAPTA! (Luni, 3 decembrie 2007, 22:50)

    metronom [anonim]

    Cred ca e bine ca n-au mai amanat aceasta decizie. Mai devreme sau mai tarziu tot s-ar fi ajuns la fuziunea celor doua partide.<br/>Mult succes!!!
  • 0 (4 voturi)    
    pacat (Luni, 3 decembrie 2007, 22:50)

    vio [anonim]

    pld a fost un proiect frumos . am lucrat la acest proiect si am obtinut 16% la mine in localitate ( pd a avut 23% ) . odata cu anuntarea fuziunii mi-am prezentat demisia din functia de presedinte al organizatiei locale si din cea de membru pld . pentru mine integrarea pld in pd inseamna ingroparea unor vise frumoase ce nu au putut fi implinite in pnl si acum nici in pd . de fapt am si spus din start conducerii judetene ca sunt total de acord cu o colaborare si o alianta cu pd dar nu voi fi niciodata de acord cu o absorbtie sau fuziune .
    • +2 (4 voturi)    
      E bine sa ai coloana vertrebrala, dar... (Luni, 3 decembrie 2007, 23:09)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Atata vreme cat faci afirmatii sub anonimat nu ai nici o credibilitate.<br/> Daca ai fi avut o viziune politica clara asupra sanselor de reusita cu mult mai mari in cazul fuziunii, atunci ai fin inteles ca mai multi oameni se vor regasi ca optiune politica intr-un mare partid.<br/>E doar o problema de aritmetica... dar asa cum ne-au obisnuit cameleonii politici cu traseismul politic. Poti sa sari linistit in barca PeNeListo-PeSeDista, ca oricum te reprezinta.<br/><br/>PS - Ti-am raspuns direct, in caz ca nu esti si tu tot o diversiune lamentabila.
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Luni, 3 decembrie 2007, 23:38)

        vio [anonim] i-a raspuns lui uluit

        dragule nici proiectul ADA nu mi este strain . mi-a fost strain in schimb tariceanu , patriciu si gasca . la fel ca in proiectul ada nu cred ca un foarte mare partid poate obtine mai mult decat doua relativ mari . in plus parerea mea este ca aceasta fuziune este fortata . din cate stiu un sondaj comandat de administratia prezidentiala parca si efectuat imediat dupa 25 nov pentru a se vedea reactia postelectorala a populatiei dadea pld cu 12% iar pd sub cota de 28% obtinuta la euro . pd avea nevoie de o lovitura de imagine si si-a executat cel mai bun prieten .
    • -1 (3 voturi)    
      F. bine (Marţi, 4 decembrie 2007, 7:50)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui vio

      F. bine ai facut Viorele. Daca renuntam la principii nu mai ramane nimic. Pana la urma electoratul s-a maturizat in sfarsit, de aia PSD nu mai pacaleste decat batraneii din rural. Faptul ca doar 22% din electorat au muscat nada prezidentiala e cel mai bun semn de maturizare. Sa vedem la alegerile la care se vor prezenta in jur de 50% daca PDL este o constructie buna. Putin, Lukasenco, Chavez, Basescu. Ce galerie domne....
  • +3 (3 voturi)    
    hai sa judecam (IV) (Luni, 3 decembrie 2007, 23:10)

    Cetatean [utilizator]

    Nu uitati un lucru: aici discutam inca de partide in logica votului pe LISTE. <br/>Miza noului partid este insa alta (nu spun ca e singura, dar e poate cea mai importanta). Largirea bazinului electoral (care trebuie sa fie mai mare decit suma celor doua bazine) pentru a atrage oameni noi. Mai ales in perspectiva VU.<br/>Personal, eu am votat PLD-ul pentru ca apreciez unii dintre oamenii de acolo. Am incercat sa nu votez in logica votului pe liste (am spus ca daca nu era PLD-ul votam PD-ul, ca sa il ajut, indirect, pe Basescu. Cei care se pregatesc sa seara cu replici de genul (&quot;de cine vorbesti, de X de la PLD? de Basescu? Pai ala este cel mai mare....!&quot;) sunt rugati sa se abtina.<br/>A propos despre abtinere: stefan v a recidivat. Ii adresasem, indirect, niste intrebari (nu doar lui, dar era printre cei vizati). El insa ne-a raspuns cu un panseu dintre cele mai plate: &quot; e usor sa te unesti in vederea ciolanului. Mai greu este cand imparti ciolane.... Atunci sa vedem cat rezista unirea&quot;. Nu aveam pretentia sa imi raspunda, dar cred ca meritam, uniii de la altii, niste postari decente.<br/>Nu platitudini resuflate, nici minjiri cu noroaie. de asta se ocupa parlamentarii (a propos de senatorul PSD de azi, cu lenjeria intima).<br/>Cetatean
    • -2 (4 voturi)    
      ALB e STOLO, negru o fi?... (Luni, 3 decembrie 2007, 23:37)

      BAPHOMET [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Dupa tine si dupa logica ta, Cetateanule, Stolojan ar fi fost negru, negru rau de tot si corupt si manjit de petro-ruble, daca ar fi stat in contrinuare langa Iliescu, de unde de altfel a si venit, si e alb, alb pur si dur , langa Basescu. mai bine ramaneai la teoretizari si documentare, in loc sa-i fi delegat Andrei acest rol., decat sa faci aceste tumbe logico-axiologice de tot penibilul .
      • +3 (3 voturi)    
        albi si negri (Marţi, 4 decembrie 2007, 8:05)

        Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui BAPHOMET

        Nu am spus niciodata ca Stolojan e alb. <br/>In schimb spun asa: negri sunt: Iliescu, Hrebenciuc, Olteanu, Tariceanu, Patriciu, etc. petro-politicienii. Cei 322 care mureau de grija democratiei in mai, incercind sa ne scape de un dictator ca Basescu. <br/>Imi permit sa imi argumentez raspunsul preluind, fara voia autorului, dar cu tot respectul cuvenit, exceptionala postare lui Razvan din 3 decembrie de la articolul &quot;Basescu despre referednum&quot;, postare pe care o sustin pe deplin:<br/><br/> &quot;Vrei sa stii de ce sunt impotriva PNL? Nu pentru ca asa zice Basescu, ci pentru ca:<br/>1. Vreau sa-mi iau masina si nu vreau sa platesc taxa pe care nici UE nu o vrea.<br/>2. Sustine in fruntea Justitiei cel mai prost ministru care l-am vazut vreodata.<br/>3. Are un ministru de externe ce face gafa dupa gafa.<br/>4. In afacerea &quot;biletelul&quot; a fost tras la raspundere destinatarul - Basescu si nu autorul biletelului - Tariceanu<br/>5. Incearca sa-si fereasca ministrii de bratul legii prin paralizarea sau desfiintarea acestuia.<br/>6. Nu valorez pentru ei (la fel ca oricare dintre cetatenii acestei tari) nici cat o ceapa degerata, sunt valoros doar in momentul (eventual ziua) in care votez.<br/>7. Orice cetatean roman din strainatate se simte abandonat de guvern prin autoritatile consulare jenante pe care le avem.<br/>8. Orice cetatean roman din tara este in fata guvernului si al oricarei autoritati un infractor pana la proba contrarie.<br/>Daca PNL-ul va dovedi ca vrea sa ma considere un om si nu un vot, poate o sa-mi schimb parerea despre ei, pana atunci... ar fi bine sa nu uite ca ei traiesc din banii mei si nu eu dintr-ai lor&quot;. (citat din Razvan)<br/><br/>Cetatean
  • +5 (5 voturi)    
    e bine (Luni, 3 decembrie 2007, 23:32)

    andrei p. [anonim]

    celor care fug din pld le urma drum bun. e clar ca acest partid nu are succes de unul singur. masura hotarita e f. buna si eu voi vota cu aceasta noua constructie. Succes!
  • +1 (3 voturi)    
    Reforma politica (Luni, 3 decembrie 2007, 23:41)

    Lighting [utilizator]

    Evenimentul de astazi ar trebui sa fie folosit de liderii partidului prezidential pentru curatenia de la baza, deoarece primele alegeri care vor avea loc in viitorul apropiat sunt cele locale, iar increderea in figurile de la Bucuresti nu va fi transferata usor aici.<br/>Razboiul cu oligarhia PNL-PSD-UDMR poate fi castigat numai metodic, pas cu pas, pentru includerea in cerc a cat mai multor oameni onesti.<br/>Multa minte si bun simt acolo la varf!
  • +1 (1 vot)    
    hop si tronc (Marţi, 4 decembrie 2007, 0:08)

    george [anonim]

    bun... de la declaratia liderilor celor doua partide si pana la fuziunea de facto a celor doua partide mai sunt cativa pasi, la urma urmei (cica) traim intr-o democratie si o astfel de decizie trebuie luata de majoritatea membrilor celor doua partide, nu doar a liderilor.<br/><br/>personal insa nu prea sunt deacord cu aceasta fuziune, cu toate ca sustin o colaborare cat se poate de stransa a celor doua formatiuni, dar nu fuziune. as fi preferat o reinviere a Aliantei DA, doar ca de asta data PLD-PD.<br/><br/>si inca ceva: nu-mi suna deloc PeDeLe...
  • +1 (1 vot)    
    Intelept (Marţi, 4 decembrie 2007, 0:42)

    Raku [utilizator]

    Este o initiativa destul de buna.
  • +1 (1 vot)    
    adio pld, bun revenit pnl (Marţi, 4 decembrie 2007, 1:04)

    laurentiu [anonim]

    vorba poetului...<br/>pai daca am fost socialisti si am devenit democrati de ce n-am fi si liberali...
  • 0 (2 voturi)    
    ciudat (Marţi, 4 decembrie 2007, 1:11)

    DianaD. [utilizator]

    Dupa parerea mea, este o constructie fortata, artificala, prematura, care va duce si mai mult la confuzarea electoratului. Dar treaba cu electoratul este strict problema lor. In definitiv, este problema lor cum isi gestioneaza deciziile interne, nu? Pe mine ma intereseaza ca fenomen...:)<br/><br/><br/>Dat fiind atasamentul declarat, afisat al lui Traian Basescu fata de PD si legaturile puternice cu PLD, ma gandesc totusi ca presedintele Basescu este constient, sa zicem doar atat, de aceasta constructie. Poate ca discuta despre asta de mai multa vreme. Poate au asteptat rezultatele referendumului si ale alegerilor pentru Parlamentul European.<br/><br/> <br/><br/>Siiiiii, pentru ca referendumul pentru uninominal a fost un esec &quot;major&quot;, poate ca Traian Basescu doreste prin aceasta miscare de fuziune a PD cu PLD sa compenseze pentru aceste esec.<br/><br/>Cum? Se zicea ca votul uninominal va duce la eliminarea partidelor mici si la polarizarea scenei politice, la impartirea ei intre doua partide mari, care sa isi dispute rand pe rand puterea. Nu? Sa fie asta inceputul? <br/>http://www.inpolitics.ro/Blog/DianaDragomir/art/11162/Un-nou-partid--Partidul-Democrat-Liberal-Ghici-ciuperca-ce-i!.html#comments
  • +1 (3 voturi)    
    dar ce se intampla cu motiunea? (Marţi, 4 decembrie 2007, 2:06)

    gigi [anonim]

    stanga, centru, dreapta,centru-stanga, centru-dreapta, 4-4-2, etc. e cam deplasat sa vorbim de &#39;doctrine&#39; in romania, parerea mea. diferenta, cum o vad eu, e ca unii sunt mai murdari decat altii. <br/><br/>si totusi? ce se intampla cu motiunea PLD? devine motiune PDL? cat timp ne mai reprezinta 13% din populatie? ce doctrina o fi asta? <br/>hai ura.
    • +1 (1 vot)    
      @gigi & cetatean (Marţi, 4 decembrie 2007, 9:19)

      crocobaurul PDL-ist [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Gigi, daca doctrinele nu conteaza in Romania si daca in locul lor distingem partidele doar dupa gradul de murdarire a membrilor, atunci sa avem doua partide: partidul murdarilor, in afara presedintelui Basescu, si partidul curatilor, condus de Traian Basescu. <br/>Aviz murdarilor din arcul din afara gratiei prezidentiale; ori treceti la PDL, ori ramaneti murdari pe veci. Cei care au trecut la PDL s-au albit cu totii. Vorba lui Baphomet: Mai sunt ei negri? Deja albi ori fi?
    • +1 (1 vot)    
      @gigii, cetatenii si andrele (Marţi, 4 decembrie 2007, 10:25)

      crocobaurul pedelist [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Poate acum va aparea postarea mea ( la a doua incercare de a-mi exprima aici opinia). <br/>Observ ca cetatenii, gigii, andrele si alti forumnauti<br/>simplifica lucrurile intr-un mod periculor. <br/>asadar, ne intoarcem la democratia opriginala promovata de presedintele Iliescu la inceoputul anilor 90. Nu avem nevoie de doctrine, ci de oameni curati pe care sa-i opunem oamenilor murdari. PDL-ul prezidential e de acum inainte partidul alb (ne-corupt), care ne scapa de negrii (coruptii din celelalte partide mai mult sau mai putin doctrinare). Cei care sar in barca prezidentiala se albesc brusc, devin curatii de maine. Exemplele abunda: Flutur nu mai e vinovat de desinfectia antaviara cu apa din Dunare, Stolo nu mai e coruptul care l-a sprijint pe Iliescu, Stoica nu mai are nicio vina pentru terenurile luate prin malversatiuni, Elena Udrea nu mai are nicio vina ca a primit vila ANL, nu toti vinovatii si coruptii au ramas in tabara celorlati : PNLPSDPRMUDMR etc etc..<br/>Curat murdara aceasta gandire oximoromica! Halal democratie originala! Cinste cui te-a faurit!!!
      • +1 (1 vot)    
        hai sa judecam (VIII) - raspuns (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:54)

        Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui crocobaurul pedelist

        &quot;Nu avem nevoie de doctrine, ci de oameni curati pe care sa-i opunem oamenilor murdari&quot;. Ai pus punctul pe i. Spune-mi, te rog, daca marirea pensiilor este doctrina de drepta. Sau taxa d eprima inmatriculare. <br/>Suspendarea presedintelui, ce doctrina poarta?<br/>Chuariu, Remes, ei de din care doctrina se hranesc?<br/><br/>&quot;Cei care sar in barca prezidentiala se albesc brusc, devin curatii de maine. Exemplele abunda: Flutur nu mai e vinovat de desinfectia antaviara cu apa din Dunare, Stolo nu mai e coruptul care l-a sprijint pe Iliescu, Stoica nu mai are nicio vina pentru terenurile luate prin malversatiuni, Elena Udrea nu mai are nicio vina ca a primit vila ANL, nu toti vinovatii si coruptii au ramas in tabara celorlati : PNLPSDPRMUDMR etc etc.&quot;. <br/>Nu a spus nimeni asta. Cel putin eu, nu.<br/>Insa te rog nu folosi argumentul mocirlei: si astia sunt corupti, asa ca nu au dreptul sa ne atace pe noi, ceilalti corupti. De argumentul mocirlei au profitat intotdeauna adevaratii corupti, lichelele transpartinice.<br/>Miza este batalia pe justitie, pentru a se putea distinge intre corupti si necorupti. Exemplu: Remes ia mita. La televizor. Urmarea? Se blocheza mecanismul justitiei, pentru ca remes sa ramina &quot;curat&quot; dpdv juridic.<br/>Eu spun: sa mearga TOTI in justitia drepta, nu chiuara, si apoi vorbim. Dar avem azi o justitie drepta? Nu cred. Vinovati? Lsa-ma sa caut: &quot;doctrinarul&quot; Chiuariu, &quot;doctrinarii&quot; de parlamentari (din toate partidele!) care au aprobat CP...<br/>By the way, de ce nu isi dau ministrii BANUITI deminsia, ba Casescu, in mult mediatizatul scandal Flota si se pun la dispozitia Justitie?<br/>Raspunsul il stii singur, din clipa cind ai vazut filmuletele la TVR si pe youtube.
      • +1 (1 vot)    
        hai s ajudecam (VIII) - raspuns (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:54)

        Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui crocobaurul pedelist

        &quot;Nu avem nevoie de doctrine, ci de oameni curati pe care sa-i opunem oamenilor murdari&quot;. Ai pus punctul pe i. Spune-mi, te rog, daca marirea pensiilor este doctrina de drepta. Sau taxa d eprima inmatriculare. <br/>Suspendarea presedintelui, ce doctrina poarta?<br/>Chuariu, Remes, ei de din care doctrina se hranesc?<br/><br/>&quot;Cei care sar in barca prezidentiala se albesc brusc, devin curatii de maine. Exemplele abunda: Flutur nu mai e vinovat de desinfectia antaviara cu apa din Dunare, Stolo nu mai e coruptul care l-a sprijint pe Iliescu, Stoica nu mai are nicio vina pentru terenurile luate prin malversatiuni, Elena Udrea nu mai are nicio vina ca a primit vila ANL, nu toti vinovatii si coruptii au ramas in tabara celorlati : PNLPSDPRMUDMR etc etc.&quot;. <br/>Nu a spus nimeni asta. Cel putin eu, nu.<br/>Insa te rog nu folosi argumentul mocirlei: si astia sunt corupti, asa ca nu au dreptul sa ne atace pe noi, ceilalti corupti. De argumentul mocirlei au profitat intotdeauna adevaratii corupti, lichelele transpartinice.<br/>Miza este batalia pe justitie, pentru a se putea distinge intre corupti si necorupti. Exemplu: Remes ia mita. La televizor. Urmarea? Se blocheza mecanismul justitiei, pentru ca remes sa ramina &quot;curat&quot; dpdv juridic.<br/>Eu spun: sa mearga TOTI in justitia drepta, nu chiuara, si apoi vorbim. Dar avem azi o justitie drepta? Nu cred. Vinovati? Lsa-ma sa caut: &quot;doctrinarul&quot; Chiuariu, &quot;doctrinarii&quot; de parlamentari (din toate partidele!) care au aprobat CP...<br/>By the way, de ce nu isi dau ministrii BANUITI deminsia, ba Casescu, in mult mediatizatul scandal Flota si se pun la dispozitia Justitie?<br/>Raspunsul il stii singur, din clipa cind ai vazut filmuletele la TVR si pe youtube.
      • +1 (1 vot)    
        n-am spus niciodata ca PD(L) ar fi cel mai curat (Marţi, 4 decembrie 2007, 12:16)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui crocobaurul pedelist

        desi poate e luat din context, si anume m-a dat de gol supararea mea cum ca 13% ne reprezinta. asa functioneaza insa democratia (sau asa ar trebui sa functioneze), adica majoritatea este reprezentata. <br/><br/>stai linistit, sunt cuprins de scarba si eu cand ma gandesc la politica si iti inteleg frustrarea, iti dau dreptate.<br/>DAR, totusi, suntem (ne credem) o democratie si 13% ne conduc, cu sprijinul altor 20% care se pretind in opozitie. spune-mi mie, care e mai originala democratia? ai vreo solutie? pai da, probabil voi emigra si eu pana la urma, nu?<br/>din moment ce PNL si PSD, partide ce se compromit in acest fel, ce optiune mai ramane? e curva politica asta, de multe ori ai de ales intre mazare si pastai... <br/>&quot;Cinste cui te-a faurit!!!&quot;<br/>sunt faurit de acest sistem de cacat, ii poti multumi.
  • -1 (3 voturi)    
    vai (Marţi, 4 decembrie 2007, 2:34)

    Dragomir [anonim]

    Pe de-o parte gasesc aceata stire extraordinar de amuzanta. Am sa rad cu pofta de amicii care au votat PLD la ultimele alegeri cu un gand anti-basescu. <br/><br/>Pe de alta parte e dezgustator ca se poate face asa ceva in asa mod. Mai lipseste ca PDL sa fuzioneze cu PSD si UDMR (e doar un &quot;what if&quot;), atunci putem iesi in strazi cu cozi de matura si torte. Nu pricep... in Rusia a iesit Putin cu 99% in unele orase (desi chiar e popular si a facut chestii pozitive in Rusia) iar noi aratam cu degetul la atmosfera anti-democratica de acolo, dar in gradina noastra floricica democratica se usuca si nimeni nu baga de seama. Cu miscarile de genul asta se ajunge la un sistem &quot;apartheid&quot; cum zic englezii. Cautati cuvantul asta pe google.
  • +1 (5 voturi)    
    fantastic , felicitari (Marţi, 4 decembrie 2007, 2:43)

    gz [anonim]

    am zis ca PNL e pardid de securisti; si nu e singurul. si ramin la eceasta parere. dar cind vad ca se mai si imbina nu numai dezbina scena politica , ma gindesc ca e de bine. doar 2-3 partide mari puternice cred ca e suficient. <br/>basescu e providential pt romania. toti idiotii care critica ce ar pofti? cine in actualul context e mai bun decit basescu ?
  • +1 (1 vot)    
    In sfarsit un partid adevarat (Marţi, 4 decembrie 2007, 3:26)

    Mihai Dan [anonim]

    Ma bucur ca in sfarsit vom avea un partid matur, care sa incerce sa dea Romaniei un plan de dezvoltare pe termen mediu si lung. Eu sunt in SUA si voi vota cu acest partid si cu Basescu la viitoarele alegeri. Votez ca intotdeauna la BRIDGEPORT, Connecticut. HAI LA CURATENIE !!!
  • +1 (1 vot)    
    Dle Cetatean, (Marţi, 4 decembrie 2007, 6:17)

    Aron Deleanu [anonim]

    Ati facut o analiza corecta.Am sa va citesc cu placere.
  • +2 (2 voturi)    
    hai sa judecam (V) (Marţi, 4 decembrie 2007, 7:39)

    Cetatean [anonim]

    Stimati forumisti, draga Cristi M.,<br/>Noi , cei de pe forum care incercam sa dezbatem la un nivel cit de cit inalt (in comparatie cu maniera negocierilor intre &quot;stingistul&quot; Hrebenciuc si &quot;liberalul&quot;Olteanu) uitam un lucru capital: odata ajunse la putere, partidele NU mai cunosc culoare politico-doctrinara. Totul se regleza in functie de interesele conjecturale. Se negociaza pe sub masa, Hrebenciuc scoate calculatorul, nepotul Giselei Vas, liberal sadea, se chinuie sa ii procure nasului sustinerea gruparii kbg-iste a lui iliescu (vezi motiunea de cenzura).<br/>Cristi M, tu spui ca PD-ul va parasi centrul (centrul-stinga) care va fi ocupat de PSD. Nu pot fi de acord cu tine, pe motivul intemeiat formulat de Andra mai sus: toate partidele de centru-drepta au sfirsit prin a ingrasa pamintul sub picioarele PSD-ului. Nu pentru ca electoratul a fost sensibil la &quot;proiectele&quot; stingii psd-iste (pun ghilimelele pentru ca psd-ul nu a avut niciodata proiecte , singurele proiecte ale guvernarii Nastase au fost privatizarile in defavoarea Romaniei si &quot;nastasizarea&quot; aparatului de stat), ci pentru ca nu a existat o contrapondere suficient de mare la drepta. Aminteste-ti ca victoriile anti-PSD din alegeriile din 1996 si 2004 au fost cistigate de COALITII ANTI-PSD. Ceea ce ma face sa cred ca singura posibilitate de scapare de PSD (si de aliatul sau actual PNL) este vectorul politic numit, incerc si eu un termen, &quot;antipesedism&quot;. Evident ca el nu poate veni decit din centru-drepta UNIFICATA.<br/>Pe de alta parte, Cristi M, nu uita un lucru: electoratul nu a simpatizat niciodata cu PSD pentru culoarea sa, ci doar pentru POMENILE pe care le dadea. Eu nu imi fac griji, PSD nu va mai reusi sa isi mareasca bazinul electoral, pentru ca romanii au atins un nivel la care pomenile nu mai tin decit in mediul rural pauper. Insa aici s-a infiltrat, culmea, PNL-ul &quot;liberal&quot;!<br/>Nu te ingrijora pentru zona de scentru-stinga, oamenii nu vor (mai) vota doctrine goale, ci proiecte reale (eventual uninominale).
  • +1 (1 vot)    
    pedeleu (Marţi, 4 decembrie 2007, 8:51)

    Catelu [anonim]

    Suna a Caragiale, monser! Partidul Liberal Democrat a fuzionat cu Partidul Democrat si a devenit Partidul Democrat Liberal :-)<br/><br/>Mie imi placeau baietii aia de la PLD, dar daca e sa pun stampila pe sulfura barbu sau adriean bordureanu, mai bine il stampilez pe Laci Tokes.
  • +1 (1 vot)    
    foarte dezamagit (Marţi, 4 decembrie 2007, 8:58)

    un alegator dezamagit [anonim]

    Eu sint foarte dezamagit !<br/>Am votat PLD la europarlamentare pentru nu suport PD-ul - nu are oameni reprezentatitivi, cel putin in teritoriu si nici PNL-ul - ma dipera Tariceanu si restul gastii fenechiste.<br/>Stiam ca Stolojan e apropiat de Basescu dar speram , mai ales ca PLD a obtinut aproape 8%, ca vor avea un cuvint de spus in continuare.<br/><br/>Noua struto-camila nu va obtine in nici un caz suma procentelor obtinute de fiecare componeta la alegeri.<br/><br/>Pacat ! Ati dezamagit pe cei 8% care au votat PLD.
  • +1 (1 vot)    
    Un nou partid ! (Marţi, 4 decembrie 2007, 8:59)

    Nicolae [anonim]

    Se vor intelege. PD e format prin tradare si apoi a tradat si doctrina de stanga iar PLD e format tot din tradare ,deci compromisul functioneaza !
  • +1 (1 vot)    
    Legenda foto (Marţi, 4 decembrie 2007, 10:41)

    Claude [anonim]

    Cam fortata exprimarea. Astfel de poze de grup se gasesc si la alte partide. De ce or fi astia singurii aplaudaci ai unui sef de partid, nu stiu
  • +1 (3 voturi)    
    Tara lui Congo (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:03)

    oscar [anonim]

    Doar in Romania se pot face partide la ordin.Si in Rusia totul este mai elegant,mai diplomatic.<br/> La noi maciuca si siflea ca pe vapor.<br/> Cei mai rau ca sunt multi aplaudaci si PPC-icti voluntari si care se tin ca au si anvergura de analisti politici.<br/> Este inceputul sfarsitului pt ...............<br/> In rest aceleasi teze fumate: <br/> -securisti<br/> -oligarhii vostri sunt periculosi ai mei sunt zane<br/> -condamnarea comunismului de beizadelele primilor cominternisti adusi in tara pt a reforma tara dupa modelul sovietic<br/> - folosirea DNA + serviciile<br/> -s-a pus in miscare si corul de virtuosi din presa care prevad maret viitor.<br/> Toate acestea arata disperare si frica cuiva dupa alegerile pt parlamentul european si referendum cand s-a vazut clar care este scorul si ce diferente exista intre sondaje si acesta
  • +1 (1 vot)    
    pd+pld=?! (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:06)

    cetateanu&#39; turmentat [anonim]

    total surprins si mahnit de stolo! de ce o fi acceptat el fuziunea in acest moment, tot nu imi dau seama! cum bine zicea unul din parlament, stolo a pierdut un trend bun. si, pe bune, avea dreptate! pld incepuse deja sa-si formeze un electorat pt viitoarele alegeri (stolo e inca vazut calare pe un cal alb!) . afara de asta, pld era o solutie atractiva atat pt indecisii din pnl dar si pt cei care doreau sa se angreneze in toata facatura asta care se cheama politica romaneasca. dar acum cred ca toti vor avea o sarcina grea. basescu iar nu a &quot;citit&quot; bine ce mutare trebuie sa faca pt a lovi (pnl si psd )! era mai bine pt base daca pd si pld erau separate pt ca adunate ar fi dat mai multe procente. apoi, cred ca s-ar fi miscat si altfel, lovind ba cu (centru) stanga,pd, ba cu (centru) dreapta, pld. asa fuzionate e putin probabil sa aiba o prestatie buna si sa reuseasca ceva maret la viitoarele alegeri. si uite asa ramane vesnica intrebare:<br/>eu cu cine votez?!
  • +1 (3 voturi)    
    hai sa judecam (VI) - pentru stefan v (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:14)

    Cetatean [anonim]

    Stefan v, la intrebarile mele tu raspunzi asa: <br/>1. &quot;1. Prima nelamurire: Ce este PD, viitor PDL, de stanga sau de dreapta?&quot;. Eu intrebasem: &quot;Este actualul PNL de drepta&quot;?. Evident, eludezi raspunsul clar si parezi cu o intrebare in directia PD+PLD. Tpic pentru o diversiune. Iti raspun eu: PNL NU este de drepta, in pofida titulaturii (nu reiau argumenle: pensii, Remes, Chuariu, taxa inmatriculare, etc). Si inca: tu consideri ca centrul si drepta se exclud. Gresit, din doua motive: doar extremistii sunt &quot;pur&quot; stinga/drepta. In plus, centru-drepta (popularii) sunt cel mai puternic curent politic in Parlamentul EU. Nu acuza centrul-drepta c anu are doctrina, doar pentru ca, te citez &quot;Eu n-m vazut doctrina acestui partid&quot;. Ai rabdare, viata e plina de surprixe placute.<br/>2. &quot;D-l Basescu are un caracter de capitan, forjat pe mare, care neaga institutiile democrate ale statului, parlament, CC, guvern, DACA NU-I SUNT OBEDIENTE&quot;. Viciu logic numit &quot;petitio principii&quot; (iei ca demonstrat ceea ce trebuia demonstrat). Nu vad cum s-ar putea infera din meseria (bine facuta) de marinar caracterul dictatorial. Complet nefondat. As dori un argument fondat neextras din diatribele celor 322 pentru sintagma &quot;Basescu dictator&quot;, nu bazat pe intrebari retorice, citez, &quot;Cum vreti sa am incredere in asemenea caracter?&quot;.<br/>3. &quot;Coruptia este fara indoiala o problema, mai mica acum decat in timpul PSD, dar nu poate fi rezolvata decat de JUSTITIE, nu prin declaratii publice dupa ureche&quot;. Traduc: eu, stefan v, am o incredere oarba in justitia chiuara. Problema nu este forma (coruptii trebuiesc judecati, toti sunt de acord cu asta), ci FONDUL: dupa care legi sunt judecati coruptii. A-ti proclama increderea in justie cind legile se fac de catre corupti mi se pare cel putin naivitate.
    • +1 (1 vot)    
      solutia? (Marţi, 4 decembrie 2007, 12:45)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Si la toate problemele astea, unele reale, solutia este Basescu? Eu unul nu cred. Ministrul justitiei nu are puterea pe care i-o atribuiti in mod eronat. Iar parlamentul este oglinda (fidela?) a electoratului. Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita. Se schimba ceva in scara de valori, daca avem un tip de vot sau altul? Daca avem niste legi sau altele? Nu cred, se schimba ceva doar daca se creeaza masa critica in corpul magistratilor, politistilor, profesorilor, politicienilor, care sa gandeasca altfel decat acum si sa conduca la o alta scara de valori, de tip european.
  • +2 (2 voturi)    
    Re: (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:22)

    oscar [anonim]

    Ce mecle de tampiti aveau aseara liderii PD si PLD cand au anuntat fuziunea. Frapanta era prezenta tatelor aduse de la piata cu plase cu tot mandre ca sunt in prim planul uneu decizii istorice
  • +1 (3 voturi)    
    hai sa judecam (VII) - tot pentru stefan v. (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:28)

    Cetatean [anonim]

    Stefan v., tu spui:<br/><br/>&quot;Prefer situatia de certuri permanente, in care fiecare urmareste pe fiecare sa vada ce fura, in locul unui partid stat sau partid prezidential, in care toti sunt uniti in cuget in simtiri si spaga, gen:Ceausescu-PCR, Iliescu-PSD, Basescu-PD&quot;. Lasa-ma sa ghicesc: preferi certurile permanente, cu conditia sa nu fie declansate de Basescu!? Imi aduc aminte ca unul dintre leit-motivele tale si ale altora care gindesc la fel este &quot;Basescu dezbina&quot;, &quot;Basescu certaret&quot;. Iata cum faci in direct o pirueta pentru a sustine cearta intr-un scop &quot;nobil&quot;, acela ca fiecare hotul supravegheaza alt hot. Da-mi voie sa iti aduc aminte de &quot;liberalul&quot; patriciu care sprijina cu bani &quot;stinga&quot; pesedista. Tie ti se pare ca gasca transpartinica de corupti se supravegheaza reciproc??? Ori esti naiv, ori iti astupi urechile si ne servesti o platitudine in loc de argument. Ai uitat dictonul &quot;magar pe magar scarpina&quot;, &quot;corb la corb nu-si scoate ochii&quot;?<br/><br/>&quot;Obsesia ca PSD e in spatele tuturor manevrelor politice, inclusiv a deciziilor PNL, sa le lasam pe seama doamnelor. Astia abia mai respira cu aparate si ii banuim de malversatiuni&quot;. Aluzia este la Andra (&quot;doamna&quot;). Hai sa ne amintim: suspendarea Presedintelui, a cui idee a fost? a lui Iliescu. Truditori juridici: Taracila, Iorgovan si altii din PSD (am citat greii). Boicotarea motiunii de cenzura PSD? Iliescu si oamenii apropiati. Amendamentele la legea referendumului? Nicolicea (PSD), Iorgovan (PSD), Norica Nicolai (PNL), Funar (PRM), etc. Boicotarea referendumului? Ilescu, Tariceanu, etc.<br/>Spui ca PSD e pe moarte? Glumesti, la 75 de ani Iliescu nu s-ar da pe unul de 45 (reproduc declaratia lui). Strategia diavolului este sa te faca sa creada ca nu exista, spunea Baudelaire. Cred ca tu ai cazut in aceasta capcana PSD-ista. Naivitate sau orbire din partea ta?<br/>Hai sa spunem lucrurilor pe nume: din cauza &quot;cresterii economice de 4 ani&quot; (te citez) avem 3 milioane de romani afara, nu?<br/>Stefan v., argumente, nu asertiuni nefondate!
  • +2 (2 voturi)    
    @andra (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:30)

    bradut [anonim]

    Mai, Andra, de cate ori intru pe-aici si citesc o politica, nu se poate sa nu dau de tine cu &quot;press release&quot;-ul pregatit. Mai schimba-ti nickname-ul, ca bate la ochi chiar si pentru astia care nu se pricep.
  • +1 (3 voturi)    
    Cine s-a gasit sa atace ! (Marţi, 4 decembrie 2007, 11:41)

    katy [anonim]

    PNL care a fost, este si va fi manipulat de banii lui patriciu (si mai nou de iliescu) si de PSD care e tot sub papucul batranului comunist. Asat e chiar culmea !
  • +1 (1 vot)    
    fuziunea (Marţi, 4 decembrie 2007, 12:02)

    sile [anonim]

    Cei care cred ca fuziunea PD-PLD e buna ,in acest moment,se inseala.<br/>Sunt mai multe argumente impotriva decat in favoarea ei.<br/>Sa mai avem putina rabdare,pana la primele alegeri, si ne vom lamuri.
  • +1 (1 vot)    
    Partid de centru (Marţi, 4 decembrie 2007, 12:49)

    Vic [anonim]

    In primul rand felicitari ptr.acest sah politic.Este o <br/>mutare bine gandita.Sunt doua partide care sunt f.apropiate(vezi CDU_CSU Germania-singura diferenta pe plan local sunt separate)si au aceasi ideologie.<br/>Pana acum cateva zile CDU era un partid de dreapta.<br/>Acum Merkel o anunta ca un partid de centru.<br/>Ce importanta are ca este un partid de dreapta sau stanga sau de centru ptr.electorat?<br/>Important ar fi sa se faca treaba si sa se ocupe de ceeace-si propun si ce vi se promite.<br/>Dar dupa spusele unora reiese ca romanii inca nu sunt pregatiti sa accepte mental un partid mare si puternic.<br/>Oare de ce?Vreti mai departe sa fiti condusi dupa doctrinele lui Iliescu?Sau al lui Patriciu(indirect)?<br/>Ce inseamna asta am fost in PLD sau PD mi-am dat demisia de membru,etc.?Vreti sa manipulati?<br/>Un membru,fie el si fost,nu se expune pe forumul unei editii online si-si spune ofurile,care nu au logica.<br/>Daca este adevarat,stunci nu intelegeti nimic din politica si la urma veti ajunge ca multi deputati parlamentari,care au trecut prin toate partidele,numai ca sa fie undeva unde ciolanul se mai poate imparte.
  • +1 (1 vot)    
    NU-I MAI VOTATI! (Marţi, 4 decembrie 2007, 13:09)

    Rica [anonim]

    Mai bine ne-am concentra pe ideea de vot uninominal. Ce avantaj imi aduce mie, ca votant faptul ca a fost creat PDL? <br/><br/>De ce l-as vota? Ce-mi spune el mie? Cu ce este mai bun acum decat alaltaieri?<br/><br/>Pentru cei ce inca nu stiu, Basescu nu candideaza la alegerile parlamentare. Nu puteti sa-l votati. Trebuie sa votati oameni nu partide. Ati renuntat la votul uninominal? Va veti duce sa votati orice vi se va pune in fata, doar pentru ca este de la noul PDL?<br/><br/>Doamne sfinte! PDL sau nu, votati oamenii care merita, altfel nu vom face in veci curatenie in politica. Concentrativa pe oameni si nu pe partide! <br/><br/>Cineva pe aici spunea ca am pierdut niste anii din cauza alegerilor proaste. Ganditi-va, ce oameni, nu ce partide, erau la guvernare in fiecare ciclu electoral si NU-I MAI VOTATI!