UPDATE Comisia juridica a votat un raport de respingere pentru cererea de urmarire penala in cazul Ponta/ Votul deputatilor in cazul premierului va fi marti la ora 10.00

de R.M., I.R.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 11:30 Actualitate | Politic

UPDATE 16.45 Comisia juridica din Camera Deputatilor a decis, cu 18 voturi impotriva, 7 pentru si o abtinere, sa respinga cererea de incuviintare a urmaririi penale pentru Victor Ponta.

De precizat ca in comisia jurdica sunt 26 de membri, dintre care: 12 PSD, 7 PNL, 3 PC-PLR,  un membru DP, 2 membri minoritati, un membru UDMR. 

Premierul Victor Ponta si-a rugat colegii deputati din Comisia Juridica sa dea "un vot juridic, nu politic" adaugand ca spera ca un premier sa nu se schimbe "de fiecare data cand un procuror are suspiciuni rezonabile".

"Doar azi va rog sa dati un vot juridic, nu politic. Sper ca un premier sa nu se schimbe de fiecare data cand un procuror are suspiciuni rezonabile", a spus Ponta la audierile din comisie care au durat cateva minute, potrivit unor surse politice.

"Deciziile politice nu intra in sfera conflictelor de interese. A fost o colaborare intre doua societati de avocatura, nu intre doua persoane fizice. Imunitatea are tocmai rolul de a impiedica o putere sa abuzeze", a mai spus el.

Premierul Ponta a declarat dupa ce a participat pentru scurt timp la sedinta Comisiei juridice unde se dezbate cererea DNA de urmarire penala ca le-a transmis colegilor sai din comisie ceea ce crede "ca jurist".


"Le-am spus ceea ce cred ca jurist, ca deciziile politice nu pot fi, potrivit Constitutiei, cenzurate de un procuror", a spus Ponta. "Orice alta interpretare ne duce in absurd", a adaugat premierul.

La ora 16.00 a inceput  sedinta comisiei juridice, care va fi secreta. La sedinta sunt prezenti 23 de deputati, membri ai comisiei. Lucrarile Comisiei juridice, ce va realiza un raport pe marginea cererii DNA de urmarire penala a lui Victor Ponta, se desfasoara cu usile inchise, fara prezenta presei.

Biroul Permanent al Camerei a decis ca, sub rezerva primirii raportului de la Comisia Juridica, votul pe cererea procurorului general in cazul lui Ponta sa aiba loc marti la ora 10.00.

Premierul Victor Ponta a declarat luni, la iesirea din sedinta Comisiei juridice, ca a solicitat comisiei sa fie audiat la ora 16:00, iar votul in plen asupra cererii de inceperea urmaririi sale penale sa fie marti, comisia aproband in unanimitate, potrivit Mediafax.

El a adaugat ca "nu are ce" dosar sa-si studieze si isi va sustine punctul de vedere in plen.

"Am cerut Comisiei juridice sa nu tergiversam lucrurile, daca este posibil ca astazi sa fiu audiat si maine sa se dea votul. Au fost de acord, a fost vot unanim, la ora 16 vin sa-mi spun punctul de vedere. Nu am ce dosar sa studiez si nici nu am nevoie de avocat. Vin, imi spun punctul de vedere", a spus Ponta

Intrebat daca va studia dosarul, Ponta a raspuns :"Asta o sa studieze avocatii dupa aceea, important este ca la ora 16 ma prezint, o sa fiu audiat de colegii mei si maine o sa fie votul in plen".

"Nu e bine nici pentru Parlament, nici pentru guvern sa tragem de timp. Au fost de acord absolut toti, a fost unanimitate si la ora 16 ma prezint aici", a adaugat Ponta.

El a spus ca pana la ora 16 nu face niciun comentariu.

Ponta le-a spus ziaristilor la sosire ca a venit insotit "de" ei, nu de catre un avocat si ca "bineinteles" va cere sa fie audiat.

Intrebat daca a venit insotit de un avocat, Ponta a raspuns: "Am venit insotit de dumneavoastra".

Intrebat daca va cere sa fie audiat, Ponta a raspuns: "Bineinteles".










12634 vizualizari
  • +36 (36 voturi)    
    vai de fundul lui (Luni, 8 iunie 2015, 11:34)

    goto [anonim]

    a venit sa ii se mai aline durerile in fund, de la ultimele lovituri incasate. probabil nu i-au ajuns pupaturile primite de la psd.
    • -3 (3 voturi)    
      si cine a dat loviturile ? (Luni, 8 iunie 2015, 22:00)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui goto

      Ca vin cam multe una dupa alta. Nu cumva asistam la o executie mafiota ? Ii doresc lui Ponta sa fie tare, in curand o sa iesim in strada si toti oamenii numiti politic in structuri ale justitiei o sa isi dea demisia si o sa ajunga la puscarie pentru structurile mafiote din care fac parte.
      • 0 (0 voturi)    
        tare ca piatra ? iute ca sageata ? (Marţi, 9 iunie 2015, 8:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        uite ca iute I se vor pune bratzari....asta sigur iute urmeaza..!!!!
  • +38 (38 voturi)    
    Jos! (Luni, 8 iunie 2015, 11:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Pleaca, gunoiule!
    • +21 (21 voturi)    
      PONTA AFARA JAVRA ORDINARA !! (Luni, 8 iunie 2015, 17:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Oameni Buni !!!! Parlamentul ne Sfideaza, Odonanta de Urgenta a Strazii !!!!
  • +35 (35 voturi)    
    Lasa domle, acum vine revolutia, nu te grabi! (Luni, 8 iunie 2015, 11:53)

    pedepsitorul [utilizator]

    Raportat la inertia oricaror ultime reactii civice la evenimentele politice, simt cum se contureaza o dorinta de revolta si agresiune impotriva primului ministru!

    Multi opozanti ai lui Ponta sunt pasivi acum, pt ca sunt multe institutii care se ocupa de posibilul politician corrupt, dar cand o sa simta populatia ca-si pierde speranta, vor fi de ordinul milioanelor, in strada!

    Asa ca oricum frustrarea cetatenilor te va pedepsi!
    • +35 (35 voturi)    
      Pichetati parlamentul ! (Luni, 8 iunie 2015, 12:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      sa vina betonierele sa ii zidim acolo pe toti penalii Romaniei indiferent ca e p$dist, pedelist, pecist,iudemerist, pemepist..si alte lighioane...Miorita !!!!!
      • +15 (15 voturi)    
        Ma bag si eu (Luni, 8 iunie 2015, 17:30)

        freeware [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Ma bag si eu cu o cifa. Atat imi pot permite, momentan.
  • +28 (28 voturi)    
    Banda de hoti (Luni, 8 iunie 2015, 15:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adunatura de hoti numita Parlamentul Romaniei il av apara. Romanii trebuiesa stie - numai iesind in strada acesti mafioti poti fi alungati. ALEGERI ANTICIPATE VREM: VOT PENTRU TOTI ROMANII.
    • +5 (9 voturi)    
      alegeri anticipate ?! (Luni, 8 iunie 2015, 17:31)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Crezi ca daca ii schimbam intre ei, fara sa schimbam sistemul, vom rezolva ceva ?

      Acolo unde se poate fura, se aduna toti hotii. Asta este "democratia parlamentara".
  • +28 (28 voturi)    
    Ce rapiditate ! (Luni, 8 iunie 2015, 15:29)

    IonC [anonim]

    In cazul ridicarii imunitatii lui Sova, au tras de timp cat au putut, au trecut luni de zile si nimic. Acuma vrea totul rezolvat in 2 zile. Ca sa vezi ce promptitudine are parlamentul pesedist cand pocneste Ponta din degete.
  • +24 (24 voturi)    
    frate... (Luni, 8 iunie 2015, 15:53)

    liviu_ [utilizator]

    alegeri anticipate FARA DISCUTIE !!!
    parlamentul face EXACT ce dicteaza premierul!
  • +19 (19 voturi)    
    Penalii au majoritate deci.. (Luni, 8 iunie 2015, 16:13)

    OnePiece [utilizator]

    ar fi o mare surpriză să se voteze ceea ce ar fi corect.. chiar aș rămâne perplex..
  • +21 (21 voturi)    
    Ponta, ce naiba , nu sti sa scri ...... (Luni, 8 iunie 2015, 16:30)

    8736 [utilizator]

    .....nici macar o demisie? Cauta una pe internet, ia-o cu copy-paste, ca la asta te pricepi ca nimeni altul, si doar trebuie sa o semnezi! Hai bre, nu ne mai face sa pierdem timpul!
  • +16 (16 voturi)    
    " Te judeca " colegii "doctore " Viorel ? (Luni, 8 iunie 2015, 16:38)

    Plagarus [utilizator]

    Parlamentul este vai de mama lui cu ce penali sau cocotat acolo !
  • +16 (16 voturi)    
    De data aceasta (Luni, 8 iunie 2015, 16:52)

    canuta [utilizator]

    trebuie sa recunosc: PM a spus adevarul.Un procuror nu poate cenzura deciziile politice !!Conform Constitutiei!
    Trebuie deasemenea scuzat PM-ul, pentru ca-ingraba de a clama si apara adevarul si Constitutia- nu a observat ca procurorul respectiv a aflat de existenta unui pungas care printre altele spala bani, cu totul intimplator Prim Ministru al tarisoarei si pe care, conform legii il va urmari penal. Ce-o fi ilegal aici?
    Pe de alta parte, conform aceleiasi Constitutii , instigarea la violenta in masa- daca voi aduceti 1000, noi aducem 10.000 (de oameni)- se pedepseste drastic. Poate atenua putin aceasta
    chemare la violenta prin indemnul de-a le rupe doar dintii celor 1000 in loc de mai rau!
  • +10 (10 voturi)    
    Notarul-parlamentar Ciuca seful comisiei ?! (Luni, 8 iunie 2015, 17:06)

    Plagarus [utilizator]

    Eroul Ciuca, sfida deunazi propunerile procurorilor DNA.
    Astfel, refuza sa convoace Comisia Jurtidica a Camerei Deputatilor pentru a da din nou avizul pentru începerea urmării penale a fostului ministru Laszlo Borbely.
    Pecistul declară că are două linii de creditare deschise în 2007 şi 2008, plătibile până în 2037 şi 2038 de peste 13 miliarde de lei vechi. Asta înseamnă, dragilor, ceva mai mult de trei milioane de euro !(are garantii imobiliare fara numar )
    Ca parlamentar şi‐a cam pierdut timpul şi spune că a încasat doar circa 613 milioane. Ca lector la Universitatea „Danubius", cea privată a lui Puşcă, el a fost plătit pe un an întreg cu doar 260 de milioane de lei vechi, Universitatea „Dunărea de Jos", cea de stat, plătindu‐l ca lector universitar doctor cu aproape 367 de milioane de lei. Ca preşedinte al colegiului director al Camerei Notarilor Publici Galaţi, dom' Ciucă tot şi‐a tras un 376 de milioane de lei.
    Servitor al tov.Durbaca,purtator de vorbe varanesti-P.C.
    implicat în validarea unor afaceri imobiliare dubioase ce s-au transformat în dosare de corupţie răsunătoare ce l-au avut în prim plan pe celebru fugar deputat Mihail Boldea de la PDL., 40 de hectare de teren din intravilanul oraşului ce aparţine unei companii de stat au intrat pe mâna lui Mircea Marosy, ginerelui lui Durbacă, cu ajutorul deputatului Boldea, care în calitate de avocat a falsificat actele de proprietate ale terenului. prin cabinetul notarial al lui Ciucă
    Ciucă a recunoscut că Boldea îşi rezolva actele la cabinetul său notarial dar evident ca a negat că ar avea vreo legătură cu ilegalităţile.?????
  • +7 (7 voturi)    
    matematica asta (Luni, 8 iunie 2015, 17:09)

    Mihai [anonim]

    "La sedinta sunt prezenti 23 de deputati", dar numarul de voturi a fost 26? ("18 voturi impotriva, 7 pentru si o abtinere")

    Sigur nu e o greseala?
    • +4 (4 voturi)    
      logica asta (Luni, 8 iunie 2015, 21:14)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Dupa obs Dvs a aparut corectia necesara. Parerea mea este ca mai apare o eroare de logica:
      "Comisia a decis cu 18 voturi impotriva.." ... deci a decis cu majoritate de voturi impotriva ?? "... sa respinga cererea..." mai pe scurt: ... a decis cu majoritate impotriva sa respinga... Asta este negarea negatiei ...
      Comisia adopta un raport ... asa cum mai sus in articol se scrie... prin care se respingere cererea DNA... Deci s-a votat im majoritate pt raportul negativ
      deci s-a vota pentru raport
      UFFFF
      Greu cu logica asta!
  • +7 (7 voturi)    
    deci (Luni, 8 iunie 2015, 17:12)

    dum_i [utilizator]

    deci pnl a votat pentru, udmr s-a abtinut

    dar cine e dp? :)
  • +10 (10 voturi)    
    bai chistoc, fular ti-ai gasit ? (Luni, 8 iunie 2015, 17:13)

    mnicku [utilizator]

    daca nu, poate te imprumuta adelu cu unu, pina vin vremuri mai bune....pt tine
  • +12 (12 voturi)    
    copy-ponta (Luni, 8 iunie 2015, 17:14)

    anonimicus [utilizator]

    "Le-am spus ceea ce cred ca jurist, ca deciziile politice nu pot fi, potrivit Constitutiei, cenzurate de un procuror", a spus Ponta. "Orice alta interpretare ne duce in absurd".

    Aha, deci decizia de a-si plagia teza de doctorat a fost una politica, prin urmare nimeni, in afara parlamentului, nu poate sa-i judece capodopera.

    Decizia pe care a luat-o cand a falsificat documentele casei de avocatura a lui Sova a fost una politica, asadar nu avem ce comenta.

    Toate magariile pe care le-a facut in viata privata de actionar/coactionar sunt decizii politice si nu pot fi cercetate.

    Cu Daciana cand te-ai casatorit inteleg ca tot o decizie politica a fost ...
  • +10 (10 voturi)    
    demisie (Luni, 8 iunie 2015, 17:20)

    razvan [anonim]

    Și atunci... se mișcă și populația spre niște proteste sau tot așa indiferenți suntem cu propria țară?!
  • +10 (10 voturi)    
    Ponta se acuză singur. (Luni, 8 iunie 2015, 17:21)

    vali47 [utilizator]

    Ponta ca prim ministru trebuie să guverneze respectând legile tării și nu să facă din hoție politică de stat.Asta înțeleg din explicațiile dumnealui.Dacă respecți legea nimeni nu te poate sancționa.Politica nu înseamnă să nu respecți legea.Nu este la putere în România Partidul Hoților.Dacă PSD se consideră așa să se înregistreze legal cu o asemenea doctrină.
  • +17 (17 voturi)    
    Va amintiti de Adrian Severin? (Luni, 8 iunie 2015, 17:22)

    ty [utilizator]

    Dupa boacana lui de la Bruxelles a venit acasa si la Fundația Europeană Titluescu a lui Nastase au organizat o conferinta mitologia si exceptionalismului coruptiei romanesti: Nu am de ce sa imi dau demisia. Chiar daca opinia mea nu va place, trebuie sa traiti cu ea. Nu puteti sa ma excludeti decat fizic
  • +16 (16 voturi)    
    asta-i inceputul.. (Luni, 8 iunie 2015, 17:23)

    lili [anonim]

    Sa vedeti maine in plen cum ne sfideaza penalul Ponta si aliatii lui penali!
    Nu vad nici o solutie pentru a-i opri, vad numai ca bucurestenii nu sunt dispusi sa iasa in strada, Ponta ne minte si ne sfideaza cum vrea el si mizeaza pe lipsa de interes a bucurestenilor...
    Nu vad cum scapam de Ponta, doar reactiile de la UE sau Washington sau de la ambasadele straine sa mai determine ceva, dar deocamdata doar ambasadorul Marii Britanii s-a pronunat pe blog...
    Romania, incotro?!
    Inapoi cu vreo 10 ani....
    Asa au procedat politicienii de 25 de ani, au mintit, au furat si au tinut in saracie si prostire milioane de romani care i-au votat.
  • +9 (9 voturi)    
    am astepat (Luni, 8 iunie 2015, 18:23)

    toxx [utilizator]

    de cand eram constient de viata politica, adica de pe la 23 de ani ,de cand era linistea lui Nastase, in speranta ca tara asta va putea ajunge din urma cea mai neperformanta tara din UE pana sa intre Romania. Imi doream macar ca Ungaria dinaintea lui Orban sa ajungem, la nivel economic, infrastructura si servicii de stat (nu ma refer aici la nationalismul lor, si clasicul razboi interetnic, sa nu ma intelegeti gresit). Anii au trecut, iar tara asta se duce pe zi ce trece in infundatura. Draga ponta, eu unul pe 5 iulie zbor spre Dubai la munca, daca te vad acolo, sigur te scuip pt ca nu mai esti in tara ta. Probabil ma voi alege cu 24 de ore de puscarie in Emirate, dar linistea interioara va fi de nepretuit.
  • +6 (6 voturi)    
    Există și o concluzie a comisiei? (Luni, 8 iunie 2015, 18:39)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică discuția e secretă (n-am înțeles de ce, dar în fine), dar măcar o justificare pentru decizie?
  • 0 (0 voturi)    
    Tom & Jerry (Marţi, 9 iunie 2015, 0:02)

    Mihai [anonim]

    Au, au , au, au.......

    Sau
    Ham, ham, ham...... depinde cine aude..... DNA sau PSD????
  • +1 (1 vot)    
    taxe (Marţi, 9 iunie 2015, 0:09)

    Mihai [anonim]

    Sa platim taxe dupa cum se face politica. DFiecare dupa cum vrea, fara sa aleaga....
  • +1 (1 vot)    
    CCR ce faceti? (Marţi, 9 iunie 2015, 0:14)

    tepes [anonim]

    Imunitatea parlamentarilor este neconstitutionala. Nimeni nu e mai presus de lege, parca asa scrie in Constitutie. Daca a furat la puscarie cu el indiferent ca e parlamentar sau nu. Imunitatea e numai pentru declaratii politice nu si pentru talharii si hotii. CCR ce faceti? scapam odata de mizeria asta?
  • 0 (0 voturi)    
    nam (Marţi, 9 iunie 2015, 8:53)

    idealogul [anonim]

    "Imunitatea parlamentarilor este neconstitutionala. Nimeni nu e mai presus de lege" - Spune cineva mai sus. Dar eu va informez ca exista cineva mai presus de lege si nimeni nu se impacienteaza pe acest site. Respectiv presedintele tarii care are o super mega giga extra imunitate cum nu avea nici Stalin la vremea lui.
    Daca tot va dati corecti si cu legea in mana macar fiti corecti pana la capat. Ati fost prinsi cu ocaua mica. Cica jos cu imunitatea dusmanilor si sus cu imunitatea noastra?