Klaus Iohannis s-a intalnit cu printul Charles: Ma bucur ca ne reprezinta si ca vorbeste despre Romania ca despre o parte a sufletului sau. Presedintele roman a fost invitat sa viziteze Marea Britanie si a acceptat

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 31 mai 2015, 19:28 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis si printul Charles
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Presedintele Klaus Iohannis s-a intalnit cu printul Charles duminica si s-a declarat bucuros ca acesta pretuieste tara noastra si o promoveaza in strainatate. Administratia prezidentiala informeaza ca la sfarsitul intalnirii seful statului a fost invitat in Marea Britanie si a acceptat.

"M-am intalnit astazi, la Palatul Cotroceni, cu Printul Charles, un om care pretuieste Romania si care ne promoveaza locurile transilvane oriunde merge in lume. Mi-a facut placere sa ma intalnesc cu el, ma bucur ca ne reprezinta si ca vorbeste despre Romania ca despre o parte a sufletului sau", a scris seful statului pe pagina sa de Facebook.

Alteta Sa Regala Charles, Print de Wales, a rememorat, in debutul intalnirii, prima sa vizita la Sibiu. Totodata, Alteta Sa Regala a apreciat modul in care municipiul Sibiu s-a dezvoltat in timpul mandatelor domnului Klaus Iohannis, contribuind astfel la protejarea mostenirii istorice si culturale a Transilvaniei. Presedintele Klaus Iohannis a apreciat implicarea Printului de Wales in mentinerea specificului comunitatilor transilvane si incurajarea protejarii mediului si a biodiversitatii din zona, arata un comunicat al Cotroceniului.

De asemenea, o alta tema de discutie a fost preocuparea comuna pentru punerea in valoare a patrimoniului natural si istoric din intreaga Romanie. Totodata, Presedintele Romaniei a subliniat ca va acorda o importanta deosebita in timpul mandatului sau prezervarii patrimoniului, pastrarii traditiilor istorice si ocrotirii mediului inconjurator. In acest context, Printul de Wales a mentionat experienta de succes a parcurilor nationale din Regatul Unit si a aratat disponibilitatea partii britanice de a sprijini autoritatile romane in a implementa bunele practici in acest domeniu. 

In cadrul intrevederii, Alteta Sa Regala Printul de Wales a multumit Romaniei pentru contributia sa sustinuta in teatrele de operatii si in combaterea terorismului international. De asemenea, Presedintele Romaniei si Alteta Sa Regala au exprimat ingrijorarea comuna pentru evolutiile din vecinatatea estica a Romaniei si in special din Ucraina.  

In finalul intalnirii, Alteta Sa Regala Charles, Print de Wales, i-a adresat Presedintelui Romaniei, domnul Klaus Iohannis, invitatia de a vizita Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord, invitatie pe care Presedintele Romaniei a acceptat-o cu placere.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3666 vizualizari
  • -1 (23 voturi)    
    da (Duminică, 31 mai 2015, 20:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    a acceptat ciolanis sa viziteze anglia, dar a a uitat un mic amanunt, invitatia pentru vizite oficiale o face guvernul, nu printul charles. Dar cum e tare dornic de vizite impreuna cu ''prima doamna'', cred ca se va rezolva.
    • +10 (18 voturi)    
      Un mic amănunt (Duminică, 31 mai 2015, 20:50)

      charlie [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ai uitat, drăguțule : Prințul Charles l-a invitat pe Președintele Iohannis să viziteze Regatul Unit și... gata. Nu e vorba de nicio vizită oficială, poate că l-a invitat la un ceai, pur și simplu. E un gest frumos, de curtoazie și cu o prețioasă încărcătură simbolică, pe care tu te prefaci că nu-l pricepi, ba îl mai iei și în bășcălie.
      Așteaptă tu, împreună cu șeful tău de la Palatul Victoria să vă cheme "oficial" guvernul britanic !
      • -1 (7 voturi)    
        eu (Duminică, 31 mai 2015, 22:16)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui charlie

        am spus clar vizita oficiala, in excursie privata se poate duce oricind, fara nici o invitatie, si sa te duci si tu cu el, daca vrei. Cit despre seful meu de la palatul victoria, se vede ca nu prea frecventezi forumul hn. Dar mai ai timp. Altfel vad ca pricepi greu lucruri simple, dar fii linistit, n-am pretentii in ce te priveste.
    • -1 (7 voturi)    
      comentariu rautacios si stupid (Duminică, 31 mai 2015, 22:45)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      pana la urma e de presupus ca Alteta Sa Regala nu e chiar de vitrina,are o anumita trecere in fata Guvernului Britanic.
      si e vorba de un aliat al UK,nu de presedintele chinei.
      in plus,de unde stiti ca Printul nu s-a consultat cu PM inainte de a face invitatia?e de presupus ca intr-o tara care merge bine,cum este UK,unul din motive este faptul ca stanga stie ce face dreapta si invers.
    • -1 (1 vot)    
      Si daca il invita Regina Elisabeta II?! (Luni, 1 iunie 2015, 21:49)

      PostolacheNicolae [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ce o sa faci atunci "bec"?! O sa ti se arda "filamentul" din cauza tensiunii, sau o sa-ti bagi unghia in gat ca pitigoiul?!
  • -3 (17 voturi)    
    Yupiii!!! (Duminică, 31 mai 2015, 20:10)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nici nu vazusem UK! MIhalache, tu ai vazut?
    Discursul KI pentru UK:
    "Ar fi bine sa nu fie rau si pentru ca este rau imi exprim speranta ca o sa fie bine"
  • -7 (17 voturi)    
    Atitudine de slugarnic...no suprise from Iohanis! (Duminică, 31 mai 2015, 20:24)

    Xantes [anonim]

    Ce atitudine de slugarnic a lui Iohanis! Trebuie sa vina adulterinul asta de Charles sa ne spuna cat de mult ii place in republica noastra dezvoltata la un nivel doar primitiv/feudal!
    • -1 (1 vot)    
      Da-le Doamne un pic de minte... (Luni, 1 iunie 2015, 12:24)

      luiz [anonim] i-a raspuns lui Xantes

      ...si de bun simt romanilor!
  • -1 (3 voturi)    
    Aude si regina MB sunetele spuse in surdina? (Luni, 1 iunie 2015, 5:53)

    hotnewsfil [utilizator]

    Transilvaneanul (transilvanul?) Iohannis : 'M-am intalnit astazi, la Palatul Cotroceni, cu Printul Charles, un om care pretuieste Romania si care ne promoveaza locurile transilvane oriunde merge in lume'.
    Cei ce au urechi de auzit aceste sunete emise cu o surdina eficienta, le aud. Acei 'cei' sunt doar romanii avizi de laude meritate sau nu.
    Printul Charles, daca este bine intentionat, si este, trebue sa renunute la surdina, ca sa auda chiar si indepartata regina a MB (Marea Britanie, cat e ea de mare), regina sa dea asigurari supusilor sai ca Romania nu este un loc nepatruns inca de civilizatie, atractiva doar curiozitatii turistice, ci este si populata de oameni in majoritate destoinici, transilvaneni sau nu.
    Printul i-ar ajuta pe romani, ar ajuta triumful adevarului, daca ar informa, de la inaltimea rangului lui si, mai ales, al reginei MB, ca cetatenii romani care polueaza strazile Londrei sunt doar o mica parte a populatiei Romaniei., nereprezentativa.
    Un astfel de lobby facut de casa regala a MB ar da credibilitate tarii, ar fi un indemn pentru cat mai multi cetateni ai MB sa viziteze Romania, si, totodata, un indemn pentru oamenii de afaceri din MB sa investeasca in tara noastra.
    Acest lobby ar avea efecte favorabile tarii noastre si in alte tari, cele care ne privesc acum cu neincredere, care mai cred ca Budapesta este capitala Romaniei.
    Daca printul nu renunta la surdina, s-ar putea crede ca sunetele pe care le aud cei de pe aici exprima doar satisfactia personala a unui personaj de rang inalt impatimit dupa locuri turistice inca nepoluate de mana omului, ramase intr-o salbaticie apreciata numai de aventurierii turismului.