Vicepremierul Ungariei, Semjen Zsolt: Fiecarei comunitati minoritare ii revine dreptul la autonomie/ Ce probleme a ridicat oficialul maghiar la Congresul UDMR

de Redactia Politic     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2015, 14:41 Actualitate | Politic

Vicepremierul Ungariei, Semjen Zsolt, a declarat vineri la Cluj-Napoca, la deschiderea celui de-al XII-lea Congres al UDMR, ca Uniunea poate conta pe sprijinul Ungariei si ca intre cele doua parti exista incredere reciproca si "o relatie stabila". Semjen Zsolt a mai spus ca exista un consens total asupra unor teme, intre care si faptul ca  "fiecarei comunitati minoritare ii revine dreptul la autonomie". Acesta a adaugat ca nimeni nu s-a gandit, dupa aderarea la UE, ca incriptiile bilingve inca reprezinta o problema, ca imnul Ungariei inca reprezinta o problema sau retrocedarea imobilelor confiscate de comunisti.
'Vreau sa multumesc presedintelui UDMR, Kelemen Hunor, pentru aceasta relatie stabila intre UDMR si Guvernul de la Budapesta. Si ma bucura in mod special ca exista incredere reciproca intre cele doua parti. Exista un consens total cu prietenii de aici, consens la nivel de societate, in ce priveste trei lucruri: fiecare maghiar, fiecare persoana de etnie maghiara are dreptul sa obtina cetatenia maghiara, daca o obtine, are drept la vot. In al doilea rand, are drept in conformitate cu standardele europene, fiecarei comunitati minoritare ii revine dreptul la autonomie. Mai trebuie sa va spun ca UDMR are nevoie de acest lucru in situatia speciala care exista. Trebuie sa fie o legatura intre cele doua tari si intre maghiarii din Transilvania si cei din Ungaria. UDMR are un rol esential si daca analizez un pic istoria, este foarte clar ca interesul Ungariei si Romaniei deopotriva este cooperarea si pentru ca aceasta sa aiba loc, un rol esential este jucat de UDMR. Calitatea cooperarii nu va depinde de noi', a declarat vicepremierul Ungariei, potrivit traducerii oficiale, citate de Agerpres.

Acesta a dat asigurari asistentei ca 'Ungaria va sprijina, indiferent ce se intampla, oricand veti putea conta pe Ungaria'.

Semjen Zsolt a sustinut ca nu trebuie in mod obligatoriu sa existe politete, ci sinceritate si ca asa cum a transmis si premierul ungar in mesajul sau, Europa si alte locuri din lume traverseaza o perioada dificila si ca trebuie vazut care sunt solutiile si care sunt aliantele pentru a le solutiona.

'Nimeni nu s-a gandit gandit dupa aderarea la UE ca inscriptiile bilingve reprezinta o problema, imnul Ungariei inca reprezinta o problema (...) Colegiul Miko, o alta problema, este vorba despre retrocedarea imobilelor care au fost furate de regimul comunist si iata ca aceasta problema retroactiv aduce pe tapet subiectul. Si iata ca dascalii de acolo sunt intimidati si alti membri ai comunitatii se afla in aceasta situatie. Si dupa aderarea la UE nu ne-am gandit ca ajungem in aceasta situatie ca acele revendicari legitime ale unei comunitati, si care exista in documente acceptate de toate statele UE, pot reprezenta o amenintare pentru tara', a sustinut acesta, citat de Agerpres,  precizand ca maghiarii din Transilvania nu au cerut niciodata ceva ce nu exista in UE.

Semjen a aratat ca trebuie respinse toate declaratiile care pun semnul de egalitate intre revendicarile legitime ale comunitatii maghiare si rasism, xenofobie, intrucat 'noi, maghiarii, nu suntem mai prejos fata de nicio natiune din Europa, fata de nicio alta minoritate sau comunitate din UE'. 'Daca altii au voie, avem si noi voie. Nu putem accepta ca suntem cetateni de rangul II ai Uniunii Europene sau ai unei tari. Nu putem accepta niciun fel de negociere a acestor drepturi', a subliniat oficialul ungar.

Semjen Zsolt a afirmat, totodata, ca este nevoie de o reprezentare puternica a maghiarimii, ca este necesara o solidaritate si ca nu va putea fi acceptat nimic care sa slabeasca UDMR, 'pentru ca UDMR reprezinta in mod legitim comunitatea maghiara din Transilvania'.

Acesta a mai tinut sa arate ca tot ceea ce UDMR reuseste sa obtina in Romania va avea repercusiuni si asupra comunitatilor maghiare din Bazinul Carpatic.


Citeste mai multe despre   









2492 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    O confuzie (Vineri, 17 aprilie 2015, 14:50)

    Close [utilizator]

    "fiecarei comunitati minoritare ii revine dreptul la autonomie" ar trebui de fapt sa fie "fiecarei comunitati minoritare ii revine dreptul ca ceara autonomie". Sa ceara, nu neaparat sa primeasca. Altfel fiecare tarisoara o sa fie impartita in cateva zeci de unitati autonome ale altor tari.

    Inca un gigel venit sa-si faca campanie in Romania. Sa-l aduca pe Morko Ottilo ianpoi in tara din care a fugit de justitie si sa nu mai apere infractorii inainte sa emita pretentii.
    • +7 (9 voturi)    
      Comunitati minoritare (Vineri, 17 aprilie 2015, 15:23)

      POp [anonim] i-a raspuns lui Close

      de orientari sexuale este vorba? Pai sa nu treci prin cartier pe la astia ca e periculos.Autonom te converteste la ei si ceri azil acolo.
    • +5 (5 voturi)    
      O ploitica (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Close

      "fiecarei comunitati minoritare ii revine dreptul la autonomie" cu exceptia celor din Ungaria care sunt sistematic destructurate.
  • +13 (15 voturi)    
    "Fiecărei comunităţi minoritare..... (Vineri, 17 aprilie 2015, 15:00)

    novator [utilizator]

    ......îi revine dreptul la autonomie" ?!
    S-a hotarat Ungaria sa dea autonomie comunitatii romane, aflate pe teritoriul ei ?!

    Bravos !!! Sau pate ca acest Semjen Zsolt, habar nu are despre ce vorbeste !
    • -6 (10 voturi)    
      Uau (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:17)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui novator

      Cati romani sunt in Ungaria?!
      • +3 (5 voturi)    
        conteaza cati romani sunt in Ungaria ? (Vineri, 17 aprilie 2015, 18:55)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Oricum sunt minoritari deci, conform teoriei acestui Semjen Zsol, ar trebui sa li se acorde autonomie si apoi mai sunt si alte minoritati printre care si cea chineza (care, daca se forteaza, poate deveni majoritate).

        Behaiala asta sovinista este contrara spiritului UE care inseamna UNIUNE si nu DEZBINARE pe tot felul de criterii, printre care si cea etnica.
        Dezbinarea si-o doreste putinistanul iar Ungaria, ca vasala supusa, danseaza kazaciocul cantat la Moskova.
        • -3 (3 voturi)    
          Autonomie (Vineri, 17 aprilie 2015, 19:09)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui novator

          Autonomie de ce, de scara de bloc? De apartament?
  • +14 (16 voturi)    
    era o scena din Vacanta Mare (Vineri, 17 aprilie 2015, 15:01)

    Tejveer [utilizator]

    vrei sa vorbesti in maghiara ? vrei primar maghiar ? scoli in maghiara ? presedintele sa fie maghiar ? no, du-te-n ungaria
  • +13 (13 voturi)    
    mai au dreptul sa vorbeasca? (Vineri, 17 aprilie 2015, 15:11)

    ci ciong [anonim]

    guvernul ungariei? mai au resurse de credibilitate? ii mai baga cineva in seama? cum mai stau cu americanii? slugi sovietice... care isi imping tara in izolare diplomatica... vai de stepa voastra, rade toata europa de voi... nu mai e nimic de capul vostru
    • -2 (6 voturi)    
      Bla bla (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:13)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui ci ciong

      Cine ma cunoaste stie ca sunt un opozant al ungurilor, ca reactie la ura si atitudinea lor fata de noi, romanii.
      Insa mai sunt si un om care este capabil sa vada calitatile chiar si intr-un inamic.
      Atata zic: ungurii au curajul sa spuna NU si Statelor Unite si Europei, si totusi uita-te la ei, membri Schengen si cu posibilitatea de a calatori in SUA fara vize.
      Noi, pe de alta parte, jefuiti de petrol, gaze, aur, paduri, terenuri, creiere, cu soldati care mor la mii de km distanta de Romania, nu suntem nici in Schengen si nici nu putem calatori dupa bunul nostru plac in SUA (cu alte cuvinte, suntem si jefuiti si dispretuiti).
      Stii de ce se intampla asta? Pentru ca Occidentul respecta natiunile mandre, demne si cu atitudine, nu slugile care se vand pe posibilitatea de a freca wc-uri prin Regatul Unit.
  • +10 (14 voturi)    
    14 Judete (Vineri, 17 aprilie 2015, 15:27)

    Qu [utilizator]

    "fiecarei comunitati minoritare ii revine dreptul la autonomie"
    in cazul asta, Romania ar trebui sa revendice 14 judete de prin jurul ei. Ar cam redeveni Romania Mare.

    Apoi, mai cerem o felie de Spanie, Italie si Anglie.
    • -4 (8 voturi)    
      Ce treaba are (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:17)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Ce treaba are autonomia cu revendicarea teritoriilor de catre un alt stat suveran?!
      • +1 (1 vot)    
        cum ce treaba? (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 14:01)

        Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Intreaba-i pe rusi,ca ei is experti in jonglerii din astea
  • +9 (9 voturi)    
    Halal reprezentare asigura UDMR-ul,maghiarimii (Vineri, 17 aprilie 2015, 15:39)

    Plagarus [utilizator]

    Au deja "autonomia " defrisarii padurilor, tocmai neo grofii UDMR-isti, cot la cot cu vatafii politici romani !
  • +7 (7 voturi)    
    Maimutoiul asta (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:38)

    ion [anonim]

    mai are drept de intrare pe teritoriul Romaniei? Bine ca ne (beep) grija de poporul ucrainean si de Crimeea, dar dormim in bocanci cand vine vorba de Transilvania..
  • +5 (5 voturi)    
    presedintele Frantei, (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:43)

    victor L [utilizator]

    marele de Gaulle, a fost oprit de la asemenea cuvintari in Canada, si trimis la Paris.
    I s-a intrerupt vizita fara drept de apel.
  • +6 (6 voturi)    
    Despre ce vorbiti d-le Semjen? (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:49)

    I.Puscas [anonim]

    Ce tot spuneti acolo la congres despre un "consens total asupra faptului ca fiecărei comunităţi minoritare îi revine dreptul la autonomie". Habar nu aveti despre conceptele, normele si principiile europene unanim consacrate si recunoscute in matria drepturilor minoritatilor, care nu recunosc si nu afirma nici un fel de drepturi colective pentru minoritati si cu atat mai putin autonomia. ACESTE CONCEPTE, NORME SI PRINCIPII VORBESC NUMAI DESPRE DREPTURI INDIVIDUALE PENTRU MINORITATI, CARE TREBUIE RECUNOSCUTE SI APLICATE IN FIECARE TARA , PENTRU MINORITATILE PE CARE LE ARE.Ceea ce zice si face d-l Semjen este o diversiune ordinara, care se bazeaza pe ignoranta multor oameni, inclusiv politicieni-din moment ce dansul isi permite sa faca asemenea afirmatii la congresul UDMR, unde participantii, sunt oameni avizati.
    Semjen Zsolt imbratiseaza iarasi aceeasi marota cunoscuta si rasuflata a autonomiei pentru minoritatea maghiara, pe care partidul Jobik si guvernul extremist de la Budapesta tinut la suprafata cu sprijinul Jobik o promoveaza printr-o politica revizionista, extremista, cu fiecare ocazie si in special la asemenea reuniuni.Ungaria a ramas-in mod surprinzator- singura tara dintre membri fostei Axe, care dupa razboi nu a cunoscut un proces adanc de denazificare, renuntare la politica de xenofobie si rasism, cum s-a intamplat in Germania, Italia, Japonia si care are acum un guvern ce promoveaza fatis teze si idei revansarde, xenofobe si rasiste, intr-o speranta la ce? La nimic d-lor Semjen &co. Bagati-va mintile in cap si traiti in spiritul vremurilor de astazi nu al iluziilor pierdute acum 100 de ani. Veti avea cu mult mai mult de castigat pentru tara si poporul ungar.
  • +5 (5 voturi)    
    si Ponta ce i-a raspuns?! (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:33)

    lili [anonim]

    Sau Blaga sau mademoiselle Gorghiu sau Tariceanu ??!
    Ei ce-au zis?!
    Cumva au zis "IGEN" pe tacute??!!!
    Rusine, gunoaie politice.... vai de Romania cu asemenea specimene gunoaie...