Victor Ponta: Pozitia mea si a PSD este aceea de a nu bloca actiunile Justitiei. Indiferent de votul de azi, Nicolescu, Sova si Valcov pot  fi trimisi de procurori in fata judecatorilor, in libertate sau in stare de arest

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2015, 10:34 Actualitate | Politic

Darius Valcov, Dan Sova, Theodor Nicolescu
Foto: Colaj foto
Premierul Victor Ponta scrie, intr-o postare pe Facebook, ca pozitia sa si a PSD este de a nu bloca actiunile Justitiei, aratand totodata ca, indiferent de votul Parlamentului privind ridicarea imunitatii in cazul lui Darius Valcov, Dan Sova si Theodor Nicolescu, acestia pot fi trimisi de procurori in fata judecatorilor, in libertate sau in arest, pentru a se stabili daca sunt sau nu vinovati.

"Pozitia mea si a PSD este aceea de a nu bloca actiunile Justitiei! Si, indiferent de votul de azi al Parlamentului, TOTI cei trei parlamentari in cauza POT fi trimisi de procurori in fata judecatorilor (in libertate sau in stare de arest) pentru a se stabili daca sunt vinovati sau nu!", scrie Ponta pe Facebook.

Totodata, premierul se arata dezamagit ca "voturile de azi din Senat si Camera Deputatilor privind cereri de arestare preventiva au fost total deturnate de PNL si propaganda basista intr-o batalie pur politica (ideea de justitie fiind total confiscata de cativa lideri PNL, folosita doar politic si demagogic, dovada ca ignora total cazul deputatului PNL Nicolescu si se refera doar la Senat)!"

"Aceasta este realitatea juridica, restul este doar ipocrizie cu care PNL ne-a obisnuit inca din momentul 2013, cand liderii lor au propus legea amnistiei, pentru ca apoi in public sa se spele pe maini ca Pilat din Pont! Orice suprapunere a bataliei politice peste cauze din justitie este profund gresita si ma delimitez cu hotarare de asa ceva!", sustine Victor Ponta.

Camera Deputatilor si Senatul urmeaza sa se pronunte miercuri asupra cererilor de incuviintare a retinerii si arestarii preventive pentru deputatul PNL Theodor Nicolescu si senatorii PSD Dan Sova si Darius Valcov.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2956 vizualizari
  • +20 (20 voturi)    
    Te si cred (Miercuri, 25 martie 2015, 10:26)

    Soljenitin [utilizator]

    La ce reputatie de mincinos ai, nu il mai crede nici unul de gradinita pe pontissim.

    Fapte, nu vorbe! Pana acum psd s-a facut scut in jurul hotanilor si a talharilor din politica, astea sunt faptele.
    • +5 (5 voturi)    
      "pozitia mea".... (Miercuri, 25 martie 2015, 11:06)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      E una la TVurilor si alta in fata PSDeilor !!
  • +7 (7 voturi)    
    Abureala (Miercuri, 25 martie 2015, 10:28)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pentru prosti, Pontălăule.
  • +10 (10 voturi)    
    Viclenie uslamista (Miercuri, 25 martie 2015, 10:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    In istoria regimului mafiot, Ponta ramine cu declaratia publica de preluare a controlului politic asupra justitiei. A zis-o clar. Si a mai zis multe altele impotriva statului de drept, impotriva justitiei, impotriva UE si a lumii libere, impotriva principiilor.

    Iar majoritatea PSD-ista a votat chiar anul asta de doua ori in favoarea parlamentarilor penali. Fara nici o rusine. Deci nu s-a petrecut nici o schimbare de mentalitate. Si nici PNL-ul nu e chiar departe de PSD. Toti uslamistii vizeaza doar schimbare de imagine in fata electoratului insetat de dreptate. In sinea lor, politicienii, ca si electoratul uslamist, inrait, urmaresc cu viclenie doar sa perpetueze grupurile infractionale organizate si sa scape de justitie.
  • +17 (17 voturi)    
    gargara (Miercuri, 25 martie 2015, 10:39)

    Mos Andrei [utilizator]

    Postarea a pus-o de dimineata? Ca suna a gargara...
  • +9 (9 voturi)    
    Adica..... (Miercuri, 25 martie 2015, 10:45)

    falcoind [utilizator]

    Dragi tovarasi parlamentari nu votati pt arestare , pot fi judecati si in libertate , un mesaj mai clar nici ca se putea , GUNOIULE , un nenorocit de "dottore".
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta vs TezAURU valcovian (Miercuri, 25 martie 2015, 10:52)

    ouyang [utilizator]

    Pozitia lui Ponta nu are nici o relevanta. Mama, sora si cumnatul arestati. Sova amicul si partenerul lui de business in drum spre arest. Se bazeaza pe bisnitari ca valcov sa scrie coduri fiscale. Lingourile alea de AUR au ajuns deja in urechile intregii tari. Ministrii dinastia cu rezerva de aur a tarii in propriile seifuri sa tot ai baietica. Dar nu mai pacalesti pe nimeni. Dai din gura, incerci sa arunci cu gunoi in toti din juru tau doar doar o parea ca puti ceva mai bine tu. Esti terminat.
  • +4 (4 voturi)    
    ipocrizia de zi cu zi a lui V Ponta! (Miercuri, 25 martie 2015, 10:52)

    lili [anonim]

    Una zice in fata natiunii catre PSDeii lui si alta inteleg si fac PSDeii lui, in fapt!
    Rusine!
    O adunatura de corupti, ipocriti, mincinosi si corupti!
    Pacat ca opozitia "impotenta" si indiferenta nu ne poate scapa de acest ipocrit si plagiator notoriu!
    O sa vedem azi cum "PSD (nu) va bloca actiunile justitiei" !!
    Sila!
  • +7 (7 voturi)    
    Cind vorbeste Ponta (Miercuri, 25 martie 2015, 10:54)

    Martinezu [utilizator]

    trebuie sa te astepti la o minciuna. la o pacaleala, la un gest mistocar.
    Acum, eu intreb. daca indiferent de votul de azi golanii aia cu camasi albe si cravate de matase pot fi arestati ce mai...... chichirez gilceava?
    1 ce rost mai are votul in parlament?
    2 pentru ce DNA mai asteapta rezultatul votului?
    3 pentru arestarea Pontalaului trebuie mandat?
  • +6 (6 voturi)    
    Mai............ (Miercuri, 25 martie 2015, 10:59)

    polonyca [utilizator]

    ................ mincinosule !!!!! Nu te mai crede nimeni in tara asta.......zau !!!!
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 martie 2015, 11:02)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Trebuie sa fi dintr-un anume material ............ sa poti fi asa flexibil verbal.
  • +4 (4 voturi)    
    indiferent (Miercuri, 25 martie 2015, 11:11)

    boogiewoogie [utilizator]

    "In dragoste indiferenta-i cea mai grea" :P
  • +1 (1 vot)    
    Pozitia lui Ponta in fata PSD (Miercuri, 25 martie 2015, 11:14)

    CititorulComentator [utilizator]

    Io stiu ca ala care sta in fata sta capra :) Mda...primul adevar spus de Ponta!
  • +1 (1 vot)    
    toti il injuram pe tembelul asta, dar (Miercuri, 25 martie 2015, 11:30)

    __alex__ [utilizator]

    din pacate a ajuns unde este prin vot. Asta e jalea...
  • +1 (1 vot)    
    .... (Miercuri, 25 martie 2015, 11:48)

    Marsak [utilizator]

    asta o tine inca cu "propaganda basista" ... penibil !
  • +1 (1 vot)    
    Acelasi Ponta (Miercuri, 25 martie 2015, 11:59)

    Corina [anonim]

    Pozitia ta este mereu duplicitara. Sustii ceva dar de fapt aperi pe cei care incalca legea. Iar tu esti unul dintre ei. Deja e un sah pe nervii nostri. O sa iesim in strada.
  • 0 (0 voturi)    
    Lasa Ponta, orcum esti complicele lui Sova ! (Miercuri, 25 martie 2015, 12:22)

    andreesanu [utilizator]

    Gargara ,minciuna e bagajul de politician a lui Ponta
    restul e joc de glezne pina-i chemat si el la DNA.