Emil Boc: Elena Udrea este un om puternic, sunt convins ca isi va demonstra nevinovatia

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2015, 16:47 Actualitate | Politic

Elena Udrea si Emil Boc in 2008
Foto: Mediafax
Fostul premier Emil Boc spune ca Elena Udrea este "un om puternic" si se declara convins ca aceasta isi va demonstra nevinovatia, transmite Mediafax. Primarul municipiului Cluj Napoca mai arata ca intalnirea pe care a avut-o cu aceasta cu doua zile inainte de eliberarea lui Gabriel Sandu a avut loc la primarie, fiind una "de curtoazie".

Intrebat, vineri, intr-o conferinta de presa, cum comenteaza arestarea preventiva a Elenei Udrea, Emil Boc a spus ca oricine beneficiaza de prezumtia de nevinovatie.

"Deciziile instantelor nu le comentez. Oricine beneficiaza de prezumtia de nevinovatie. Doamna Udrea este un om puternic si sunt convins ca isi va demonstra nevinovatia in fata autoritatilor statului", a spus Boc.

Intrebat, in continuare, daca a avut o intalnire secreta cu Elena Udrea la Cluj-Napoca cu doua zile inainte de eliberarea lui Gabriel Sandu, Boc a spus ca intalnirea nu a fost secreta, ci a avut loc la Primaria Cluj-Napoca, "intr-un loc ultrapublic".

"A avut loc in jurul orei 14.15 - 14.30, iar doamna Udrea a facut referire la ea intr-un interviu acum vreo zece zile ca a fost la Cluj si s-a intalnit si cu mine. In acea zi, m-a sunat din aeroport din Bucuresti ca vine la Cluj, avand o problema la compania Farmec si i-am spus ca daca are timp sa treaca pe la Primarie, la o cafea. A ajuns la 14.30, iar la 14.45 a plecat spre Farmec. Nu a avut intalnirea un caracter secret, iar acum, dupa doua saptamani, s-a facut referire la acest element", a mai spus Emil Boc.

Acesta a adaugat ca a fost "o intalnire de curtoazie", in care au discutat despre Farmec, despre piata investitiilor de la Cluj, si nu despre dosarul Microsoft.

"La vremea aceea nu erau discutiile care exista acum in presa", a spus Boc.

Deputatul PMP Elena Udrea, fost ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului, este in arestul Politiei Capitalei din 10 februarie, cand a fost retinuta de procurorii DNA, in dosarul Microsoft. O zi mai tarziu, Udrea a fost arestata preventiv, dupa ce instanta suprema a emis pe numele ei un mandat pentru 30 de zile. Decizia a fost contestata de avocatii Elenei Udrea si va fi judecata tot la instanta suprema.

Elena Udrea este acuzata, in dosarul Microsoft, de trei fapte de trafic de influenta - in legatura cu incheierea si derularea acordului cadru de licentiere Microsoft din anul 2009, a contractelor subsecvente si a actelor aditionale la acestea, in legatura cu derularea contractului e-Romania si in legatura cu pretinderea si primirea a 500.000 de euro -, precum si de spalare de bani.

In acelasi dosar, fostul sot al Elenei Udrea, Dorin Cocos, este acuzat ca ar fi pretins si primit 9.000.000 de euro de la Claudiu Florica si Dinu Pescariu, pentru ca, prin intermediul lui Udrea, la acea vreme ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului si vicepresedinte PDL, sa asigure firmelor sustinute de una dintre cele doua persoane incheierea si derularea contractului de licentiere Microsoft cu Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale.

Potrivit anchetatorilor, in anul 2010, Dorin Cocos, in baza intelegerii cu Udrea, ar fi pretins de la un om de afaceri, administrator al unei societati cu obiect de activitate IT, suma de circa trei milioane de euro, pentru a debloca platile aferente contractului e-Romania.

Udrea mai este acuzata ca a cerut 500.000 de euro de la omul de afaceri Dinu Pescariu, vizat in acelasi dosar, "pentru a-i rezolva problemele din justitie". Procurorii au aratat, in referatul prin care au solicitat aviz de la Camera Deputatilor pentru arestare, ca Elena Udrea a fost denuntata la DNA de Dinu Pescariu.

"La data de 5.11.2014, Pescariu Dinu-Mihail a formulat denunt cu privire la savarsirea unor fapte de coruptie de catre Udrea Elena Gabriela. Din denuntul formulat rezulta ca, in anul 2013 pe fondul cercetarilor efectuate de Directia Nationala Anticoruptie ca urmare a plangerii formulata de Fujitsu Siemens Computers in legatura cu derularea contractului de licentiere Microsoft si a masurilor asiguratorii dispuse de autoritatile austrice pe conturile sale din Elevatia, Udrea Elena Gabriela a pretins suma de 500.000 de euro pentru a-i rezolva problemele din justitie. Exista indicii in sensul ca remiterea sumelor de bani a avut loc in mai multe transe in perioada iulie 2013 - februarie 2014", au scris procurorii in referat.

Potrivit anchetatorilor, aceste fapte sunt dovedite cu declaratia martorului, extrasele de cont si inscrisuri olografe ridicate la perchezitii, in care sunt indicate sume de bani platite.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2370 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Ha, ha, ha!! (Vineri, 13 februarie 2015, 17:11)

    lili [anonim]

    Dl Boc nu-si dezminte habarnismul!
    Elena Udrea era pe cap cu 3(TREI!!) megadosare de la DNA si cu acuzatii grave de coruptie si ii facea lui Boc "vizite de curtoazie" sa vorbeasca despre "investitori"!
    Iar dl Boc e convins ca "e isi va demonstra nevinovatia"!
    Eu sunt convinsa ca o sa va traga pe toti dupa ea si incolonati toti fostii PDListi din Guvernul Boc si acolitii vostri penali veti face carare la DNA!
    "Sunt convinsa"!!!
    Succes DNA, succes SRI, la puscarie cu penalii din politica romaneasca si cu acolitii lor imbogatiti din furat de bani publici!
    • +1 (5 voturi)    
      la puscarie cu penalii din politica romaneasca (Vineri, 13 februarie 2015, 17:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Azi il inhatara si pe Mitrea
      Ce zici Vosganian scapa?
    • +4 (8 voturi)    
      Jurnalist de doua parale (Vineri, 13 februarie 2015, 18:12)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      NU pot sa nu constat ca acest jurnalist din Cluj e prost, foarte prost, iar cei care dedau stirea si mai prosti!!!!
      Adica, spune el ca Udrea s-a intalnit in secret cu Boc la PRIMARIE in ziua mare! Baaai ne credeti retardati? A fost intalnire publica, da? Nu in locatii ascunse, prin munti, pe campii, da? CI LA PRIMARIE!!
      In durm spre Boghis asa face vine cu avionul si de acolo cu masina spre statiune.
      Altceva, la fel de stupid, cica a intrat direct la Boc fara sa astepte si ca nici afaceristi nu intra la Boc direct. Baaaai jurnalist, bai rtv, o vedeti pe Udrea facand antecamera la bunul prieten, bunul coleg Boc?
      Am crezut ca nu ma mai poate surprinde nimci la jurnalisti deoarece le-am cantarit mintea, dar asta din Cluj bate recordul prostiei!
      • 0 (4 voturi)    
        hilar (Vineri, 13 februarie 2015, 21:25)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Tu sa faci pe altul retardat...
  • -4 (8 voturi)    
    si daca nu e nevinovata?! (Vineri, 13 februarie 2015, 17:35)

    liviu_ [utilizator]

    just saying...
  • -3 (13 voturi)    
    Puternica ... deci nevinovata ! (Vineri, 13 februarie 2015, 17:35)

    Veteranul [anonim]

    In traducere libera Boc spune "E tare Nutzi ... n-au cum sa o infunde" ceea ce desigur nu are nimic de-a face cu nevinovatia. Tipic pentru lacustele portocalii care cred ca pot prosti lumea la nesfirsit ...
  • -9 (11 voturi)    
    Bai Boc (Vineri, 13 februarie 2015, 17:39)

    OmulNou [utilizator]

    mai taci, ca esti pe langa subiect.
  • -5 (11 voturi)    
    eu sunt mic, nu stiu nimic,... (Vineri, 13 februarie 2015, 18:08)

    Gustav666 [utilizator]

    La hemoragia aceasta de aduceri aminte si asternere pe hartie la DNA, domnul Boc ar trebui sa-si pastreze fortele pentru momentele cand va fi intrebat, cu date concrete, despre finantarile partidului, ale campaniilor electorale ale lui Basescu sau Eba, si multe altele asemenea.
    • -1 (1 vot)    
      zzzzzzzzz (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 18:12)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Dar campaniile electorale ale PSD de ce le acoperi, neicusorule? Alea nu sunt nimic pentru tine? Alea-s legale? Plagiatorul Ponta cu ordonanta lui cu tot e legal? Iliescu cu mineriadele lui e legal?Privatizarea lui nea Saniuta Vacaroiu e legala. nu e dezlegare generala la furt a avutiei nationale?
      Stii ceva? Cred ca si noi si justitia trebuie sa mergem inapoi la reciclarea memoriei si judecatilor !! TEZA seniorului COPOSU -. RESTITUTIO IN INTEGRUM, cine si de ce a respins-o? Au respins-o securist-comunistii AFLATI ASTAZI CA ALESII NATIUNII TALE !! CEI CARE BATEAU DIN PICIOARE CAND SE DISCUTA DE LA TRIBUNA CEEA CE NU LE CONVENEA!! SABOTAJUL DEMOCRATIEI SI INTORCEREA EI PE DOS SE CONTINUA SI AZI IN ROMANIA !!
      • +1 (1 vot)    
        Chestie de atenție (Duminică, 15 februarie 2015, 0:00)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui solar

        Dacă ai fost atent, si cred ca n-ai fost, aici e vorba numai de măgăriile PDL.
        Crezi ca dacă ăilalți au făcut nefăcute trebuie sa facem si noi? Lasă procurorii sa se ocupe.
        Pana sa plece Base aveau treaba numai cu unii, acum le-a venit rândul si la boculeti.
  • -1 (3 voturi)    
    Articol de kk (Vineri, 13 februarie 2015, 18:32)

    n italy [utilizator]

    Vad ca si HN s-a culcat de tot in fata noii puteri,mai ales ca asa cum zice Turcescu e cam pe duca si le canta in struna -pote mai se lungeste agonia..Cu Udrea e lucru clar ori semneaza dupa dictare ori la balaceanca..asa cum i-a speriat pe toti !
  • -3 (5 voturi)    
    Boc nu te Balacari. (Vineri, 13 februarie 2015, 19:12)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Udrea nu e un om, e o femeie. Si e o hoatza. Si stiam asta dinainte sa aiba ea dosare la DNA. Sa nu te cobori in balacaria de capitala, desi ai stat o vreme acolo, deoarece Clujul nu gusta glumele proaste. Te-au votat pentru o chestie, nu ca s-o aperi tu pe odioasa aia care are nesimtirea sa ceara acum sa-si zugreveasca camera de arest; cand ea dintr-un logo furat de pe shutterstock a facut sute de mii de coco.
    http://pandoras.realitatea.net/politica-societate/logo-ul-turistic-al-romaniei-costa-73-de-bani-11830.html
  • -3 (3 voturi)    
    ...astept momentul ... (Vineri, 13 februarie 2015, 20:04)

    Observatore [utilizator]

    ...cind o sa schelalaie pechinezul .... .
  • 0 (4 voturi)    
    Îl aşteptăm pe dl. Boc ... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 13:20)

    LianBerthold [anonim]

    .. să mai sară 1 dată în fosa din platoul lui Andrei Gheorghe, dar să ia şi paraşuta cu el.
  • 0 (2 voturi)    
    /// asta se dadea profesor de drept... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:26)

    newlook [utilizator]

    /// asta de Boc se dadea profesor de drept...La el, acolo in Noaptea Mintii asa a invatat: ca acuzatul "isi dovedeste nevinovatia"...

    Astia au condus Romania. D'aia e asa cum e !
  • +1 (1 vot)    
    Bain pentru Rachitele? De unde? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 22:14)

    onosr nicusor [anonim]

    Domul fost Prim Ministru a iasit in fata deoarece stie ca atacul este cea mai buna aparare. Un singur lucru as vrea sa-l aflu de la umbra stearsa a acetui personaj. Cand taiati salariile si pansiile celor multi iar dumnevoastra aveati grija asfaltarii drumului de la Rachitele, nu ati vazut luxul exobitant pe care i-l afisa colega Udrea si sa o imtrebati de unde baii respectvi, sau asfaltarea de mai sus era in compensare fata de furaciunile doamnei respective. Fiind "seful" guvernului 1; 2; 3 ... ati devenit constient sau nu comlice la tot dezastrul si magariile facute ani intregi si cred ca a sosit momentul scadentei. Sunteti vinovat d-le Boc alaturi de toti cei pe care i-ati pastorit si ocrotit. Dumnezeu sa aiba griva de "tot binele facut" oamenilor din aceasta tara.