UPDATE Mircea Geoana: Planul opozitiei, alegeri anticipate in urma protestelor de strada / Iliescu m-a facut prostanac / Ponta nu are coeficientul de mutra

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2014, 23:05 Actualitate | Politic

Mircea Geoana (2009)
Foto: Agerpres
Mircea Geoana a afirmat marti seara, la Realitatea TV, ca agatarea "disperata" a lui Victor Ponta de "scaune" va avea un efect catastrofal asupra PSD si a avertizat ca "planul adevarat" al actualei opozitii este declansarea alegerilor anticipate in urma protestelor de strada.

Geoana a spus ca aceasta "agatare disperata de scaune" a actualului prim ministru va avea un "efect catastrofal" asupra PSD in 2016 dar a sustinut ca "planul adevarat e declansarea de alegeri anticipate sub proteste de strada, sub presiunea strazii".

"Cu cat se prelungeste ministeriatul lui Victor Ponta, cu atat noi ne scufundam", a spus acesta, criticand totodata prezentarea de catre premier a aliantei cu gruparea lui Tariceanu drept "USL 2.0".

"Lasati-l odata de USL, ca a plecat Basescu, nu mai are nicio valoare, ce 2.0?", s-a intrebat el.

Fostul presedinte al PSD, in prezent exclus din partid, crede ca Iohannis "nu are cum sa ierte acele atacuri mizere din timpul campaniei", referindu-se la referirile despre trafic de copii si parintii presedintelui ales.

In acest context, Mircea Geoana a afirmat ca si el a avut nenumarate dispute cu Ion Iliescu, context in care a recunoscut ca acesta l-a facut prostanac.

"M-a facut prostanac, m-a facut in toate felurile", dar "niciodata nu cred ca cinva a  mers atat de jos cu atacul personal si la chestiuni care nu se fac. Unde sa te duci mai jos?", a comentat acesta.

In opinia sa, o solutie ar putea fi un alt premier, cu aceeasi majoritate ca si in prezent.

In ceea ce il priveste pe Victor Ponta si sansele acestuia sa fi fost ales presedinte, Geoana crede ca acestea au fost mici, unul dintre motive fiind ca actualul premier "nu are coeficientul de mutra".

Geoana a mai sustinut ca este in "proces de mutare" din casa de la RA APPS, pentru care a fost criticat in nenumarate randuri ca a locuit perioade de timp fara a avea dreptul.

Ponta, Dragnea, Ghita - social-democrati parliti

Geoana a afirmat ca Victor Ponta, Liviu Dragnea si Sebastian Ghita nu sunt altceva decat niste "social-democrati parliti".

Acesta a argumentat ca Ponta s-a inscris intai la liberali si a fost adus la PSD de Adrian Nastase, iar daca "i se da un job la UNPR maine se muta".

Acesta a afirmat ca pentru ascensiunea lui Ponta poarta vina si Adrian Nastase, "ca l-a adus", dar si a sa, pentru ca l-a ajutat in cariera .

"Are o capacitate de disimulare importanta, ne-a pacalit", a concluzionat el.

Liviu Dragnea a venit de la PDL iar Sebastian Ghita este "cel mai autentic om de stanga, la 30 de ani are zeci de milioane de euro avere".

Intrebat daca ar vota o motiune de cenzura impotriva guvernului Ponta, Mircea Geoana a raspuns ca nu.

"Pe Ponta l-as da afara cu mana mea din partid si l-as da afara in suturi de la Palatul Victoria, dar sa dau la o parte propriul meu partid de la guvernare, nu fac asta. Si daca mai stau la Palatul Victoria, tare mi-e teama ca or sa-i dea afara cu furcile", a mai spus acesta.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

10787 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    prostanac pana la capat (Marţi, 2 decembrie 2014, 23:56)

    xanti [utilizator]

    Asta chiar crede ca-l baga cineva in seama.
  • +9 (9 voturi)    
    Geoana are de explicat 5000 Euro luati pt. PSD (Marţi, 2 decembrie 2014, 23:57)

    dumitrica [utilizator]

    Exista o inregistrare (vezi: http://www.youtube.com/watch?v=OG5sBU9Mnrk ) in care Mircea Geoana primeste 5000 Euro drept contributie pentru campania electorala. Clipul a aparut imediat dupa alegerile din 6 Dec. 2009.

    Geoana trebuie sa dovedeasca ca acei bani au ajuns la o casierie a partidului. Pina acum nu se stie ce s-a intimplat cu suma in cauza.
    • +4 (6 voturi)    
      Felicitari ! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 0:17)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Credeam ca nu-si mai aminteste nimeni acest episod interesant din "cariera" lui Geoana.
  • +6 (12 voturi)    
    Mi-e o scarba si de tine... (Marţi, 2 decembrie 2014, 23:59)

    Excelsior [utilizator]

    Prostanacule !
  • +4 (4 voturi)    
    Idei inovatoare (Miercuri, 3 decembrie 2014, 0:16)

    AlinL [utilizator]

    Alo, domnu' Geoana, in casa aia de la RAPPS iti vin aceste idei inovatoare? Vezi matale, amu' nici cind le zici bine nu te mai baga nimeni in seama.

    Nea' Geoana, lasa-ne. Da' cind pleci, nu uita sa lasi cheile.
  • +3 (3 voturi)    
    Nea' Geonele (Miercuri, 3 decembrie 2014, 0:22)

    Clop [utilizator]

    da' poate ca esti masochist... mai stii?!

    "...dar sa dau la o parte propriul meu partid de la guvernare, nu fac asta".

    Totusi, executivul partidului te-a dat afara in suturi... fara eleganta, fara sa tina seama ca esti un ex-presedinte al partidului, te-au mazilit. Nicio uzanta, nici un cod etic, doar niste cutitari care sa-si tina fundurile, in cautarea unor tapi ispasitori de conjunctura.Ti-au zis, pur si simplu, cara-te!

    Deci, ce principii are partidul pe care nu l-ai da afara de la guvernare cu votul individual? Cu Sova, presedinte al comisiei de integritate din partid?! Hahaha, bun banc, Sova, ex-presedinte de comisie de integritate care s-a dus, in timpul sau de reflexie, sa se reflecteze narcisist in oglinda imbecilitatii personale.

    Partid de mafioti si de idioti, monser.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mai luati in seama pe asta... (Miercuri, 3 decembrie 2014, 0:35)

    AdamWeishaupt [anonim]

    Asta e retardat mintal sau e cel mai mare lingau al neamului. Daca te gandesti ca a fost o data exclus din partid ca ultimul sclav si i-a facut pe aia ultimii mafioti, apoi a revenit, i s-a impus din nou sa stea in silenzio stampa 6 luni, dupa-aia a ajuns nu stiu ce Inalt Pupator de Moaste pe langa Ponta, iar azi e din exclus ca ultima japita si ii ataca iarasi ca ultimul birjar, desi ani de zile nu vedea rahatul din jurul sau inseamna ca ori e un semi-retardat mintal ori cel mai mare oportunist, mai mare si decat Ciorbea sau Tariceanu. Sunt sigur ca daca i se va oferi ceva peste 6 luni, va accepta fara scrupule de la acelasi partid de mafioti.
  • +2 (2 voturi)    
    Codrin (Miercuri, 3 decembrie 2014, 3:49)

    Dana Bob [anonim]

    Sigur Geoana nu face bine PSD-ului!
    Dar de Codrin Stefanescu ce ziceti?
    Parca e tot in campanie electorala , acolo a ramas setat! Saracul o tine intruna cu Basescu , basisti , basism!
  • +1 (1 vot)    
    lichele au fost si vor mai fi! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 12:21)

    Danddy48 [utilizator]

    Romania are nevoie de stabilitate. inainte de orice! acest constipat (pe care-l cunosc bine!), pe langa faptul ca este un impotent politic [uita ca tot ce a realizat a fost prin miluire si nu prin expertiza (vezi pozitia de ambasador in SUA ciugulita din mana lui Nastase si data de cand sta illegal - din mila RAPPS - in gazda la stat!)] nu'ntelege ca astfel de pozitii pot da foc la tara! pentru ce? pentru ca n-a fost numit din nou ambasador? sictir!