Cezar Preda (PDL), dupa ce UDMR a anuntat ca vrea sa iasa de la guvernare: Ne vom uni fortele in opozitie pentru a da jos acest guvern

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2014, 15:46 Actualitate | Politic

Cezar Preda (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Deputatul PDL Cezar Preda a declarat, joi, pentru Mediafax ca stia de o saptamana ca UDMR va iesi de la guvernare, ca Uniunea "nu poate sa fie in continuare alaturi de Ponta si Dragnea" si ca noul PNL isi va uni fortele in opozitie pentru a da jos guvernul.

"Ne vom uni fortele in opozitie pentru a da acest guvern jos. Cand? Cand se poate asigura o majoritate confortabila in Parlament", a precizat Cezar Preda.

El a spus ca, prin decizia de a iesi de la guvernare, "UDMR a facut exact ce trebuia sa faca". "Stiam de o saptamana asta. UDMR a facut exact ce trebuia sa faca, Uniunea nu se poate asocia cu premier si un guvern care si-a pierdut busola. Disperarea naste monstri, iar UDMR nu poate sa fie in continuare alaturi de Ponta, de Dragnea si de altii", a apreciat Preda.

Liderul UDMR Kelemen Hunor a anuntat joi ca Uniunea Democrata Maghiara din Romania vrea sa iasa de la guvernare. Consiliul Permanent al UDMR, reunit joi dimineata in sedinta, a decis sa recomande forului suprem al partidului - Consiliul Reprezentantilor Unionali din data de 13 decembrie - iesirea formatiunii din coalitia de guvernare.

Conducerea UDMR a luat aceasta decizie inaintea votarii unei legi esentiale - legea bugetului pe 2015. UDMR a mai jucat tare si in trecut, cand se afla la guvernare, in ajunul votului pe legi importante. Acum, PSD detine o majoritate in Parlament chiar si fara UDMR.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1649 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Nu va e clar de ce fug toti? (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:44)

    Lucian P. [utilizator]

    Asa, fiti prosti si lasati sa se sparga toate oalele in capul vostru. Credeti ca a mai ramas ceva de furat? Hai ca in ritmul asta peste un an se tampesc iar suficient de multi ca sa aleaga iar o "schimbare" marca p$d.
    • +2 (2 voturi)    
      Primeniti-va de corupti si lichele si lasati acum (Joi, 27 noiembrie 2014, 21:19)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      guvernarea. Astfel se va vedea de ce e in stare PSD si clica de distrugatori ai Romaniei. Inclusiv UDMR care mereu a ajutat la "propasirea" ei sprijining guvernele de orice culoare!
  • +6 (6 voturi)    
    Asa..... (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:51)

    polonyca [utilizator]

    ....... in .."unirea" asta de care vorbesti , nu v-ar crapa obrazul de rusine ?????? Tu iti imaginez ca noi asta am votat ?????????? Unirea vostra cu UDMR-ul ??? Nesimtitilor.....
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:19)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ai dreptate noi nu am votat "unirea " cu UDMR din contra ar trebui izolati si sa ne mobilizam ca la urmatoarele alegeri sa fim cat mai multi ca acest UDMR sa nu mai intre in parlament asa cum am scapat de Romania Mare si VC Tudor.
    • +1 (1 vot)    
      nu vrem penali UDMR (Joi, 27 noiembrie 2014, 19:01)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      alaturi de PNL-ul nou! Daca sunteti cu adevarat un partid nou, scoateti-i dintre voi si pe proprii penali, altfel in cateva saptamani veti ajunge la fel de detestati ca si cei din PSD
      • +1 (1 vot)    
        Vechea garda de corupti freamata sa ia ciolanul? (Joi, 27 noiembrie 2014, 22:08)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

        Faceti un partid nou, curat, nu o alta organizatie de scursuri penale care sa se uneasca cu alte mafii la jefuirea Romaniei.
        Ne-am saturat sa auzim ca triadele se iau de mana cu Yakuza!
  • +5 (5 voturi)    
    . (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:03)

    tirolez [utilizator]

    E clar ca e nevoie disperata de un alt partid. Sper sa-i reuseasca Monicai Macovei. Singura sansa e sa nu apara si pe acolo figuri gen Mihalache sau Preda (ma refer la fripturistul din parlamentul european).
    • 0 (0 voturi)    
      depinde ce vrei (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:28)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      daca vrei sa scapi de PSD cam asta-i momentan iesirea-evident, la pachet cu impunerea alegerilor antcipate, care ar trebui sa convina atat PDL car si PSD cat si UDMR.
  • 0 (0 voturi)    
    propun alegeri parlamentare la 2 ani (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:26)

    visio [utilizator]

    nu de alta, însă ne face de râs cu schimbatul guvernului la fiecare 2 ani...părerea mea!
  • +1 (1 vot)    
    deci iar ii vedem pe BLAGA;VIDEANU::PREDA (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:37)

    DanutDan [anonim]

    gata ..au prins grai toti sfintii din PDL...asta a vrut poporul asta avem..circ..ca painea mi-e tare frica ca o sa fie o problema pentru multi din Romania sa o mai procure...
  • 0 (0 voturi)